Wie eenigszins in de gelegenheid is, bezoeke de Kiesreehtmeeting te Amsterdam! Uit ons Vereenigingsleven. Kijkjes op het Bureau voor Arbeidersrecht. Ylaardingsche IJzerkoekjes. ten eenenmale niet slagen? Komaan, Schiedam mers, trekt, nauwelijks ontwaakt, de slaapmuts weer niet over de oorenLaat u niet beschamen zoomin door het groote Rotterdam als door het kleinere VlaardingenViert ook hier den ver jaardag van uwe geëerbiedigde Vorstin op gepaste wijzeMoge men in den vreemde niet zeggen, dat de oude traditioneele Oranjeliefde in den loop der jaren in Schiedam verflauwd is. Zij 't op Koning innedag in Schiedams veste in hooger glans: Oranje boven! De feesttonen onzer ter inspectie trekkende schut terij Als men die al gaat betreuren, dan moet men toch al een verbazend groote zeurkous zijn. Of is de redactie van de Nieuwe er zoo op gesteld, die afge werkte brandersknechts voor aap te zien loopen onder dat allerjammerlijkst getoeter onzer „stafmuziek" Intusschen, al dat gezeur van onze plaatselijke dag bladen had natuurlijk ten doel de menschen wat op te warmen óók wat gekheid te gaan verkoopen. En 't behoeft natuurlijk niet te verwonderen, dat 'tdeze en gene in 't hoofd is geslagen. Het eerste slachtoffer is och ja, wie zou 't an ders zijn dan Job Schellevis? Voorwaar voor de ge noemde redakties een schoone overwinning een rjjke oogst op hun arbeid De heer Job Schellevis, die reeds 't vorig jaar zulke grootsche plannen vanaf 't Broersveldpad het luchtruim insliugerde en naamkaartjes vroeg van allen, die sym pathie voor z'n plannen hadden, durfde waarschijnlijk dit jaar die plannen nog niet tot werkelijkheid te bren gen. Indien 't 'm zat in het geringe aantal ontvangen kaartjes, dan hadde hij gesproken en zeker zou De Moker gaarne zonder fratsen te verkoopen op de wijze van Nieuwe en oüe Schied. Crt. een steunpenning heb ben geopend tot aanschaffing van naamkaartjes, die wezenlijk niet duur meer zijn. De heer Job Schellevis stort aldus zjjn hart uit Mijnheer de Redacteur! Met schouderophalend medelijden las ik in uw blad het verslag van 31 Augustus. „De kinderen zijn getooid met oranje en loopen met vlaggen en zingen vaderlandsche liederen." Gelooft u wat gij zegt? Is er één straat in ons goê Schiedam, die zeer be volkt is met kinderen, dan is het zeker wel„het Broersveld". Versierd met oranje waren zij, vlaggen sporadisch. Er waren zelfs honden die oranje droegen, ook een Kees-hond. Ik zag hoe een andere hond, die eerst zijn oranje dat hij droeg verwijderde, daarna zijn lotgenoot, den Kees ervan bevrjjdde. Dacht hij soms: Een Kees draagt geen oranje? „Vaderlandsche liederen zingen zij." Ik vraag: Waar zijn in onze stad kinderen die vaderlandsche liederen zingen kunnen „Vaderlandsche liederen!" Ik was den ganschen dag in 't Broersveld en hoorde geen vaderlandsch lied zingen. Meermalen zeide ik „Jullie moeten vaderlandsche liederen zingen," en de lieve jeugd antwoordde„Die kunnen wij niet zingen, wjj hebben ze niet geleerd." Toch, zjj deden hun best en daar kwam het Wien Neerlands bloed door d' aderen vloeit, Tre-re-re-re-rere, en het bleef tre-re-rere tot de melodie uitgetre-re-rered was. Hetzelfde geschiedde met ons„Wilhelmus." Wat wij hoorden, het was „O, mijn lieve Augustijn, geef me nog een drupske1" Ik dacht: Arm kind, is dit nu uwe verzuchting op onzen Koninginnedag, dat u smachtend zijt van dorst om te bezingen de zegeningen welke de Heere God ons heeft geschonken in ons dierbaar Oran jehuis en ons nu schenkt in onze zoozeer geliefde Koningin? Met u betreur ik „er geen georganiseerd feest was." Dat de taptoe niet gehouden werd, stemt velen tot dankbaarheid, immers een avond van herrie en straatge- joel begeeren wij niet. Dat er geen koraalmuziek werd gegeven op de Markt, deed ons leed, immers altijd waren er velen om te luisteren naar het altijd zielver heffende koraal. Moet en mag dit zoo blijven in onze goede stad? Neen, nogmaals neen Dat de kermis verdwijne en wij een Koninginnedag hebben, en niet alleen voor de schooljeugd, maar ook voor de ouderen Wie nu van onze ingezetenen heeft den mannenmoed, daartoe den stoot te geven? Gaarne zal ik bereid zjjn, in deze mjjn medewerking te verleenen. J. SCHELLEVIS. Schiedam, 1 Sept. Die honden-geschiedenis is snoezig gevonden. K-es- honden zjjn nogal schrandere dieren daarom heeten ze zeker geen Job! En indien Job een Kees was zou hij begrijpen dat j kinderen met evenveel gevoel van „tererere'' en van „de lieve Augustjjn" en van het „sjeune leven" zingen als lofliederen op het „dierbare" Oranjehuis. Omdat het kinderen zpn. Wie van onze ingezetenen den „mannenmoed" (komt er nog stervenskracht ook bij te pas?) zal hebben den eersten stoot te geven, valt niet precies te zeggen, al vermeenen we dat er liefhebbers genoeg zullen opdagen nu men weet dat Job Schellevis zal mee-stooten. De van lieverlede afgestorven oranje-dwaasheden moeten weer wat worden opgerakeld 'tgaat zoo 't gaat Altijd de zondebok! De afd. Schiedam van den R. K. Volksbond heeft Zondag j. 1. hare eerste vergadering gehouden in het nieuwe lokaal. Er zijn speechen afgestoken op alles en nog wat de heer Frederiks verzocht de vergadering hoera te roepen voor de koningin. Maar de hoofdschotel van den wel voorzienen disch was een (volgens de oud-liberale oue Schied. Cour. „keurige") rede van den weleerwaarden heer adviseur, die de socialisten weer eens te l(jf ging, in dat veilige kringetje waar geen tegenspraak op de grove omvaar- heden van zijn eerwaarde te duchten viel. Zouden die katholieke volks „voorlichters" eigenlijk wel bestaan kunnen, als er geen socialisten waren op wien ze hun gal kunnen uitbraken? Wel bedankt voor de eer, waarde sukkelaars! In 't land van belofte. De eig-naar van een aantal huizen in de Villastraat heelt de huur zijner eigendommen deze week met 15 cent tegelijk verhoogd. 't Is begrijpelijk dat de huurders niet erg gesticht zijn over zoo'n buitenkansje. Maar de gelukkige bezitters van huizen hebben te Schiedam vrij spel om hun heb zucht bot te vieren dank zij de buitengewone zorg door de gemeente aan de volkshuisvesting ten koste gelegd dank zij ook de groote aktiviteit waarmede de vereeniging „Volkshuisvesting" werkzaam is. Als alles slecht gaat, dan nog bloeit de huisjes-melkerij Troost aan alle niet-gedecoreerden. S. schrjjft aan „De Tijd 't Is duizendmaal beter, dat allen u vragen: „Waarom zijt gij niet tot ridder geslagen?" Dan dat er gevraagd wordt door vijand of vriend: „Waarmede hebt gij toch dat kruisje verdiend?" We hebben in Schiedam ook een gelukkig-bedeelde. Hij moet het rjjmpje maar eens goed lezen. Bar. Deze week vond de politie in de St. Anna- zusterstraat 's avonds omstreeks 7% uur een 47-jarige brandersknecht op den grond liggen. Hij verklaarde niet verder voort te kunnen, vermoedelijk door over vermoeidheid, althans hij vertelde dat hjj 18 uren ach tereen in de branderij had gewerkt. Door een bewoner dier straat werd hem gelegenheid gegeven uit te rusten, waarna hij door een familielid werd afgehaald en naar huis gebracht. Een rubriek te weinig. Men schrjjft uit Den Haag aan het Dagblad van N.-Br. Er heerschte gisteren ter landsdrukkerij eene onge wone opschudding. Als naar gewoonte was het eerste exemplaar der Staatscourant van gisteren in handen van den directeur, toen deze, na vluchtige inzage ervan, bevel gaf met drukken te stoppen „Er ontbrak een rubriek". De directeur keerde en keerde het proefblad om en om vond niet, wat hij zocht. Maar er staat vandaag geen nieuwe Staats- kommissie m de krant, riep hij uit. Negen boden er op uit, ied r naar een der ministers. En alle negen keerden met leege handen terug de Excellenties hadden voor heden niets te zeggen." Even dacht de direkteur er nog aan om zelf naar de ministers te gaan. Maar de verklaringen der boden waren stellig. Na lange aarzeling kwam het bevel, dat men maar voort moest gaan met drukken. Doch de directeur was over het nummer der Staats courant van gisteren slecht te spreken. Er ontbrak „een rubriek" aan. De rubriek der Staatskommissies. Schiedamsche Bestuurdersbond. Op Don derdag 30 Aug. werd vergaderd. Afwezig was de On derwijzersbond. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schï ij- ven van den onderwijzersbond, dankzeggende voor de verleende hulp bij de verspreiding van „Onze school." Voorts een schrijven van de bakkersgezellen vereeni ging „Wilskracht" te Amsterdam, houdende verzoek adhaesie te betuigen aan de bij de Tweede Kamer inge diende motie inzake afschaffiing van den nachtarbeid der bakkersgezellen. Een motie van den Bond voor Staatspensioneering werd terzijde gelegd, omdat de formuleering minder juist geacht werd. De enquête naar ziekenfondssn en ziekteuitkeeringen werd als uitgaande van het Partijbestunr der S. D. A. P. aan de afdeeling dier partij overgelaten. Aan de nationale betooging voor Algemeen Kiesrecht zal geen deel worden gegomen, daar er hier ter stede een Plaatselijk Kiesrechtcomité bestaat, waarin schier alle vakvereenigingen reeds zijn vereenigd. Ter sprake kwam de aanschaffing van een banier voor den Bestuurdersbond, waaraan de behoefte zich langzamerhand gaat doen gevoelen. Er zal onderzocht worden welke onkosten met de aanschaffing gepaard gaan. Voor de stakende timmerlieden te Leiden'werd uit de kas f 10. getrokken, terwijl gepoogd zal worden met de steunlijsten krachtiger dan totnogtoe te werken. Wanneer een voldoend aantal deelnemers zich aan melden, zal er dezen winter een cursus gehouden worden in schrijven en een cursus in Mederlandsche Taal, aan welke de leden der aangesloten vereenigingen kun nen deelnemen. De bedoeling is niet van alle cursisten schoonschrijvers te maken of hen in de geheimen van de Ned. Taal tot het oneindige te doen doordringen, maar slechts hen zoodanig te vormen dat de bijgebrachte kennis hen in 't dagelijksch leven, en in de vakvereeniging in 't bijzonder, te stade komen zal. Binnenkort zal gepoogd worden in enkele bedrijven, o.a. onder houtbewerkers en molenaars, organisatie te brengen. Na athandeling der agenda werd de vergadering ge sloten. Oproep! Leden van bij den Bestuurdersbond aangesloten vereenigingen die een binnenkort aan te vangen cursus in schrijven, alsook zjj, die een cursus in Nederlandsche Taal wenschen te volgen, gelieven daarvan door middel van den secretaris hunner vak vereeniging kennis te geven aan den secretaris van den Schied. Bestuurdersbond, J. J. van Steenis, Lange Ach terweg No. 30. De voorwaarden zullen bij den aanvang der cursussen gezamenlijk worden vastgesteld, Schildersgezellen. Nadat door de Bruin het doel en streven van den Bestuurdersbond was uiteen gezet, besloot de afdeeling van den 'Schildersgezellen- bond alhier, zich bij den S. B. B. aan te sluiten. Wie volgt? De laatste weken is de toeloop zóo groot, dat velen niet konden geholpen worden. Ware het mogelijk, dan zon er reeds lang tweemaal per week zitting gehouden moeten worden. Doch om verschillende redenen kan daartoe nog niet worden overgegaan. Intusschen zijn we steeds in de weer het werkver mogen te vergrooten. Jammer is het, dat onze adsistent ons tijdelijk is ontnomen om aan het vaderland voor enkele weken z'n gewichtige diensten te gaan bewijzen. We hebben gepoogd hem voor ons te kunnen doen werk zaam blijven, maar het „belang" van den dienst ver oorloofde niet ons verzoek geheel in te willigen. De minister schoof het naar den garnizoens-kommandant en deze oordeelde.... Ten deele slechts slaagden we. Die inkomsten-belasting.... ja, daar hebben we wat van te doenDe allerzonderlingste feiten doen zich voor. Bewijzende een nonchalance in aanslag, die meer dan ergerlijk is. Gelukkig dat als het de portemonnaie betreft, de arbeiders gauw hun recht zoeken. Want er behoeft zeker aan het karig bestaantje van den arbeider niet meer ontnomen te worden dan bij de verordening is bepaald. Aan hen, die nog niet geholpen konden worden, even als aan allen die meenen te hoog te zijn aangeslagen, de mededeeling, dat binnen drie maanden na afkondiging van het kohier, kan worden bezwaar gemaakt tegen den aanslag. Dus nog steeds is er gelegenheid voor. Ten slotte de opmerking, dat we ons steeds blijven verheugen in het bezoek van menschen tot alle richtingen behoorend. Van „konkurrentie" met ons Bureau bemer ken we geen zier. Welk verschijnsel zeker' pleit voor de goede opvatting, die hier ter stede over de taak van ons Bureau heer- schende is. Or injepret en belasting-misère. Als een koudwaterstraal op de door het Oranjefeest van 81

De Moker | 1906 | | pagina 2