No. 26 ZATERDAG 25 Augustus 1906. 6e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Stukken ïoor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Aan de Postabonnees. Fietstocht. Nationale betooging voor Alg. Kiesrecht te Amsterdam op Zondag 16 September. Voor en tegen „Volkshuisvesting." Losse gedachten over sociaal-demokratie, ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Mj voormthetali franco per post 30 cent j J Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „COMSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 71/,81/, uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Met het volgend nummer begint een nieuw kwartaal. Men zou ons het werk heel wat vergemakkelijken met de toezending van het verschuldigd abonnementsgeld, groot f0.30, vóór den 15en September a.s. Na dien datum wordt er per postkwitantie, groot f 0.376, over beschikt. De Administratie. Wie Zondagmorgen a.s. een tochtje wil meemaken door een gedeelte van het Westland, zorge om 9 uur aan het Stationsplein present te zijn. Hoe meer lief hebbers hoe beter. Zooals reeds bekend is, zal vanaf Rotterdam een extra trein rijden naar Amsterdam voor bovenge noemde betooging, van welke reisgelegenheid ook dooi de Schiedammers gebruik kan worden gemaakt, tegen den prijs van f 1.70 per retour. Zjj, die plan hebben daarheen te trekken en van die reisgelegenheid gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht daarvan even kennis te geven in het gebouw „Constantia", liefst vóór 29 Aug. opdat yoor een voldoend aantal plaatskaarten voor de Schie- damsche betoogers kan worden zorg gedragen. Seer. PI. Com. v. A. K. Het ligt voor de hand, dat veel van wat de heer de Groot tegen de in Hel Volk gemaakte opmerkingen ten opzichte van „Volkshuisvesting" had ingebracht, zich er niet toe leende in Het 'Volk verder te worden uitgesponnen. De ruimte in Het Volk is kostbaar en kan niet geheel door aangelegenheden van lokalen aard worden in beslag genomen. Wanneer het waar is wat onze zeer geëerde zuster de Schied. Cour. geliefde op te merken „dat het goed is dat eens duidelijk op die praatjes (ten nadeele van „Volkshuisvesting") wordt geantwoord, dan zal het toch nog beter zijn indien pro eu contra worden ver meld. Waartoe we bij dezen de vrjjheid nemen de redaktie van de Sch. Crt. te tarten door ook dit artikel op te nemen, zjj het dat ze ons de wijze, waarop we haar toespreken, vergeven of niet vergeven wil, hare lankmoedigheid is wellicht groot6r dan onze belang stelling in haar vergevingsgezindheid. En in 't voorbijgaan willen we er nog op wijzen dat de Schied. Crt. de kritiek plaatste op een schrijven, waarvan ze hare lezers onkundig had gelaten! Een proeve van de liberaliteit van een van-tijd-tot-tijd oud- liberalig gezind nieuwskrantje. De heer de Groot vangt z'n schrijven aan met een onjuistheid, waar hij zegt dat het stukje een ongunstig licbt werpt ook op hem als voorzitter. Daarvan is geen sprakehet bestuur van „Volkshuisvesting" is hier de aansprakelijke en daartoe behoort de heer de Groot. Verdere strekking tot zjjn persoon had het schrjjven in 't geheel nift. Wat den huurprijs der te bonwen woningen betreft sluiten we ons aan bjj de in Het Volk gemaakte op merking „we zullen nog eens zien wat de huurprjjs wórdt." Het „vermoeden" van het bestnur dat de buizen waarvan de huurkostprjjs op f 2.80 a 2.90 wordt geschat, den huurprijs zullen hebben van pl.m. f2 90, komt ons nog al apocrief voor. Want we hebben allen eerbied voor de h.h. Mouwens (secretaris) en He'man Jansen (penningmeester) maar als filantropen kenden we die heeren toch nog niet. Of deed „het vermoeden" slechts bij deze gelegenheid dienst? Op de vraag„Is het niet overduidelijk dat „Volks huisvesting" ook een speculatief doel beoogt heeft de heer de Groot vuur gevat, en zegt hij: Voor mij is dat zoo klaar als koffiedik. Weet de schrijver niet, dat vereenig ngen in den zin der woningwet nooit meer dan 4 pCt. op het aandeelen kapitaal mogen uitkeeren en nooit meer dan 100 pCt. van het gestorte kapitaal mogen terug betalen Weet hjj niet, dat elk kapitalist gemakkelijk op andere wjjze (hypotheek bijv.) 4 pCt. rente kan maken, zonder noemenswaard risico en dat onze aandeelhouders allereerst voor de rente en het kapitaal der gestorte f20.000 de risico loopen en daarna pas de gemeente voor het verleende voor schot Waar zit nu de spekulatie Lakonisch probeert de heer de Groot de kwestie over een boeg te gooien waarover ze toch niet zal zijn bedoeld. Dat elk kapitalist gemakkelijk 4 pCt. van z'n geld kan krijgen zonder noemenswaard risico, is wel licht niet zoo zeker als de heer de Groot het wil voor stellen. Wij meenden (ofschoon niet zoo thuis in de financiëele wereld) dat het deposito-kapitaal nogal beduidend is toegenomen in de laatste jaren en dat verschijnsel zou niet spreken voor het beweren van den heer de Groot. Vergeten we voorts niet dat vaste goederen een groote mate van zekerheid ver strekken. Maar het s p e k u 1 a t i e v e zal zóó bedoeld zijn gebrek is er aan goedkoope woningen. Uit oog punt van sociaal belang moest „Volkshuisvesting" dus met den bouw van deze beginnen. Maar op ver moedelijke winst berekend (hetgeen óók de circulaire van 2 Get. 1903, blz. 3 sterk vertoonde) werd het sociaal belang in den steek gelaten, om niet de kans te beloopen de voorgespiegelde 4 pCt. en misschien nog een gedeelte van het aandeelenkapitaal te verspeelen en betreffen de eerste plannen van „Volkshuisvesting" huizen, die, voor zoover er behoefte aan is, zónder haar er tóch wel zullen komen, huizen, die ten opzichte van den nood in Schiedam vallen buiten het kader van „Volkshuisvesting," maar die een zeker rendement voorspellen. Een eigenaardige tegenstrijdigheid krijgen we in één alinea, waarvan het in 't begin heet (wij cursiveeren hier en daar) Wat nu de duurte der woningen betreft, niemand kan die meer betreuren dan de bestuursleden; zij hadden geen andere keus, dan goedkoopere wo ningen te bonwen, laat ons zegge van f 2 huurprijs, die zij niet menschwaardig achten of voor de groote meerderheid der arbeiders onbetaalbare woningen, die zij wel menschwaardig achten. En als volgt eindigt: Maar wij zijn niet blind voor de werkelijkheid en zullen dus ons tweede blok woningen, grooter in aantal dan ons eerste, van ongeveer f2 huur prijs bouwen. Commentaar overbodig! Dan komt nog speciaal over De Moker het volgende Het is waar, dat in den aanhef behandelde malle vragen „bjj herhaling in De Moker zijn gedaan, ja zelfs „met nadruk." Zoo staat er bijv. (het is één staaltje uit vele) in het nommer van 4 dezer na de vermelding van de goedkeuring der Gedep. Staten van het voorschot: „Nn kan „Volkshuisvesting" dus haar gang gaan, om met behulp van de be lastingcenten van den kleinen man groote huizen t3 gaan bouwen, die den rijken aandeelhouders in „Volkshuisvesting" de verlangde kapitaalrente zullen bezorgen." Nu is het u waarschijnlijk duidelijk, waarom ons bestnur niet altijd klaar staat om De Moker te antwoorden. Als men het over de helderheid van koffiedik wil hebben, is er hier wel gelegenheid voor. Het lijkt wel koffie-siroop Is hot soms niet waar dat door het voorschot der gemeente „Volkshuisvesting" met behulp der belasting centen van den kleinen man hare woningen gaat bonwen? Toch evenzeer, als dat het voorschot van honderdduizend gulden tegen ongeveer 3y4 pCt. rente, het aandeelenkapitaal ad f20070 met 4 pCt. rente- gevend zal kunnen maken? Indien de „malle vragen" van De Moker niet maller zijn als „dit ééne staaltje uit velen," dan is daarmede nog lang niet duidelijk gemaakt waarom het bestuur van „Volkshuisvesting" (nietaltijd klaar staat, maarnog nimmer De Moker van antwoord diende. Neen, dan moet zelfs met te meer nadruk de vraag aan het bestuur van „Volkshuisvesting" worden gesteld, die reeds in Het Volk gedaan wordt: Wat doet uwe vereeniging in het belang der „Volkshuisvesting", mijne heeren Onderzoek alle dingen. Zou er wel iets zijn, dat met meer succes tegen de sociaal-demokratie wordt uitgespeeld als hare gods- diedstloosheid Indien alles gefaald heeft, breng dan de geloofskwestie in het debat en nwe overwinning (in de oogen althans van het overgroote deel dei- arbeiders) is zeker. Godsdienstloos is dat nu het kenmerkend verder felijke der sociaal-demokratie? Of: verstaat men het woord niet? De sociaal-demokratie bedoelt door middel eener volks regeering (een regeering dus die krachtens en namens het geheele volk functioneert) de sociale (maat schappelijke) verhoudingen te regelen. Het stelsel der sociaal-demokratie is een zuiver economisch stelsel om dat het zich slechts uitspreekt over de wijze der produ- ceering (voortbrenging) en de distributie (verdeeling) der producten. Is de godsdienstloosbeid der sociaal-demo kratie niet een noodzakelijkheid voor haar bestaan? Alle burgers hebben belang bij de ekonomische ver houdingen, omdat zij er onder leven moeten, onver schillig of zij katholiek, protestant of israëliet zijn. Zou het geen dwaasheid zijn als een partij die streeft naar betere ekonomische verhoudingen enkele groepen des volks ging uitsluiten mede te werken om het beoogde doel te bereiken, omdat zij verschillende religieuse denkbeelden bezitten Dat begrijpt toch een kind reeds, niet waar? Maar bekwame intriganten als de bourgeoisie (de bezittende klasse) tot handlangers heeft, benutten de godsdienst loosheid der sociaal-demokratie als anfi-godsdienstig. En dat bljjkt zéér gangbare munt. De scheiding tusschen ongodsdienstig en anti-gods dienstig is de groote massa meestal onbekend. Ook al is het verschil hemelsbreed. Maar zij die het verschil wél weten, de bewuste of onbewuste volksverleugenaars die met dergelijke ammu nitie bewapend den boer optrekken om het roode spook te bestrijden, hebben die verdommings-intriges van doen ter bescherming van het heilig huisje van het kapitalisme. En waar het middel steeds zoo heilzaam was, valt het te begrjjpeD, dat die heeren met niet bepaald gunstige blikken het aanschouwen dat hun predikatiën door de feiten worden afgestraft en hun kwakzalversknnsten dra geheel waardeloos dreigen te worden. Hoe spartelden die trawanten der kapitalisten-bent toen er onlangs zelfs een bijeenkomst van christelijke socialisten plaats bad, waarin verschillende predikanten het woord voerden. 't Was heelemaal niets nieuws; ieder wist het reeds sinds lang dat er socialistische domineé's bestonden, maar zoolang dit nu maar een beetje bedekt bleef, waren het de lijfbladen der bourgeoisie niet, die er over schreven. Want de vermelding ervan kan ook de ar beiders tot nadenken stemmen. Maar zoo'n bijeenkomst (misschien straks door meer dere gevolgd) die is niet zoo gemakkelijk dood te zwijgen. En het heele klerikale of verklerikaliseerde persgilde DE MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1