CTit ons vereenigingsleven, Ylaardingsche IJzerkoekjes. terdamschenweg te Delft, terwijl hij met zijn schouw zich in de Noordvestgracht bevond, met een spoelingpomp gevallen met zoo treurig gevolg dat hij een hevige hersenschudding bekwam. Naar men ons mededeelde, is de man in een loods gelegd, om eerst te half drie naar het Ziekenhuis te kunnen worden overgebracht, omdat er niet eerder een dokters-bewijs daartoe was te bemachtigen. In 't Zieken huis is de man spoedig overleden. We kunnen haast niet gelooven, dat er drie uren moesten verloopen, eer dat de man vervoerd kón worden. Misschien toch ware hjj bij spoediger hulp te redden geweest. Zijn er ooggetuigen, die ons over het geval inlich tingen kunnen verschaffen? Ook een verklaring. Over de Wethouders- keuze" komt in de Nieuwe van Dinsdag het volgend ingezonden stuk voor Mijnheer de Redacteur! Wellicht kan het bij sommigen bevreemding wekken, waarom toch juist van katholieken zijde de heer van Westendorp geen steun ontving voor zijne benoeming tot wethouder. Doch wie zich herinnert, wat de heer van Westendorp is geweest in de jaren van zijn lid maatschap van den Raad en in de jaren van zijn wet houderschap, zal het zeker niet bevreemden dat wij, Katholieken, hoe gaarne ditmaal een zetel gunnend aan onze tegenpartij, toch nimmer den heer v. W. konden of mochten kiezen. Hislukt. Zooals men weet was een prijsvraag uitgeschreven voor een feestlied op bekende wijs ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Volkshuis. De jury üeeft echter geen der ingekomen liederen voor bekroning kunnen voordragen. Heelemaal geen wonder want op welke manier kan de lof van 't Volkshuis bezongen worden Schiedamsche Bestuurdersbond. Op Don derdag 18 October had een vergadering plaats, welke druk bezocht was. Alle vereenigingen waren tegen woordig. Bij de ingekomen stukken kwam o m. ter sprake het antwoord door het Bestuur van het Volkshuis gegeven, op het verzoek van het Dag. Best. van den S. B. B. om inlichtingen waarom de steunlijsten voor de Leidsche timmerlieden zijn geweigerd geworden. Na uitvoerige bespreking werd, alvorens nadere besluiten te nemen, het Bestuur opgedragen zich nogmaals tot het Bestuur van het Volkshuis om inlichtingen te wenden. De afd. Schiedam van den Ned. Timmerliedenbond en den Schildersgezellenbond welke zich bjj den S. B. B. wenschten aan te sluiten, werden zonder ballotage toegelaten en verwelkomd met den wensch, dat ze steeds htm aandeel zullen nemen in het vele en moeilijke werk door den B. B. te verrichten. Met instemming werd een voorstel van het Dag. Bestuur begroet om een aktie te beginnen tegen de alhier bestaande verordening op de inkomsten-belasting. Bereids waren reeds aangeschreven de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Vollksbond, Patrimonium en het Alg. Ned. Werkliedenverbond, om te vernemen hoe deze organisaties over een eventueele aktie als bedoeld, dachten. Maar totnogtoe was alleen van het werklieden verbond antwoord ingekomen. Binnenkort zal een oproeping tot alle plaatselijke vereengingen worden gericht, ter besrekping wat in deze te doen valt. Over het aanschaffen van een banier bestond nogal verschil van meening sommigen hadden zeer be scheiden wenscheD, enkelen stelden zeer hooge eischen. Met bijna algemeene stemmen werd besloten tot aan schaffen van een minder kostbare banier. Bij de rondvraag kwamen nog enkele zaken van meer huishoudelijken aard ter sprake, waarna de ver gadering, met een woord van dank voor de opkomst en de beste wenschen daaromtrent in de toekomst, werd gesloten. Glasblazers. Op de Zondag jl. gehouden huis houdelijke vergadering van de afd Schiedam van den Ned. Glasblazersbond is voor de Leidsche timmerlieden f 1.86 gecollecteerd. Flink zoo! De heer v. W. heeft zich in al die jaren getoond een onverzoenlijke liberaaleen liberaal, die tegen over de Katholieken voor zich alléén de wijsheid en het verstand opeischtedie pedant genoeg was om te meenen, al sprak hij het niet in evenzoovele woor den uit dat wij, Katholieken, op verstandelijk we tenschappelijk en letterkundig gebied bij de liberalen ten achter stondendie in toon, houding en gebaren een surprême dédain uitdrukte waar en wanneer wij gelijkstelling eischten volgens onze grondwettelijke en staatkundige rechten. Wie herinnert zich ook niet de telken jare terug- keerende, pedante wijze, waarop de heer v. W. zich verzette tegen de subsidieering der teekensehool van den R. K. Volksbond Wanneer de heer v. W., zooals hij hoopte, weer het vertrouwen der Katholieken wil herwinnen, laat hij dan afkomen van het waanwijze standpunt, waarop hij zichzelven en de liberale partij heeft geplaatst en laat hij gewoon erkennen, dat wij, Katholieken, heusch niet in wetenschappelijke ontwikkeling voor hem en zijne partij behoeven onder te doen Misschien zelfs kan hjj nog wat leeren van zijn katholieken collega, den wet houder van Onderwijs. X. Heel het complex van „grieven" tegenover den heer vhn Westendorp schijnt te bestaan in het feit, dat hij tegen de subsidieering der teekensehool van den R. K. Volksbond heeft gestemd. Dat men zulk een „grief" zelfs in een krant gaat neerschijven, is even brutaal als de „grief" dwaas is. Intusschen zal het den heer van Westendorp wel wat waard zijn het vertrouwen der katholieken te „herwin nen." En dat schijnt voor hem zelfs gemakkelijk en goedkoop te bereiken, als-i bij gelegenheid maar vóór de genoemde subsidie stemmen wil. Indien deze verklaring de werkelijke is ten opzichte van de onverzoenlijke houding der katholieken, dan blijkt hun houding nog akeliger dan we vermoedden. Een smokkelaar. Voor de rechtbank te Rot terdam werd deze week behandeld een zaak tegen J. A. M. J(ansen), eigenaar der stoommolen „Nederland", alhier. Op 18 Februari was van uit Pruisen voor be klaagde aangekomen, een kist, die volgens aangifte, machinedeelen zou inhouden. Aan de ambtenaren was echter gebleken dat de inhoud bestond uit een z.g.n. toonbank-handkoffiemolen, dus goed, aan invoerrecht onderhevig. Geëischt werd verbeurdverklaring van de in beslag genomen kist en handmolen. De heer J(ansen) houdt er toch bijzondere liefhebbe rijtjes op na. Nu is-i ook al amateur-smokkelaar. Is dat wel een waardig bedrijf voor zoo'n grooten meneer, die het toch niet om een boterham behoeft te doen? Keuring van Zeevisschersvaartuigen van overheidswege. Naar wp uit goeden bron ver nemen, hebben tot dusver nog slechts enkele reeders te dezer stede gebruik gemaakt van de gelegenheid om hunne schepen van rijkswege te laten keuren. Het on langs uitgevaardigde Koninklijk Besluit, bedoeld als voorloopige regeling in afwachting van een rijkswet, stelde daartoe de gelegenheid open. De praktjjk zal wel leeren, dat zij er door de wet toe zullen moeten worden gedwongen. Kindervoeding. Aan het rapport van de com missie voor kindervoeding over de eerste 3 maanden van dit jaar, zoo juist verschenen, ontleen en we het volgende Het gemiddeld aantal aanzittenden per maaltijd was 445 en het grootste aantal werd geteld op den eersten dag der campagne, 8 Januari, toen er 485 aan den gemeenschappelijken disch atenhet vorige^jaar was het gemiddeld getal 470 en het grootste 484. Deze 485 kinderen waren verdeeld over de volgende scholen 243 op de openbare kostelooze school A, 81 Tusschenschool B, 12 C, 25 R. K. Jongensschool, 75 R. K. Meisjes- en bewaarschool, 49 Gemeente-bewaarschool. Er zijn 33 maaltijden gehouden, waarvoor noodig zijn geweest de volgende hoeveelheden levensmiddelen 283 K.G. spek, 11 H.L. bruine boonen, 11 H.L. capu- cijners, 263Y3 K.G. rijst, 2,69 H L. gort, 1290 L. melk, 25Y^ K.G. boter, 91 K.G. suiker,53 K.G. krenten, 27 K.G. rozijnen, 97 Yü K.G. havermout, 25 K.G. stroop. Hiervan zijn bereid iu 11 keeren 4906 porties bruine boonen met spek. „11 4873 capucijners 4 1756 rijst met krenten. „4 1796 havermout. „3 1389 gort met rozijnen. Totaal 14720 porties, tegen 17752 in 1905,11880 in 1904 en 5988 in 1895, het le jaar onzer instellng. Voor deze maaltijden zijn besteed aan voedingswaren f 628.616 bereidingskosten - 175.61 installatiekosten en diversen - 58.71 Totaal f 763.23® Zoodat elke portie gekomen is op nog geen 6 ct., evenals in het vorige jaar, tegen 6Y2 ct. in 1903 en 8Y3 ct. in 1895. De inkomsten waren in het geheel de uitgaven het saldo bedraagt dus f 885.336 - 863.236 f 22.10 De Rapporteur der commissie, die in het verslag met vreugde het batig saldo van ruim f20.constateert, in tegenstelling met het voorgaande jaar toen een na- deelig saldo van f 100.— er de commissie toe dreef den Gemeenteraad te verzoeken dit postje uit de Ge meentekas te dekken wat na veel tegenstand van som mige kerkelijke leden werd toegestaan. De Rapporteur ziet den komenden winter donker in. Immers, zoo schrjjft deze: „De haringvaart, het hoofdbedrijt van Vlaardingen, gaat tot heden nog niet zooals gewenscht wordt. Door de hooge prijzen, die voor het zeebanket besteed worden, maken sommige reeders, die tot de gelukkigen behooren en hun schepen vol en zoet aan krijgen, wel prachtige zaken, doch door den nog te schralen aanvoer komt er geen geld onder de arbeidende klasse en staat het te bezien, dat er weinig of niets voor het koude jaar getijde, wanneer de verdiensten geheel of gedeeltelijk ophouden, kan overgelegd worden. Natuurlijk zal in dat geval het aantal deelnemers aan den schoolmaaltijd weer groot worden, en zullen er zware eischen aan de kas der instelling gesteld worden." En het slot van een ernstig tegemoet komen aan den te lenigen nood zal dan ook wel zijn een tekort in de kas der vereeniging. Een flinke subsidie uit de Ge meentekas aan een vereeniging als deze zou dan ook o. i. zeer gewenscht zijn, want het is de plicht der ge meente in dezen nood te voorzien. Het is goed dat particulieren trachten hem eenigszinS te lenigen, maar indien dezen uitsluitend op zichzelf zijn aangewezen, zijn zij verplicht of hun taak jniet zoo breed op te vatten, of spoediger te eindigen, zooals bij deze Commissie het gevalwas. De rapporteur toch schrijft verder: „Als reden van het batig slot valt o. a. op te geven, en dit is minder aangenaam om mede te deelen, het eenigszins vroeg eindigen met de uitreiking van spijzen. Daar het weder in de laatste week van Maart heel wat zachter was geworden en er al meer verdiend werd, besloot de Commissie met 23 Maart te eindigen. Een week langer had eene meerdere uitgave gevorderd van een kleine f 100.en aangezien we wisten," dat de kas daarvoor niet toereikend was, vonden we het beter de zaak stop te zetten, dan weer ons in de schul den te steken." Een flinke subsidie aan deze vereeniging uit de gemeentekas blijkt dus, zoolang de gemeente -deze zorg niet zelf op zich neemt, noodzakelijk. Het bouwen der nieuwe school aan de Prins Hendrikstraat uitgesteld. In de laatste zitting van den Raad namen B. en W. hun voorstel om tot den bouw dezer school te besluiten terug, omdat 't hun gewenscht voorkwam eerst de aanmelding van nieuwe leerlingen in Mei 1907 af te wachten, en deden daarnevens een viertal nieuwe voorstellen, de voorziening in de behoefte aan plaatsruimte betreffende en ten vijfde om ten opzichte der nieuwe school slechts plannen en teekeningen ge reed te maken. Niettegenstaande B. en W. zelf hebben erkend, dat de bouw eener nieuwe school in de toekomst noodza kelijk zal blijken niettegenstaande in den bestaanden toestand dringend verbetering moet worden aangebracht en kan worden aangebracht door den bouw van een nieuwe school, daar het gesukkel juist voortkomt uit gebrek aan ruimte en er dus direct 4 lokalen in gebruik zouden kunnen worden genomenondanks het feit, dat de schoolopziener had verklaard, dat de bouw z. i. zeer noodzakelijk was, weigerde onze kerke lijke, het openbare onderwijs niet bijzonder gunstig gezinde raad een voorstel om tot den bouw te beslui ten, aan te nemen, vond het heter den houw nog maar wat te verschuiven. Het openbaar onderwijs is zoo veilig in hunne handen Iets uit de enquête van het Partijbestuur. Zooals men zich zal herinneren, werd onze afdeeling dezen zomer bij de Raadsverkiezing van sommige zijden nu juist niet met zakelijke argumenten bestreden. In plaats'daarvan werd bijv. smalend gesp-oken over ons „nietig klein en onbeduidend hoopje." Wij hebben op verschillende wij zen laten merken en voelen dat wjj daarvan weinig hinder hadden. Een tweede kwalifikatie was echter„dat troepje jongelui." Wij hadden niet de gelegenheid dit publiek te weerleggen. Een bij bovengenoemde enquête gebleken "feit werpt daarop echter een eigenaardig licht. Het bleek, dat 5 °/o onzer afdeelingsledenbehoorde tot den leeftijd van 18—20 jaar871/2 ö/o dien van 20—40 jaaren 7Y3 °/otot dien van boven 40 jaar. Een feit, 't onthouden waard Vaderlandsliefde contra de loting voor de Nationale Militie. In het begin dezer week hebben wij in onze Stad (goede stad zou wethouder Van Dam zeggen) gehad de jaarlijks terugkeerende loting voor de Nationale militie, een spotvogel noemde het onlangs „Ver loting van Jongelingen."

De Moker | 1906 | | pagina 3