Gediplomeerd deskundige voor vrouwen Nieuw Nlalthusiaanschen Bond. Hugo de Grootstraat 91, ROTTERDAM. huishoudelijke Spoedvergadering huishoudelijke Uergadering Ingezonden. Mej E. H. van der Meer Dagelijks te ontbieden Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij, is dagelijks te consulteer en voor de hulp van den op Zaterdag 15 December, 's avonds te half 9 precies, in „Constantia". &e herstemming voor den Gemeenteraad in district 3. op Zondag 23 December, 's morgens te 10 uur precies, in „Const anti a". de „Vlaardingsche Courant", hoofdartikelt in haar voor laatste nummer over christendom en socialisme. Waarschijnlijk in een onbewaakt oogenblik ontsnap ten haar de volgende zinsneden „Christendom en socialisme kunnen heel goed samen gaan, m. a. w. men kan zeer wel een goed christen zijn, in den bijbelschen zin van het woord, en tegelijk een goed socialist. Waarom niet Immers is de ware christen niet zelfzuchtig, hij zoekt zichzelven niet, maar ziet ook op wat der anderen is. In de voetstappen van Jezus tredende en met diens liefdevollen zin bezield, gaat hem het welzjjn van zijn evenmensch ter harte en is hij er op uit dat wel zijn zooveel in hem is te bevorderen. Wat is dat anders dan socialist zjjn, in den goeden zin Het ware wel te wenschen, dat allen die christenen hee- ten, zich in dien zia meer als socialisten openbaar den. Jammer genoeg, dat er onder hen zoovele egoïsten zijn, zoekers van hun eigen profijt, ten koste niet zelden van anderer naam en voordeel." Natuurlijk volgt hierop een betoog, dat „mannen als Troelstra, v. d. Brink, de predikanten van de „Blijde Wereld" enz." niet deugen en daarmee hun socialisme vanzelf ook nietWe zijn echter zoo vrij te constatee- ren, dat dat niet de hoofzaak vormt. Onze zaak is goed 5 dat is de hoofdzaakOf ouze menschen deugen, komt er minder op aan. We schreven hierboven„Om te onthoudenBij gelegenheid zullen we den heeren coalitie-christenen deze zinsneden nog wel eens onder den neus wrijven! Nog eens vr\je kunsten. Hoort! boeren, burgers en buitenlui. Hoort! „Ik. S. van den Berg, domicilie kiezende Hobbema- straat 249, Den Haag; overwegende dat het episteltje van vóór veertien dagen in „De Moker", onder het hoofdje „vrjje kunsten", een samenweefsel is van onjuistheden, laster en verdacht making (tusschen haakjes: d. i. de gewone anarchis tische terminologie); overwegende dat het met den schrijver van 't bedoelde stukje, die aan zulk een noodlottig partijfanatisme schjjnt mank te gaan, niet doenbaar is van gedachten te wisselen; spreekt zijn innigste en diepste verachting over dergelijk geschrijf uit, en verklaart dat hij per sé niet verder met dezen schrijver wil polemiseeren en ook het hardnekkigste stilzwijgen zal bewaren over hetgeen er nog van gezegd mocht worden." Boem! Dat is om je een ongeluk te schrikken als over je pennevrucht zulk een „vernietigend" oordeel wordt geveld. Maar, alle scherts terzijde gezet, waar komt nu het heele betoog van den heer Van den Berg, ontdaan van al de franje, op neer? Dat hij bevestigt, nu zwart op wit, wat hij in 't openbaar ook gezegd had: dat het Van Leeuwen verboden was op een door anarchisten belegde vergadering te debatteeren. En dat wordt door Van Leeuwen ten stelligste ontkent, terwijl hij v. d. Berg n.l., bovendien verklaart dat hij natuurlijk geen bewijzen voor zijn bewering bij kan brengen. Daarom is het héél verstandig van hem dat hij ver klaart over deze zaak niets meer te zullen schrijven, zoo'n oolijkert! 'k Behoef den lezers zeker niet te vertellen en dit tot slot ik me diep rampzalig gevoel dat v. d. Berg zóó met me te doen heeft. En ik wil kier dan ook plechtig verklaren zulks op de juiste waarde te schatten niet alleen, maar hem de oprechte verze kering geven dat deze gevoelens wederkeerig zijn. Voor wat hoort wat! Over en voor de visschers. De afdeeling Viaardingen der S. D. A. P. belegde 10 December een openbare vergadering, waarin de heer Dijkgraaf van Schoonhoven optrad met het onderwerp: „De sociale nooden der arbeiders ia 't algemeen, maar in 't bijzonder die der visschers." Beknopt behandelde spr. hoeveel ieder arbeider moet ontberen ondanks zijn werken, om daarna zich meer tot de visschers te richten en met feiten aan te toonen, hoe èn voor hun huisvesting, èn voor hun voeding èn voor hun veiligheid aan boord ellendig slecht gezorgd wordt. Daar de zeelieden niet opgenomen zijn in de ongevallenwet, komt ieder ongeluk voor hun eigen rekening. Van de oude visschers worden enkelen be loond voor hun veeljarigen dienst met 't baantje van waker. Voor de visschersweduwen en weezen wordt eveneens zoo goed als niet gezorgd. Voorwaar mis standen genoeg om de zeelieden-vereeniging „Vrede en Welvaart" tot krachtig optreden aan te sporen. Spr. eindigde dan ook zijn rede met den goeden raad aan de visschers zich allen te organiseeren en in hun vakvereeniging èn in hun politieke vereeniging. Eerst dan zal het hun gelukken de noodzakelijke verbeteringen aan de bezitters af te dwingen. Vakbeweging. Zondag 1.1. werd door de Fede ratie van Metaalbewerkers een vergadering gehouden, waar de heer Hooze van Amsterdam sprak over de „Onafhankelijke Vakorganisatie." Daar er echter op het aangekondigde uur maar on geveer een 16 personen aanwezig waren, vroeg de voorzitter of het niet of wel gewenscht was de ver gadering te laten doorgaan, met het gevolg, dat goed gevonden werd den spreker zijn voordracht te doen houden. Het eerste woord van den heer Hooze was dat hij niet wenschte te debatteeren met den aanwezigen ver tegenwoordiger van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond, hetwelk een protest uitlokte van het grootste deel der aanwezigen, die dan ook de zaal verlieten. Wij kunnen niet nalaten om naar aanleiding hiervan een paar opmerkingen te maken lo. Is het niet „vrij" om als men zal spreken over „Onafhankelijke Vakorganisatie" den vertegenwoor diger der „Moderne richting" af te maken door met hem niet te willen debatteeren. 2o. Is het buitengewoon brutaal iemand uit te maken voor onderkruiper en hem het verweer te weigeren. Door den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewer kersbond zal op Zondag den 16 December op de Bovenzaal van het Volkskoffiehuis, voormiddags ten 11 uur, een vergadering worden gehouden, waartoe alle Metaalbewerkers worden uitgenoodigd. De heer A. Jansen van Dordrecht zal spreken over „Doel en Streven van den Algemeenen Nederla dschen Metaal bewerkersbond en de weg tot Verbetering. Entree en debat zijn vrij. Wij wekken de metaalbewerkers op deze vergade ring vooral te bezoeken. Vlaardingsche slachtoffers der Maatschappij „La Ruche". Geachte Redactie. Tot mijn genoegen zag ik in het nummer, dato 8 Dec. van dit blad, dat de heer E. F. Meyer, direkteur van bovengenoemde maatschappij, mijn ingezonden schrijven een antwoord waardig keurde en ik juist hierdoor op nieuw de gelegenheid krijg te zeggen datgene, wat in deze zoo hoog noodig is. Geachte heer Meyer. Ik zal zooveel mogelijk uw stuk op den voet volgen en begin dan bij no. 1, de manlijke werker B. Ik heb opnieuw bij hem mijn onderzoek ing-steld en vernomen dat de kooper van zijn machine daarvoor be taald heeft f 55, doch dat hij, B., daarvan in handen kreeg f45 en de overige f 10 aan u afgedragen zijn, dit als een gestelde conditie van n voor het afnemen van breiwerk van den nieuwen kooper, daarnevens heeft de nieuwe kooper nog f 5 betaald aan B. voor gegeven lessen op de machine. Aldus komt dat hierop neer: er is f60 betaald, doch B. heeft maar f45 ontvangen. Ik wensch in dit verband nog een en ander op te merken, en wel dit: dat B. ondanks zijn z g.n. slecht gezicht der oogen, hij nog in staat blijkt te zijn aan andere lessen te geven op uw machine. Uw opmerking dat B. ondanks minder goede oogen nog f 4 a f 5 per week kan ver dienen eerder vóór dan tegen de maatschappij pleit, is wel handig van u doch snijdt geen hout, te meer daar u in gebreke ben gebleven mij aan te toonen, dat anderen met goed gezichtsvermogen in staat zijn, méér per week te verdienen dan B. No. 2. De juffrouw door mij bedoeld en door u zeer goed gesnapt, heeft hare beweringen tegenover mij staande gehouden, maar tevens meegedeeld, dat na het verschijnen van mijn ingezonden stuk de behandeling tegenover haar is beter geworden, dat haar, onge vraagd bijzondere attentie's zijn verleend enz., m.a.w., „ae azijnjlesch opzij, en de strooppot in de plaats'". En uu uw atelier, oftewel cel. U beweert dat de afmeting daarvan zou zijn 7 7, M. lang en 4 M. breed. Bedoelt u soms uw kantoor, alwaar u en uw typiste verblijf houdt? Dit apartement is ruim en comfortabel, doch uw atelier niet! Daar ontbreekt licht en ook lucht, daar wordt zelfs midden op den dag met kunstlicht gearbeid, wanneer men daar binnentreedt krijgt men niet den indruk te vertoeven in een ruimte zooals door u wordt opgegeven. En nu mijn fantasie. Ik heb ditmaal mijn onderzoek verder uitgebreid en nog meer slachtoffers bezocht. Ik ben geweest bij K. te Vlaardiugerambackt, bij de N. Spoorstraat, bij Gr. Stationstraat, bij v. d. B. Binnen singel, en wat ik daar te hooren kreeg?.... niet anders dan jammerklachten en op mijn vraag: of zij al in staat waren f 2.a f 4.— per dag te verdienen, begon men eens hartelijk te lachen, nog niet eens per weel zeiden zij, en dat zijn allen menschen met zeer goeè oogen! Pleit dus niet vóór de maatschappij. Allen zonder onderscheid, willen gaarne de door n verkorte machine van f 90.— aan anderen overdoen voor f 50.aldus een verlies van f 40.daarbij gevoegd f 10.lesgeld waarvan zij niet veel wijzer zijn geworden is te zamen f 50.— verlies in zeer korten tijd. Dat is iets anders dan een goede toekomst! Vindt u ook niet? Nu nog iets over de adressen van hen die op uw machine's werken, en vermeld staan op uw prospec tussen. Daar kwam 0. m. in voor een adres in de Crispijn- laan te Rotterdam. Ik zelf met anderen zijn da^r geweest voor onder zoek en wat bleek toen Dat genoemde menschen heelemaal geen machine hadden, doch wel op de hoogte waren van uw zaak, uw machine's aa prezen, enz. Een en ander maakte op mij den indruk, van betaalde adressen. Ik kan u bewijzen toonen van menschen die per brief (met ingesloten postzegel voor antwoord) hebben geïnformeerd aan de door u vermelde adresseD, doch nimmer is er antwoord op gekomen. En denken wij vooral aan dien meneer de Ontvanger te Attenhoven door u vermeld, n. 1. de heer Pierre Boesmans en wij weten dan, dat hij z'n machines gaarne voor f20.van de hand wil doen, dan vraag ik in gemoede: is dat fantasie, is dat overdrijving Of is dat harde en voor uw maatschappij minder pleizierige werkelijkheid En nu de onderdeelen der machine, b.v. de naalden breken elk oogenblik, kostten, naar men mij meedeelde bij u f0.125 per stuk en zijn door één mijner stadge- nooten betrokken b(j een ander voor f 0.05. Resumee- rende, kom ik tot de conclusie, dat de maatschappij „La Ruche", er van haalt wat zij kan, dat zij niet in staat is hare beloften en voorspiegelingen na te komen, en dat het voortgaan met haar bedrjjt getuigt van een gewetenloosheid zóó groot, dat ik daar geen naam voor weet. Viaardingen 12 Dec. '06. J. C. H. STEUNPENNING. R. 2X5 cent; K. 2 ent; v. W. 3 ent; v. P. 5 ent; W. de K. 13 ent; F. 10 ent; H. P. 5 ent; van ie St. Nicolaas-commissie 69 cent. Z. 9 ent. Waar blijft Viaardingen toch? Is daar niemand te vinden, die wat voor de Moker missen kan? GEBOREN Zoon van TIJS, ST. KLEPKE en W. H. KLEPKE—Osterholt. Schiedam, 11 December 1906. Nieuw Malthusianisme Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Nadere inlichtingen Oosterstraat 54. Afdeeling SCHIEDAM. EENIG ONDERWERP AGENDA: 1. Ingekomen Stukken. 2. Mededeelingen. 3. Driemaandelijksch „Moker"-verslag. 4. Jaarverslag van den Secretaris. 5. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. Trouwe opkomst op beide vergaderingen is dringend noodig. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Copie wordt niet teruggegeven. SCHIEDAM IN DE BUS. Mevrouw van der Meer,

De Moker | 1906 | | pagina 4