aan de PROVINCIALE MEETING voor Vakorganisatie op a.s. Zondag te Rotterdam. Oosterdwarsstraat 27. No. 22. ZATERDAG 28 Juli 1906. 6e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaidemokratische Arbeiderspartij Stukken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. VLAARDINGEN. Te Vlaardingen is Zaterdags „DE MOKER" verkrijgbaar Bureau voor Arbeidersrecht. Zomer! Meten met twee maten? Uit het Buitenland. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj v00rmthetaU franco per post 30 cent j J y Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „COMSTA1ÏTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 7'/281/2 uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Het Bureau is gevestigd aan het bekende adresNieuwstraat 28. Zomer, tpd van natnurweelde, van trillende lachten, boven bloembeperkte weiden, van gouden fonkelstreepen in deinende golfjes, van roode vruchten, van duizenderlei kleuren en geluiden, van lichte toiletjes als reuzige vlinders, langs heuvels en duinen, in bosschen en weiden, van dartelend stoeien, van reizen en genieten, van varen en rijden, van landauwers en auto's, van zeiljachten en villa's, van limonades en champagne in 't ijs, van flirtende dametjes en spelende heertjes, vanja, waarvan ten slotte Van weelderig genieten van ander mans zuurverdiende centen, van loondiefstal en uit zuiger jj. Zomer wat zpt ge mooi, jaMaar ook zomer wat zjjt ge leelijk. Maar er zijn ook twee zomers, er is een zomer voor de bourgeoisie en een zomer voor het pro letariaat. Voor den boer die doodangsten uitstaat over elk wolkenpluisje dat zich toonen gaat en misschien hagel brengen zal, dat zijn oogst gaat vernielen, de oogst die hem de pachtsom leveren moet, waarom bij zwoegen, waarom de pachtheer genieten kan, voor hem is 't ook zomer Voor den grasmaaier, die 't manshooge gras in lange zwaaien neerslaat, voor wie 3 uren 's morgens de dag begint en zonsondergang eerst het sein van uitscheiden is, wien het zweet in beekjes langs het lichaam stroomt, wiens lafenis tegen brandende dorst, wrang hoopjes-hooibouwbier is, voor dien is 't ook zomer. Zomer van zweeten, zwoegen en slapen Voor de vrouwen aan de steenplaatsen die zwoegen in 't zeel, die lendepijn zich bukken van vroeg tot 's avonds laat, die naar hun kinderen niet kunnen omkijken, die van parasols en voiles niet weten en toch het zonne branden op haar warm gebruinde hoofden moeten tarten, is 't ook zomerIn de glashutten bij de helsche vu en op de werven onder zware lasten slaaft een nijver arbeidsvolk, voor wien het ook zomer is. Op de vissche- rijen met d'r vaak 100-urigen arbeidsweek, op de booten met niet veel ko~ teren werktijd, is 't ook zomer. De zomer geeft gezondheid, geeft kracht en fut aan herstellenden, aan zwakken, aan bleekneuzige kleintjes, mits dat je in dien éénen, in dien bourgeoiszom^r kan leven! Voor den zomer zet je deuren, de vensters wagen wijd open, laat je de frissche lucht door je kamers zweven. In den zomer ga je naar zee, of naar het koele bergland, keer je de stoffige stad den rug, rij je weg van de zon verhitte pleinen en huizen massa's. In den zomer doe je alles of doe je niks. Alles als je geld, stom geld hebt; niks, als je alleen arbeidskracht bezit, artikel van niet veel waarde voor je zelf, bron van allen rijkdom voor een ander. Je kind moet naar buiten, hoog noodigde zeelucht kan misschien redden, je ziet het uitteren, komt er niet op aanje hebt geen geld Je vrouw zou er eens wat wandelen moeten, ze is zwak en kan haast niet het ploeteren meer verdragen, onmogelijk, kost geldJe kruipt haast voor 't vuur van je werkplaats, je kan het haast niet uithouden in de machinekamer van de boot, waar op het dek tal van weeldereizigers zomergenot liggen te genieten, in mak kelijke stoelen, verkoelen'e dranken achternagedragen, bomt niet, stoken moet je vent, want niet stookt niet eet. Heerlijke zomer voor jeOnthoudt het, beuk het diep in je gemartelden kop: z-o-m-e-r Kerels in muffe fabrieken, met stik-atmosfeer, juicht toch zomerliederen uit, je hpgt wel van stof en vunze lucht, maar buiten is de blauwe hemel en het bloem- doorstikte grastapijt en het koelklare water en de vogel concerten en het insektengezoem, je mag er toch ook van genieten als je met slaap in je moeie oogen 's avonds, als je afgezwoegerd neerpuft in een hoek van je woning Woning waar de deur en vensters van openstonden den ganschen dag, als er tenminste in je steeg zonlicht en lucht, als er niet riolen en gooten, armeluis' eau de cologne verspreiden. Wees toch blij, jullie allemaal weggetrapten van 's levens disch, ieder zijn stand. Jelui hebt zomerzorgen, zomerzwoegen, zomerzweet, zjj, de eenmaal hooger geplaatsten, zomervreugde, zomerge- nietingen, zomerweelde. Twee klassen, twee zomers! Maar hoe lang! Mijn Hemel, vertrapte kerels en vrouwen, hoe lang nog? Merk je dan toch niets van die stoere fiere kerels en vrouwen, boven wier hoofden hoog de roode vaan uitwappert, jubelend de Internationale zegeruischt. Kom je dan nooit eens op hun meetings, op hun vergade ringen, heb je nog niets van hun kranten gelezen, nog niets van hun sprekers gehoord, nooit iets voor hun strijden, voor hun idealen gevoeld? Arme, slavige werkmenschen, wat is dan je leven dor, wat heb ik dan medeljjden, innig medelijden met je. Hoe hoop ik, dat je deze krant in de handen zal komen, dat je zal lezen hoe ellendig je leven is, of neen, dat weet je wel, ik bedoel dat je zult lezen, dat je dat leven zooveel vermooieu kunt, dat je je zelf opbeuren kan. Komt in onze gelederen en strijd mee om het begeesterende socialisme, voor dat hooge doel, dat geestdrift in je wekken kan, hoe terneergeslagen onder allerlei levens ellende je ook bent. Lees, luister en strijd mee voor een toekomst, waarin geen twee zomers zullen zijn, waar arbeid voor ieder maar ook genieten voor ie er zal zijn. Partijgenooten eindeljjk, laat ons toch de krachten verdubbelen, daar licht één groote massa proletariërs in knellende kapitaalboeien, dat is treurig maar ook prikkelend voor ons, prikkelend en opwekkend om te propageeren onder hen, om uit hen drommen van dui zenden te kweeken, die aanrukken tegen het kapita lisme, juichend hun strijdzang, tegen het kapitaal van werven en booten, van glashutten en steenplaatsen, van fabrieken en landerijen Sterft gij oude vormen en gedachten, Slaafgeboornen, ontwaakt, ontwaakt, De wereld steunt op nieuwe krachten, Begeerte heeft ons aangeraakt! Zaterdag-avond hadden een veertigtal Duitsche zan gers (Verein. „Eintracht" uit Barmen) plaats genomen in de muziektent in de Plantage en gaven daar een uitvoering, De zang dier heeren te beoordeelen is niet ons bedoelen. We willen het feit zélve slechts aanhalen, daar dit belangrijk genoeg is om er de aandacht op te vestigen. De vereeniging „Eintracht" behoort rechtstreeks tot „Jeruel." Er werden stichtende liedekens gezongen, waarvan de vertaalde tekst aan het publiek werd bekend gemaakt. Alles maar bijzaak. Hoofdzaak is, dat de vereeniging verlof bekomen heeft de uitvoering in de Plantage te geven. Want dit is iets buitengewoons. De muziekvereeni- gingen „Oefening baart Kunst" (direktenr de Heer H. van Gent) en „Sint Ambrosius" (onderafd. R K. Volks bond, direkteur de heer Smit) hebben nog onlangs, naar wij vernamen, aanvraag gedaan uitvoeringen in de muziektent te mogen geven, op deze aanvragen Is afwijzend beschikt! Wél zonderling, dat hetgeen aan stadgenooten wordt geweigerd, zonder slag of stoot aan vreemdelingen wordt toegestaan. Of en wij vragen dit met nadruk is de rich ting der aanvragers hier de overwegende factor? Men zou haast zeggen dat dit toch niet het geval kan zijn. „Oefening baart kunst" vertegenwoordigt heelemaal geen richting, speelt bp alle mogelijke gelegen heden; „St. Ambrosius" is als onderafdeeling van den zeer verdienstelijken R.K. Volksbond toch wel van alle vreemde smetten vrjj. Tot nog toe werd de weigering dan ook opgenomen als een poging, om dat armelijke spel der schutterp- muzikanten, dat uit oogpunt van „kunst" precies zooveel waarde heeft als de oempa-muziek die men bij een worstel-theater hoort maken en waarbij men liefst zoo ver mogelijk buiten het gehoor blijft, nog niet al te veel te doen uitkomen door er een goed korps nevens te plaatsen. Dus zooveel als een soort „konkurrentie" dacht men hier aanwezig. Maar nh beziet men de zaak toch anders. Onze geachte burgemeester en dito gemeente-secretaris blijken sterke voorstanders (laatstgenoemde behoort officieel er toe) van „Jeruel." Welnu, het is zeer ver klaarbaar dat aan een „Jeruel"-zangvereeuiging de eer werd toegekend het heiligdom der schutterij-muzikanten voor mnziek-beoefenaren in burgerkleeding in te wijden. Maar dan ook in de toekomst geen weigeringen möer aan niet-Jeruellistische zang- en muziekkorpsen. Neen, niet meten met twee maten. Maar voortgegaan op den nu ingeslagen, goeden weg. Want wit is er tegen dat in die tent, die daar toch eenmaal staat, renteloos gedurende 360 van de 365 dagen 'sjaars, de kunst wordt beoefend, de kunst, in de dagen der Orpheusfeesten door den heer Brants zoo bizonder geëerd? Wat is er tegen dat het Schiedamsche publiek zoo nu en dan een concert wordt aangeboden door de daartoe zich aanmeldende vereenigingen, dat tien tegen een beter zal zijn dan wat het schutter jjkorps nog weet te geven? Wat kan er tegen zijn? Immers niets! En we juichen het toe, als de heer Brants het tot dit ruimere inzicht zal toonen gebracht te hebben. Ongetwijfeld zullen verschillende onzer plaatselijke zang- en muziekgeze'schappen zich gaarne eens beschik baar stellen van alle richtingen veronderstellen we 't; „Excelsior" en „Kunst en Strijd" waren steeds de bereidwilligheid zelve en zullen dan ook zeker niet achterblijven. Zoo zullen we dan ook in Schiedam nog best wat te genieten krijgen Als er Zaterdagavond althans geen Jeruel-vlieger is opgegaan De oorlogsverklaring van den Czaar tegen het Rus sische volk is uitgesproken. De Doema, het eerste Rus sische parlement is ontbonden, uiteengejaagd. Czarisme en bureaukratie vreesden voor den invloed van de Doema, want zij zagen, dat dit 'lichaam meer en meer het middelpunt werd der burgerlijke en proletarische revolutionaire stroomingen. De boevenstreek is volbracht. Nog eenmaal zijn de souvereine rechten van de massa, van het geheule Russische volk, ja, van geheel de menschheid, door een misdadige regeering aangetast. Zal dat zoo blijven En hoe lang nog Wij zullen hier niet spreken over de sterke afkeu ring, die deze ontbinding van de Rijksdoema zelfs in de geheele burgerlijke pers vindt, wij zien nu liever naar Rusland zelf, wp zien met spanning naar dat groote Russische volk, dat thans weer den strpd hef tiger heropent tegen het gehate Czarisme. In de keizerlijke oekase, waarbij het besluit tot op heffing der Doema wordt medegedeeld, staat, dat er op 5 Maart 1907 een nieuwe Doema bijeen zal komen en dat de bepalingen voor de verkiezingen eerst Zater dag bekend gemaakt zullen worden, 't Manifest zegt voorts, dat de tegenwoordige Doema haar bevoegdhe- DB MOKER Veelt deel

De Moker | 1906 | | pagina 1