Ylaardingsche IJzerkoekjes. Ingezonden, seerde stad valt nog veel te doen voor de ontwikkeling der proletariërs, en een goede bibliotheek is zeker wel een der beste middelen om hen, die nu nog door anderer oogen kjjken, hun eigen oogen te leeren gebruiken. Wie helpt ons hierbij OPEN BRIEF aan den Heer H. v. d. Linde, Redacteur van de Ooedkoope Vlaar- dingsche Courant. WelEdele Heer, üw artikel in uw blad van Zaterdag 16 dezer, blijkbaar speciaal geschreven met het doel de afdeeling van mijn Partij, en tevens mp als politiek persoon, voor zoover dat aan uw „goedkoope" wapenen mogelijk is, te vernietigen, legt mij zoowel tegenover mijne partij als tegenover mjjn persoon de verplichting op, u in het openbaar van antwoord te dienen. Gij, en helaas velen met U, schijnt u niet te kunnen opwerken tot het begrip, waarom wij als sociaal- demokraten in de eerste plaats sociaal-demokratische kandidaturen wenschen te stellen. Het is daarom, dat ik wensch te beginnen met u dit uiteen te zetten. Wat wij met onze politieke aktie beoogen is niet alleen het aanbrengen van verbeteringen in den directen raaatschappelijken toestand der arbeidende, der maat schappelijk onderliggende klasse. Wij wenschen deze verbeteringen, zelfs zóó sterk, dat het ome partij is geweest, die het eerst den vinger op de wonde-plekken in de maatschappij legde, ze aanwees. Het was onze partij, die het eerst hervormings-programma's, zoowel voor staat als gemeente, samenstelde, waarin de meest radikale verbeteringen werden geëischt. Maar wij wilLn nog iets anders. Iets voor de arbei dende klasse, en voor de maatschappij van oneindig meer gewicht dan deze hervormingen. Wij hebben de arbeiders, de kleinen, de maatschap pelijk ontrechten erop te wijzen, dat de oorzaak der maatschappelijke kwalen is gelegen in het kapitalistisch produktie-systeem, dat systeem, waarbjj grond en arbeids middelen worden bezeten door een kleine en rijke klasse, waarbjj de groote massa arbeidt in dienst dier weinigen, afhankelijk van hen is. Wij hebben ze erop te wijzen, dat zoolang dit systeem, het kapitalistisch systeem bestaat, deze maat schappelijke kwalen niet alleen zullen blijven bestaan, maar dat nog steeds nieuwe zullen ontstaan. Wij kenden de oudelage loonen, lange werktijden, slechte woningen enz. enz. Nieuwe pas opkomende kwalen, zijn vervalschingen van allerlei verbruiks-artikelen op groote schaal; schrikbarend hooge prijzen van onontbeerlijke artikelen, doordat trusts, kartellen, etc. handig de concurrentie uit het maatschap pelijk raderwerk weten te schakelen. En steeds zullen wij nieuwe zien ontstaan. Wij hebben ze er dus op te wijzen, dat de strpjd in hoofdzaak tegen dit stelsel moet worden gevoerd. Wij moeten strijden voor omvorming van het systeem, waarbij weinigen bezitten en weinigen beheeren in het daaruit groeiende, naar de wetten der maatschappelijke ontwikkeling logisch voortvloeiende systeem van gemeen schappelijk bezit en gemeenschappelijk beheer. Wij moeten strijden voor de omvorming van kapitalisme in socialisme. Gestreden dus voor directe hervormingen. Maar de st'ïjd voor het ideaal sta op den voorgrond geve ons kracht, beziele ons, make ons juist daardoor tot de sterkste, de krachtigste strijders, ook voor her vormingen. En al mogen in een Raad als die van onze Gemeente voorloopig geen vragen, die dit ideaal raken, aan de orde komen, juist in den stryd, dien wij moeten voeren ter verovering van een zetel, ter verovering van den Raad zelve ten slotte, juist in dien strpd moeten wpj de ontevredenheid der kleinen, die thans soms nog zoo dom, zoo doelloos zich uit, omzetten in van juist inzicht getuigend willen, omvormen tot een socialis tische wil. Ziehier, Weledele Heer, ons doel bjj verkiezingen, ziehier, waarom wij Sociaal-demokratische kandidaturen wenschen te stellen. En, daar „Volksbelang" toonde te zijn een vereeni- ging, die zich speciaal ten doel stelde, hervormingen te brengen, zonder meer, daar waren wij èn principieel èn taktisch verplicht, met een Sociaal-demokraat uit te komen. Omdat onze afdeeling, bestaande uit mannen, die een beginsel durven te dienen, besloot aan de Gemeente raadsverkiezing met een eigen kandidaat deel te nemen, omdat ik mij kandidaat liet stellen, daarom durft gij deze mannen te stempelen tot een handjevol fanatieke, een euveldaad plegende jonge mannen, durft gij meer speciaal mij te brandmerken tot een eerzuchtig, jegens den Heer Schuitmaker jaloersch, dom, onbetrouwbaar, over 't paard getild, naar beginsel en persoon onaan genaam, met weinig begrip van publieke moraliteit begaafd jongmensch. WelEdele Heer, ik weet niet, waarover mjj meer te moeten verwonderen, óf over uw vergaande domheid èf over uw grenzelooze brutaliteit. Is het op den voorgrond plaatsen van het heerlijke, de menschheid van een nieuwe, schoone toekomst spre kend beginsel der sociaal-demokratie, indien het onder het werken der demokraten van „Volksbelang" dreigt te worden verstikt, een euveldaad Enkel omdat reeds burgerlijke demokraten het terrein hebben bezet? Dan moogt gij, christen-demokraten, èn in Vlaardin- gen èn in ons land in het algemeen uwe demokratie wel opbergen, want hier is het terrein bezet, ten deele door „Volksbelang", ten deele door ons; in ons land voor het grootste deel door onze partij. Dan heeft uwe partij een gansche reeks van euveldaden begaan door het stellen van kandidaten tegenover vrijzinnig- en sociaal-demokraten Ben ik een eerzuchtige, omdat ik mijne kandidatuur, WÜ1 „Volksbelang" den Heer Schuitmaker kandideerde en niet mij, handhaafde Juist indien ik een eerzuchtige was, zou ik hebben geweigerd mjjne kandidatuur tegenover die van den heer Schuitmaker te handhaven. Want dan had ik de mannen van „Volksbelang" tot vriend gehouden, had hen gunstig jegens mij gestemd, en ik zou een volgend jaar zeker zooals verleden jaar hun kandidaat zijn geweest, en ik zou trotsch kunnen zijn, zoo niet op den zetel, dan toch op honderdtallen stemmen, terwjjl ik mij nu moet tevreden stellen met 26 Neen, WelEdele Heer, niet eerzucht was mijne, niet fanatisme onze drijfveerDe liefde voor ons be ginsel, voor het waarachtig, welbegrepen belang dei- arbeidende klasse en der maatschappij dreef ons in den strijd. En al telde onze afdeeling 6 in plaats van 86, en al was haar kandidaat tienmaal minder nog dan ik, dan zouden zij niet uit den weg behoeven te gaan, wijl zij dienden de schoone, wereldbestormende begin selen der sociaal-demokratie Niet uit den weg behoe ven te gaan, niet voor die paar leidende elementen van „Volksbelang", die bezig waren de socialistische bewe ging te voeren in burgerlijke bedding, nog veel minder voor uw eerzuchtig, jaloersch, dom, onbetrouw baar, over 't paard getild, naar beginsel en persoon onaangenaam, met weinig begrip van publieke morali teit begaafd, en laat ik er bijvoegen: onbenullig, belachelijk, treurig figuurtje Smalend spreekt gij van dat handjevol der S.D.A.P., en van dat aanzienlijk aantal „Volksbelang". En trotsch roept gij uitde leiding der demokratie in Vlaardingen berust bij „Volksbelang" en de Christen-demokraten! WelEdele Heer, dat gij een slecht rekenaar zijt, dat wisten we. We hebben dat ontwaard op de vergade ring, waar Mr. Troelstra en ik spraken. Maar dat ge het aantal* leden der S.D.A.P., n.l. 36, stempelt tot een handjevol, en daarentegen het aantal van „Volksbelang", dat naar ons beste weten niet meer bedraagt dan 60, een aanzienlijk aantal noemt, dat doet ons besluiten u den raad te geven u maar nooit meer met cijfers te bemoeien, wantdaarmede snijdt gij u teveel in de vingers En wat de leiding der beweging betreft, wel, wat „Volksbelang" betreft, a la bonne heurehet is waar, dank zjj het feit, dat de sociaal-demokraten zich te lang door deze vereeniging op sleeptouw hebben laten nemen. Aan ons de taak, de leiding te brengen bjj onze partjj. Maar wat de leiding in handen van de christen-demo kraten betreft, dat is eenvoudig bespottelijk. De gansche christen-demokratische armee, aan het hoofd waarvan de heer v. d. Linde zich stelt, en die zoo dapper de leiding der demokratie in Vlaardingen op zich neemt en die op haar wijze onzen Gemeenteraad zal demo- kratiseeren, die gansche armee bestaat uit O strijders De heer v. d. Linde is generaal zonder troepen Op zichzelf is dit niets indien men een beginsel voor staat, dat levensvatbaarheid bezit, dan komen de sol daten wel. Maar de heer v. d. Linde moet niet smalend spreken over dat kleine hoopje van 36Dan krijgt gij met rente terng, WelEdele Heer.... Gij spreekt van tweemaal spelen in de kaart van het kapitalisme, van giftige aanvallen, van goedkoope argu menten, van het u betichten van geniepigheidjes, en van wat al niet meer. Hier komt Uw valschheid, Uw demagogisch werken eerst recht om den hoek gluren. De laatste maal, dat wij, naar Uw meening, in dien kaart speelden, was het stellen van mijn kandidatuur. Wij hebben dat nu voldoende weerlegd Maar de eerste maal, dat was, toen één onzer aan het afkeuren van de daad des Heeren Hoogendijk (n. 1. loonsverlaging etc.) vastknoopte een beschouwing over de oorzaken van dergelijke verschijnselen, en daaruit voor de arbei ders en visschers, deze les concludeerdestrijdt met al Uw kracht tegen deze verslechteringen van Uw toe stand, maar ziet de oorzaak niet over het hoofd, n.l. het kapitalistisch stelsel, en voert met Uw politieke partij, S. D. A. P., den strijd daartegen. Tegelijker tijd tikte dezelfde schrijver U op de vingers over Uw fel persoonlijk schrijven. Gjj schrijft nu steeds maar over spelen in de kaart van het kapitalisme, niettegenstaande wij herhaaldelijk antwoordden dat wij slechts ons beginsel hadden gede monstreerd, en terwijl wij de daad des heeren Hoogen dijk rond en open afkeurden en den visschers onzen steun beloofden. Om dan nog steeds hetzelfde te durven volhouden, moet gij in groote mate valsch en brutaal zijn. Als gij, WelEdele Heer, ten slotte nog wilt weten, waarom u in De Moker, een „geniepigheidje" in uw artikel over de gemeenteraadsverkiezing werd verweten, dan moet ik in de eerste plaats zeggen, dat gij zeer goed weet, waar dat geniepigheidje ligt. Gij hebt mij dat gevraagd op de openbare vergadering en ik heb u daarop met ronde woorden geantwoord. Gjj moet u dus nu niet van de domme houden, en zoo onnoozel optreden. Geniepig waart gij hierin: Gij steldet het in Uw artikel voor, alsof de heer Schuitmaker het eerste was kandidaat gesteld, en alsof ik mij daarna uit persoon lijke overwegingen tegen den heer Schuitmaker had laten kandideeren. Dit is geniepig, wijl hier lo. stemming tegen mij werd gemaakt als tweedrachtzaaier, terwijl gij wist dat ik niet anders kon, 2o. nog op grond van een leugen, want reeds twee maanden, vóórdat de heer Schuitmaker werd gekandideerd, had onze afdeeling reeds besloten een sociaal-demokraat te kandideeren. Ditzelfde is u gezegd op de openbare vergadering, en als u nu nog komt vertellen, dat u overal hebt gevraagd waar dat geniepige toch in zat en nergens antwoord hebt kunnen krijgen, dan laten wij den lezer het oordeel over deze alinea uit dit artikel. WelEdele Heer, ik zal hiermede eindigen. Bijna kan ik de verzoeking niet weerstaan, U op elk in Uw stuk aangeroerd punt te woord te staan, maar ik mag niet te veel van de toch al zoo kostbare ruimte vergen. Ik moet dus andere bedenkelijke uitingen van U, die ik gaarne onderhanden zou nemen, links laten liggen. Ik hoop echter dat gij de uiteenzetting van het doel, dat wij ons bij verkiezingen stellen, met ernst zult lezen en daaruit leeren, dat wij als sociaal-demokraten bij deze verkiezing een moeilijke taak, een zware plicht met moed hebben vervuld. Dan geloof ik, dat, indien gij weer over of tegen ons schrijft, meer waardeering uit uw schrijven zal spreken. Gaat gij echter voort met op denzelfden toon en dezelfde wijze over ons te schrijven, WelEdele Heer, ik zal U met geen woord meer verwaardigen en kalm mijn weg gaan, U rustig U laten wentelen in het poli tieke slijk, waarin ge thans waadt. J. C. HOORWEG. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De copie wordt niet teruggegeven. Gorinchemsche Bestuurdersbond. Aan de vak- en algemeene arbeidersvereenigingen in Nederland. Kameraden Dezen zomer heeft de G. B. B. een Meeting georga niseerd voor de Moderne Vakorganisatie" in de open lucht, waaraan verbonden zal worden een op tocht met muziek, zang en ontplooide banie ren, waarvoor Burg. en Weth. vergunning hebben verleend. De Meeting zal plaats hebben op Zondag 15 Juli, 's namiddags 1 uur, en dus al zeer spoedig. Wij noodi- gen alle arbeidersorganisaties, vakvereenigingen, be stuurdersbonden dringend uit deze meeting te bezoeken en te maken tot een groote landelijke demonstratie voor de „Moderne Vakorganisatie." Laat men spoedig boottochten organiseeren en opwek ken tot treinbezoek. Van alle kanten moeten de be zoekers toestroomen om dezen dag te maken tot een grooten dag. Verschillende sprekers en spreeksters zullen worden uitgenoodigd, onder anderen mevr. Henriette Roland Holst, welke reeds toezegging heeft gedaan. Vooruit dus, mannen en vrouwen, nu allen aan den arbeid voor deze meeting, helpt ons om de arbeiders (sters) tot organisatie te brengen. Wij hopen spoedig bericht van u te ontvangen dat uwe organisatie besloten heeft den 15 Juli naar Gorcum te komen. Hoe meer hoe beter. Namens het bestuur, B. J. VERVOORN, Voorzitter. C. VAN GELDEREN, Secretaris. Melkstraat D 465, Gorinchem. Vlaardingen, 11 Juni 1906. Mijnheer de Redacteur! Het wil mij voorkomen, dat het zijn nut kan hebben, voor ik op de zaak door mij bedoeld, inga, mij voor te stellen als een „verbleekend" ja „kleur en beginselloos" demokraat, type „Volksbelang". In no. 14 van uw blad beweert u, in een onderschrift op het ingezonden stukje van A. Hoogerwerf, dat„het „goed demokratisch bewustzijn moet zich in het geheele „leven, bij elke gebeurtenis van eenig aanbelang, eiken „dag openbaren. Het goed demokratisch bewustzijn „moet zich openbaren in een onverpoosd streven naar „omhoog, in het werken en strijden voor de verheffing „zijner klasse met eiken nieuwen dag." „De beste graadmeter is steeds gebleken te zijn de „vakorganisatie. En wat beteekent deze te Vlaardingen „In welk bedrijf heeft zij eenigen invloed of kracht?" „Kom, dat behoeven we elkaar niet te komen ver hellen. Als we werkelijk met een beetje kennis van „zaken oordeelen, dan moeten we komen tot de conclusie „dat de Vlaardingsche arbeidersbeweging nog op uiterst „lossen voet staat, dat ze nog zoo betrouwbaar is als „bomijs." „Aan wie de schuld?".... „Aan hen zouden we zeggen (niet verwijten) die zóó „weinig begrip van hun taak als opvoeders der ar beidende klasse bezitten, dat ze haar slechts weten te „leiden op zijwegen, op een dood spoor, zonder een „vast bepaald einddoel aan te wijzen." Naar aanleiding van deze beweringen verzoek ik u beleefd verklaring voor het volgende Er heeft bestaan een schildersgezellenvereeniging, is na een kortstondig bestaan overleden, stond onder lei ding van een zoo als door u verlangd wordt „goed demokratisch bewuste" Er heeft bestaan een zeeliedenvereeniging „Eendracht maakt macht", idem als voren. Er bestaat (op sterven na dood) een afd. van den Ned. Bakkersgezellenbond. Staat onder leiding idem als voren. Er moest bestaan een afd. van den Metaalbewerkers-

De Moker | 1906 | | pagina 3