Ditjes en Datjes. Uit ons Vereenigingsleven. Volksopvoeding en Sociaal-Democratie. dan vertellen die vrijzinnige schatters ineens van welke familie ze zijn en vallen de conservatieve christelijke partijen met onstuimige liefkoozingeu om den hals. Machtig practische lni zijn 't, die „vrijzinnigen." Ze hebben tegenover de christelijke coalitie han „vrijzinnige" coalitie gesteld en daarmee weer prachtige combinaties te voorschijn geroepen. De vrijzinnig-demokraten mochten óók meedoen. Dat zijn me nog 'reis kerels, weet-je! Ze verdedigen ook met geheel hun hart de brandkast van het uizuigersdom, maar zullen toch niet nalaten aan de hervorming der maatschappij mede te werken. De kloof tusschen kapitaal en arbeid zullen ze dempen door aan den arbeid verschillende rechten te geven, vallende in het kader van sociale rechtvaar digheid Zóó, met potjes smeersel en 'n drankie, zullen de kwalen der hedendaagsche maatschappij worden genezen En daar rukt de vrijzinnige coalitie ten strijde! Achter de ietwat stijg'rende bruine klepper, strompelt de oüe knol, die z'n stramme ledematen niet meer weet te buigen en die aan dat galoppeeren van z'n voorganger razend 't land heeft En bet 't beste vindt den ander er aan te herinneren, dat-i-zich aan 'm verbonden heeft door kwaad de schinken stijf te houden en nog zooveel doenlijk achteruit te werken Och ja, onderling maken ze nog wel eens heibel, die verschillende behoudzuchtige groepen, maar dan gaat 't over onderdeelen. In hoofdzaak zijn ze het altijd eens: het volk moet lasten en plichten, plichten en lasten hebbende beste manier om de arbeiders onder geschikt te houden of nog méér weerloos te maken dan ze reeds zijn, de beste manier om ze nog méér dan kaal te plukken, daar zijn ze vóór. Allemaal: vóór! Onnoembaar zijn de plichen die reeds op de arbeiders rusten met hun rechten is het treurig gesteld. De arbeider mag soldaatje spelen (landweermannetje ook tot z'n 85en jaar); mag (maar slechts als hij met winst kan worden geëxploiteerd) z'n heele leven lang werken. Zoo hard en zoo lang als maar mogelijk is, gedurende welke gezegende periode hij door alle mogelijke belas tingen, direkte en indirekte, geplunderd wordt, tot hij oud geworden en tot werken niet meer in staat, 't best doet zoo spoedig mogeljjk uit dit ondermaansche op te stappen, of zich anders in 'n pakhuis voor oüe menschen te laten opbergen. Wat weet men niet uit het volk te persen! Alleen op n pondje suiker wordt reeds 'n 14 centen belasting betaald. En dan nog wat er op zout, azijn, bier, gedis tilleerd en geslacht is gelegd! Bedroegen bijv. de vermogens, grond-, personeele en bedrijfsbelasting in 1908 circa 37 millioen, de accijnsen, in hoofdzaak door de arbeiders betaald, bedroegen 53 millioen. De suiker alleen f 17.572.266.16, het gedistelleerd f 26.552.213."93. Nog vonden' alle burgerlijke partijen dit jaar dat de arbeiders nog te weinig plichten hadden en daarom ko zen ze in grooten eendracht ter eerste afhandeling in de Tweede Kamer niet een Arbeidswet, die eenige voor- deelen aan de arbeiders verstrekken zou, maar een arbeidscontract, dat de massa plichten der arbeiders met nog een aantal vermeerderde. Daar was groote haast bij De rechten der arbeiders zijn gauw genoemd. Tegen over de ruim 600 000 mannen die het kiesrecht hebben zijn er nog ruim 500.000 die het niet hebben. Natuur lijk zijn dat arbeiders. Onderwijs krijgt het arbeiders kind op royale manier, tot z'n 13e jaar. Daar heeft't recht op, maar op meer niet, want de staat moet onge veer per jaar een f 30.— aan z'n onderwijs bijpassen. Een leerling aan het gymnasium kan wel een jaar of 8 langer studeeren, want die kost aan den staat per jaar toch maar f 130.een student aan de H. B. S. elk jaar van z'n vermoeiende studie de somma van pl.m. f 800. En met z'n onderwijs zijn we reeds aan het eind van de lijst, bevattende de rechten der arbeiders. De regeermachine werkt maar in het belang der bezittende klasse. Buiten den invloed der arbeiders samengesteld, staat het klasse-stempel op heel haar wezen, op al haar daden. Een Tweede Kamer, op wier samenstelling de arbeiders nog maar heel weinig invloed hebben, een Eerste Kamer, waarop de arbeiders totaal geen invloed kunnen uitoefenen. De uitbuiters of uitbuiters-trawanten maken wetten waaraan de uitgebuitenen zich zullën te onderwerpen hebben. Zij stellen rechtscolleges in waarin hun neefjes zitting verkrijgen, die de overtredingen der wetsvoor schriften zullen te straffen hebben, zij maken een heele gezagsmachine, die slechts door hun hand in werking komt en door welke ze hun voorrechten handhaven. Zij bepalen welk onderwijs het arbeiderskind genieten zal, opdat het bekwaam zal worden als producent te worden benut, zonder meer. Zij bepalen hoe de militaire ver plichtingen van het volk zullen worden gesteld, alsook hoe zwaar de belastingpomp z.H werken. Al wat ze doen ademt hün geest; de geest van het belang van hun, van de kapitalistische klasseal wat ze verrichten draagt hün stempel. Zij beschikken over de belastingcenten, uit het volk geperst. Van de circa 165 millioen gulden per jaar, verdwijnen een 30 millioen aan rente voor staatsschuld, komende dus in de zakken der kapitalisten. Aan mili taire uitgaven (leger en vloot) verdwenen in 1848 17 millioen, in 1884 32 millioen, in 1905 werd 44 milli oen aangevraagd, behalve de „onvoorziene posten." Aan pensioenen en traktementen verspelen we ook nog al iets. Een minister (het traktementje der koningin en haar gemaal wordt zuur verdiend, dus dit blijft buiten bescüouwing) heeft een f 12000.— traktement en als-ie een poosje heeft dienst gedaan krijgt-i recht op f 4000.'sjaars pensioen. Aan blikken ridderorders besteedden we ruim f8000 (duur speelgoed dus), aan buitenlandsche zendingen en consulaten f 800.000, aan Vrouwe Justitia betaalde we in 1903 f 1.715.214. Enzoovoort. Betreft het nuttige zaken dan zijn we o zoo karig, betreft het instellingen die zich er toe ieenen in geval van nood de brandkastbelangen te beschermen, dan zijn we de royaliteit zelve. Alle burgerlijke elementen helpen dien staat van bevoorrechting der kleine groep van bezitters hand haven, de katholieke, de christelijk-historische, anti revolutionaire, jong- en oud-liberale en vrijzinnig-de- mokratische. Tegenover hen allen staat de sociaal-demokratie met haar geheel bijzondere wereld-beschouwing, die dit alles wil veranderen, de klasse der arbeiders wil ont lasten van de vele verplichtingen die ze thans drukken, aan haar de rechten wil geven, die ze thans ontbeert. Maar die om hare brutaliteit, de almacht van het stomme geld te durven aantasten, zich de haat van heel de kapitalistich gezinde horde op den hals heeft gehaald. Wordt vervolgd.) Weggegooid geld. De begrooting der schutterij bedraagt in ontvang en uitgaaf voor 1907 f3245.14 tegen f4239.10. De toelage uit de gemeentekas ver minderde van f3300 tot 2450. 't Is in elk geval nog een mooi bedrag dat we aan die poppekasterij verspelen. Wat 'n zonde van 'tgeld! De „one" van streek. De Schied. Cour. is nog altijd de kluts kwijt van dien „stillen" koninginne dag. Grootje is 'r heelemaal konfuus van, en de ziel maalt en maalt telkens weer over 't zelfde. Nou ja, ze mag wel. Als hoofdartikel 'n ding dat opoe steeds zeld zamer bevat, vanwege 't „enorm succes" op dat terrein, in het no. van Zondag hebben we 'n „Floralia"-geschie- denis, Inplaats dat de oüe zich rustig bij d'r kous en kopje koffie-met-'n-babbelaar bepaalt, komt ze weer met hoogst gewichtige (maar door niemand ernstig op genomen) adviezen voor den dag, die natuurlijk ook weer door niemand worden opgevolgd. „Eloralia" heeft ze ook héél wat te vertellen. Maar we halen er slechts 't volgende over aan Daar is gelukkig de Koninginnedag weer. Wat blief-je wéér Neen, zooals-i d'r nou is, is-i d'r nog nooit geweest! Wie toch heeft 'r al gehoord van een „Comité ter viering van den Koninginnedag Niemand, hé? Nogal duidelijk want 't is nog eventueel te vor men. En met dit comité, dat dus nog niet eens in den dop zit, misschien (trots de illusies van de „oüe") het zóóver zelfs niet brengen zal, moet het bestuur van „Floralia" zich gaan verstaan. De redacteur van de Sch. Crt. zal zich wel verlicht gevoeld hebben, toen-i die malligheden op 't papier had Meneer heeft er ook blijkbaar geen zier begrip van dat „Floralia" een algemeen doel heeft en daarom verplicht is tot het in acht nemen der strengste neutraliteit. Als men 'reis een „hoofdartikel" wil hebben, komt 't er bij de Sch. Crt. zoo precies niet op aan Schiedamsche Bestuurde isboml. Leden van bij den Bestuurdersbond aangesloten vereenigingen, die een binnenkort aan te vangen cursus in schrijven, alsook zij, die een cursus in Nederlandsche Taal wen- schen te volgen, gelieven daarvan dour middel van den secretaris hunner vereeniging kennis te geven aan den secretaris van den Schied. Bestuurdersbond, J. van Steenis, Lange Achterweg No. 30. Aanmelding vóór 25 September a. s. De voorwaarden zullen bij den aanvang der cursussen gezamenlijk worden vastgesteld. W éér een. Ook voor de af)Schiedam van den Ned. Timmerliedenbond sprak De Bruin over doel en streven van den Bestuurdersbond, met het gevolg, dat deze ver eeniging (37 man sterk) met algemeene stemmen besloot zich bij den S. B. B. aan te sluiten. Gemeente-werklieden. De afd. Schiedam van den Bond voor Ned. Gem.-werklieden stuurt twee af gevaardigden naar de meeting te Amsterdam. Voorts zal zij probeeren gedaan te krijgen, dat aan de gasfabriek de cokes tegen verlaagden prijs voor ge meente-werklieden wordt verkrijgbaar gesteld. Waar bovendien de Floraliatentoonstelling steeds wordt gehouden omstreeks den 31sten Augustus, zou het misschien mogelijk zijn dat het Bestuur van „Floralia" zich verstond met het eventueel te vormen „Comité ter viering van den Koninginne dag," zoodat bij de te organiseeren feestelijkheden met de tentoonstelling zou worden rekening ge houden. Dat de arbeidersbeweging één weg gaat en naar hetzelfde doel streeft in de verschillende landen, dat blijkt al weer hieruit, dat dezelfde vraagstukken zich terzelfdertijd opwerpen in de arbeidersbeweging van verschillende landen. Terwijl in onze Partij de kwestie van de opvoeding der proletarische jeugd meer en meer belangstelling wekt, is dit vraagstuk nu ter grondige behandeling op gedragen aan het congres der Duitsche pai tijgenooten, dat weldra in Manheim zal plaats hebben. In den strijd voor het socialisme stuit men telkens en telkens op de verschrikkelijke onwetendheid der arbeidersmassa. Als een log struikelblok ligt die overal de propaganda in den weg. En krachtiger worden telkens weer de stemmen, die roepenlaat ons toch invloed gaan uitoefenen op de opvoeding, de ontwikkeling van het komende geslacht, Door de Duitsche partijgenooten Klara Zetkiu en Schulz is ter bespreking van deze kwestie op het con gres een inleiding gegeven, die plotseling de idealen welke het socialisme zich van de Volksopvoeding voor stelt, als in helder daglicht aan de vele zoekenden doet zien. Ten eerste, wordt hier gezegd, dat de sociaal-demo craten de plicht hebben alles te doen wat in hun ver mogen is om het bestaande onderwijs te verbeteren. De vraag wordt daarop gesteld: Wat is volksopvoeding? Een 'algemeene openbare opvoeding van het geheele volk heeft nog nooit kunnen plaats hebben, daar de maatschappij nog steeds uit verschillende klassen heeft bestaan. De heerschende klassen hebben voor zichzelf een flinke ontwikkeling weten te verkrijgen niet alleen, maar ook voor zichzelf al die technische bekwaamheden verworven, die ze noodig hadden om meester te zijn van de voortbrenging, de productie van de dingen door fabrieken en machines, en de kennis om te kunnen regeeren. Terzelfder tijd hebben ze de onderdrukte klasse steeds of iedere ontwikkeling onthouden, of hen slechts zooveel toegestaan als noodig was om voor hun productie bekwame arbeidskrachten te verkrijgen. Het arbeiders kind leert precies wat het noodig heeft om een bruik baar loonarbeider te worden. Wat lezen, schrijven en rekenen, en wat geschiedenis onrze tot onderworpen heid aan de gestelde regeeringsmachten te gewennen. De Volksschool is dan ook volstrekt niet het middel tot waarachtige volksontwikkeling; niets anders dan een hulpmiddel voor de kapitalistische productie tot de voor haar noodzakelijke technische africhting der arbeidersmassa. De heerschende klasse daarentegen beschikt over een opvoedingssysteem, uit ruime middelen betaald, dat haar eene op wetenschappelijken grondslag berustende algemeene ontwikkeling verschaft, waardoor zij een groot overwicht verkrijgt op de arbeidende klasse. Welke eischen van Volksopvoeding stelt nu de Sociaal democratie Het Socialisme dat de opheffing van het klasseverschil beoogt, schuift daarmee ook de klasse-opvoeding op zij en breekt met de geldende begrippen der tegenwoordige openbare opvoedingen. Het ziet in het kind niet den toekomstigen loonslaaf, den rechteloozen proletariër, maar eerst in hem het toekomstig lid der sociale gemeenschap van vrije arbeiders, bjj wien zoowel in zijn eigen belang als in dat van het algemeen, alle geestelijke en lichamelijke eigenschappen tot de hoogstmogelijke ontwikkeling moeten worden ge bracht. De openbare opvoeding wordt hierdoor een der meest gewichtige sociale doeleinden, tot bereiking waar aan de beste geestelijke en stoffelijke middelen der maatschappij moeten worden dienstbaar gemaakt. Daar het socialisme in den maatschappelijken arbeid den oorsprong en den grondslag van de maatschappe lijke organisatie ziet, daar het dus de tegenstelling af wijst tusschen hand- en hoofdarbeid, tusschen praktijk en theorie en daarmede den arbeid opheft uit de tegen woordige vernedering en wil maken tot een bron van geluk en vreugde, zal ook in de socialistische toekomst de „arbeid" den grondslag vormen van de opvoeding en tevens daarvan het meest waardevolle, levenwek kende en tot sociale gezindheid opvoedende element uitmaken. In het kinderlijk spel der eerste levensjaren openbaart zich reeds den algemeen menschelijken drang naar werk zaamheid. De opvoeding der toekomst zal daarom zonder de kinderlijke levensvreugde te kort te doen van het spel uitgaan en van hieruit jongens en meisjes in gemeenschappelijke opvoeding en in voortdurend verband met het sociale arbeidspi oces door de jaren van lichamelijken en geestelijken groei leiden, tot zij als vol ontwikkelde individuen en met het volle be wustzijn van hun verantwoordelijkheid hun intrede in

De Moker | 1906 | | pagina 3