No. 25. ZATERDAG 18 Augustus 1906. 6e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Afdeelingsnieuws. Naar de betooging! Bloempjes uit den Raad. Losse gedachten over Sociaal-demokratie. ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling. 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 7l/3®Yï uur« ADVERTENTIEN: 8 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. In de Zondag gehouden vergadering traden weer vier nieuwe leden tot de afdeeling toe. Aan het comité tegen de Pandjeshuizen zal een bewijs van sympathie worden gezonden. Voor de Leidsche timmerlieden werd tien gulden uitgetrokken. Naar de meeting voor Algemeen Kiesrecht op a.s. Zondag gaan twee afgevaardigden met de baniereven eens naar de Nationale Meeting te Amsterdam op Zon dag 16 September, Tot vasten banierdrager werd ge kozen St. Klepke. De besprekingen over het nieuwe gebouw namen het verdere gedeelte der vergadering in beslag. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. HET BESTUUR. Zondag 19 Augustus a.s., zullen over geheel ons land de Provinciale betoogingen voor het Algemeen Kiesrecht plaats hebben, welke de groote Nationale be tooging (de volgende maand te houden te Amsterdam), voorafgaan. Voor de provincie Zuid-Holland zal deze plaats hebben te Rotterdam, op het Exercitieveld Linkerrottekade, en zal aanvangen om 2 uur. Als sprekers zijn daarvoor aangekondigd: J. H. Schaper, lid v. d. Tweede Kamer; Mevr. TilmaSchaaf en de bekende hoofdbestuurder van den A. N. D. B., Jan A. v. Zutphen. Na afloop der meeting zal een optocht met ontplooide banieren plaats hebben. Steeds was Schiedam redelijk wel vertegenwoordigd op de gehouden meetings en was 't aantal deelnemers bij eiken keer groeiende. We mogen dus verwachten, d it ook ditmaal Schiedam zijn contignent zal leveren. Steeds luider moet ook van ons de eisch voor het Algern. Kiesrecht weerklinken. Laat niemand achterblijven, want geen enkel bezwaar ligt daarvoor in den weg. Rotterdam is goedkoop en spoedig te bereiken. En opdat het getal uit Schiedam indrukwekkend moge zijn, meenen wij goed te doen het uur van vertrek vast te stellen, om alsdan gezamenlijk vanaf het station naar het meetingterrein te trekken. Het zal zijn de trein van 12.42 (stadstijd), waar mede wij naar Rotterdam vertrekken. Laat ieder dus zorgen op tijd aan 't station alhier te zijn, opdat het aantal zoo groot mogelijk zij. Op voor het Algemeen Kiesrecht. Het PI. Com. v. A. K. te Schiedam. Nationale Betooging voor Alg. Kiesrecht te Amsterdam. Zjj, die aan bovengenoemde betooging wenschen deel te nemen, worden attent gemaakt op den extra trein die vanaf Rotterdam zal rijden, van welke reisg legen- beid ook door de Schiedammers kan worden gebruik gemaakt. De prijs voor heen en terug zal per persoon zijn f 1.70. Wie daarvan gebruik wenschen te maken, gelieven daarvan opgave te doen (zoo spoedig mogelijk) in het gebouw „Constantia"opdat het getal aan Rotterdam kan worden opgegeven. Hei PI. Com. v. A. K. te Schiedam. Seh'edam, 14 Augustus. Ze zaten zoo knusjes bij mekaar, de een-en-twintig. Negentien raadsleden, de secretaris en de burgemeester. Ze hadden eerst wat vooruit gepraat, en in plaats van twee nur werd eerst na half drie de raadszaal geopend. Twee raadsleden ontbraken op het appèl. De heer I an Westendorp mankeerde met, de heer Bis zonder kennisgeving. Maar deze maakte 't weer goed, door wat later te komen. In ieder geval, met z'n negentienen begonnen ze, in echte, kalme zomerstemming. Maar al dadelijk kwam er in de zaal een klein wolkje aandrijven. De heer De Groot had twee amendementen ingediend op de verordening, ingezonden door de financiëele commissie inzake de geldelijke verhouding van de gasfabriek en de waterleiding tot de gemeente. De heer De Groot was met de indiening zijner amen dementen wel op tijd geweest, maar uit den kring der •raadsleden klonk dadelijk een stem We hebben van die' amendementen niets bij de stukken gevonden. De burgemeester kijkt zenuwachtig den secretaris aan, maar deze begrijpt zijn positie in deze vergadering, en zwijgt stille. Na een kort, gezellig onderonsje steunen de heeren Kranen en Dirkzwager de amendementen De Groot, waarmede het incident is afgeloopen. Al heeft men alleen zoo iets gezien, dan weet men al alles van de leiding van den voo zitter af. Alles gaat even slap. De leden van onzen ra^d vragen niet eer.-t het woord. Neen, wie wat meent te zeggen te hebben, zegt het, en de voorzitter laat zoo'n spre ker z'n gang gaan. 't Is dus te begrijpen, dat de stemnvng in den raai zeer gemoedelijk is. En vooral in de zitting van hedenmiddag. Na het gemelde incident moesten heel wat leeraren aan de Hoo^ere Burgerschool en ook aan ds Burger avondschool worden benoemd. Dat ging me van een leien dakje. Voor kosmographie kwam in aanmerking Dr. J. Koeost, zeide de voorzitter. Neen, verbeterden de Raadsleden, het is niet Koenst, Kunst moet ge zeggen. De voorzitter: Ah zoo! Enzoo- voori. Gezellig gekeuvel hier, zacht gefluister daar. Alles pais en vreê. Was bij enkele benoemingen nommer één van de aanbeveling gepasseerd we vermoeden om zeer christelijke redenen bij het opmaken van dubbeltallen voor drie leden van het College van Zetters kwam de eigenaardige samenstelling van onzen raad nog beter uit. Burgemeester en Wethouders hadden aldus de aan bevelingen opgemaakt: I. G. A- J- Beukers" en J. Vormer; II. J. H. RisHzn. en W. A. Hoek; III. P. C. v. d. Pant en D. L. Ingelse. De heer Vormer was niet de man voor onzen raad. Daar kwam voor de heer E. M. Beukers. Zeker een heel bekwame katholiek, die we hier zoozeer missen. De tweede aanbeveling bleef ongewjzigd, maar toch gaf de stemming ons dadelijk te denken. De heer v. d. Velden kreeg ééne stem. Die stem bleek een vergissing, want voor het derde dubbeltal werd gekozen de heer v. d. Pant bij eerste stemming. Een vrije stemming zou moeten volgen voor nummer twee van de aanbeveling. Daar kwamen verschillende led-n tegen op Door elkaar werd gesproken. De een meende dit, de ander dat. De verwarring dreigde nogal groot te woiden, maar er werd een eind aan gemaakt door de beslissing, dat opnieuw voor dit dubbeltal zou worden gestemd, zoowel voor nummer één als voor nummer twee. Op de tribune mompelde menNu wordt broeder v. d. Velden nummer één, maar toch haalde de heer v. d. Pant het met elf stemmen. Zijn mededinger kreeg zeven stemmen. Voor nummer twee behaalde de heer v d Velden tien, tegen de heer Ingelse negen stemmen. De heer v. d. Velden mag dus ook op een tweetal prijken. Wat snoode ondankbaarheid toch van den raad, om den heer v. d. Velden daarmee af te schepen, dezelfde heer v. d. Velden, die al tweemaal den raad ter wille is geweest met zijn tijdelijk wethouderschap. Als wij in de plaats van den heer v. d. Velden waren, dan zouden we na de geschiedenis van dezen middag ons zeker niet meer voor dat baantje beschikbaar st llen. Wie weet, wat de gemeente nog boven het hoofd hangt! Eindelijk kwam er wat leven in de kajuit. Er was een adres ingekomen van de werkliedenvereeniging Eendracht over de bestrating van de Voorhavenkade bij de Kaarsenfabriek. De voorzitter zei daarop heel ernstig, op een toon van: „Zoo is het en niet anders," dat reeds zooveel mogelijk voldaan was aan de wenschen van „Eendracht." Maar de heer Smit twijlelde tuch wel wat aan de waarheid van dien uitspraak, en vroeg eveneens heel ernstig: „Maar, mijnheer de voorzitter, in hoe ver is aan de wenschen voldaan?" Daarop kon de burge meester niet zoo direct antwoorden. En, terwijl de wethouder voor publieke werken, de heer Visser, pre sent was, bleef hij zwijgen en rondkijken, alsof hem de zaak heelemaal niet aanging. Buiten hem om werd de geheele discussie gevoerd. Men hoorde boe noch ba van 'm. De heer v. d Schalk sloeg den spijker op den kop. Wanneer, zoo deze spreker, de commissie voor gemeente werk n op onderzoek uitgaat, dan hoop ik, dat zjj uit eigen oogen kijkt en niet uit die van den directeur van gemeentewerken. Dat was een krasse uitspraak, maar die de heer v. d. Schalk wel niet zonder reden zal gebezigd hebben, vooral, nadat hij een beschrijving van den allesbebalven schitterenden toegang tot de Kaarsenfabriek had gegeven. De heeren van de ge meentewerken zullen althans den heer v. d. Schalk allerminst dankbaar zijn. De heer Visser, wethouder voor publieke werken, bleef onvermurwbaar stil. Waren zijn gedachten nog altijd in het buitenland, of meende hij, dat zijn tijdelijke plaatsvervanger v. d. Velden de aangewezen man was Publieke werken was stil als het graf. De bewoners van Achter de Teerstoof hadden geen succes met hun ad'es om naamsverandering. De voor zitter meende het 't beste te bestrijden door te wijzen op den ouden naam, en de geheele raad op één na bakker Smit ging daarin met hem mee. We blijven derhalve dien naam bewaren, dank zij de voor keur aan het oude, door onzen burgemeester getoond. De slagersvereeniging „Onderling Belang" kon even min op succes b"gen. Het keurloon blijft zooals het is. Meerdere actie zij genoemde vereeniging aanbevolen. Bakker Smit waakt voor den zeer bedreigden midden stand. De middenstand heeft altjans één vertegen woordiger in den raad. Maar de arbeiders? Waren die hedenmiddag in den raad geweest, dan zou het adres van den Bestuurdersbond een andere behandeling gevonden hebben. Nu ging het gewoonweg den doofpot in. Voor kennisgeving werd het aangenomen. Niemand kikte erover. Als één zaak ons verwonderd heeft, dan is het deze. Vooral waar by het contract-Volker de heer de Groot eens flink van leer trok. De heer de Groot toch wilde hierin ook het publiek laten mee spreken, en de publieke opinie laten spreke", vóór het contract-Volker in den Raad in behandeling kwam. Waarom heelt de heer de Groot dat ook niet in andere gevallen want deze zijn vo r het grijpen geop perd Dan ware zeker niet de Bestuurdersbon 1 met zijn voorstel inzake „Gehuwde onderwijzeressen" bij den raad gekomen. Kom, meneer de Groot, blijf nu eens konsekwent Dan kunt ge het in onzen raad druk krijgen, misschien krijgt ge méér dan dagwerk. Maar dau zal uw taak ook dankbaarder zijn, dan eenige weken terug, toen ge De Moker op een berg van onjuistheden meende te kunnen wijzen. Meende, want tot nu toe zijt ge in gebreke gebleven, het te doen. Doe 't, meneer de Groot Verder werd er van middag niets meer gezegd. De schoolartsen worden de volgende maal besproken. En toen natuurlijk geheime zitting. Ook hier is nog werk voor u, mijnheer de Groot. Ook hierin moet ge ver andering zien te brengen. Het publiek wil een publieke behandeling der zaken. Geef gij nu eens hierin den eersten stoot. Protesteer telkenmaal, en op ferme wijze, wanneer wordt voorgesteld, in geheime zitting te gaan. Dan verricht ge reeds goed werk. Half drie begonnen, stonden we eveu vier uur weer op straat Veel belangrijks buiten de benoemingen deze duurden tot half vier was er niet gebeurd. 't Is een saaie boel in onzen raadnieuw, krachtig bloed is zeker méér als gewenscht Onderzoek alle dingen. Jawel, in vele opzichten hebben de sociaai-demokra- ten recht van spreken, erkent men thans vrij algemeen. Vooral in de kritiek op de heeischende sociale (maat schappelijke) misstanden staan ze sterk. Maarrrrr De „maren" zijn velerlei. Daargelaten al hetgene wat de politieke tegenstanders tegen de sociaal-demo kratie weten uit te spreken om het verderfelijke der leer er bij de arbeiders toch maar goed in te stampen, terwille van het e i g e n-b e 1 a n g, waarbij het met de eerlijkheid nog al eens op een akkoordje wordt ge gooid; daargelaten ook al hetgene wat men ten opzichte van sommige onzer partijgenooten aanvoert die het een of ander op hun kerfstok hebben wat niet in den haak is te noemen, omdat wij de eersten zullen zjjn om te erkennen dat de S. D. A. P. niet uit volmaakte menschen bestaat, doch er zeker ook onder ons wel schurftige schapen zich kunnen bevinden; hoe vaak komt het niet voor dat men in arbeiderskringen (vooral in de kringen der zoo uitmuntend voorgelichte katholieke arbeiders) bezwaren tegen de sóciaal-demokratie hoort opwerpen waarover elk sociaal-demokraat zich verbaast en die alleen van een volslagen gebrek aan kennis over de sociaal-demokratie getuigen! Och, het was vroeger toch zoo gemakkelijk de socia listen voor te stellen aan de goê, alles-slikkende ge meente als een bende herriemakers, oproerkraaiers, die

De Moker | 1906 | | pagina 1