Gedenkt den Steunpenning Steunt „DE MOKER." De arbeidsduur in de branderijen. Ditjes en datjes. Zoo ge iets te missen hebt: Gedenkt den Steunpenning Uit ons vereenïgingsleven Schiedamsche Bestuurdersbond. Vlaardingsche IJzerkoekjes. De tweede interpellatie was van v. d. Zwciag. Zij liep over een ana> chist, die zich José Yinas noemde, die te Utrecht door de politie onbehoorlijk zou zijn behandeld en daarna over de grenzen werd gezet. Volgens de mededeelingen van den minister van Justitie was die Vinas een raar heer, die geen Spanjaard, maar een Franschman was en geen Vinas heette, maar allerlei valsche namen opgaf. Hij was door de politie behoor lijk behandeld en over de grenzen gezet, omdat hij geen middelen van bestaan had. Van der Zivaag betreurde het, op onjuiste inlichtin gen te zijn afgegaan. Toch was hij er niet geheel gerust op, of het Nederlandsche recht wel in alle opzichten was toegepast. In de Nieuwe van Zondag kwam een ingezonden stuk voor van den volgenden inhoud: Arbeidsduur. Het is omstreeks den middag. In de branderij van de firma N. N. is het schaftuur ik wil zeggen de schafttijd aangebroken. Beurtelings gaan de knechten naar den hoek bij het bekende „kastje," het hun ge brachte eten of de medegebrachte boterham naar binnen werken; althans wanneer die korte rusttijd niet onder broken wordt door een geroep van eene der nog aan het werk zijnde knechten, om „even" te helpen. Op dit oogenblik zit, of liever hangt een nog jeugdige man op het bankje, met de aangebeten boterham in de hand... te knikkebollen. De natuur eischt van dat afgetobde lichaam als haar eerst? recht: rust. De rest van het brood zal straks verorberd worden, loopende, sjouwende, pompende. Het werk heeft hem weer „wakker" gemaakt. Vijf uur. Daar gaat een groepje mannen, met sloffenden gang over straat. Of dat half herstelde zieken zijn? U is zeker geen Schiedammer! Anders zou U die vraag niet doen; dat zijn arbeiders ia den bloei(?) van hun leven, die naar huis gaan om te slapen tot van nacht 2 a 3 uur. Dan begint hun taak weer. Een van het door ons opgemerkte groepje scheidt zich van de anderen af. Hij is jong, hij wil zich eerst een enkel uurtje ontspannen. Even later vinden we hem terug in een ontspanningslokaal. Voor hem op de tafel ligt een geïllustreerd boek. Hijslaapt, slaapt tot gestommel van binnenkomende bezoekers hem doet opschrikken. En opstaande: „Ik kan niet meer ik ga slapen"... Intusschen wordt in wetenschappelijke kringen van gedachten gewisseld over de gewichtige vraag, of nu eigenlijk de gemiddelde arbeidsduur van brandersknechts 14 of 149/ie UUI' Per dag is. En ik gevoel diep medelijden met die menschen, die des Zondags-morgens in de kerk zichtbaar moeite hebben, de oogen gedurende een goed half uur open te houden. En ik vraag me af, of er geen vakorganisatie is die raad schaft, dan of „Kerum Novarum" niet ook voor brandersknechts geschreven werd. 't Is maar een vraag. SCH. Het tafereel, hier afgemaald, is heelemaal niet onge woon. De schrijver schijnt getroffen door datgenen wat ij zeker reeds vele malen heeft kunnen opmerken, doch wat steeds z'n aandacht ontglipte. Tot plots de koude werkelijkheid hem opschrikken deed. Het is niet waar, dat in „wetenschappelijke" kringen van gedachten gewisseld wordt over de vraag of de gemiddelde arbeidsduur der brandersknechts 14 of 149/16 nnr per dag is. Er is bestreden een klakkeloos samengeflanst rapport eener partijdige Kamer van Arbeid, die zonder onderzoek een arbeidsduur van 11 uur per dag opgaf, alleen met het bewuste doel den eigenlijken toe stand te bemantelen terwijl ze den moed mist het door haar uitgebrachte rapport te verdedigen. Of „Rerum Novarum" niet voor brandersknechts geschreven werd? Zeker maar zij, die de strekking ervan kennen, de katholieke branderspatroons, die aéhter de schermen de touwtjes der katholieke vak organisatie in handen hebben, zullen wel oppassen het aan de katholieke brandersknechts te vertellen. Daar is bij éénheid van geloot, een verschil van be langen der werkgevers en werknemers, dat men klasse- belang heeten kan. Maar waarvan de katholieke arbeiders tot eiken prijs onwetend moeten worden gehouden Een ambachtsschool roor Schiedam. Door de Kamers van Arbeid voor de Voedings- en Genot middelen en de Bouwbedrijven alhier is een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Th. A. J. Zoetmulder, A. Bnbberman, J. Stegman, G. Breure, J. H. Schenerman, F.J.Smit en J. E. van Riet, welke de mogelijkheid van oprichting eener Ambachtsschool voor Schiedam onder zoeken zal. De commissie is voornemens zich den steun te ver zekeren van den heer H. J. de Groot te 's-Gravenhage, Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, belast met het toezicht op de ambachtsscholen in Nederland en hem uit te noodigen de zaak in een openbare vergadering te Schiedam te komen bespreken, waartoe de patroons in de verschillende bedrijven en verdere belanghebbenden en belangstellenden zullen worden uitgenoodigd. Is de belangstelling die getoond wordt van dien aard dat het aanleiding geeft, de zaak verder door te zetten, dan zal worden overgegaan tot het constitneeren van een vereeniging „de Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken", en zal de commissie de verdere afwikkeling der zaken aan het desbetreffende bestuur dier vereeniging overlaten en haar taak, die zij slechts een voorloopige acht, als geëindigd beschouwen. Het denkbeeld is ons niet onsympathiek. Maar ter wille van een goede uitwerking ervan ware 't beter gevveest indien er in de commissie maar geen menschen zitting hadden genomen als de heeren Zoetmulder en Smit. Want hoeveel achting men voor de heeren ook heb ben kan, d'r moet ons altijd nog het eerste werk dier beiden aangetoond worden, dat goed genoemd kan worden. Maar enfin laten we geduldig zijn en afwachten wat het wordt. De heer Scheuerman, die het initiatief heeft genomen, betoogt de noodzakelijkheid eener Ambachtsschool op grond dat de tijden veranderen en de werknemer tegen woordig theoretisch beter moet onderlegd worden, dan vroeger noodig was. De tijden veranderen zeer zeker. 't Zal ons benieuwen of bij die „verandering" ook begrepen is der arbeiders-vakvereenigingen bij de op richting eener Ambachtsschool medezeggingschap tegeven. Of dat we dergelijke dingsigheden maar als van ouds liever van boven-af blijven bestieren. Want we willen in Schiedam nog wel e>-ns erken- n e n dat de tijden veranderen, héél de industieele omwerking die we hier aanschouwen, kan ons niet onbekend blijven maar daarom gaan we nog zoo hard niet mee! In 't allergunstigste geval reizen we nog met den bommeltrein. Vooral als 't betreft de vakvereenigingen der arbei ders te erkennen. Dan vooral zijn we Schiedamsch conservatief. Wat héél erg conservatief is Handlangersdiensten. In de Nieuwe lazen we 't volgend bericht Gister- avond omstreeks 6 ure is door een aantal twaalfjarige jongens van de glas fabriek „De Schie" het werk niet meer begonnen, omdat zij loonsverhooging eischten, wijl hun collega's voor gf lijk werk op een andere blazerjj meer verdienen en zij op gelijken voet wilden behandeld worden. Vreezende dal zij andere jongens ook tot werk staking zouden bewegen, werd politie-toezicht in de buurt gegeven. 't Geval is ons niet nader bekend, doch wanneer het is zooals dé Nieuwe het voorstelt, heett onze politie weer een rare zet gedaan. Of het jongens zijn of volwassenelk is vrij z'n arbeidskracht te verkoopen tegen den prijs die hij er voor weet te bedingen. En in ons vrije Nederland raakt het de politie geen zier of er op de arbeidsmarkt een botsing plaats heeft tusschen werkgevers- en werk nemers-belangen mits de orde niet wordt verstoord, heeft de politie niets te doen dan kalm thuis te blijven. Dan althans is ze zoo onpartijdig mogelijk, wat ze zijn moet. Of we hebben ook in den tijd der werkstaking die vraag wel eens overdacht staat de Schiedamsche politie in den specialen dienst der heeren Van Deventer Een mooi succes. De staking der Wagening- sche steenbakkers is reeds geëindigd. De aangekondigde loonsverlaging is ingetrokken, en dus is door de flinke houding der arbeiders niet alleen voor henzelf het dreigend gevaar afgewend, doch ook voor hun kameraden op andere fabrieken. Deze spoedige en volkomen overwinning is zeker voor een zeer voornaam deel te danken aan de offer vaardigheid der geheele Nederlandsche arbeidersklasse. De steun vloeide wel zóó ruim, dat de stakers het zeker nog wel een tjjdlang hadden kunnen volhouden. Maar de heer Gideonse koos reeds eieren voor z'n geld. Jammei', dat de zoogenaamde religieuse organisaties weer niet anders dan een droevige rol wisten te ver vullen. Maar de lui schijnen niet anders te kunnen. Intusschen hebben zij in dit geval stevig de kous op den kop gekregen de stakers wilden niets met hen te maken hebben. Loonsverlaging. Naar we vernemen is aan de glasfabriek der firma Melchers alhier een loonsverlaging aangekondigd voor de flesscheu van 20-40 streep, be dragende 5 cents voor de 100 stuks. Zouden de arbei ders der firma Melchers tot nog toe teveel verdiend hebben Of de firma te weinig Als men arbeider is heeft men toch altijd nog eens een kansje op een meevaller als 't meneer den fabri kant in z'n hoofd komt. Hiliciensbond. Naar we vernamen, heeft de Secretaris der afdeeling „Schiedam" van dezen bond de vorige week het 70e lid ingeschreven. Ziedaar een prachtig resultaat te danken aan een voorbeeldig gevoerde propaganda. Hoe zou 't met de katholieke broertjes gesteld zijn? Teekenen van leven gaven ze tot heden nog niet. Maar de- hoofdzaak is toch ook maar ze te bewa ren voor het ontzettende gevaar van in den Algemeenen Bond te verzeilen. Dat is 't heiligst ideaal Timmerlieden. Vrijdag 11 dezer was door den Schied. Bestuurdersbond in „Het Volkshuis" een ver gadering uitgeschreven voor timmerlieden, waarin Ver dorst, hoofdbestuurslid van den Nederl. Timmerlieden- bond als spreker optrad. De opkomst was niet groot. Maar het doel: te ko men tot de oprichting van een timmerlieden-vereeniging staande op het standpunt van den Bond, werd toch bereikt. Een drietal personen werd aangewezen om de vooiloopige werkzaamheden te regelen binnen een dag of 14 zal opnieuw eene vergadering worden belegd, toegankelijk voor- ieder, die zich bij de vereeniging wil aansluiten, en waarin een definitief bestuur gekozen, de contributie vastgesteld zal worden en verdere zaken geregeld. Zoo vertrouwen wij dat het eerste besluit zal zijn, zich bij den Alg. Ned. Timmerliedenbond aan te sluiten. - De jonge vereeniging zjj alle heil toegewenscht. Moge zij zich krachtig ontwikkelen, tegenspoed over winnen en haar taak in de Schiedamsche arbeidersbe weging naar behooren vervullen. Wij wekken ernstig allen op, onze partijgenooten, onze geestverwanten tot het vak bekoorend, met alle kracht zich aan hun vakvereeniging te wijden, geheel hun ziel eraan te geven, omdat het, vooral na de respectieve lijke mislukkingen op dit terrein, nu eens dringend noodzakelijk wordt dat er in de bouwvakken te Schie dam een gezonde, krachtige vakvereeniging zich doet gelden. Aan den arbeid Steun Wag. Steenb. Door den secretaris van den S. B. B. is 14 Mei 1.1. verzonden aan het secretariaat van het N. V. V. te Amsterdam, ten bate der Wag. Steenb., lijst No. 75, ten bedrage van f5.65, verzameld in „Constantia" en door onderget. J. van Steenis, Seci'. Schied. 15/6—'06. P.S. Eventueel ingekomen of nog in te komen gelden worden nog deze week verzonden en in het volgend No. van De Moker verantwoord. S. D. A. P. afd. Vlaardingen. Onze huishoudelijke vergadering van Zondag j.l. was door bijna alle leden bezocht, wat zeker wel zijn oorzaak vond in de be langrijke agenda. Allereerst werd een voorstel om in samenwerking met „Volksbelang" en de plaatselijke vakvereenigingen een openlucht-meeting te houden voor algemeen kies recht en vakorganisatie aangenomen. Natuurlijk met dien verstande indien het ons gelukt een geschikt terrein te vinden. Hopen we dat we daarin slagen en dat onze vakvereenigingen het nut van een dergelijke meeting inzien door hunne mede werking te verleenen. Vervolgens bracht de afgevaardigde naar het congres een uitvoerig verslag uit. De mededeeling dat de abonnementsprijs van Het Volk binnen niet al te langen tijd hoogstwaarschijnlijk verlaagd zou worden, lokte een applaus van de aanwezigen uit. Voor de commissie inzake de grenswijziging werden bij acclamatie als candidaten gesteld J. C. Hoorweg en J. C. Hofman.

De Moker | 1906 | | pagina 3