Uit ons verenigingsleven. Ylaardingsche IJzerkoekjes. Ingezonden, Schildersgezellen. Den 5en October is door onze afdeeling een openbare vergadering gehouden, welke slechts matig bezocht was. Als spreker trad op onze Bondspenningmeester, de heer J. Spek. Op uitvoerige wijze werd door spreker het doel en streven van onzen Bond uiteengezet, benevens de vooruitgang, gemaakt sedert de reorganisatie. Ook werd besproken het ant woord der patroons op het verzoek der afdeeling om loonsverhooging, van de bemoeiingen der Kamer van Arbeid in deze. Spreker toondé met cijfers het alleszins gerechtvaar digde en billijke er van aan, en wederlegde zeer duidelijk het motief, om op genoemd verzoek afwijzend te be schikken. Als eenig middel, om in den bestaanden toestand verbetering te brengen wees spreker op een sterke organisatie, welke althans hier goed op zijn plaats zou zijn. Debat was er niet, terwijl vijf nieuwe leden toetraden. Dit ter navolging. Gaarne brengen wij den geachten spreker onzen dank. Kameraden, Gij, die niet ter vergadering zijt geweest, vondt gij het niet de moeite waard eens te komen luisteren Of is uw toestand van dien aard, dat gij geen verbetering wenscht? Zijt gij zoo tevreden met uw lot? Wij vreezen van neen. Of acht gij het heter dat anderen zich tijd, geld en moeite getroosten, om den toestand eenigszins dragelijk te maken, niet alleen voor zich, maar ook voor en waarvan gij dan toch ook de voordeelen zult genie en. Toont, kameraden en vakgenooten, door u aan te sluiten, dat deze veronderstelling niet bewaarheid worde. J. V. Dappere lui. Da menschen van de Vrijzinnige Propaganda Club alhier zijn toch maar dappere lui. Door het stroobiljet van onze afdeeling over de debat- vergadering Treub—Hermans, de inleidende woorden van onzen voorzitter op die vergadering en de rede van Hermans zijn zij natuurlijk hevig gesaakt. Geen wonder dan ook dat zij tegen een en ander op de vergadering scherp opkwamen dat zou men ten-, minste verwacht hebben! Inplaats van zich echter ter plaatse te verweren, schrijven de dapperen een week na de vergadering in de Nieuwe Vlaardmgsche Courant een ingezonden stukje tot verweer, waarin o.a. deze vermakelijke zinsnede voorkomt „Niet Mr. Trenb, maar de propagandist Hermans zoekt dus een uitvlucht, wel wetende dat van Mr. Treub geen tegemoetkomingen zijn te verwachten, en alzoo de kans loopende van den debat-avond af te komen. Ja, ja, we mogen de dapperen wel danken voor hunne edelmoedigheid, dat zij ons op onze vergadering niet hebben afgemaakt Intusschen, we zullen den heeren in hun veilig ge waand hoekje ook nog even te woord staan. Subsidie aan Kerkgenootschappen in verkapten vorm zooals onze lezers zich zullen herinneren, dienden Kerk voogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente van Vlaardingep en Vlaardinger-Ambacht voor eenigen tijd een adres bij den Raad in, waarin zij verzochten de voor het stichten van een kerk benoodigde grond in erfpacht te mogen ontvangen tegen een prijs van 15 cent per M2., terwjjl de prijs voor dien grond naar wij vernamen was vastgesteld op 40 ct. per M3. De rapporten van B. en W. en de Commissie voor Gemeentewerken en Erfpachtszaken luidden zeer on gunstig, en daarop zonden zij het volgende adres Ylaardingen 16 Augustus 1906. Aan den Gemeenteraad. Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeen'e van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht, hebben de eer, ter Uwer kennis te brengen, dat zij, teleurgesteld door de ongunstige rapporten op hun adres d.d. Febr. 1906, besloten tot intrekking van den door hen ge- vraagden erfpachtsprijs van 15 ct. per vierk. meter. Met verwijzing naar punt 1 van het advies der meer derheid van Uw Dagelijksch Bestuur, verzoeken zij U den laagsten erfpachtsprijs te bepalen voor hunne kerk stichting op het gevraagde perceel of wanneer U niet kunt besluiten tot doortrekking van de Willem Beukelsz.straat tot aan den Binnensingel, hen dan op te geven, de laagste erfpachtsprijs voor hun doel, van het perceel Gemeentegrond, gelegen ten Westen van den Binnensingel begrensd ten Zuiden asn den grond uitgegeven aan A. F. Vogel en wel ter breedte van 40 meters langs den Binnensingel en ter diepte zooals daar beschikbaar Waar nog onlangs voor het stichten van eene par ticuliere bewaarschool aan den Binnensingel bij U geen bezwaar bestond, niet alleen den erfpachtsprijs op 10 ct per M2. te bepalen, maar zelfs een perceel, vroeger tot vollen prijs uitgegeven, alsnog voor dat doel tot 10 ct. per M'. werd gereduceerd, vertrouwen zij, dat wanneer Uw bezwaar tot doortrekking van de Willem Beukelsz.straat kan worden opgeheven, en de kosten van aanleg ter volle breedte aan de O.zijde van den Binnensingel voor hunnen aanvraag kunnen worden ver meden, voor de stichting van een Kerkgebouw voor hunne Gemeente, althans op dezelfde faciliteit aan spraak te mogen maken, die het bizonder lager- en vooral het bewaarschool-onderwijs in zake erfpachts prijs geniet. In verband met de voorbereidende werkzaamheden, den bouw hunner kerk voorafgaand, vragen zij beleefd binnen niet te lang tijdsverloop Uw besluit te mogen vernemen. 't Welk doende Namens Kerkvoogden en Natabelen, H. DE BRUIN, Voorzitter. L. VAN DAM, Secretaris. Uit de Rapporten van B. en W. en straks genoemde commissie op dit nieuwe adres blijkt, dat de meerder heden in beide colleges het liefst zagen ook de Raad er toe overging: in beginsel te besluiten dat voortaan, wanneer door bij de regeeriug als zoodanig bekend staande kerkgenootschappen gemeentegrond in erfpacht wordt gevraagd ten behoeve van den openbaren eere- dienst, op daartoe strekkend verzoek de op den dag van het raadsbesluit tot uitgifte geldende canon kan wo:den verlaagd tot 3/3 gedeelte van het bedrag, terwijl op den aldus verlaagden canon art. 14 der „Algemeene vooi waarden (tienjaarlijksche herziening) niet wordt toegepast. Wij verwachten èn in den Raad èn onder de burgerij een stevig verzet tegen dit voorstel, op grond van wat wij reeds tegen het eerste adres aanvoerden, n.l. dat het houden van godsdienstoefeningen in geenerlei op zichten in verband kan worden gebracht met algemeene, hier gemeentelijke belangen; integendeel juist kan wor den verklaard tot een strikt particulier belang. Wij herhalen onze reeds toegestelde vraag: Met ivelk recht willen deze menschen, en thans ook de meerderheid van het college van B. en W. en de commissie voor Gem.-Werken en Erfpachtszaken, an deren, die totaal niets met hun eeredienst hebben uit te staan, dwingen in de kosten daarvan bij te dragen? Indien de Raad dit voorstel mocht aannemen, dan wenschen wij reeds thans een dergelijke politiek te brand merken tot een in hooge mate onzedelijke. Adres aan den Raad tegen het voorstel tot verlaging erfpachtsprijs kerkbouw. Naar wij vernemen zal door de kiesvereenigingen „Volksbelang" en „Vlaardingen" en door de afdeeling van onze partij een adres aan den Raad worden gericht tegen bovengenoemd voorstel. Tevens zal ook uit de burgerij een adres tegen dit voorstel worden gezonden. We wekken ieder op dit laatste adres te teekenen. Arbeiders-Zangvereeniging „De Stem des Volks." In haar laatste vergadering besloot onze zangvereeni- ging aan het concert van „Voorwaarts" op 31 October a.s. medewerking te verleenen. Afdeelingsnieuws. Onze eerste cmsus op j.l. Zondag was door een 25-tal leden bezocht. De tweede zal a.s. Zondag gehouden worden, 's morgens half elf. Verder deelen we mede, speciaal voor die leden, welke niet aanwezig waren, dat we eiken Zondagmorgen half elf cursusvergadering hebben, uitgezonderd den eersten Zondag van elke maand, dan zal deze des avonds 6 uur gehouden worden, telkens in het Volkskoffiehuis (De Bruyn). Zegt het voort Neeltje Eokerse. Donderdag j 1. trad hier in een openbare vergadering als spreekster op Neeltje Lokerse, de bekeude Zeeuwsche vrouw, die reeds in tal van andere plaatsen optrad met het onderwerp: „On derzoek naar liet vaderschap." Voor dit nummer van ons blad te laat om er eenig verslag van te geven, zullen we dit in het volgend nummer opnemen. 1) Een loonbederver (Slot). Het antwoord der Fede ratie luidt verder: „En nu M. d. R., de conferentie kwam hier op neer, dat er waren twee motieven waarom patroon Struis het minimum-loon niet betaalde. Het eerste was, hij kon niet hebben, dat degene die oude tonnen klaar mankte, met wat meer weekloon naar huis ging, dan de gezel die aan het nieuwe werk stond. M. d. R. wij waren van meening dat het dan de plicht van patroon Struis was, zijn medewerking te verleenen, om het loon van het nieuwe werk (hetwelk een ieder erkent dat veel te laag is) op te voeren, maar wij protesteerden tegen de handelwijze van patroon Struis waar hij bezig was, om datgene wat in ons bedrijf nog naar behooren beloond wordt, dat op het peil te zien brengen waar op dit oogenblrk de handkuiperij op staat. M. d. R., u gevoelt wel dat het juist de roeping en de plicht is van de federatie om datgene wat in ons bedrijf nog loonend is, daarvoor te doen wat in ons vermogen is om dat te behoudenen wat zou nu het gevolg wezen, indien dat kwaad zoo maar door woekeren kon? Dit namelijk: dat ook goedwillige patroons genoodzaakt werden tot dingen die zij zelf liefst niet willen, en dan zou wellicht patroon Struis wel weer zoo goed wezen, om n o g wat van het loon af te halen, want hij zou wellicht van meening kunnen wezen, dat het loon nog boven dat der handkuiperij stond. En het tweede motief was, er is geen loon- standaard. Vanzelf verwezen wij hem naar de confe rentie, waar hij niet alleen het minimum erkend, maar ook de toezegging gedaan had, dat hij het ook zoude betalen, zoodra die bewuste partij tonnen klaar was, en waar er nu geen ton meer van te vinden was, meenden wij ook op grond van zijn toezegging, hij verplicht was het loon te betalen. Het slot van de historie was, dat de heer Struis geen uitvoering gaf aan het ontslag-dreigement, op het laatste oogenblik in zijn schulp kroop en den gezel aan ander werk liet gaan. Op de enorme loonen, in het stuk van den heer Struis vermeld, antwoordt de federatie als volgt „Wij hebben direct een nader onderzoek ingesteld en kwamen tot de wetenschap, dat de gegevens die patroon Struis het publiek verstrekte, onjuist 'zijn, en dat constateeren wij op de volgende gronden: In de eerste plaats heeft patroon Struis de bevoegdheid niet om over den arbeidsduur van zijn volk te oor- deelen, om reden dat hij de wetenschap mist. Want M. de R., er is op de werplaats van patroon Struis niet de minste regeling van arbeidsduur, en waar de gezel Korpershoek, lid der organisatie, de sleutel had en 's morgens de werkplaats opent, kan hij juist oordeelen over den tijd die daar gewerkt werd, want als men 's morgens begon was patroon Struis noch een meestersknecht er vertegenwoordigd. (De tjjd waar wij nu van spreken loopt van Mei tot 25 Aug.). M. de R., waar nu juist voornoemd gezel een der twee personen is die aan dat bewuste werk stond, zijn wij in de gelegenheid het juist (èn van ver dienste èn van arbeidsduur) te controleeren. Tevens M. de R., eer dat wij cjjfers noemen, zjj u medege deeld, dat de georganiseerde gezel in kwestie een eerste vakman is, hetwelk patroon Struis zeker ook wel wil erkennen. Welnu, de man begon 's morgens half zes tot 's avonds half negen. Neemt daar 2 uur voor schafttijd af, dan schiet over 13 uur fer dag, is 65 uur per 5 dagen en 9 uur voor Zaterdag, is te samen 74 uren, en kon dan ten hoogste verdienen 15 gulden per week, is 197a cent per uur. Maar M. de R., waar de georganiseerde maar korten tijd aan dat bewuste werk gestaan heeft, is voor ons bewezen, dat patroon Struis een ander gezel op het oog heeft, wiens loon en arbeidsduur hij publiceert, en wel de persoon die in hnn plaats gekomen is, toen zij te kennen gegeven hadden, dat zij voor f 2.of 25 cent beneden het minimum geeii tonnen meer wenschten te verbinden. Maar, M. de R., die man kan voor ons geen maatstaf wezen en dat wel om tweërlei reden. In de eerste plaats is die man niet te controleeren in zjjn arbeidsduur, want niet alleen dat hij 's morgens om half zes begon tot 's avonds half negen, dus een arbeidsduur van 13 uur, in plaats van 10 uur volgens patroon Struis be weren, maar het is meer dan eens gebeurd, dat als gezel Korpershoek die de sleutel had, 's morgens half 6 kwam, dat die man zich toegang tot de werk plaats had weten te verschaffen, dat mjj dunkt als een agent van politie het gezien had op welk een manier, hij wellicht gedacht had aan inbraak of dief stal. En in de tweede plaats, M. de R., vernemen Wjj, voldoet zijn werk niet aan den eisch die er aan gesteld wordt. Bewijsons is medegedeeld uit be trouwbaren bron, dat patroon Struis verbonden tonnen verkocht heeft en geleverd te Schevingen in den loop van Augustus 1906, welke door den gezel dien patroon Struis als maatstaf wil geven, waren klaar gemaakt en verbonden, welke daar zijn afgekeurd als niet deugdelijk. Het gevolg is geweest, dat gezel in kwestie 2 dagen naar Scheveningen geweest is om daar op nieuw dat werk op te knappen en het alzoo leverbaar te maken, en het slot er van was dat er 's Zater dagsavonds eenige moeite ontstond tusschen patroon en gezel, omdat laatstgenoemde in de schade moest deelen. De werklieden, die thans nog voor lager loon arbeiden, zijn ongeorganiseerden. Van een vreemd bedrijf en een vreemde boodschap. Zoo luidde de titel van een boekwerkje, waarin de toestanden in 't Kappers- en Barbiersbedrijf worden ge schetst. Mede werd er in opgenomen het werkprogram van den Ned. Barb, en Kappersbond, waarvan ook een afdeeling hier ter stede is gevestigd. Dit boekwerkje werd uitgegeven door 't Hoofdbestuur van den bond om ter beoordeeling van 't doel en streven gezonden te B 1) Niet te groot, waarde; als ge Neeltje Lokerse gehoord hebt, zult ge wel ervaren, dat haar rede niet al te veel belangstelling onzerzijds verdient. Bed. Moker. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Copie wordt niet te'ruggegeven.

De Moker | 1906 | | pagina 3