Parlementaire. Kroniek. Ditjes en Datjes. BERICHT. Onze Bibliotheek. gemeente-geneesheeren en schoolarts, doch de tegen woordige titularissen voorloopig in hun functie te laten, alsmede om een afzonderlijke instrnctie voor de school artsen in het leven te roepen. Een eigenaardig voorstel trots alle kritiek nam de raad eenmaal hooghartig een besluit, dat men nu weer moet gaan herroepen. De heiligheid van 't „gezag" welke eenmaal moest worden hoog gehouden, komt er op die manier bekaaid af. Het voorstel werd aangehouden. Eveneens een missive ten geleide van een ontwerp regeling voor de brandweer dezer gemeente, met memo rie van toelichting. Deze wordt met merkbare inge- genomenheid ontvangen. En voorts ter visie gelegd. Van bakker Smit een voorstel om een raadsbesluit van 24 Jan. 1873 tot het doorgraven van de Wester haven volgens plan en teekening van den heer Fijnje, in te trekken uit oogpunt van voorzichtigheid. In de Nieuive is onlangs een artikel verschenen, de houding van wijlen burgemeester Yan Dijk bekritiseerend, en daarin werd bedoeld raadsbesluit vermeld, hetgeen de voorsteller toen natuurlijk op z'n horens genomen heeft. In een volgende vergadering zal over het voorstel-Smit nog wel eens gebabbeld worden. Van het Bestuur der Werklieden-Vereeniging „Een dracht," was ingekomen een Adres met verzoek om verbetering van den straatweg tusschen de kaarsenfa briek en de Buitensluis. De heer Blommenstein had verzuimd dit adres van een onderteekening te voorzien en dus werd het ter zijde gelegd. Op voorstel van den heer Gouka zal het echter toch in een volgende vergadering worden behandeld. Van het bestuur der Afd. Schiedam van den Bond van Ned, gemeente-werklieden een adres, houdende verzoek om de loonen der straatmakers en aardwerkers te bepalen minimaal op f 11.50 en maximaal op f 13. 't Adres verhuisde naar B. en W. om advies. De gezondheids-commissie geeft hare begrooting voor het jaar 1907; „Schiedam Vooruit" verzoekt ook voor dit jaar de subsidie a f 1300.te willen verleenen, de slagers-vereeniging „Onderling Belang" verzocht den raad te besluiten geen abattoir op te richtendan komt ter tafel een adres van W. J. Vervoort, houdende ver zoek te willen bevorderen dat hem de redenen worden medegedeeld die er bestaan om hem te passeeren voor het vervullen der betrekking van tijdelijk ambtenaar der plaatselijke belastingen, waartoe hij den 11 April 1905 is benoemd. Een zeer bescheiden wensch, zon men zoo zeggen. Maar bij monde van den voorzitter verklaren B. en W. te meenen goed gehandeld te hebben en zij zich niet verplicht achten verderen uitleg te geven. Iemand die overtuigd is goed gehandeld te hebben, durft in den regel wel alle motieven, door welke hij geleid werd, te noemen: B. en W. achten zich niet verplicht. Ze durven natuurlijk wel! Voorts van J. C van Eldijk en 47 anderen, allen bewoners der Villastraat, adres houdende verzoek tot verbetering van den toestand der sloot die achter hun woningen loopt. In handen van B. en W. om advies. Onze gemeente-secretaris wilde verlof tot afwezig heid uit de gemeente hebben van 12 Juli tot en met 11 Augustus. Na eenige bespreking wordt een verlof tot 10 Augustus toegestaan. Adres van L. van Woerkom, len brugwachter aan de Oranjebrug, met verzoek om naar aanleiding van ait. 29, 2e al. der pensioenverordening, de bepalingen van art. 7 dier verordening ten zijnen aanzien voor één jaar op te schorten. Daar B. en W. oordeelen dat aanvrager alleszins geschikt is wordt het verzoek toegestaan. Dan het voorstel B. en W., in de vorige vergadering aangehouden, om hen te machtigen met W. van Spronsen Co. overeen te komen omtrent de overneming van een gedeelte van de Singel Kerkstraat. Zooals bekend is, is door genoemde bouwer een geheime uitloozing van facaliën gemaakt op-den polder, waarom het polderbestuur hem op de vingers heeft getikt. De heer van der Schalk raadt af de straat over te nemen, zoolang het riool niet op een stadsriool is aangesloten, maar na eenige discussie wordt het voor stel B. en W. met 9—6 stemmen aangenomen. Vóór de heeren v. d. Drift, Smit, v. Briel Sasse, Beukers, v. d. Velden, Nolet, Honnerlage Grete, Ben der en mr. Jansen. Tegen de heeren v. d. Schalk, v. Westendorp, de Groot, Wittkampff, Lagerwey en Gouka. En dan komt een voorstel van B. en W., om in het vervolg bij iedere benoeming van onderwijzeressen bij het Lager Onderwijs te bepalen, dat zij slechts geschiedt tot zoolang de onderwijzeres ongehuwd blijft. Een prachtige gelegenheid voor onzen raad, om zijn conservatief karakter weer eens ferm op den voorgrond te stellen. De heer van der Schalk probeerde nog het voorstel aan te houden, maar met 411 stemmen werd zijn voorstel daartoe verworpen. Het voorstel B. en W. werd aangenomen met 12—3 stemmen. Tegen stemden de h.h. van Westendorp, Gouka en v. d. Schalk. De heer de Groot was onder de voorstemmers verzeild De bewuste stankgeschiedenis kwam daarna aan de orde. Een adres was ingekomen van heer A. Cool en 11 anderen, allen ingezetenen der gemeente, houdende verzoek om maatregelen te nemen om aan de versprei ding van den ondragelijken stank, verbonden aan het drogen van bedorven granen, een einde te maken. De commissie, belast met het ontwerpen der straf verordeningen, had een voorstel ingediend tot wijziging van de verordening op de openbare reinheid. Dit voor stel pakte de zaken te hard aan, naar het oordeel van een gedeelte onzer vroeden. Zoo wilde de heer Witt kampff een achterdeurtje open houden om de bestaande toestand te kiinnen bestendigende heer v. Briel Sasse wil de geheele strafverordening herziende heer Nolet het desbetreffend artikel minder scherp maken. Tot een bepaald besluit kwam het ook nu nog niet. Het einde nadert. Zoo langzamerhand nadert de behandeling van het Arbeidscontract in de Tweede Kamer haar einde. Maar een bijster roemruchtig einde is het waarachtig niet. Want sinds ons laatste verslag hebben de burgerlijke partijen tweemaal de gelegenheid laten voorbijgaan om te bewijzen, dat het hen met deze wet inderdaad er om te doen is, den arbeid een beetje sterker te maken tegenover den nu oppermachtigen patroon. Uit hun mooie ivoorden zou men dat wel opmaken, maar u t hun leelijke daden blijkt al te duidelijk het tegendeel. Zeker, als deze wet in werking is getreden, dan zal de alleenheerschappij van den patroon in de fabriek hier en daar een beetje zijn beperkt. Maar daarentegen is, naar men uit ons vorig verslag weet, het proklameeren eener werkstaking heel wat moeielijker gemaakt, zoodat, indien men zich niet aan den bedongen opzegtermijn houdt, wat toch in den economischen oorlog niet altyd mog lijk is dan kan de patroon het arbeids contract als verbrokeu beschouwen en aanspraak maken op het staangeld. Deze week werden nu de bepalingen omtrent dat staangeld behandeld. Het ontwerp-artikel kwam hierop neer, dat het den patroon geoorloofd zal zjjn hoogstens Vio van ieder weekloon in te houden tot de som zoo groot is als ge durende dezen opzegtermijn kan worden verdiend, ten einde daarop de schadevergoeding wegens onrechtmatige beëindiging der dienstbetrekking te verhalen. Dat geld moet op de postspaarbank worden belegd. Onze partijgenoot Troelstra verdedigde een amende ment dat de .bedoeling had, het inhouden van staangeld geheel te - verbieden. Hij zag in het regeeringsartikel een nieuw middel om de vakbeweging te belemmeren. Natuurlijk, zei hij, stelt men het voor als een verbete ring, omdat het het staangeld, dat thans onbeperkt ge heven kan worden, beperkt, Maar zij, die zoo redeneeren, moeten dan aantoonen, dat op zichzelf staangeld niet kwaad is. En dat is wel het geval. Het wordt wel degelijk met het oog op sta king ingehouden en is vooral na 1903 ingevoerd, maar intusschen reeds weer bij sommige werkge vers in onbruik geraakt of afgeschaft. Ook na de glasblazersstaking en na de veenarbeidersstaking te Emmen Compaxum is staangeld ingevoerd. Het is den patroon erom te doen door het staangeld de arbeiders van werkstaking terug te houden. De redenen, die hier en daar voor staangeld worden aangewend, plaatsen het in een onredelijk licht. De Arnhemsche arbeidsinspecteur deelt mede„Fabrieken zonder staan geld zijn gedwongen het loon te verhoogen of de arbei ders op andere wijze te binden aan de fabriek." Ziedaar het gemakkelijke van het staangeld voor den patroon. De economische afhankelijkheid van den arbeider, die dat wetsontwerp bedoelt te verminderen, wordt juist door het staangeld versterkt. Dezelfde inspecteur ver meldt, dat, waar hooge loonen bestaan, het staangeld afwezig is en dat het staangeld samengaat met lage loonen. Misschien zal dit regeeringsartikel in 7 van de 10 gevallen het staangeld verminderen. Troelstra gelooft dat niet eens maar in 100 gevallen zal het invoering van staangeld uitwerken Ondanks deze uitnemende verdediging van het amen dement werd het toch verworpen met 55 tegen 10 stemmen. Met verwerping van nog eenige amendemen ten werd het regeeringsartikel onveranderd aangenomen met 6.3 tegen 3 stemmen. Ook onze partijgenooten stemden voor, omdat dit snippertje ei altijd nog beter was dan een geheel leege dop. De tweede poging om in het ontwerp wat meer sociale geest te blazen, deden de sociaal-democraten bij de bepalingen omtrent de rechtspraak. Die is in het ontwerp opgedragen aan den gewonen kantonrechter. Schaper verdedigde nu een amendement om dien kantonrechter toe te voegen een kollege van bijstand van twee werk gevers en twee arbeiders. Want, zei onze partijgenoot, zoo'n kantonrechter kan wel een heel wijs man zijn, maar hij heeft tocli niet van alles verstand. En in ons land hebben, naar de ervaring leert, de kantonrechters niet veel hart voor de arbeiders-wetge ving. Zij kunnen een beetje voorlichting dus best ge bruiken. Maar daar wilden de heeren niet aan. Zij keken diepzinnig, bromden zoowat van „juridische bezwaren". Enfin, het ging niet. Als het toch niet helpt, zej Schaper toen, dan zal ik het amendement intrekken, maar dan stel ik met de 6 andere socialisten de volgende motie, opdat de zaak niet heelemaal in den grooten doofpot terecht komt „De Kamer, van oordeel, dat de uitbreiding der arbeids wetgeving meer en meer de noodzakelijkheid schept om daarvoor een afzonderlijke rechtspraak in te stellen, gaat over tot de orde van den dag". Hen kwart millioen weggegeven. Behalve het arbeidskontrakt werd deze week nog behandeld een voorstel der Regeering om een kwart millioen guldens weg te schenken aan enkele kapita listen. Dat ging zoobij den watersnood in Zeeland, eenige maanden geleden, overstroomde ook de eerste Bathpolder. Nieuwe bedijking vonden de toenmalige eigenaars een te duur grapje en die lieten dus kalm Gods water maar over hun akkers loopen. Toen vormde zich een kombinatie van eenige heeren en die zeiden tot de regeeringjullie moest ons een subsidie van f 250.000 geven, dan zullen w\j het gat wel stoppen. Goed, zei de Regeering, die tegenover kapitalisten wel wat scheutiger is dan tegenover arbeiders, wij zullen het der Kamer voorstellen. En de meerderheid zei: Waarom niet? En gaf het kwart millioentje weg, zon der blikken of blozen. Van Kol, die weer gezond in de Kamer terug is, protesteerde tegen deze verspilling. Laat de schuldigen er zelf voor opdraaien, zei hij terecht. Op post! Zondagmorgen 10 uur vergadert onze afdeeliug. De agenda vindt men in achterstaande ad vertentie. Zorgen alle leden present te zijn! De nieuwe brandspuit. Het verwachte won der is eindelijk gearriveerd. Maandagmiddag is een proef genomen welke goed voldeed. In 7 minuten tijd kan de spuit gereed zijn om water te geven. De ketel wordt door petroleumvlam verhit. De spuit is geborgen in oude Stadswaag. De ma chinist van het stoomgemaal zal haar te bedienen heb ben en daarom aansluiting verkrijgen aan de telefoon. De sleeper Tak zal voor de paarden zorgen. De verdiensten onzer aschbeltpaarden, eenmaal door den heer Klein zoo afdoende in 't licht gesteld, zijn dus wreedelijk miskend Vragen en antwoorden. De oud-Minister Kuyper deed, naar aanleiding van zijn wetsontwerp, den Bakkerspatroonsbond vijf vragen ter beantwoording toekomen. Vragen en antwoorden waren de volgende: Vraag 1 des MinistersZijt gij voor afschaffing van nachtarbeid AntwoordBevestigend, met 59 tegen 11 stemmen. Vraag 2 des Ministers: Acht gij het wenschelijk dat ook aan patroons of bestuurders verboden worde, des nachts werkzaamheden te verrichten, m. a. w. dat de bakkerij een geruimen tijd stil staat Antwoord: Bevestigend, metalgemeenestem men. Vraag 3 des Ministers: Acht gij het den ondergang van den kleinen bakker, wanneer hem als patroon ver boden wordt des nachts arbeid te verrichten Antwoord: Ontkennend, door alle aldeelin- gen van den patroonsbond. Vraag 4 des Ministers: Acht gij het wenschelijk, dat de tijd van stilstand van het bedrijf gelegen is van 's avonds 9 tot 's morgens 5 uur, of wel van 's avonds 8 tot 's morgens 4 uur Antwoord: Met meerderheid van stemmen voor: 9 nnr 'savonds tot 's morgens 5 nur, stilstand van het bedrijf. Vraag 5 des Ministers: Acht gij het mogelijk, dat A. v. N. ten gevolge zal hebbenuitbreiding van het personeel, vermeerdering van ovens, vergrooting van localitet enz., en daarmede in verband het brood duur der in prijs zal worden Antwoord: Ontkennend, met meerderheid van stemmen: Waarom, zoo vragen wij met klem, onthoudt men ods dat zoo lang gewenschte recht, waar de patroons bond, in overeenstemming met de gezellen-organisaties van onderscheidene richting, den Minister aldus ant woordde Waarom grijpt de wetgever niet in, in dit vloekwaar dig, onzen tijd tot schande strekkende stelsel van onnoo- digen nachtarbeid in ons bedrjjf, waarom bleef het nog steeds bij beloften? Zal Minister Veegens, welke ons óók beloften deed, niet spoedig den wensch der bakkerijarbeiders in Neder land in vervulling brengen? Afwachten! maar wij wachten al zoo vele jaren op verwezenlijking dier beloften. Zou Minister Veegens niet spoedig kunnen denken aan die duizenden ontrechte bakkersgezellen in Nederland die onnoodig nóg bij kunstlicht werken, en hun werken o zoo gaarne door daglicht zagen beschijnen, door zonlicht bestraald? Er is immers niets tegen: waar wergevers en werk nemers in één, in ons bedrijf, zich aldus „voor afschaf fing van nachtarbeid" en wat er aan vast zit, hebben uitgesproken, om het verbod door de wet te bezegelen? {Bakkersbode) Verzoeke de steunlijsten ten bate der stakende tim merlieden te LeideD, in omloop gebracht door den S.B.B. en den Bond van Br. en Dist. Kn.. zoo spoedig mogelijk met de daarop vermelde bedragen te doen toekomen aan ondergeteekende liefst Zaterdagsavonds) in Con- stantia Ljjsten zijn nog verkrijgbaar. J. v. Steenis. In dank ontvangen van niet-partijgenooten Drie jaargangen van „Eigen Haard" Drie jaargangen van „De Huisvriend" Eén jaargang van „De Hollandsche Reveu" Eén jaargang van het tijdschrift „Nederland" benevens twee kleinere werkjes. Wie van onze stadgenooten heeft ook iets voor deze nuttige instelling over? In deze zwarte verclericali- 1) Efke afdeeling van den patroonsbond was vertegenwoor digd; ieder afgevaardigde bracht zftn stem uit naar verhouding van het ledental. Mc

De Moker | 1906 | | pagina 2