No. 27, ZATERDAG 1 September 1906. 6e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstrolgenc nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Aan de Postabonnees. Aan de abonnees in Schiedam. Op voor 't Algemeen Kiesrecht! Losse gedachten over sociaal democratie. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7.. ..7 franco per post 30 cent j 3 voormiïetalmg. Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „COMSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 71/,,—8Ya uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. By abonnement belangrijke korting. Met dit nummer is het nieuwe kwartaal ingegaan. Men zou ons het werk heel wat vergemakkelijken met de toezending van het verschuldigd abonnementsgeld, groot 0.30, vóór den 15en September a.s.;Na dien datum wordt er per postkwitantie, groot f 0.37s, over beschikt. Te Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht zal op de gewone wijze het geld worden opgehaald. De Administratie. Binnen enkele dagen zullen u de kwitanties vöor het heden ingegane kwartaal worden aangeboden. Zoo gij zelf niet thuis zijt, wordt gij verzocht het bedrag klaar te leggen. Voor beide zijden is dit het gemakkelijkste. De Administratie. Aan het Nederlandscke Volk. Het „Nederlandsch Comité voor Algemeen Kiesrecht," vertegenwoordigende ruim 31.000 georganiseerde voor standers van Algemeen Kiesrecht, herhaalt zijn oproep om weer te demonstreeren ten gunste van Grondwets herziening om te komen tot Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen. 't Vorige jaar werkten aan het welslagen van de be tooging mee niet minder dan 650 vereenigingen. Thans getuigden op 19 Augustus op twaalf meetings de voorstanders van Algemeen Kiesrecht van hun vasten wil om een eind te maken aan parlementaire onder drukking. En die twaalf provinciale meetings zijn de voorbereiding van de groote Nationale Betooging te Amsterdam. Dertien jaar geleden, in 1893, was in de hoofdstad de laatste groote betoogïhg voor 't Algemeen Kiesrecht, toen de kieswet-Tak aan de orde was. Voor de derde maal is nu de agitatie aan den gang gedurende enkele jaren. Laten we thans zorgen dat de regeerende klasse ons niet weer met een kluitje in 't riet stuurt. Wat die Nationale Betooging onder de tegenwoordige staatkundige omstandigheden moet worden De grootste betooging die ooit in Nederland is gehouden voor welke zaak ook. Want in die dertien jaren is één zaak gelijk gebleven de heerschappij van t eene, 't kleinste deel van 't volk over 't andere, 't grootste. Van Houten gaf ons zijn menschelijkerwijze-volmaakte kieswet, aan welker onzinnigheid we geen woord meer behoeven te verspillen, maar die na dertien ongeluks jaren nog geldt en met de grondwet een half millioen mannen en alle vrouwen van 25 jaar of daarboven stempelt tot onmondigen. Liberale en klerikale regeeringen volgden elkaar op. Vóór dertien jaren heette het onder ons: „Liberaal en klerikaal Vechten om een vetten post. En nooit vraagt er een van twee, Hoe het volk komt aan den kost." Zoo is 't gebleven en nog vaster moet bij het volk de overtuiging zijn, dat alle regeeringen geweest zijn voor dat arbeidende en zwoegende volk lood om oud ijzer. Ook met de tegenwoordige regeering hebben we een jaar van ondervinding achter den rug. Onze twijfel aan de daden van de nieuwe regeering is in 't afgeloopen jaar ten volle bewaarheid, zoo zelfs, dat in de kringen van haar eigen volgelingen misnoegen zich openbaart. De Werkliedenverbonders verwijten deze regeering „slap heid ten opzichte van demokratische beginselen." Deze regeering wil de kleine uitkeeringen van de ongevallenwet brengen onder een te maken ziektewet, waardoor de arbeiders weer meer belast, de patroons ontlast worden. Het monster van 't militairisme blijft vreten aan de welvaart van 't volk en verslindt de millioenen, die moesten besteed worden aan sociale hervormingen. De Wet op 't Arbeidscontract kwam tot stand, maar bracht naast eenig goeds, veel kwaads, zoodat ze èn voor t Agitatie-Comité èn voor de soc. dem. fractie in de Kamer onaannemelijk bleef. Dit moet voor alle vakvereenigingen alweer een bewijs zijn, dat agitatie niet voldoende is, dat ze geen „deug delijke arbeidswetgeving" zullen krijgen zonder Algemeen Kiesrecht en dat ze dus moeten beginnen bij het begin. Dat begin is de strijd voor 't Algemeen Kiesrecht. Deze regeering was dit jaar sterk in 't benoemen van commissies, maar stelselmatig werden daarin arbeiders geweerd. Die geringschatting, deze minachting van de arbeiders klasse, waarin trouwens de vrouwen deelen, zal niet ophouden vóór de arbeidersklasse, vóór de vrouwen ten volle vertegenwoordigd zijn in de Tweede Kamer, voor dat verkregen is het kiesrecht voor alle volwassen burgers, zonder onderscheid van klasse, geslacht en gegoedheid. Eén ding heeft deze regeering stellig toegezegd en wel dat ze in 't laatst van deze vierjarige periode grond wetsherziening aan de orde zal stellen betreffende 't kiesrecht en dat zij daarbij 't wil doen op de bekende manier van 't blanco-artikel Als er geen agitatie geweest was, dan zou zelfs deze belofte niet gekomen zijn. Maar past thans op uw tellenLaat u niet beetnemen Als de regeerende klasse door drang van onderen op gedwongen wordt de belangen en rechten van 't volk ter hand te nemen, dan tracht zij te knoeien. Nu komt het er op aan, ook het kiesrechtgeknoei te beletten. Daarom in de komende jaren uw kracht getoond Let op de partijen, let op de commissie inzake Grond wetsherziening benoemd, let op de regeeringZet u schrap met den eisch Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen, vast gelegd in de grondwet. Kameraden Door heel Europa maakt de demokratie vorderingen. Overal weerklinken dezelfde leuzen. Overal agitatie, strijd, revolutie zelfs om 't Algemeen Kiesrecht. De sedert eeuwen vertrapte Russische moesjik ont waakt en komt tot politiek bewustzijn. Zult gij slapende blijven? Onze Russische broeders laten zich martelen, gaan naar Siberië, sterven den heldendood in den strijd tegen den absoluten vorst. Maar maakt het zooveel verschil of één persoon den baas over u speelt dan wel één klasse die maar een klein deel van de natie is Onderdrukt wordt ge toch. In Rusland zal, t zij vroeger of later, de revolutie zegevieren. Het hechtste bolwerk van 't conservatisme in Europa wankelt. Hoort het, kameraden, de demo kratie is op wegniets weerstaat op den duur haar macht. Van welke sekse ge ook zijt, in welke vereeniging ge u ook hebt georganiseerd, vormt u tot één, ondeelbaar leger, dat optrekt tegen 't behoud in Nederland. In de leuze van t Algemeen Kiesrecht vindt ge de eenheid Van die eenheid, van dien moed om te strijden, van dat vast vertrouwen op de eindelijke overwinning zal en moet getuigen de groote Nationale betooging voor Algemeen Kiesrecht op den jZondag vóór de opening van de Kamers naar Amsterdam. 't Zal u een genot zijn bij elkaar te komen als strijd en klasse- en sektegenooten, 't zal u nieuwen lust geven om te leven, om te kampen voor uw recht. Mannen en vrouwen behooren daar aanwezig te zijn in drommen van duizenden, met hun kleurige en wapperende banieren of door afgevaardigden zich doen vertegenwoordigen. Laat deze Nationale Betooging op 16 September te Amsterdam zijn een krachtproef voor het Nederlandsche proletariaat, voor de demokratie en ook voor de vrouwen. L«eve 't Algemeen Kiesrecht! De Groote Nationale Betooging voor het Algemeen Kiesrecht wordt gehouden op Zondag 16 September a.s., s namiddags te één uur op het terrein achter Oud- Roosenburgh, aan den Middenweg bij Amsterdam. Een twaalftal sprekers en spreeksters, w. o. Mevr. H. Roland Holst, Mevr. Th. Haver, Jan A. van Zutphen, N. van Hinte, H. Spiekman, J. F. Tijhof, H. J. J. Eichels- heim, P. J. Troelstra, J. A. Bergmeijer, H. Gorter en M. Mendels zullen daar 't woord voeren. Mannen en vrouwen weest één dag vrij en u zelf! Allen op voor 't Algemeen Kiesrecht! Het Ned. Comité voor Alg. Kiesrecht bestaande uit Bond van Ned. Gemeentewerklieden. Alg. Bond van Ned. Marinematrozen. Alg. Ned. Dienstbodenbond. Soc.-Dem. Onderwijzersvereeniging. Soc.-Dem. Arbeiderspartij. En een aantal plaatselijke comité's. Onderzoek alle dingen Een niet minder geducht bezwaar tegen de sociaal- demokratie als hare godsdienstloosheid, is de prediking der sociaal-demokraten van den opstand Opstand tegen het gezag. Wat kan een gewoon mensch zich als meer onaantastbaar denken als het gezag Gezag moet er zijn, nietwaar Wat moest er van de wereld worden als er geen gezag meer was Stel-je voor dat we allemaal baas waren. Dat zou toch niet gaan, hè Want dan zou eenvoudig het recht van den sterke weer heerschen en was men geen oogenblik zeker van z'n bezit, zelfs niet van z'n leven 't Zou niet anders kunnen, of 't moest op heel de wereld één groote vecht- en moordpartij worden. Stelt men de naive geesten die beangst zijn voor hetgeen er komen zou, wanneer eenmaal het gezag ver dwenen ware, de vraag of het nu onder de tegenwoordige orde van zaken er zoo rooskleurig uitziet, dan zullen ze ook wel erkennen willen dat er véél is, wat zeker niet geheel in den haak kan worden genoemd, maar ze zullen er direkt op laten volgen dat van twee kwaden het minste gekozen behoort te worden. Zónder gezag kan nu eenmaal niet, dan maar de huidige regeling geduld, al heeft ze hare gebreken. Het „allemaal gelijk" is echter evenmin ons doel als het „allemaal evenveel." Hier vooral komt het verschil uit tusschen sociaal-demokratie en anarchie. Waar de sociaal-demokratie door een volksregeering de hervorming der maatschappij wenscht te bewerken, dus in beginsel dezelfde maatschappelijke orde als de tegen woordige aanvaardt, doch naar billijkheid toegepastwaar de sociaal-demokratie dus een gezag erkent, doch enkel eischt dat dit zal heerschen volgens den wil van het volk, beschouwen de anarchisten elk gezag uit den booze verwerpen, als voorstanders van de meest vol komen individuëele vrijheid, elk begrip van een geor- denden Staat. t Wordt door de groote massa nog niet begrepen, hoe breed de klove is tusschen sociaal-demokratie en anarchie. En in 't bijzonder zij, die nog jong zijn in de arbeidersbeweging kijken er zoo vreemd van op hoe de aanhangers der beide richtingen mekaar zoo vinnig bestrijden. Er zijn toch ook zoovele punten van overeenstemming?... Er is er één beiden bestrijden het bestaande kapita listische productie-stelsel. Doch daarmede houdt alles op. En de strijdwijze tegen het bestaande, èn de ge- dachten over het komende loopen hemelsbreed uiteen, zijn scherp aan elkander tegenovergesteld en elke ge dachte aan samenvloeiing onverbiddelijk uitgesloten. De strijdwijze der sociaal-demokratie is vervat in po litieke beweging, vakbeweging en coöperatie. De poli tieke beweging, om in wetgevende lichamen, gemeente raad en Tweede Kamer bijv., de nooden der arbeiders te bespreken en in hun naam eischen" te stellen tot verbetering van hun toestand. De vakbeweging, om de arbeiders tot bewustheid te DE MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1