No. 38 ZATERDAG 17 November 1906. 6e Jaargang. ORCAAÜ! van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Vlaardingen. Het Volkshuis. Een zonderling geval. AEONNEMENTSPEIJS: 25 cent per kwartaal 1 7 franco per post 30 cent j btJ V00™tbetal™9- Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie 's Woensdagsavonds van 772S'/j uur. ADYERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar Oosterdwarsstraat 27. VlaardingersKnipt dit berichtje uit en bewaart het, waar ge het geregeld en telkens kunt lezen en herlezen Maakt propaganda voor dit blad, De Moker, dat ook in aw belang werkt Het 10-ja ig bestaan van het Volkshuis was voor liare onder-afdeelingen aanleiding tot het organiseeren van een serie feestelijkheden, gedurende welke we om bjjzondere redenen totnogtoe zwegen over de heuglijke gebeurtenis, waarover we echter nu wel een-en-ander zeggen willen. Men kan verschillend denken over de werkelijke waarde, welke het Volkshuis als opvoedende kracht bezit. Men kan ze onderschatten men kan ze ook o v e rschatten. De heer de Groot heeft in z'n feestrede, te dezer gelegenheid uitgesproken, nog eens als doel der stich ting genoemd: de ontwikkeling van verstand en hart. Hij heelt de vraag gesteld: beantwoordt het Volkshuis aan zijn döel? en meende van wèl, op grond dat begonnen werd met een ledenaantal van een paar hon derd, hetwelk nu 800 bedraagt, terwijl de ontvangsten, eerlang f 900.thans verdriedubbeld zijn. Is het wel juist gezien op grond van' zulke cijfers te beweren, dat het Volkshuis aan zijn doel beantwoord? Wij gelooven van neen. Wanneer men wilde beweren, dat het Volkshuis aan zijn doel beantwoordt, moest men kunnen verwijzen naar feiten die aantoonen dat het Volkshuis in de tien jaren van z'n bestaan zóódanigen invloed heeft ver kregen, dat het voortbestaan, op eigen kracht, ver zekerd is. Een groot, druk bezocht feest, spreekt er nog niet van dat de jubilaris populair zou zijn; 'tkan héél goed wezen dut er een massa is opgekomen, die enkel om voor 'n koopje eenige ontspanning te genieten, van haar „belangstelling" blijken deed. "Wanneer een in richting na een 10-jarig bestaan nog niet kan wijzen op andere resultaten als van de aangeduidesoor',komt er zoetjes aan reden te spreken van een mislukking. Welke eischen zullen gesteld moeten worden aan een instelling als het Volkshuis, onrrte kunnen spreken van de zekerheid van haar bestaan? Allereerst wel deze: dat de financiëele grondslag ervan zóódanig is, dat ze volkomen onafhankelijk zij d.w.z. uit eigen inkomsten hare uitgaven dekken kan. j Na haar 10 jarig bestaan kan van het Volkshuis nog niet anders gezegd worden, als dat het nog staat of valt met de welwillendheid van enkele geldmenschen. Een jaarlijks wederkeerend tekort heeft het belang rijkste gedeelte van het stichtingskapitaal reeds opge slokt wat zal er gebeuren wanneer het geheel is' opgebruikt? Wat zal er gebeuren als de Huishoud school ander verblijf heeft en dus de inkomsten belang rijk verminderen, de uitgaven dezelfde blijven? Misschien, dat enkele welgezetenen nog eens bijspringen, maar dit „misschien" geeft geen waarborg voor de stabiliteit van het Volkshuis. De inkomsten zóódanig op te voeren dat ze de uit gaven dekken, durft men nog steeds niet aan. Want het zou ook werkelijk de vraag zijn, wat of er dan tan het nu zoo groote ledenaantal wel overbleef. Op den genoemden herdenkingsdag „werd aangezien, wat de groote kinderen al tot stand kunnen brengen op Moeders lOen verjaardag." Bij 't aanschouwen hiervan komt wederom de gedachte op aan de mislukking van het doel. De kinderen zijn (juist als de moeder) bijzonder teringachtig. Arm aan bloed, volkomen zielloos, mag wel gezegd worden. En méér zelfshet leven der moeder wordt nog zéér sterk bedreigd door het kunstmatig in 't leven houden der kinderen. Neem de loten allen tezamen. Welke ervan heelt de kracht op eigen beenen te staan? Geen enkele. Er bestaat een tooneelclub (T.a.v e.n.uzonder vreemde krachten vermag ze zeer weinig. Er bestaat een zangvereeniging („Crescendo") welke een zeer kwijnend bestaan sleept. Voor de festiviteit bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan was een muziekgezelschap gerequireerd, geheel uit betaalde krachten bestaande. Dan is er „Floralia", een schaakklub, een spreek gezelschap, een gymnastiek vereeniging en veschillende cursussen. Aan welk euvel gaan alle onderafdeelingen van Het Volkshuis mank? Aan dit: kunstmatig zijn ze verwekt, kunstmatig worden ze (ten koste der moeder) in 't leven gehouden. Er is niet één instelling die blijk geeft met zóóveel liefde te worden gediend, dat ze in eigen onderhoud kan voorzien. Niet één is er (voor zoover bekend) die zelfs huur betaalt voor de lokaliteiten welke ze in beslag neemt. Is dat een gezonde toestand? Is dit een bewijs, dat van het doel van het Volkshuis een zóódanige bezieling uitstraalt, dat ze voor de toekomst eenige waarborg geeft? Er ligt in dit geval een andere kwalificatie voor de hand. We zullen haar niet benutten. „Het Volkshuis voert ook wel strijd, nl. tegen vooroor deel, tegen onwetendheid, tegen misverstand en tegen de scheidsmuren, die wjj overal in de maatschappij zien," zeide de heer de Groot j.l. Zondag. Is dit waar, dan vermeenen wjj, dat de inwendige zending nu wel eens ernstig mag worden ter hand genomen. Tegen vooroordeel om bezwaren weg te nemen, die geopperd worden over kleinigheden, als b.v. het ophangen van steunlijsten voor arbeiders, die een vol komen rechtmatigen strjjd voeren. Tegen onwetendheid, waar die bestaat over de orga nisatie der vereeniging, waarbij men is aangesloten en die men voor een krachtig gebouwd fort aanziet, ter wijl het inderdaad niets méér is dan een zéér wankel baar stulpje. Tegen misverstand, waar men meent, met gerustheid de weinige levenssappen der steeds verzwakkende moe der te mogen helpen verbruiken. Tegen de scheidsmuren, die wij overal in de maat schappij z;en, maar die, niet door een filantropische instelling weg te nemen, slechts door een zuiver pro- letarischen strjjd omver te halen zijn. Wat zijn de resultaten van het tienjarig bestaan van het Volkshuis We kennen er één. Maar een belangrjjk. Het Volkshuis heeft de verdienste, in ons klerikaal stedeke, waar de proletarische beweging, tot schrik en ongerustheid van heel de welgedane burgerij, zich ont wikkelt, de half-bewuste elementen, die krachtens heel hun wezen in de arbeiders-beweging behooren, om den strijd mee te voeren van de onrechten tegen de over- heerschers, van de bezitloozen tegen de bezitters te bedwelmen met dien geest van halfslachtigheidvan niet zelfstandig dóór-denken en bewust handelen het Volkshuis heeft de verdienste in den maatschappeljjken en ekonomischen strjjd de belangrijke functie van rem- toestel te vervullen. En vandaar het verschijnsel, dat zoovele gegoede en fatsoenlijke burgers en burgeressen met Het Volkshuis sympathiseeren en z'n feesten de eer van hun bezoek aandoen. De gunst dier deftige burgers is wellicht véél waard, maar de mogelijkheid ooit het vertrouwen der ontwa kende arbeidersklasse te winnen, is er bij ingeboet. Voor altijd Er heeft de vorige week hier ter stede een geschie denis gespeeld, welke waarschijnlijk een scherpe illustratie is van de absolute macht van het geld. Men weet, wat er alzoo is gesproken en geschreven over de scheepswerf der Gebr. van der Meer aan de Lange Nieuwstraat. Onder voorgeven van de hand te houden aan verschillende verordeningen, legt men den eigenaren dier werf nog al een zwaar harnas aan en vooral toen er op genoemde werf ijzeren schepen ge bouwd werden, was men er als de kippen bjj om dat bedrijf te beletten. We willen daarvan niets zeggenals alléén de wet wordt gehandhaafd, dan zijn de optredende auto riteiten gedekt. Door de h.h. van der Meer is echter vergunning aangevraagd voor den bouw van ijzeren schepen. Door de afd. Schiedam van den E. K. Volksbond is te dezer zake nog een adres bij den raad ingediend maar een beslissing is nog niet gevallen. Ook deze zaak gaat langs den bekenden officiëelen weg van haast-u- langzaam. Dat mag in zeker opzicht zonderling heetenaan den eenen kant probeert men de industrie hier ter stede zooveel mogelijk uit te breiden door het lokken van allerlei ondernemingenaan den anderen kant belemmert men de industrie op krasse manier. Want volgens de h.h. van der Meer zou er aan ge noemde werf werk zijn voor een 70 man, als de aan gevraagde vergunning werd verleend, terwijl nu met een zeer klein personeel wordt gewerkt. De hinderwet is in 't spel. Er moet uitgemaakt worden of het bedrijf voor de omwonenden „hinderlijk" geacht moet worden. Wie zijn de omwonenden In de allereerste plaats valt de aandacht pp het gemeenteraadslid, den heer P. Loopuijt. Heeft deze de hand in 't spel bjj de moei lijkheden, welke den eigenaren van de werf „De Hoop" in den weg worden gelegd Dit te b e w ij z e n zal wel niet gemakkelijk zijn, al is het vermoeden ook sterk. De eigenaren van „De Hoop" gaan intusschen hun gang. Niet met het bouwen van ijzeren schepen, waar voor ze nog geen vergunning hebben, maar met het klaar maken der onderdeelen, waartoe ze wel het recht hebben, waarbij niet geklonken wordt, waarbij geen sprake van hinder kan zijn. Daar komt te midden der werkzaamheden de inspec teur van politie, de heer Nörenberg, vorige week Vrij dag de werf opstappen, vergezeld van 'n achttal agenten met hoofdagent en vraagt een der eigenaren, waaraan gewerkt wordt. Het volk is bezig met het verplaatsen van groote ijzeren platen en de baas zegt: daar moeten ijzeren schepen van komen. Dan moogt ge daarmede niet verder gaan, is 't bevel van den inspecteur. En hij beveelt den arbeiders het werk te staken. De baas daarentegen beveelt met het werk voort te gaan. De agenten met den hoofdagent plaatsen zich met de hand aan de sabel boven op de ijzeren platen. „Niet goedschiks, dan maar kwaadschiks," is het parool en het geschil krijgt een zeer ernstig karakter. De werklieden pogen met den patroon het werk voort te zetten, de politie tracht het te beletten. Maar de inspecteur schijnt bezwaar te hebben, het geschil tot het uiterste te voeren. Hij telefoneert naar het bureau en krjjgt gelukkig bevel niet verder te gaan. De politie rukt in en het werk wordt voortgezet. We gevoelen geen roeping, speciaal de belangen der eigenaren van de werf „De Hoop!' te bepleiten. Maar onwillekeurig dringt zich de vraag op: op wiens last (of verlangen?) trad de politie op en met welk doel? Dat er werkzaamheden buiten de vergunning werden verricht, kon zeker niet geconstateerd worden. DE MOKER .1

De Moker | 1906 | | pagina 1