Het Volk! Geschiedenis der Fransche Revolutie Jean Jaurès, HET VOLK Wereld - Bibliofheek Nederl. Bibliotheek. Sociaal-Democratische AMers-Partij, Aart Leden en Geestverwanten. GRATIS GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD, -> MASEBEEUW BOUTEN Brochurenhandel S.D.A.P, Brochurenhandel S.D.A.P. Adverteert in DE MOKER". zooals op een fabriek of werkplaats klachten zijn, gaat het' personeel of betrokken persoon, na eerst bij den patroon zelf zjjn griexen te hebben bekend gemaakt, naar het bestuur van de afdeeling zijner vakvereeniging. Dit bestuur of een commissie komen met den patroon over de kwestie spreken, enz. enz. Noch het een noch het andere is bij mij geschied. Zelfs heeft niet een der bij mij werkende gezellen iets ter sprake gebracht en toch zijn ze lid van den Bakkersgezel inbond. Bjj het lezen van het stukje dacht ik zoo: zou het een georganiseerde bakkersgezel wezen, die dat stukje schreef, of zou het een man zijn die zelf niet georga niseerd is of (en dit laatste houd ik voor het zekerste) zou het iemaud zijn dm geheel onbekend is met de bakkerij-toestanden in Schiedam? Ik geloof daarom het laagste, omreden het eene, m.i. zóó domme aanval is, die iemand op de hoogte zijnde met de bakkerij-toestanden niet kan doen. Als iemand dit stukje leest, vraagt hij zich af, beteekent de onder- teekening „Een arbeider" soms. „Een domkop Gaarne wil ik op dit stukje ingaan als de schrijver zijn naam bekend maakt. Doet hij dit niet, dan neem ik van zijn gekras geen nota en verwijs hem naar de afdeeling Schiedam van den bakkersgezellenbond. Doet hij het wel, dan zal ik hem tengenoege zijn, en aantoonen dat ik van de Zmr^erbakkerijen zoo niet het hoogste, dan toch een der hoogste loonen uitbetaal, en de beste arbeidersvoorwaarden geef. Ook ben ik bereid in 't openbaar met hem van ge dachten te wisselen, (de zaalkosten enz. zijn dan voor mijne rekening) mits het een bakkersknecht of patroon is, niet met iemand die buiten het vak staat, of bijv. achter een bakkerskar loopt en geen bakker is. Zulke menschen kunnen niet voldoende op de hoogte zijn. Ik wacht dus op uw naam „Arbeider!" Met dank voor de plaatsing: W. J. Rooijers. Het beste antwoord op zulk een „verdediging" is niet te antwoorden. Dit geven wij aan een „arbeider" in overweging. Redaktie. Steenen voor Brood. Men geeft ons steenen voor brood, aldus hoorden we dezer dagen enkele Gemeente-werklieden tot elkander zeggen. En waarlijk, toen ik naar de juistheid van dit gezegde informeerde moest ik hen volkomen in het gelijk stellen. Voor ruim een half jaar geleden werd door hen het verzoek aan den Gemeente-Raad gedaan, een arbeids reglement samen te stellen waarin o. a. scheidsgerecht en ook eene goede loonregeling zou worden opgenomen. Dit verzoek ging op den langen onafzienbaren weg van: „Om advies." Voor enkele maanden werd weder een verzoek gedaan om het loon, hetwelk voor sommige catagoriën, door verschillende gemaakte bepalingen sterk is verminderd, te verhoogen. Ook dit verzoek is op dien eigen langen baan verzeild geraakt. Doch waai de Edelachtbaren geen advies voor noodig hadden, waar zij het treffend over eens zijn geworden, wat niet het minste resultaat kan hebben en tevens met veel kosten gepaard gaat, hebben zij deu werklieden opgedrongen. Ieder werkman is de verplichting opgelegd: een voor de meesten hunner veel te zwaar gemonteerde pet te dragen. Geen vrijheid meer voor den Gem.-werkman hoe hij zich kleeden zal. 't Is inderdaad treurig! Toch maar de kinderen, vooral die der werklieden, geleerd: Wij leven vrij Wij leven vrij Op Neerlands (Schiedamsch) dierbren grond, Ontworsteld aan de slavernij enz. Een vriend der arbeiders, die van geen kle'nzieligheid houdt. Schiedam, 30 Oct. '06. Mijnheer de Redacteur Verzoeke onderstaande regelen te plaatsen. Toen bij het gebouw van den P K. Volksbond een zaal gebouwd werd, is door het Bestuur een bestek saamgesteld waarin maximum arbeidstijd en loon in vastgesteld, waren. Op het oogenblik is er weer een werk onderhanden, n.l. de Katholieke school in de Gorzen. Daar heeft nu het Bestuur van den R. K. Volksbond wel niets mee te maken, maar het is toch van dezelfde partij. Maar van arbeidsvoorwaarden schijnt daar in 't geheel geen sprake te zijn. Er wordt daar gearbeid van 's morgens 6 tot 's avonds 9 en 11 en zelfs tot 3 uur in den morgen. Vindt het bestuur dat een normale werkdag Ik voor mij noem het hemeltergend dat de arbeiders aan een christelijke school zoo afgebeuld wor den. Of is een arbeidsdag van 15—21 uren met 2 uur schafttijd soms een christelijke werkdag? 'tWas zeker onnoodig om voor dat werk een'bestek met arbeids voorwaarden te makenDe heeren hebben zeker ge merkt dat het toch niets geeft, tenminste aan den Bond was het slechts een wassen neus. En de heer Adriaan Zoetmulder die daar de betrekking van opzichter schijnt te vervullen, mij dunkt de man moest daar in de eerste plaats tegen zjjn. Immers hij Hs Bestuurder van de Sociale Aktie en die bedoelt toch lotsverbetering voor den arbeider. Maar het schijnt bij dezen heer zeer gemakkelijk te gaan. Bestuurder te zijn van een voor uitstrevende vereenigiug, kerkmeester, liefdehfer en wie weet wat nog meer en toch het werkvolk, waarover hij het opzicht heeft, af te beulen met werkdagen van 15—21 uur. Ik hoop dat deze regelen mogen bijdragen om den bestaanden toestand daar te verbeteren. 'Tim merlieden, zijt ge tevreden met den toestand, waaronder ge leeft? Zoo ja, dan verdient ge het lot waaronder gij gebukt gaat. Zoo neen, dan is het uw plicht om u aan te sluiten bij den Alg. Ned. Timmerliedenbond en door eendrachtig en moedig voor uwe rechten te strjjden, een betere toekomst te scheppen. U, Mijnheer de Redacteur, dankenk voor de verleende plaatsruimte teeken ik mij als Lid van de afd. Schiedam A. N. T. B. Nog een schandaal der Vlaardingsche Politie Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik, dat u dit stuk een plaatsje gunde in het gewilde en veel gelezen blad De Moker, waarvoor ik bij voorbaat mijn dank betuig. „Tot de meest ondankbare en tevens moeilijke be trekkingen, behoort toch zeker wel die van politie-agent. Dat voor zoo'n betrekking niet geschikt is de eerste de beste „boerenslungel" stemt zeker elkeen grif toe, omdat voor een goede waarneming van dien post noodig zijn moed, zelfbeheersching, bezadigdheid, doortastend heid, maar bovenal een groote mate van menschenken- nis. Dat men bij de aanstelling van zulke functiona rissen op bovengenoemde eigenschappen geen acht slaat is een grove fout en dat uit die fout nog meer fouten voortkomen in 't nadeel van den politieman en van 't publiek, is reeds herhaalde malen gebleken Dit bovenstaande, voorkomende in No. 31 van De Moker, dient gepaald overwogen te worden bij aanstel ling van gerechtsdienaars, want het optreden der politie in onze gemeente laat zéér veel te wenschen over. Maandag 1.1. begaf ik me naar 't politie-bureau om aan te geven, dat een bepaald persoon, mij bij name bekend, mij beroofd had van eenig geld en mij onge- wenscht behandeld. Zoodra de politie mij komen zag en ik genaderd was, werd ik ruw beetgepakt en voor den adjunct inspecteur, de heer Kruis, gebracht. De reden van mijn verschijning willende zeggen, gaf de adjunct-inspecteur order, zonder naar my te luisteren, mijn zakken leeg te halen en mij op te sluiten. Gewelddadig, zonder eenige verdedigingsgrond voor dat geweld, rukte de politie mij de kleeren van 't lijf, die her en der ver spreid werden, zoodat, nadat ik ongeveer vier uren opgesloten had gezeten en men mij vrij liet, mijn klee ren door de behandeling der politie, merkbaar geleden hadden. Het hok, waar men mij in smeet, leek meer op een varkenskot, dan op een verblijfplaats voor een mensch, waarvoor het door moest gaan. 't Liet zich aanzien, dat 't hoogst zelden gereinigd werd en 't stonk er, als in een paardenstal. Dat de heer Kruis, de adjunct-inspecteur volstrekt niet op de hoogte van zijn dienstverrichtingen was, bleek mij niet alleen toen, maar ook reeds des morgens bij de loting, waar hij, door zijn non-actief optreden, een uitbrander kreeg van de daar aanwezige, zich met de loting bemoeiende hooge militair. Vrij gelaten en in verhoor genomen door den heer Van der Hout, den inspecteur, (de heer Kruis was toen niet aanwezig) vroeg ik aan hem, wat de reden van mijn opsluiting was, waarop hij geen antwoord wist te geven. Men sluit dus iemand op zonder gegronde redenen! Dat is behandeling door priesters van Themis! Is het nu geen schandaal dat er zoo ongehoord op getreden wordt tegen een volkomen onschuldige en zeer handelbare persoon Is dat nu een dienst der gerech tigheid? Is het geen schande voor Vlaardingen, zulke daden, zulk een rechtsverkrachting, zoo'n politie Wanneer zal daar en in andere gebreken eens ver- 'andeiing komen? Want dat die verandering, verbetering dringend noooig is, velen weten, wenschen het. Men sla de „chronique scandaleuse" der politie maar eens op en neme kennis van haar inferieure affaires. Met dankzegging voor plaatsing, J. W. S. Vlaardingen 23 Oct. CORRESPONDENTIE. K. S. te R. De opname van uw stukje in De Moker is van geen enkel nut. We zullen overeen komstig uw verzoek handelen. J. A. L. Ge zijt bij ons aan 't verkeerde adres: wij weten alleen wat ook gij weet. En niets méér. STEEN PENNING. SCHIEDAM. K. 2 ct.v. P. 5 ct.W. de K. 10 ct IN DE BUS. D. 10 ct.E. 10 ct.F. 9. ct.G. 1 ct.Bijna enz. ct.Omdat enz. 5 ct.Zoo enz. 5 ct'.Z. 9 ct. VLAARDINGEN. De R. 8 ct. AFDEELING SCHIEDAM. op Donderdag 8 November 1906, 's avonds half negen precies, in ,,€ons1antia'. AGENDA 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. De aanstaande gemeenteraads verkiezing in district III. 4. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. Te koop aangeboden „Het Volk" vanaf le jaarg. tot heden, geheel compleet, zonder het geïllustreerd Zondagsblad. Aanb. aan G. ODÉ's Boekhandel, Schiedam. Afdeeling SCHIEDAM. Verkrijgbaar in stukken van 50 cents. C. VAN DER HOEVEN, Groote Markt 3 Door de Afdeeling zijn pogingen aangewend, voor het a. s. Winterseizoen eenige Cursusvergaderingen te beleggen, voor Leden en Geestverwanten toe gankelijk, zoo ook voor hen, die, buiten het socialisme staande, daarvan meer op de hoogte wenschen te komen. In dat pogen is het Bestuur reeds in zooverre geslaagd, dat partijgenoot E. M. HERMANS van Rotterdam qp Zondag 18 November, 25 November en 2 December, telkens des morgens tien ud-, zal spreken over 1. Het beginselprogram van de S. D. A. P. en het proletariaat. 2. De strijdmiddelen der S. D. A. P. en die der andere partijen. 3. De sociaal-democratische Toekomststaat. Voor leden kosteloos toegankelijk, voor anderen 15 cent de drie keeren. Kaarten verkrijgbaar in „Constantia" en aan de volgende adressen K. Busscher, Nieuwsticht, N.Z. 32. C. v. d. Hoever, Groote Markt 3. St. Klepke, Helenastraat 16. C. Korpel, Beierlandschestraat 1. W. Rooyers, Oude Kerkhof 7. C. J. Verwey, Laan 34. HET BESTUUR. STEUNT EN ABONNEERT U OP: DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ. - Het eenige dagblad, dat, onafhankelijk van kapitalistische invloeden, dagelijks voor de belangen der arbeiders strijdt. Minstens viermaal per week een bijblad en Zaterdags bovendien een waarin o. a. platen van HAHN, schetsjes, photograflsche opnamen, enz. 15 cent 3 nnt 3 cent Hoofdbureau AMSTERDAM, Keizersgracht 378. 15 cent per AGENT per nummer. voor Schiedam: ST. KLEPKE, Helenastraat 16. week. iElectrlsclxe IDxixlsilserlj ZOinxieixrotte 48-50, 3=3ottercLa,rn.- Afdeeling SCHIEDAM. EN Verschenen: Wereld-Bibliotheek. No. 36 en 37. BJöRNSON. Boven Menschelijke Kracht. Uit het Noorsch door Marg. Meiboom, 40 ct., 55 ct. of 70 ct. No. 38 en 39. Een twaalftal Samenspraken van Desiderius Erasmus. Uit het Latijn vertaald door Dr. N. J. Singels. Met Ed. BUSKEN HUET'S Beschouwing over Erasmus. 40 ct., 55 ct. of 70 ct. Nederlandsche Bibliotheek. No 1. De Veroveraar. Een spel van stemmingen in 5 bedrijven door J. A. Simons-Mees. 20 ct, 30 ct. of 40 ct. Voor abonnement geve men zich op bij: C. VAN DER HOEVEN, Groote Markt 3. DOOR

De Moker | 1906 | | pagina 4