No. 32. ZATERDAG 6 October 1906 6e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. het bezit der Redactie zijn. De Wethouders-Vacature. Stukken voor 't Vlaardingen. Afdeelingsnieuws. Aan Leden en Geestverwanten. Bloempjes uit den Raad. nummer moeten niterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 nnr in ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal I franco per post 30 cent j hlJ Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktle en Adininisiratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 7y3—S1^ uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. meente-rekening aan de orde. De administratie van Gas fabriek en waterleiding vormt de hoofdzaak der debatten, waaraan de h.h. Jansen, Gouka, de Groot e. a. ijverig deelnemen De fïnanciëele verhouding van de bedrijven tot de gemeente is nog steeds verre van zuiverhet is nog absoluut niet mogelijk het winstcijfer van gasfabriek en waterleiding vast te stellen. De afschrijvingen werden gewoonweg weer verslonden door de gemeente-huishou ding. Alzoo een echte janboel. Bij de bespreking over de regeling der gemeente-be drijven blijkt alweer hoe geheel onvoorbereid de gewich tigste zaken in den raad ter behandeling worden gebracht. De ingediende verordening valt door de meeste raads leden niet te beoordeelen, want ze zijn pas een paar dagen in het bezit der leden. Daarom wordt door de h.h. Jansen en Ris op uitstel van behandeling aange drongen. Mr. Jansen veronderstelt dat er nevenbedoelingen be staan omtrent een post van ruim f 10.000.welke hij in de rekening gemist heeft. De nevenbedoeling schijnt te zijn, die som te besteden voor de tantièmes. De heer Gouka protesteert tegen de wijze van debat- teeren, die mr. Jansen weer eens gelieft te volgen. Er is geen enkele rede om een gedeelte van den Raad voor de voeten te werpen dat zijn leden nevenbedoelin gen hebben. Spr. wenscht voor dergelijke insinuaties be spaard te blijven. Ook de heer De Groot wil het geheugen van mr. Jansen even opfrisschen. De Financiëele Commissie heeft reeds het voorstel gedaan om een deel der winst aan het personeel toe te kennen. De Commissie heeft daarbij tevens gezegd, dat die regeling geen verdere terugwerking zou hebben dan tot 1905. Zij heeft ook voorgesteld het saldo over te brengen op de reserve. Dit alles is voorgesteld twee maanden geleden, zoodat mr. Jansen moeilijk met grond kan spreken van een nieuw voorstel, dat nauwelijks in de vergadering wordt gebracht. B. en W. hebben zich met de bedoelde rege ling vereenigd. De voorstellen zijn dus langs den nor malen weg gegaan en in de betrokken colleges behoor lijk behandeld. Er is dan ook voor zoover spr. kan nagaan, voor mr. Jansen volstrekt geen reden om bij de hier gehouden besprekingen bijbedoelingen te zoeken. Mr. Jansen verklaart, dat indien de heer de Groot de bedoeling juist heeft weergegeven, hij de verklaring wil aanvaarden. Het voorstelJansen (aanhouding tot volgende ver gadering) wordt met 10 tegen 8 stemmen aangenomen. Na nog wat gebabbel over koetjes en kalfjes werd de openbare vergadering gesloten, om nog een oogenblik „onder-onsje" te houden. Daar smullen ze tegenwoordig wat vanJe rilt ervan, als je denkt aan al de geheimen, die den laatsten tijd achter de deuren worden behandeld! Misschien ook doen we maar een beetje kwasi-gewichtig 1 Eigenlijk van alle kanten bezien, verdient Majoor Visser den dank van alle ingezetenen voor z'n besluit om „op te stappen." Allereerst en in hoofdzaak voor het besluit zelve, dat ons verlost van een stuurman aan het roer van ons gemeentelijk beleid, die van de stuurmanskunst voor geen duit begrip had. Maar ook dient hem erkentelijkheid te worden betoond, dat hij zoo vriendelijk is geweest er toe over te gaan, juist in het hartje van den komkommertijd als het overal en in 't bizonder in de politieke wereld stilstand is, omdat er niets te verhandelen valt en hij als een even goede als groote genius als door een tooverslag de bedrijvigheid op de politieke markt doet terugkeeren. Of de heer Visser nu maar besloot heen te gaan öm ons te verlossen van een onbekwaam stuurman Of dat hij per sé den gemeentenaren eenige afleiding wilde verschaffen Kom, men kan de beste gedachten van 'm hebben, maar dat-ie dermate zelf-opofferend zijn zou, gelooft natuurlijk niemand. ZelfsDe Moker niet. Och, De Moker\Die zoekt er natuurlijk weer iets heel anders achter. Nou ja, 't is De Moker maar Indien hij zegtdó heer Visser gaat heen, omdat het aan de afdeeling, over welke hij het bewind voerde, zoo'n janboel is (door de redaktie der stroop-smerende Sc/ried. Courant bij herhaling aangewezen), dat het na korter of Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar bij J. VAN DRIEL, Oosterdwarsstraat 27. VlaardingersKnipt dit berichtje uit en bewaart het, waar ge het geregeld en telkens kunt lezen en herlezen Maakt propaganda voor dit blad, De Mokerdat ook in uw belang werkt Door het bestuur der afdeeling is voor de viering van het St. Nicolaasfeest een commissie gevormd, die tot voorzitter heeft gekozenM. J. van Dijken tot secre- taresse-penningmeesteresseMej. Verdijsseldonk, Dwars straat 60. Aan het laatste adres kan dus ieder, die veel of weinig, liefst veel, voor de kleinen over heeft, zijn gave offeren. Ook zal iederen Zondagavond van acht tot tien uur de de commissie in „Constantia" zitting hebben tot het in ontvangst nemen van giften. Ieder aan het werk om de taak der commissie zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Het Bestuur. De Arbeiders-Coöperatie Voorwaartste Rotterdam, heeft de gelukkige gedachte gehad, haren leden tegen een zeer matigen prijs bijna gratis een reeks van vijf concerten aan te bieden, Deze concerten worden gegeven door het gunstig bekende Utrechtsche orkest, onder directie van den heer Hutschenruyter. De datums der concerten zijn bepaald op Zondag 25 November 1906. 23 December 20 Januari 1907. 24 Februari 24 Maart Seriekaarten, die niet persoonlijk zijn, tegen 75 cent verkrijgbaar. De ondergeteekende zal gaarne voor Schiedammers bestellingen bij vooruitbetaling, in ontvangst nemen, op Dinsdag 9 October, Woensdag 10 October en Donder dag 11 October, des avonds van half zeven tot acht uur. De Secretaris der afd. Schiedam van de S.D.A.P., A. DE WIT, Groote Markt 12. Schiedam, 28 Sept. '06. Afwezig waren de heeren Von Briel Sasse, Loopuyt en Visser, allen met kennisgeving. De heer Ris steekt al dadelijk van wal. In de vorige vergadering was, op de bemerking dat het Gemeente verslag zoo laat verschijnt, beweerd geworden dat de drukker geen voldoende letter heeft. Uit het onderzoek door spreker ingesteld blijkt dat die mededeeling geheel onjuist is. De oorzaak der late verschijning was dat er geen copie gegeven werd. Het verslag van gemeentewerken kwam zeer laat in, dat der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs eerst 13 September. De voorzitter houdt zich goed, dankt den heer Ris voor z'n mededeeling, en zegt dat ook B. en W. voor nemens waren de rectificatie te geven, 't Ware beter geweest als hij eens verteld had wie hem die gekheid over een drukkerij, die niet eens letter genoeg zou hebben voor een gemeente-verslag, in de ooren heeft geknoopt. Mr. Jansen is sinds den tijd, dat hij geen wethouder meer is, bijzonder spraakzuchtig geworden. Vanwaar dat?Soms nog trek?Och kom, die reis haalt-ie niet meer. Mr. Jansen geeft in overweging het verslag eener commissie, dat niet tijdig genoeg is ingediend, eenvoudig als niet-ingekomen te vermelden. Een verslag over 1905, dat eerst den 13en Sept. 1906 gereed is, komt toch wel wat laat. De voorzitter heeft goeden moed dat na deze be sprekingen de commissies in het vervolg zullen zorgen op tijd te zijn. De wethouder van Onderwijs protesteert tegen een zinsnede, voorkomende in het verslag Midd. Onderwijs, waarin gezegd wordt „Wat de leer- en hulpmiddelen betreft, wordt opge- „merkt, dat met het uitbreiden daarvan werd voortgegaan, „doch voor de Burger-Avondschool meerdere mede werking van het Gemeentebestuur zeer gewenscht is." In /lat kleine zinnetje wordt een ernstige beschuldiging tegen het gemeentebestuur uitgesproken. Is ze aan spr. persoonlijk gericht, dan wil hij ze pertinent afwijzen. Spr. draagt de B. A. een goed hart 'toe en acht het gewenscht dat de bedoeling der gewraakte uitdrukking was toegelicht.- De voorzitter sluit zich namens het gemeentebestuur aan bij het protest van den wethouder van onderwijs. Hij is overtuigd dat het verwijt ongegrond is. Op voorstel van den heer Ris worden B. en W. uit- genoodigd aangaande de bedoeling der zinsnede inlich tingen in te winnen. Van de Schiedamsche Tramwegmaatschappij was een adres ingekomen, waarbij zij verzoekt tot wijziging en uitbreiding van de voorwaarden, waarop haar concessie werd verleend tot aanleg en exploitatie van een paar dentram binnen deze gemeente, waardoor het haar mo gelijk zou zijn electrische tractie in te voeren. In handen van B. en W. om advies. Van de Afd. Schiedam van den Bond van Ned. On derwijzers, adres, ten geleide van een nadere, zeer uit voerige memorie van toelichting op het verzoek van 10 November tot wijziging der verordening tot regeling der jaarwedden voor de onderwijzers en onderwijzeressen aan de Openbare Scholen voor Lager Onderwijs te Schiedam. De memorie van toelichting beslaat 16 pagina's druks en is een forsch geformuleerd betoog voor het ingediende verzoek. Hec zal voor B. en W. o. i. niet gemakkelijk zijn het adres der onderwijzers zonder meer op zij te leggen maar we zijn benieuwd hoe zij het behandelen zullen. De bedoeling zal toch wel zijn, zich er met een Jantje-van-Leiden af te maken. Zoo niet, dan ware wel meer belangstelling getoond voor de vergadering van j.l. Zaterdag, waar van alle raadsleden alleen de heer Gouka tegenwoordig was. Van den Schiedamschen Bestuurdersbond was een adres ingekomen, houdende het verzoek voor het geven van cursussen enkele lokalen van een der openbare scholen ter beschikking te stellen. Door B. en W. was reeds afwijzend op het verzoek beschikt, omdat de lokalen voor het beoogde doel niet geschikt zouden zijn. Dat is al een zonderling beweren, waarvoor geen enkel argument kan worden aangevoerd, 't Zal wel de zaak zijn, dat de lokalen geweigerd moeten worden, omdat het de Bestuurdersbond is die ze vraagt. Maar, aan de teekenschool van den Ned. R. K. Volksbond wordt geldelijken steun verstrektkan het dan billijk heeten aan den S. B. B. het gebruik van enkele schoollokalen te weigeren Het adres ging naar B. en W. om advies. Hoe dit luiden zal weten we vooraf 't is de vraag maar of de Raad zich met B. en W. homogeen zal verklaren. Van den Bijz. Raad der St. Vincentius-vereeniging alhier, adres, houdende mededeeling, dat zij bij den Raad in beroep komt tegen de weigering van B. en W. om op het terrein achter het St. Liduina-Gesticht te mogen bouwen en voorts het verzoek om art. 175 der Bouwverordening te wijzigen. De heer Nolet vraagt zooveel mogelijk spoed met deze zaak te willen betrachten, daar reeds a.s. Maandag het werk moet worden gegund. Uit de discussie blijkt dat het onmogelijk is vóór Maandag een beslissing op het verzoek te nemen. Aan de orde is Benoeming van een onderwijzeres aan School G. De Raad benoemt Mej. F. M. de Goederen, onder bepaling dat deze benoeming geldt voor zoo lang zij ongehuwd blijft. De heer Van Westendorp vraagt of B. en W. een afschrift hebben ontvangen van het schrijven van Ged. Staten aan de afd. Schiedam van den Bond van Ned. Onderwijzers, inzake het vroeger genomen Raadsbesluit ten opzichte der gehuwde onderwijzeressen. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Waarom van dit schrijven geen kennis was gegeven, werd alweder niet verteld. Na afdoening van nog wat klein goed komt de Ge- DE MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1