Lr^porsoV, No. 28. ZATERDAG 8 September 1906 6e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Aldeelingsnieuws. Drinkt geen Germaniabier Naar de Kiesrechtbetooging te A'dam. Klassenstrijd. Ditjes en Datjes. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 77»—S1/» uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. We herinneren aan de Huishoudelijke Vergadering op a.s. Zondag. Trouwe opkomst gewenscht! De bode herinnert eraan dat hij Zaterdagavond zit ting houdt ter inning van de contributie. De staking te Wageningen op de Germania-brouwerjj duurt voort. De stakers worden door het Hoofdbestuur van den Bond gesteund. W« ontvingen van het Bestuur van het Nederlandsch Vakverbond het verzoek dat wij gaarne steunen alle lezers van ons blad en alle leden van de vakver- eenigingen, die daarvoor in de gelegenheid komen, op te wekken mede te werken tot den boycot van het Germaniabier. waartoe de vakvereeniging heeft besloten, totdat de directeur dier Brouwerij een andere houding zal hebben aangenomen Drinkt dus geen Germaniabier, en spoort anderen aan, het evenmin te doen! Aan hen, die nog willen deelnemen aan de groote Nationale Betooging voor Algemeen Kiesrecht te Am sterdam op Zondag 16 Sept. a.s. zij medegedeeld, dat de reisgelegenheid daarheen per extra-trein van 't station alhier blijft opengesteld, waarvan de prijs, zooals reeds bokend, is bepaald op f 1.70 per retour. Het uur van vertrek van hier zoowel als de terug keer uit Amsterdam zal in het volgend nommer worden bekend gemaakt, en ook waar de kaarten verkrijgbaar zullen zijn. De deelneming van hier, gerekend naar de plaats, belooft niet gering zijn, doch verwacht mag worden dat, behalve die zich reeds opgaven, nog velen zich zullen opmaken om deze betooging voor het eerste burgerrecht mee te maken. Laten ook wij zorg dragen dat deze betooging de grootste en meest indrukwekkende zal zijn, welke ooit in ons land is gezien. Een gezamenlijk en in groote getale daarheen trekken zal dat zeker bevorderen. De betooging op het terrein zal worden gevolgd door een optocht door de stad met ontplooide banieren, op geluisterd door een flink aantal muziekkorpsen, waar onder ook onze muziekvereeniging Kunst en Strjjd". De bij het Plaatsel. Kiesrecht-comité aangesloten vereenigingen, welke in 't bgzit zijn van banier of vaandel, zullen zeker wel zorgen daarmede present te zijn. Naar Amsterdam! Op voor het Kiesrecht! De Seer. v. h. PI. Com. v. A. K. alhier. De Enschedésche correspondent van Het Volk meldt Zoo is dan nu de kogel door de kerk en zullen de fabrikanten van hun macht gebruik maken ftm de sta king der drossers een einde te doen nemen. Te begin nen met over 14 dagen zullen de fabrieken 2 dagen per week stop gezet worden enz. En dat alles om 35 stakers. Tengevolge van de handelingen van dat luttel getal worden bij eenvoudig dekreet van de heeren 8000 arbeiders in hun brood getroffen. Om te beginnen zal lmn boterham maar 3/s van de gewone dikte mogen hebbBn, en als dat de 35 weerspannigen nog niet 't hoofd doet buigen, dan zullen de arbeiders verder maar een halve boterham voor zichzelf en vrouw en kinderen kunnen snijden. En zoo dit alles nog niet in staat is de 35 zondaars tot toegeven te brengen, dan krijgen 8000 arbeiders met vrouw en kinderen maar 'ƒ3 van de gewone dagelijksche portie. De maatregel der patroons is des te moedwilliger en onzinniger, omdat slechts een zeer klein gedeelte der 8000 arbeiders, die uitgesloten zullen worden, de stakers steunt. Het is een stom misbruik van macht, dat in onze maatschappij niet geduld moest worden. Maar wat een klassenstrijd! Een klein gedeelte dei- arbeiders staakt en de geheele klasse der Enschedésche fabrieksarbeider wordt door de eigenaars der produktie- middelen getroffen. Wat in dezen strijd ook scherp uitkomt is de mach teloosheid der Enschedésche arbeiders tegenover de fabrikanten. Deze, in een hechten, sterken bond ver- eenigd, doen wat ze willen, 't Kost hun wel wat geld, maar dat hebben ze, zij 't dan ook schoorvoetend, er voor over, om toch maar baas te blijven. En wat kunnen nu de Enschedésche arbeiders tegen over dat machtsmisbruik der heeren stellen? Niets, absoluut nietsZe moeten zich dat maar laten welge vallen. De arbeiders hebben twee organisaties, den Bond van Textielarbeiders en „Unitas", die sterk in elkaar zitten, maar wat voor beteekenis hebben die met hun gezamenlijk ledental van ternauwernood 1000 Wat de vrije organisatie betreft die nog geen 100 leden telt, ook zjj is natuurlijk alleen in staat om on bekookte stakingen te beginnen, waarvan zooals thans alle arbeiders bij de tegenwoordige machtsverhoudingen de dupes worden. Die organisatie verbeeldde zich met wat „directe aktie", gesteund door strooibiljetten, kran tengeschrijf en vergaderen de fabrikanten onder de knie te krijgenZeker, 't gaat de heeren erg aan 't hart, dat ze in hun geldverdienen gestoord worden, maar terwille van hun machtsbehoud moeten ze dat er maar voor over hebben en daar ligt met de toepassing van zeker artikel in hun reglement de heele directe actie op den ru*. Wie gevoelt thans niet, dat de arbeiders alleen bij goede organisatie zich de willekeur der heeren niet hadden te laten welgevallen? In dat geval alleen zouden ze tegenover de machtsuiting der heeren een openbaring van eigen macht kunnen stellen! Dan zouden ze, gesteund door de sympathie van de gansche Nederlandsche arbei dersklasse, voorzien van een stevige weerstandskas, ge holpen door het Nieuwe Vakverbond den heeren eens op hun beurt een lesje kunnen geven, waardoor ze zich wel voor den tweeden keer bedenken zouden om te handelen zooals nu gedaan wordt. Het lijkt me toe, dat thans meer dan ooit het eni geschikte propagandatijd [is én tegen de direkte aktie, die tegenover de daad der heeren niets kan stellen, én voor een goede vakorganisatie, als het eenige middel, dat in staat zal zijn het machtsmisbruik der heeren te voorkomen of te straffen. Aan de fabrieken der aan de fabrikantenvereenigiug aangesloten leden is Zaterdag de volgende publicatie aangeplakt, waaromtrent wij boven een beschouwing van onzen korrespondent plaatsten. Door de throstlers der katoenspinnerij Bamshoeve, lid der fabrikantenvereeniging, is op 16 Augustus het werk gestaakt, zonder de bij het fabrieksreglemeut bepaalde opzegging van 14 dagen in acht genomen te hebben. „Aangezien een dergelijke contractbreuk een on zekere a toestand schept in onze industrie, waardoor de belangen van werkgevers en werklieden geschaad worden, acht de fabrikantenvereeniging het een gebiedenden eisch, hiei tegen met alle kracht op te komen. Noch den fabrikant, noch den arbeider mag het ge oorloofd zijn de bepalingen van het fabrieksreglement te overtreden. Om dergelijke plotselinge stakingen zonder 14 dageu opzegging te voorkomen, heeft de fabr.kantenvereeniging in art. 64 van hare statuten de navolgende bepaling betreffende stopzetting in geval van staking zonder opzage opgenomen „Deze stopzetting zal als volgt geschieden: Twee dagen iu de week, 28 dagen na den Maandag volgende op den dag der staking. Drie dagen in de week, 35 dagen na genoemden Maandag. Vier dagen in de week, 42 dagen na genoemden Maandag enz." Ingevolge bovenstaand artikel geven wij als lid van vorengenoemde vereeniging hiermede kennis, dat indien de arbeiders der katoenspinnerij Bamshoeve het werk vóór dien tijd niet hervat hebben, of niet door anderen zjjn vervangen, de fabriek zal stop gezet worden op Vrijdag en Zaterdag 21 en 22 Septvervolgens op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 27, 28 en 29 September a.s., enz. Schoonmaken zal geschieden op den laatsten werkdag vóór het stopzetten, 1 uur vóór sluiting der fabriek. Men ziet 't weer, de katoenbaronnen ginds zijn al even solidair als in deze streken de glasfabrikanten. Ze leveren de arbeiders beschamende voorbeelden in solidari teit en laten zich niet onder leiding van dominee en pastoor in verschillende „vakvereenigingen" splitsen. Neen, of ze protestant, katholiek of israëliet zijn, als klasse-genooten reiken ze elkaar de hand. Deden de arbeiders eens als zjj Christelijke zegebede. Dominé D(jjkman) die De Zondagsbode wekelijks van een rubriek „Van nabij en van verre" voorziet, geeft een beschrijving van de doopplechtigheid van den kleinzoon van Keizer Wil helm. Meneer is verrukt over de uiterlijke pracht daarbij tentoongesteld. Aan het slot van de beschrijving daarvan heet 't: God behoede allen, die in hoogheid zijn geboren en zijn gezeten, niet het minst onze hooggeëer- biedigde en zeer geliefde Vorstin, wier 26e jaardag wij morgen hopen te vieren. SALVE REGINA Indien God beschermen, wil allen die in hoogheid zijn geboren en zijn gezeten, dan is dominé tevreden. Wie het meest behoefte heeft aan bescherming, de maatschappelijke verworpeling, de misdeelden en ver drukte, óf de nietsnuttende, wufte in hoogheid gezeten verkwister, is voor dominé Dijkman geen vraag. Z'n bede geldt alleen de laatste. De God van dominee Dijkman is het gouden kalf. De rust misgunt. De ongewone kalmte, waar mede de 31e Augustus hier ter stede is voorbijgegaan, is sommigen blijkbaar alles behalve naar den zin. „Zou er verflauwing zijn van de liefde tot ons vorstenhuis Je moet ze lezen die weeklachten in de Nieuwe en in de oüe Sch. Crt. Mensch, je wordt er wee van Neen, we willen ze niet geheel verzwijgen. Laten we maar een brokje uit de Nieuwe nemen, ofschoon daarmee niet is gezegd dat de bemerkingen van de oue tante minder bespott-lijk zijn. Een oogenblik aan dacht dus voor de Nieuwe Zoo viert Schiedam dan op zeer bescheiden wijze den verjaardag van onze geëerbiedigde, veelbeminde Landsvorstinne. Als wij er aan denken hoe in vroegere dagen hier de verjaardag van „het Prin sesje" is gevierd, dan wordt 't ons wee om 't hart als wij het feestprogram tot zoo bescheiden af metingen beperkt zien. Waar zijn de dagen toen volk-spelen in het Exercitieveld, roeiwedstrijden op de Nieuwe Haven een feestelijke stemming in heel de stad brachten. Nu ook de Taptoe weer tot het verleden be hoort, nu niet meer de feesttonen onzer ter in spectie trekkende Schutterij alom de feestvreugde verhoogen, is 't in onze stad op den heuglijken dag der geboorte van Neerlands Koningin inderdaad saai en vervelend geworden. Niet te verwonderen is 't dan ook, dat velen op den meer en meer gebruikelpken vacantiedag de stad ontvlieden om in den vreemde te zoeken wat hier maar niet te* vinden schijnt. Kan daarin geen verandering worden gebracht? Hadden de pogingen van enkele ondernemende burgers door gebrek aan medewerking aanvanke lijk geen succes, zullen zij dan ook in de toekomst DE MOK ER v

De Moker | 1906 | | pagina 1