1e Tuinsingel 25. No. 35. ZATERDAG 27 October 1906 6e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Stukken ïoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. A dres verandering Het adres van den secretaris der afdeeling is vanaf heden: Ylaardingen. Afdeelingsnieuws. Blijf u Zelf. Een Leider als Lijder. Een ploertenstreek! ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. bij vooruitbetaling. Bureau van Redaktle en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 772S1/^ uur. ADYERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar Oosterdwarsstraat 27. Vlaardingers Knipt dit berichtje nit en bewaart het, waar ge het geregeld en telkens kunt lezen en herlezen Maakt propaganda voor dit blad, De Moker, dat ook in uw belang werkt Door het bestuur der afdeeling is voor de viering van het St. Nicolaasfeest een commissie gevormd, die tot voorzitter heeft gekozen: M. J. \an Dijk en tot secretaresse-penningmeesteresseMej. Verdijsseldonk, Dwarsstraat 60. Aan het laatste adres kan dus ieder, die veel of weinig, liefst veel, voor de kleinen over heeft, zijn gave offeren. Ook zal iederen Zondagavond van acht tot tien uur de commissie in „Constantia" zitting hebben tot het in ontvangst nemen van giften. Ieder aan het werk om de taak der commissie zooveel mogelijk te vergemakkelijken Zangvereeniging ..Excelsior." De repetitie op a. s. Zondag kan niet op de aangegeven uren plaats hebben. De heeren worden verzocht om half één present te zijn, de dames om één uur. Zegt het voort! De Afdeelings-feestavond. De eerste feestavond in het seizoen vanwege de af deeling verleden Zaterdagavond is goed geslaagd. De onder-afdeeling „Kunst en Strijd" blies er met lust op los en toonde opnieuw, onder leiding van Winterberg, den goeden weg van muzikale ontwikkeling op te zijn. De Heer Versloot vergastte zijn publiek op een aantal nammers, die ondanks hun moeielijkheid zooals het Italiaansche concert van Popp, met meesterschap en zeer muzikaal werden voorgedragen; de heer Versloot is een zeer gewaardeerd medewerker op onze feest avonden. Mineur liet het publiek door zijn uitmun tende geestige voordrachten genieten, hoewel hij zich geheel houdt aan den strengen eisch van geen platte moppen of prullen voor te dragen van dubbelzinnig ge halte en daardoor tot zwaarder en ernstiger kost moet tomen, volgde het publiek hem van het begin tot het «ind met groote aandacht; een bewjjs van zijn kranige voordracht. En zooals steeds op onze feestavonden was er ook een propagandaspeech, ditmaal van Van 'Leeuwen, die deze eerste bijeenkomst in den winter gebruikte om in eenige krachtige trekken de beteekenis van onzen strijd en den weg der overwinning te schets-n. Het was een mooie avond. Alleen was er minder publiek dan gewoonlijk. Had het Bestuur dat niet door betere aankondiging en ruimere bekendmaking kunnen voor komen De collecte voor de Leidsche stakers bracht f 5.24 op. Volg uw overtuiging, Strijd daarvoor als man, Weet er voor te lijden Zoo 't niet anders kan. Ding niet naar de gunsten Van een grooten hoop, Biedt uw vrije meening Nergens voor te koop. Waak voor uw karakter, Sta desnoods alleen, Laat, wat gij voor waar houdt, Nooit met voeten treên. Als ge van dat voetstuk Naar beneden ziet, Treffen u de spatten Uit de laagte niet. J. H. Schaper. (Maart 1899.) Bij gelegenheid van de installatie van dén heer Van Westendorp als Wethouder, heeft niet alleen de geïn stalleerde een enkel woord gewijd aan de taak welke hij op zich genomen had en over de wijze waarop hij haar denkt te zullen uitvoeren, ook onze burgemeester, Dr. Brants, heeft bij deze gelegenheid geredevoerd over de voornemens, welke hij ten opzichte van z'n burge meestersambt koestert. En hij herhaalde, wat door hem bij de aanvaarding van het ambt gezegd is geworden, dat steeds de be langen onzer gemeente bij hem zullen voorgaan en hij, zoo noodig, zich ter wille van die belangen aan de vervulling van een andere taak zal onttrekken. Daarmede kan bedoeld zijn, dat de heer Brants, wanneer hem dat noodig voorkomt, als Kamerlid ont slag zal nemen. De veelbesproken kwestie is dus andermaal op het tapijt gebracht. 't Komt ons voor, dat dr. Brants beter deed met zelve niet zoo dikwijls op z'n ontslagname als Kamer lid te zinspelen. Want, ofschoon we vooralsnog de goede bedoelingen van dr. Brants niet in twijfel trekken, kunnen wij het toch niet over ons verkrijgen zijn woorden ernstig te nemen, wanneer hij het heeft over het neerleggen van z'n mandaat als lid der 2e Kamer. Want dat de heer Brants daarmede zou wachten tot de belangen der gemeente Schiedam het noodig maken, is niets meer dan een kletspraatje. De belangen onzer gemeente eischen het sinds langvan het oogenblik zijner benoeming tot burgemeester reeds af maar de heer Brants legt nog steeds z'n mandaat niet neder. Daar kan wellicht overwegende reden toe zijn. 't Kan bjjv. zijn, dat de heer Brants zich als Kamerlid zulk een gewichtige plaats toekent dat hij meent dat 's Lands belangen aan de door hem bezette zetel zijn gemoeid. Maar dan zal hij zich wel vergissen want van een min of meer gewichtigen rol die hij in de Kamer zou vervullen, is tot op 't oogenblik aar niemand iets bekend. 't Kan ook zjjn dat de heer Brants zich op den burgemeestersstoel van Schiedam niet zoo zeker waant en eerst nog eens wil afwachten welke zetel hem het stevigst blijkt. In dat geval wordt het wel zoo zoetjes aan tijd een beslissing te nemen. Want de noodzakelijkheid tot het doen eener keuze wordt steeds grooter. Om die noodzakelijkheid aan te toonen zijn geen lange vertoogen noodig, doch is het voldoende één enkele zitting van onzen gemeenteraad bjj te wonen. Dan weet men genoeg. Men ziet een voorzitter, die allesbehalve voorzitter is. Men ziet een leider in zulk een wanhopige positie, dat men hem veeleer als een lijder beschouwt. Trots de ervaring, welke hij nu reeds gedurende de 8 maanden dat hij hier zetelt, heeft kunnen (althans had moeten) verkrijgen, staat de heer Brans nog geheel als vreemdeling tegenover alle vraagstukken welke in het gemeentelijk beleid zich voordoen en is z'n houding in den Raad zoo linksch, zoo onbeholpen mogelijk. Worden er vragen gesteld aan B. en W., 't gebeurt j slechts heel zelden dat de burgemeester zjeh tot het beantwoorden ervan in staat acht. En dan rüaodigt hjj den wethoude.1 van onderwijs, dan den wethouder van financiën (eerstgenoemde komt het meest in aanmerking) nit, om de gevraagde inlichtingen te verstrekken of de aanvallen af te weren. f Dit moge hem gemakkelijk schijnen, 't maakt naar buiten een indrnk van onnoozelheid, die aan het pres tige van een burgemeester méér afbreuk doet, dan goed kan zijn. Nu willen we maar niet veronderstellen dat de heer Brants onmachtig zou zijn, zich in te werken in de taak die hij op zich genomen heeft. Die taak is zeker niet gemakkelijkhet beleid onzer gemeente eischt ontegenzeggelijk groote zorgdat wist ook óók Dr. Brants. Indien hjj de plichten, welke hjj met de aanvaarding van het ambt op zich genomen heeft, verwaarloost, dan zu®en we dit voorloopig maar toeschrijven aan de om standigheid, dat de heer dr. Brants twee waardigheden bekleedt, welke voor hem blijkbaar te machtig zjjn, tengevolge waarvan hij nóch de eene, nóch de andere taak ook maar eenigszins behoorlijk vervult. En daarom ware het zéér wenscheljjk, dat de heer Brants een keuze deed. Reeds bjj de benoeming van dr. Brants tot burge meester spraken wij in De Moker van 20 Jan. '06 als onze verwachting uit, dat het burgemeesterschap van dr. Brants niet van langen duur zal zjjn. Die mee ning is sinds dien verre van verzwakt. Wanneer we de eigenaardigheden van Dr. Brants opmerken, die we hier niet nader zullen aanduiden, doch die schier aan ieder bekend zjjn eigenaardigheden die zoo geheel er van spreken dat de heer Brants als burgemeester in een of ander boerengehucht nog wel een dragelijk figuur kan maken, doch als burgemeester in een stad van eenige beteekenis totaal niet op z'n plaats is. Toen het zaaltje der christen-geheel-onthouders werd geopend, meende de heer Brants het z'n taak bjj die gelegenheid aldaar als feestredenaar te moeten optreden. Wjj zullen de laatsten zijn die hem de vrjjheid van beweging willen bekorten; de heer Brants propageere z'n ideeën over geheel-onthouding zooveel en waar hjj wil, doch wjj meenen te moeten opmerken dat hjj te veel vergeet dat hij als hoofd der gemeente Schiedam staat. In 't genoemde geval kwam dit wat héél sterk uit. We zien niet gaarne een burgemeester die zich hoog boven de gemeentenaren acht te staan; doch een behoor lijke vervulling van het ambt vereischt toch, niet al te laag te dalen. Want de gevolgen daarvan zullen zich te eeniger tijd (en wellicht heel spoedig) gaan wreken. Het Rotterdamsch Nieuwsbladis weer bezig een ploertenstreek uit te halen. Thans zijn het de onderwijzers, die daarvan de dupe zullen worden. Zooals men wellicht weet, is er door de afdeeling Rotterdam van den Ned. Bond van Onderwijzers sinds eenige jaren een beweging op touw gezet om verbete ring te krijgen in de salariëering. Deze beweging is alleszins gerechtvaardigd, althans wat aangaat de klasse-onderwijzers. Het is een feit, dat van alle groote steden Rotterdam aan hare onder wijzers de laagste salarissen betaalt. En elkeen zal toch in de eerste plaats moeten toestemmen, dat een aan- vangsalaris van f 500.(buiten de verplichte bjjdrage voor pensioen), dat is het laagste wat de wet toelaat en wat eigenlijk bestemd is voor de dorpen, inderdaad voor zulk een betrekking, waarvoor eerst jaren opge offerd en gestudeerd moet worden, veel te laag is! Wat doet nu het „Rotterd. Nieimsblad?" Het publi ceerde het volgende bericht: DE MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1