voor Algemeen Kiesrecht te Rotterdam! Vlaardingsche IJzerkoekjes. Voor de Vrouwen. „Overschrijding van den maximum arbeidsdag van „11 Vj uur kan ilechts geschieden na verkregen ver- „gunning van Burgemeester en Wethouders, in welk „geval voor een uur overwerk bovengenoemd loon met „25 pCt. moet worden verhoogd Dit is het wat het bestek bepaalt. Nu zal toch zeker wel niemand meer durven beweren dat we in Schiedam niet met onzen tijd meeleven Bestekbepalingen, meneeren, over minimum-loon en maximum-arbeidstijd 1 Wat gaan we vooruit't Lijkt wel of het stiekemweg St. Juttemis geworden is. We verzeilen onder ons christelijk stadsbestuur heel aardig in Abrahams schoot. De heeren die dit bestek samenflansten, moesten eens om de oude spreuk denken wat ge doet, doe het goed! We zullen ons op 't oogenblik niet bezig houden met te verklaren wat de bedoeling is van voor schriften betreffende minimum loon en maximum ar beidsduur we willen alleen constateeren dat hier het goede beginsel is aangenomen, maar uitgewerkt op eene manier, die ons naar de oude tijden zonder bepalin gen voornoemd doen terug verlangen. Want we zullen eens enkele cijfers naast elkander- plaatsen van loonen, die hier ter stede betaald worden en in het bestek als minimum aangegeven zijn Timmerlieden (standaardl.) f 0.21—0.23, bestek f 0.18 Metselaars -0.21—0.23, -0.18 Opperlieden -0.15—0.19, -0.14 Smeden (geen bankw.) h - 0.22—0.23, - 0.18 Met deze enkele cijfers voor oogenbegrijpt men nu hoe 't komt dat geen der Schiedamsche patroons (de heer van Spronzen rekenen we nog niet daaronder) bij de aanbesteding meedongen llit de glasblazerswereld. Te Delft heerscht onder de glasblazers nogal eenige beroering over het feit dat de vijf „ovengebouwmeesters" of wel „spitse- stokken" plotseling gelijktijdig voor hun lidmaatschap van den Ned. Glasblazersbond hebben bedankt. Onder hen A. Karsdorp Jr.. oud-hoofdbestuurder, bekend uit den stakingstijd. De oorzaak daarvan schijnt gelegen in het feit dat de „spitsestokken" onder vorige directies subsidie geno ten, onder de tegenwoordige niet, doch het bekomen konden als ze lmn lidmaatschap van den Bond opzegden. Dat een man alè Karsdorp, die zéér geloovig is, be zwijken kan om voor dezen judaspenning z'n kameraden te verraden, zal zeker menigeen verwonderen. Eindelijk. In Het Volk van j.l. Woensdag komt eindelijk de heer De Groot een lans breken vo u* „Volks huisvesting". We denken in 't volgend no., als ook de berichtgever van Het Volk aan het woord is geweest, er een en ander over te zeggen Voorshands verklaren we ons erkentelfjk voor het medelijden dat de heer De Groot met De Moker blijkt te bezitten. In dat opzicht is hij bepaald vermakelijk Jenever in chokolade-bonbons. Onlangs, schrijft dr. Kantorowicz in Hannover, werd ik in allerijl bij een jonge dame geroepen, die, naar men zeide, plot seling zeer* ernstig ziek geworden was. Toen ik bij haar kwam, lag zij met hoogrood gezicht op de sofa, ademde zwaar en was door schuddeu noch roepen wak ker te krijgen. Om haar wat nader te onderzoeken, boog ik mij over haar heen en deinsde ontzet terug. De patiente verspreidde nl. een sterken jenevergenr. Een zachte aanduiding van mijn vermoeden werd echter door de nabijstaanden met toorn en verontwaardiging van de hand gewezen. En toch had ik gelijk: de jonge dame was om het kort en krachtig uit te drukken - dronken. Op de tafel voor de sofa stond een doos met choko- lade-konfituren, voornamelijk in den vorm van pralines en rumboonen. Ik vroeg om enkele van deze lekkernijen en onderzocht ze thuis met het volgende resultaat. Ze waren alle met de ordinairste soort aardappeljenever gevuld, gemiddeld ongeveer 5 gram zwaar, en bevatten pl.m. 2 kub. e.M. der zooeven genoemde vloeistof. Nu had de jonge dame, zooals later bleek, ongeveer een half pond van deze bonbons verorberd. Dat waren dns 50 stuks pralines en boonen, die in 't geheel 100 kub. c.M. (een maatje) jenever1 bevatten. Dat is een aardig plasjedaar een drankglas ongeveer 10 k 15 kub. c.M. bevat, had zij dus, waarschijnlijk in zeer korten tijd, 7 a 10 jeneverglazen der kostbare vloeistof gedronken, volkomen genoeg, niet slechts om teere dametjes, maar ook om krachtige mannen dronken te maken. (De Blauwe Vaan.) DE KUIPERIJ. II. Het Patronaat. Alvorens over te gaan tot het behandelen van de toekomsten van het kuiperij-bedrijf en de middelen om tot een betere economische positie van het personeel te geraken, komt het ons gewenscht voor afzonderlijk het patronaat te bespreken, daar dit in het bedrijf in het algemeen van een bizonder karakter is. Dit patronaat stemt volmondig toe, dat met de in ons vorig artikel geschetste diep-treurige arbeidsvoor waarden de positie van het kuiperjj-personeel onhoud baar is. Inplaats van die voorwaarden echter te verbeteren, wentelen zij de verantwoordelijkheid daarvoor van zich af, door te bewijzen dat met het oog op de tegenwoor dig voor het fust te bedingen prijzen met name een hoogere, permanent g ldende loonstandaard niet kan worden ingevoerd, voor het personeel een schrale troost. Zij vergeten echter daarbij te vermelden, dat zijzelf de oorzaak van deze lage fustprijzen zijn." Zij weten zeer goed het loon van het personeel te verminderen, als hun dat noodig voorkomt, maar, in plaats van de prijzen hunner producten, het fust, zelf te bepalen, zooals toch het patronaat in elk bedrijf doet, laten zij zich door de afnemers, de reeders, ringe- looren, bieden hun producten aan op tijden, waarop zij weten, dat de reeders er totaal geen behoefte aan hebben en laten dan de prijzen feitelijk door de afnemers bepalen. Dat de prijzen van het fust op deze wijze ongelooflijk laag zijn gedaald, spreekt wel van zelf. Daarover zou wel niemand zich verwonderen. De reeders zouden zeer slechte handelaars zijn indien zij van deze voor hen voordeelige omstandigheid geen gebruik wisten te maken Slapte in zaken heeft nooit voor de arbeiders in een of ander bedrijf eenig ander gevoel gehad dan ontslag of. vermindering van werktijden voor korteren of langeren tijd, totdat drukte of goede vooruitzichten het weder beginnen van den arbeid of vereeniging van den arbeids tijd noodzakelfjk maakte. In dit bedrijf heeft slapte (weinig of geen haring vangst, waardoor geen of weinig fust wordt gebruikt,) juist het nooit vertoonde gevolg, dat de p troons in plaats van de produktie te verminderen of stop te zetten, haar eer gaan vergrooten alles ten gerieve der heeren reeders, die totaal geen fust noodig hebben, gretig van het ove groote aanhol gebruik maken en tegen fabelachtig lage prijzen koopeu De oorzaak van deze op het eerste gezicht onbe grijpelijke patroonshandelingen is gelegen in hun finan- tiëele onmacht. Om te kunnen bestaan moeten zij werken en verkoopen. Werken, zonder te stellen de vraag of er behoefte aan dat werk is. Verkoopen zonder den stand der markten in oogenschouw te nemen. Daardoor hebben z|j de positie van het personeel tot een buitengewoon slechte, tot een onhoudbare gemaakt, en hun eigen positie tot een zorg- en kommervolle, die bitter weinig kans tot eenige verlichting biedt. Dit patronaat, dat zich voor het grootste gedeelte door de reeders een fabelachtigen fustprijs laat op dringen, en toch altijd nog weg weten, door uitbuiting van het personeel, een eigen pat oons-bestaan er uit te slaan, dit patronaat drukt den kuipers dubbelzwaar, het is voor hen meer dan eenig an Ier gevaarlijk. Het voert tegen hen niet alleen den loonstrijd, daar achter staat de str|jd om het bestaan. Het doorvoeren van een permanent geldenden, stevig verhoogden loonstandaard is voor velen van hen het luiden van het doodsklokje, het klokje, dat h"n Den Dood van hun zelfstandig patroonsbestaan ver kondigt. Naar de meetingDe provinciale meeting voor algemeen kiesrecht, a. s. Zondag te Rotterdam te hou den, moet door sterke persoonlijke deelname, als het kan weer aan de spits staan van de andere provinciale meetings die dienzelfden dag elders gehouden worden Daartoe vei trouwen we, dat de partijgenooten en onze geestverwanten het hunne zullen bijdragen. En laten we allen nu eens zooveel mogeljjk gezamen lijk gaan. Dat heeft ook zijn propagandistische waarde temeer waar ook de arbeiders-muziekvereeniging „Voor waarts" Zondag van de partij zal zijn. Deze vertrekt met den trein die 12.9 (spoortjjd) van hier vertrekt. Allen dus met dezen trein naar de meeting Arbeiders-Muïiekvereen. „Voorwaarts". Donderdag 9 Augustus gaf deze vereeniging voor „Flar- dinga" haar tweede uitmuntend geslaagd concert. Er was veel belangstelling. In de vorige week, van 7 tot 11 Augustus, was in Kopenhagen, de hoofdstad van Denemarken, een groote schare van vrouwen bjjeen. Ze hielden congies, dat is een in verschillende zittingen of bijeenkomsten ge durende één of meer dagen voortgezette vergadering van menschen, die uit verschillende deelen van het land, of zooals hier het geval was uit verschillende landen bijeenkomen, om over bepaalde zaken van gedachte te wisselen en te besluiten. Van verre en van meer nabjj waren ze gekomen, uit Denemarken zelf, uit Zweden en Noorwegen, uit Finland en Rusland, uit bijna alle landen van Europa ook uit Nederland, maar ook uit de Vereenigde Staten van Amerika en uit Australië, Wat ze voor gewichtigs met elkander te bespr. ken hadden? Het vrouwen-kiesrecht. En zij schijnen dat gedaan te hebben op een manier, die als men het Handelsblad en de Nieuwe Rotter dammer gelooven mag, bewonderenswaardig moet geweest zfjn. Er heerschte een voorbeeldige orde. Onder het woordvoeren kon men om zoo te zeggen, een speld hooren vallen en ieder hield zich aan den tfjd van spreken die haar te voren was toegestaan. De voorzitster, een Amerikaansche, M W. Chapman Catt had er den wind onder. En er werd hard gewerkt, 3 zittingen op één dag, waarvan de eerste al 's morgens om 9 uur begon. Dat lijkt misschien niets erg. Velen van ons beginnen hun dagtaak lang vóór negenen en werken dan menig maal tot laat in den avond. Maar zoo goed als zij dan doodmoe zijn, kan ik u verzekeren dat die vrouwen in Kopenhagen moe moeten geweest zijn, want het is een geduchte inspanning, den heelen dag te luisteren, in zich op te nemen en zelf het woord te voeren, vooral wanneer het zooals op internationale c ngressen, waar menschen uit verschillende landen samen zijn en het natuurlijk niet anders kan, in vreemde talen gaat. Maar we behoeven daarom nog geen medelijden met ze te hebben. Ze waren in Kopenhagen zoo gastvrij ontvangen, zelfs door het gemeentebestuur, dat het haar zeker wel aan niets zal hebben ontbroken en ze alle gelegenheid zullen hebben gehad, heur krachten telkens weer te herstellen. Het was de „Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht," die daar in Denemarken zijn eerste congres hield. Die bord bestaat sinds 1904, maar al in 1902 werd te Washington in de Vereenigde Staten door Amerikaansche vrouwen het plan er voor opgevat. Het is een uit stekend idéé, over de heele wereld de vrouwen die strijden voor het verkrijgen van medezeggingschap bij de tot standkoming der wetten, met elkander in aan raking te brengen. En toch is die Wereldbond of zooals, naar den Engelschen naam (International Woman Suf frage Alliance) en met letters aangeduide „I. W. S. A." niet van onze gading. Niet van onze gading om dezelfde reden, waarom in ons land de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht dat niet is. De I. W. S. A. staat namelijk evenals de genoemde vereeniging, niet op het standpunt van den klassenstrijd. Dat beteekent, zooals gij weetniet in te zien, dat zoolang een deel van de menschen wille keurige beschikking houdt over de a beids- of voort- brengingsmiddelen en door die willekeurige beschikking heerschappij voert over het andere, grootere deel der menschheid, er onafgebroken en bitter gestreden wordt door het eene deel om zijn overmacht te behonlen(als ge weer eens even zoo echt wilt voelen hoe bitter de strijd is, dei kt dan aan Rusland) door het andere om zich van die slavernij te bevrijden. Verder, niet in te zien, dat die strijd niet eindigen zal vóór alle menschen gemeenschappelijke bezitters, gemeenschap pelijke gebruikers zjjn van de arbeids-, de productie middelen. Die Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht zoekt dus het kwaad niet op de plaats waar het is. Evenals alle onbewusten, die, begaan met de ellende in de wereld, of opgeschrikt door de ijseljjke gevolgen van de recht loosheid der massa, in heiligen jjver optrekken om de wereld van smaad en ellende te bevrijden, tasten de vrouwen van een „Wereldbond" zoo goed als van een „Vereeniging" voor Vrouwenkiesrecht de verschijnselen van het kwaad aaD, maar niet het kwaad zelf. Zij verkeeren in den zoeten waan, dat, wanneer de vrouwen mee de wetten maken, de wereld kans heeft in 't rechte spoor te komen. In dien waan worden ze versterkt, doordat uit de landen, waar al vrouwenkiesrecht bestaat, de be ichten van de uitwerking daarvan altijd gunstig zijn. Nu, dat spreekt van zelf. Het moet natuurlijk oogenschijnlijk ordelijker toegaan, daar waar menschen die er den leeftijd voor hebben, over de dingen die er te doen vallen, samen overleggen, dan waar de een altijd decreteert (parmantig voorschrijft) en de ander maar af te wachten heeft. Die het maar voor't zeggen heeft, wordt aanmatigend, de ander krijgt een gevoel van er niet tegen op te kunnenof wordt geprikkeld tot bitteren strijd. Dat is juist het eigenaardige van de burge lijke 1) strijdsters (en strijders) voor vrouwenkiesrecht, als waartoe de I. W. S. A. behoort, dat zij om 't zoo maar eens te zeggen, niet verder kijken dan hun neus lang is. Want terwijl ze begrepen hebben, dat de zaken beter moeten gaan, wanneer er niet zijn decrete»renden (zie boven) eu afwachtenden, maar wanneer allen die den leeftijd hebben, recht hebben van wederspreken, zien ze niet dat diezelfde redeneering gelden moest voor de klassen en niet voor de geslachten alleen. Daarom zei ik straks dat oogenschijnlijk daar waar vrouwenkiesrecht reeds bestaat, het ordeiijker toegaan moet. Natuurlijk geldt dat leelijke woordje „oogen schijnlijk" alleen, wanneer er sprake is van vrouwen kiesrecht op dezelfde manier als wij hier in ons land tot op dit oogenblik mannenkiesreckt hebben. Want zoodia een enkelvoudig, algemeen kiesrecht in een land is ingevoerd, dat wil zeggen zoodra elke meerderjarige man én elke meerderjarige vrouw, onve schillig of hij of zij al of niet iets anders bezit dan arbeidskracht, kiest en gekozen mag worden, gaan in werkelijkheid de toestanden verbeteren. Misschien niet dadelijk, omdat de nieuwe kiezers eerst moeten leeren, een goed gebruik van hun recht te maken, maar z odra ze den slag beet hebben, gaat het van een leien dakje. Maar dat is niet zoo, wanneer vrouwenkiesrecht alleen gegeven wordt bijv. volgens de kieswet die bij ons op dit oogenblik geldt voor de mannen. Want wat gebeurt er dan? Of liever wat gebeurt er dan niet? Er wordt voor de bezitloozen, voor de arbei- 1) Die niet op het standpunt van den klassenstrijd staan.

De Moker | 1906 | | pagina 3