Vlaardingen. Ingezonden. Augustus verhitte hoofden en gemoederen zal waar schijnlijk wel hebben gewerkt de volgende advertentie, voorkomende in het advertentieblad, dat juist den dag daarna verscheen HOOFDELIJKE OMSLAG. Dienst 1906. De Gemeente-Ontvanger van Vlaardingen verzoekt ieder, die zijn aanslag in den Hoofdelyken Om slag, dienst 1906, nog niet voor de helft voldaan heelt, zulks als nog vóór 9 September e.k. te doen, daar na dien datum tot vervolging wordt over gegaan. Vlaardingen, 1 September 1906. De Gemeente-Ontvanger voornoemd, P. YAN DER GRIJP. Er is dit jaar geen reeks van klachten over de aanslagen in den Hoofdelijken Omslag gehoord. Neen, ergerEen storm van verontwaardiging is opgestoken, niet onder de bovenste duizend, maar onder de onderste twee duizend De rijke burgerij, die ze steeds zwaarder weet te belasten, troost zich echtereen mooi oranjefeest, één maal in het jaar, maakt alles weer goed, sust weer in slaap wat langzaam ontwaakte. Zóó stelt zij zich de werking van het oranjefeest voor Wij denken en hopen, dat deze ontgoochelende waar schuwing velen afkeerig zal hebben gemaakt van een feest ter eere van haar, die door de bourgeoisie wordt gebruikt om den proletariër de bittere levenspil wat te vergoeden n Afgeluisterd standje aan de Koningin Wilhelminaliaven. De stoomlogger Y. L. 180, Augusta", schipper D. van Hare, arriveerde in den nacht van Vrijdag 24 op Zaterdag 25 Augustus, met 36 last haring. Dien Zaterdag werd alles geloH en 164 ton zont ingenomen. Na afloop dezer werkzaamheden, 's avonds ongeveer 6 uur, wilde de schipper aan 2 sjouwerlieden, die dien dag hadden medegeholpen, 80 haringen geven (elk 15). Hierover ontving deze schipper een reprimande van des reeders broeder, de heer J. van Gelderen, handelaar aan vermelde haven alhier. Het schenken van dat luttel aantal vischjes na een dag hard werken was volgens dezen heer verboden. Eet was diefstal. En de schipper, die de vrijmoedigheid bezat zich te verweren, zou, als hij niet zoo gelukkig voerwel uit kannen rukken en voorzeker, altijd volgens deuzelfden beer, in „Veenhuizen" terecht komen. Maar-re, misschien zou het zoo'n vaart nog niet loopen, met dat naar Veenhuizen" gaan wel te verstaanmisschien zou hij bjj uitrukken, nog wel ergens anders schipper kannen worden, omdat hij zoo gelukkig voer Buitengewoon groote inhaligheid en vergaande bru taliteit zijn blijkens dit standje twee eigenschappen van bedoelden heer v. Gelderen. Wjjl hij reeds meermalen blijken gaf een „neger" voor de bemanningen van de schepen zyns broeders te zijn voor wiep hij zooveel als plaatsvervanger schijnt te zijn meenden wy dit feit aan de vergetelheid te moeten ontrukken. Een goed voorbeeld. Door het bestuur der Kaipersgezellenvereeniging „Wij streven naar Verbete ring'', is aan de leden een opwekking gezonden om in zoo groot mogelijk aantal op te trekken naar de be tooging voor A. K. op 16 Sept. a.s. te Amsterdam. Men zij gewaarschuwd. De federatie van Kuipersgezellenvereenigingen waarschuwt in een ken nisgeving haren leden (op straffe van royement) niet te gaan werken bij den Heer G. Struis, Bleekst' aat, daar deze oude tonnen laat klaarmaken 25 c. beneden het door de federatie aanvaarde minimum tarief, een tarief dat algemeen (ook wel daarboven) betaald wordt. Vlaardingsche slachtoffers der maatschappij „La Ruche." In den laatsten tijd ontmoetten wij in verschillende dag- en weekbladen waaronder ook de alhier ver schijnende „Nieuwe Vlaardingsche Courant", annonces, waarin te koop wordt aangeboden een nieuw soort breimachine, en waarméé men, zoo men deze aan bieding mag gelooven, kan verdienen f 2.a f4. per dag. Dat een dergelijke aanbieding belangstelling wekt en koopers trekt, behoeft zeker geen betoog. Door de min gunstige omstandigheden in onze plaats, sedert den laatsten tijd, gepaard met vele misère's, ziet menigeen uit naar wat bijverdienste en ligt het dan ook voor de hand, dat ook hier koopers worden gevonden voor een dergelijk apparaat. Om echter te bewijzen dat de aanlokkelijke voor stellingen dier maatschappij niet den toets van onder zoek kunnen doorstaan, om te doen zien dat één en ander geheel in strijd met de waarheid is en om te voorkomen dat hier in Vlaardingen nog meer slachtoffers gemaakt worden, laten wij hier volgen hetgeen kort geleden in „Het Volk" werd afgedrukt, onder den titel Heerlyklieden van den huisarbeid Eenigen tijd geleden werd in onze Ekonomische Kroniek de aandacht gevestigd op een nieuwe methode van uitbui ting door huisarbeideen maatschappij adverteert brei machines en biedt den kooper vast werk en een ver dienste van f 2 tot f 4 daags aan. Het leek een ver nuftig exploitatie-systeem, maar het is toch nog vernuf tiger dan wij dachten. Wij ontvangen nl. een brochure van den heer R. Witte te Arnhem die daarin haarfijn, en met de stukken erbij, uitlegt, dat die heele breima- chinehandel een groote bedriegerij is. De heer Witte, het is waar, is agent van een andere breimachinefabriek dan die hij bestrijdt. Maar de heer Witte doet niet aan zulke kunsten als de fabriek „La Ruche" te Overmeire bij Gent. Wy nemen dus uit zijn brochure de volgende mededeelingen over: De breimachines „La Ruche" worden door den Rot- terdamschen vertegenwoordiger E. F. Meyer in 150 nieuwsbladen wekelijks, in sommige dagelijks geadver teerd. Door ruim 60.000 personen, dus door Vioo der Nederlanders of Vsra der nederlandsche gezinnen is in een tijd van 3 maanden om inlichtingen gevraagd. Toen de heer Witte waarschuwings-advertenties plaatste, kreeg hij 5000 verzoeken om inlichtingen. Door 500 personen is een breimachine gekocht. Men ziet, dat het kwaad een grooten omvang heeft aangenomen. De heer Witte beweert, dat de machines niet deugen, dat het er op gemaakte breiwerk niet verkoopbaar is, dat men het werken er op moeilijk leert en dat de ver diensten zeer sterk tegenvallen. Hij heeft ongeveer 500 berouwvolle brieven van koopers in zijn bezit. Hij heeft de getuigschriften gekontroleerd, waarmee de firma reklame maakt. Zoo werd er een bijzonder gun stig getuigschrift geadvetteerd van Pierre Boesmans, gemeente-ontvanger te Attenhoven. De heer Witte ech ter kreeg van hem den volgenden brief: Attenhoven, den 12 April 1906. Mynheer, In antwoord op uw geëerd schrijven kom ik u melden, dat mijn getuigschrift aan de firma La Ruche gegeven, gedaan geweest is op een oogenblik dat ik nog niet kon ondervinden in welken aard de handelingen der firma „La Ruche" zouden zijn. Dit getuigschrift was dan ook enkel gegeven op zekere konditiën, doch wat men doet of niet, men is dikwijls bedrogen, ik kan de firma „La Ruche" met niets anders vergelijken dan met eene groote uitbuiterij, want men geeft geen werk, waar, zoo er gegeven wordt men altijd weet af te keuren. Ik werk nu met vlakke groote machienen van het huis Al mijne kleine machienen van „La Ruche" zijn te koop. Als tegenreklame in Holland zou u misschien goed doen er een tiental te koopen voor 20 gulden per stuk. Hoogachtend, Pierre Boesmans. De machine wordt verkocht voor f 80, doch is vol gens den heer Witte nauwelijks f 25 waard. Hem zijn 68 personen bekend, wier breinaalden telkens breken en die geen werk hebben. Wel verplicht de firma zich bij kontrakt werk te verschaffen enz., maar het kon- trakt is onleesbaar onderteekend, op ongezegeld papier gesteld en zoo vaag van termen dat er hoegenaamd geen verhaal op is. Men verplicht zich nl. alleen tot afname van het werk als het verkoopbaar is en is ge maakt van garen, dat van de firma is gekocht. Het garen heeft een vastgestelden prijs, doch geen vastge stelde kwaliteit. Men ziet, aan deze breierij is wel een steekje los. Zij schijnt vooral voordeelig te zijn voor den Belgischen fabrikant. Er blijken meer van zulke ondernemingen te bestaano.a. werkt er ook een Epgelsche in ons land. Men zij voorzichtig en late eerst zoowel het kontrakt als de machine deskundig onderzoeken." Na deze releveering uit „Hei Volk", kunnen wij mee- deelen dat de ervaringen van enkele onzer stadgenooten met deze machine ook meer dan bedroevend zijn. Na een ingesteld onderzoek alhier, is ons gebleken dat niet één nog in staat is f2.per week te verdienen met zooo'n prul, laat staan dan per dag. De Maatschappij s,La Ruche" is brutaal, want ondanks de bekende brochure van den heer de Witte te Arnhem, ondankt de publikatie in „Het Volku, ja ondanks de vele klachten der bedrogen Vlaardingers, gaat zij steeds voort met haar bedrijf, en thans heeft zy nog den treurigen moed boven haar annonce's te zetten dat men men met deze machine kan verdienen f 10,a f 25, per week. Bedenken wy hierbij dat menig klein burger daarvoor heeft geofferd z'n spaarduitje, dat anderen met moeite en ten koste van hooge rente daarvoor het geld hebben moeten leenen, daar achten wij het plicht voor één en ander opnieuw te waarschuwen. Vlaardingers Voor gij overgaat tot het aankoopen van zoo'n machinebezint eer gij begint, wij denken straks in de gelegenheid te zyn nog méér bizonderheden daarvan mee te deelen. Buiten verantwoordelijkheid dei Redactie. Copie wordt niet teruggegeven. Schiedam, 4 September '06. Mijnheer de Redacteur, Alsof het gisteren gebeurd is, staat me nog voor den geest de actie van het vorige jaar bij de verkie zingen voor de Tweede Kamer en daarvóór by de be handeling van de wet-Kuyper, bedoelende het byzonder onderwijs, meerdere rechten, meerdere voordeelen, ook financiëele, te geven, dan het tot dien tijd genoten had. En hoorde men dan de voorstanders van het bijzonder onderwijs redeneeren, neen maar, dan was men al dade lijk er dubbel en dwars van overtuigd, dat er aan het openbaar onderwijs heel ontbrak. Voornamelijk dq geest in de openbare school deugde en deugt niet. Hoe kon het daar ook goed gaan Van God, noch gebod hoor den de kinderen daar iets. Een duivelsche geest waarde door de openbare school. En meer van dat fraais werd het publiek voorgezet. Als de menigte dit nu maar slikken wilde, dan was men immers klaar. Geen mid del werd en wordt ontzien, de openbare school te ont volken, en de bijzondere vol te stoppen. Ook onze katholieke medeburgers verstaan die kunst en in niet geringe mate, Wat staat Schiedam met zijn groot aantal katholieke inwoners niet gunstig bij de katholieke overheden aangeschrevenNietwaar, hier gaan, op slechts heel weinig uitzonderingen na, te weinig om ze nog in rekening te brengen, alle katholieke kinderen op de Roomsche scholen. Stel daartegenover eens de goed katholieke steden, zooals Breda en 's-Her- togenbosch, met hun Nutsscholen. Neen, Schiedam staat bovenaan, voor zoover het de gedisciplineerdheid van zijne katholieke bewoners aangaat. Och, waren ze ook in andere opzichten bovenaan te plaatsenDie geest, die geest Mijnheer de RedacteurWilt u een staaltje van den goeden geest hooren? Heden, Dinsdag den vierden September 1906 des morgens te half tien gaat een klasse van de katho lieke school aan de Warande wandelen. Een heel ge zonde bezigheid misschien, maar die op andere scholen die om negen uur beginnen, zeker eerst later plaats heeft. Nu hindert het mij niets, of er eens de een of andere leerling een beetje uit de rij loopt. Ik ben geen groote voorstander van het kazerne-achtig gedoe, dat anders in de katholieke kringen nogal bevorderd wordt. Maar hier ging men toch wel wat al te ver. Pas waren de leergierige gasten buiten, of het leek wel de Zaterdagavond van de kermis. Want haast uit één mond klonk het Geef me nog een druppie O, wat is het leven sjeun! En Ooo, mijn Suzanna Bekoorlijk gezang 1 Om half elf een herhaling van dit hartverheffend schouwspel, hoewel toen in iets mindere mate. En dit alles gebeurde onder het toezicht van een meewande- lend onderwijzer, die waaraan niet valt te twijfelen een heel goed Katholiek is, en derhalve een goeden geest bij zijn leerlingen zal aankweeken, een betere althans, dan zijn beroepsgenooten aan de openbare school. Als de bovenstaande de goede, Katholieke geest is, die zich uit door het zingen en laten zingen van een laf lied als het genoemde, hoe moet de geest op de openbare school dan wel niet zijn Of is alles maar bedrog, wat men ten allen tijde het groote publiek tracht wijs te maken van dje slechte, verderfelijke inrichting van ons openbaar onderwijs? Ik zou het naar aanleiding van het gehoorde haast gaan denken. Aan mijn medeburgers te Schiedam één verzoek. Mocht ge in de gelegenheid zijn, uitingen van den zelfden zoogenaamd goeden gee t bij het openbaar onderwijs op te merken, maakt ze dan door middel van dit blad publiek. Maar ik ben er van overtuigd, dat die feiten op de openbare scholen niet geduld zonden worden. Maar daarom deugt de geest er misschien ook niet. Komt, brave Katholieke en andere Christelijke Schie- damsche ingezetenenNiet in het algemeen uw af keuring over het slechte, zondige openbaar onderwijs uitgesproken, maar met feiten gestaafdIk gaf er u één, stelt u daar een een ander tegenover Mynheer de RedacteurMijn besten dank voor de plaatsing. Een voorbijganger.

De Moker | 1906 | | pagina 3