Vlaardingsche IJzerkoekjes. Kijkjes op het Bureau voor Arbeidsrecht. nen wij kort zijn. Dat recht geeft niet de vrjjheid de Nederlatidsche Katholieken, die evenzeer Neder- landsche staatsburgers zijn, in openbare vergade ringen en op de openbare straat in hnn heiligste gevoelens te beleedigen en te krenken, zooals 't in en om Rotterdams Verkooplokaal onlangs gebeurd is. Daartegen te waken, dat met alle wettige mid delen te beletten en te verijdelen, zal steeds hun onvermoeid streven zijn. De tijd is allang voorbij dat zij zelfs toen nog eene meerderheid zich door een brutale minderheid lieten verguizen en vertrappen. Het nieuwere geslacht heeft van het oude wel geduld in lijden geleerd, maar is aan de vaardigheid tot rechtmatig strijden, tartensmoede, niet vreemd gebleven. Blijke 't ook in de toekomst, dat, met inachtneming der openbare orde, Neêr- lands Katholieken hun heiligste rechten, het recht ook niet gehoond, beleedigd te worden, met alle wettige middelen zullen weten te verdedigen. Rechtmatigj strijden isiemand achtervolgen, uit jouwen en bedreigen. Openbare orde -is een geheele stad in rep en roer brengen. Heiligste rechten zijnrechten die men zelf mis bruikt, maar toch een ander ontnemen wil. Wettige middelen zijndreigende vuisten, scheld woorden en sneeuwballetjes Eu dat alles om totaal uit de lucht gegrepen ver zinsels en dat alles om futiliteiten, die kunstmatig opgeblazen moeten worden om het domme, onbewuste, niet zelfstandig denkende volk tot wettelijk strafbare feiten te verlokken. Eén slachtoffer dier fanatieke dweepersbende werd in het politie-buteau opgeborgen (een paar kwajongens noteerden het no. van een agent, die h. i. zich daarbij misdroeg, om „'m in de gaten te houden" indien wij in de plaats van Kloosterman waren, zouden we er hard over denken of we niet probeeren konden de aanleggers van dat lawaai zelf te treffen, door een jnstitieele aanklacht wegens „hinderlijk volgen". Want de heeren „leiders" weten zich steeds wel op een behoorlijken afstand te houden als er klappen vallen. Politie-salarissen. Door B. en W. is inge volge een voorstel van den burgemeester, een ontwerp verordening bij den Raad ingediend tot wijziging der politie-traktementen. Deze wijziging betreft in hoofdzaak de verbeuring in den toestand der agenten 2e kl. die na 1 en 3 jaar dienst een verhooging van f 25 krijgen op hun aanvangssalaris van f 575 en dan voor verdere opklimming in salaris moeten wachten tot een bevor dering tot 1ste kl. bij een zich voordoende vacature. Dit is gemiddeld na 10 jaren. Aannemende dat een agent op 25 a 30-jarigen leeftijd in dienst treedt zal hij dus eerst op 50 a 55-jarigen leeftijd het maximum salaris ad f 700 hebben bereikt. Voorgesteld wordt nu het aanvang-salaris op f 600 en de eerste verhooging toe te kennen na het 3e dienstjaarbij 6-jarige dienst bevordering tot 1ste klasse onafhankelijk van een vacature. Zoodoende zal na 12 dienstjaren het maximum-salaris zijn bereikt. Ook bg den veldwachter, de hoofdagenten en de inspecteurs wordt voorgesteld de verhooging na de 3 jaren toe te kennen. Voorts wordt voorgesteld de rangen van de inspecteurs op te heffen, het aanvangs-salaris te bepalen op f 1100 met 4 3-jaarlijksche verhoogingen van f 100. Ten slotte wordt voorgesteld voor het bezit van het politie-diploma f 30 toelage te geven. De kosten-ver- hooging hieruit voortvloeiende zal bedragen voor 1907 f 605.—. Eindelijk dus een kleine verbetering voor deze ge meente-ambtenaren, die totnogtoe hun langen en zwa- ren dienst zéér onvoldoende zagen beloond. En tevens een succesje voor de vereeniging der politie-agenten, die sinds lang op verbetering der salarisregeling heeft aangedrongen. Voor de predikers van „'t-geeft-toch-niks" een langen neus. ARBEID ERS-MÜ ZIEKVEREENIGIN G „VOORWAARTS" VLAARDINGEN. Aan Leden en Donateurs. HÉT BESTUUR. De visschers komen in beweging. Zooals we de vorige week reeds meldden, willen de zeelieden zich door de beug alleen laten aanmonsteren op de oude voorwaarden, d.w.z. voor een weekloon van f 6,en 1 pCt. van de ruwe besomming. En, boven aller ver wachting, houden zij, tot op heden,, flink voet bij stuk. Alle stoomschepen, die reeds uitgerust waren om zee te kiezen/liggen nog heel kalm in onze havens aan de kabels gemeerd/ als stomme getuigen en als een leerrijke les voor onze reeders^dat het doode kapitaal op zich zelf hun de dividenden niet/n de brandkast brengt, indien ook niet de werkers, ia dit geval onze zeelieden, hun arbeidskracht verkoopen en zoodoende dat doode en rentelooze kapitaal omvormen tot een waardevolle. Dat is", de les, die hieruit te trekken is. Ze is niet nieuw. O, neenReeds dikxvjjls is het den overmoedigen fabrikant of werkgever duidelijk gemaakt dat de arbeiders, indien ze slechts willen, nog wat méér zijn dan een soort koopwaar, waarmee je sjaggeren kan zooals het je belieft. En dat zulks nu onzen reeders eens aan 't verstand gebracht wordt, ziet, dat doet ons veel genoegen. In het visscherijbedrijf toch heerschen nog zulke middeleeuwsche toestanden, dat iemand, die buiten het bedrijf staat, en zich de moeite eens getroost een onpartijdig onderzoek daarnaar in te stellen, een voudig van verbazing verstomd stadt, en zich pynigt met deze vraagMijn God, hoe is het mogelijk, dat die kerels zich zóó lang hebben laten trappen? Hoe is het mogelijk, dat niet reeds jaren terug, zij zich als. één compacte massa aaneensloten en het den overmoedigen reeders dreigend tegemoet klonk„Nu is het genoeg! Oók wij zijn menschen. Wij zijn lang ge noeg door ulieden gebruikt als een soort koopwaar, waar mede men rondsprong zooals men het verkoos. Thans hebt gij met ons allemaal te doen en-wij willen van nu af medezeggingschap hebben bij het vaststellen onzer arbeidsvoorwaarden. Wilt ge dat niet goedschiks toe staan, des te erger. Maar laat het u gezegd zijn, o machtige reeders, dat de zeeman het vertikt, voor een hoogst sober en karig bestaan, zijn leven dag aan dag te wagen voor het vullen uwer brandkasten. Ook voor onze oogen komen de werkelijke toestanden steeds meer en meer in een helderder licht te staan, en verdwijnen uit onze hoofden de spinnewebben die in een reeks van jaren door zoogenaamde arbeidersvrien den er in gesponnen zijn. „Wij zeggen, dat het ons alleen kan bevreemden dat niet reeds jaren terug de zeelieden zóó spraken. Des te meer verheugd het ons dat eindelijk toch het woord van Karl MarxProletariërs, allen landen, vereenigt u ook in deze slaven van den arbeid vleesch geworden is. En zooals de zaken thans staan, nu de zeelieden zoo eensgezind schouder aan schouder staan, tot verwondering van vriend en vijand, wenschen wij hun moed en vol harding toe, opdat de eerste poging door hen op den weg tot lotsverbetering gezet, met succes moge bekroond worden. Want, dit is zeker waar, om daarin te slagen is allereerst noodig dat de visschers hecht aaneengesloten blijven, en dat, wat verlangd wordt, de algemeene in stemming onder de betrokkenen zeiven heeft. En dat is gelukkig het geval. De vergadering toch, die de visschers Maandag ge houden hebben in „Liefde en Vrede" („Excelsior" bleek de vorige week te klein te zijn) gaf daar een klinkend bewijs van. Ruim een 400 visschers waren daar toch aanwezig en met algemeene stemmen werd met groote geestdrift het eenmaal genomen besluit gehand haafd: alleen op de oude voorwaarden te monsteren. De reeders mogen zich wel bedenken voor en aleer ze den strijd tot het uiterste drijven, dat ze een vast besloten massa tegenover zich hebben van mannen, die weten wat ze willen en willen wat ze weten en wier eisch alleszins billjjk is te noemen. Welnu dan, visschers, staat stevig op je beenen. Laat je niet bepraten door wie dan ook om je maats in den rug te vallen, maar geeft u, voor zoover ge nog geen lid van de visschersvereeniging zijt, voor het lidmaat schap op. Liever vandaag nog dan morgen. Ge moogt, waar uw andere maats naar lotsverbetering streven, thans geen werkloos toeschouwer blijven. Dat zou mis dadig zijn. Op een enkele zaak willen we nog wijzen. We hadden zoo vurig gehoopt het niet behoeven te doen, n.l. dit: laat niet toe dat jullie vereeniging door z.g.n. kwak zalvers over sociale aangelegenheden, in elkaar getrapt wordt. Ons werd toch uit vertrouwbaren bron medegedeeld, dat van katholieke zjjde pogingen in het werk zijn ge steld om de katholieke visschers afzonderlijk te orga- niseeren. Ziet, mannen, men wil daardoor hetverdeel en heersch in toepassing brengen, natuurlijk ten koste van jullie. Om jullie kracht te breken, anders nergens voor. Maar, dat moet ge die breekijzers eens in 't vertrouwen vragenof in de vakvereeniging der reeders n.l. de afd. Vlaardingen van de Vereeniging ter bevor dering der Nederlandsche zeevisscherij, ook niet de katholieke reeder naast den liberale zit om hun econo mische belangen te verdedigen. En als dat mag, dan is het pure bedriegerij om ulieden wél naar het geloof te organiseeren. Opgepast dus Maatschappelijk werk Kuipers. Het is een verblijdend verschijnsel dat onder de georganiseerde arbeiders, over de geheele linie, een dorst naar kennis, naar méér weten waar te nemen is. En hoe kan dat ook anders Onze ontwikkeling is van dien aard dat je, nou ja, zoo ongeveer schrijven en lezen kunt, maar verder, ho maar! Dan kom je zoowat in alles te kort. Die leemte voelt vooral de georganiseerde arbeider die dikwerf vechten moet tegen beter onderlegde krach ten dan waar hij zelf over beschikt. Dat hindert hem. En vandaar het pogen om zich ook strijdvaardiger (te maken. Dat hebben ook de kuipers begrepen door het in 't leven roepen van een commissie voor maatschap pelijk werk. En naar wij uit goeden bron vernamen zal reeds dezen winter door „Wij streven naar Verbetering" een cursus voor haar leden geopend worden in het spreken, schrij ven en stellen der Nederlandsche taal. Kuipers, maakt er gebruik van. Wat ge leert, leert ge voor u zelf, en gemaakt er ook uw klasse weer baarder mede. Nader vernemen wij, dat zich voor dezen cursus reeds een 19-tal voor deelneming opgaven. Bad- en Zweminrichting;. Het Bestuur dei- Bad- en Zweminrichting alhier belegde Woensdag voor achten dagen een openbare vergadering, naar uit het openingswoord van den voorzitter bleek in hoofdzaak ter, bespreking van de vraag of het niet beter was een nieuwe Bad- en Zweminrichting te maken op een geschikte plaats in de Maas. Het bleek dat aan de bestaande inrichting nood zakelijk aanzienlijke herstellingen moesten plaats hebben, van f 800.—; daar de inrichting nu reeds jaren meêe gaat, gaan de gebreken van den ouderdom zich zoo langzamerhand laten gevoelen, waarom zeer zeker in het vervolg elk jaar herstellingen zullen moeten plaats hebben. Waar nu het plan tot demping van het Prikkenwater aanhangig is, daar kwam het bestuur tot de conclusie dat het beter was een nieuwe inrichting te bouwen in het frissche Maaswater, dan de oude in het troebele Prikkenwater te blijven oplappen, waarbij dan nog de kans wordt gerisceerd dat zij door demping plotseling dus onverwacht zou moeten worden gesloten. Na de voordracht vaü den heer Braam over „Baden en Zwemmen", ontvouwde het Bestuur een plan eener nieuwe inrichting in de Maas een inrichting zooals onze gemeente er zeker een noodig heeft waarvan de kosten waren f 2800. Het zal zeker voor deze vereeniging „een heele toer" zijn met de kleine subsidie die zij thans uit de Gemeen tekas ontvangt, dit plan te doen slagen. Uitgebreide zorg voor den gezondheidstoestand in de gemeente behoort tot de taak van het Gemeentebestuur en daarom is onze eischeen Gemeentelijke Bad- en Zweminrichting. Waar echter het tegenwoordige Gemeentebestuur het daarstellen van een dergelijke inrichting niet tot hare taak zal rekenen, daar zal het Bestuur van bovenge noemde vereeniging toch zeker goed doen met een hoogere subsidie aan den Raad te vragen. Wij hopen dat zij haar eventueele aanvraag om hoogere subsidie en haar pogingen om het opgemaakte plan te kunnen uitvoeren, met succes bekroond zal zien. Onder de rubriek „belastingzaken" valt ook iets te zeggen over het optreden van den heer Paling, deur waarder alhier bij de directe belastingen. We hebben kennis gekregen van twee feiten, die alleszins het recht geven den belastingschuldigen te waarschuwen tot voorzichtig-zijn, wanneer ze ooit met den heer Paling te maken krjjgen. In een der hiervoor bedoelde gevallen heeft de be trokkene zich gewend tot de superieuren van genoemden ambtenaar, met het gevolg dat hij een behoorlijke re primande gekregen heeft. We hebben geprobeerd over z'n optreden een uitspraak te krijgen van een hooger college, doch dit achtte zich tot oordeelen onbevoegd. We hopen echter dat hij in het signaleeren van z'n handelingen aanleiding vinden zal, zich wat in te toornen. Zoo we verdere staaltjes van z'n te ver-gevoerden ijver te weten komen, zullen we niet verzuimen ze wereld kundig te maken. Dit niet als dreigement, maar als welgemeende raad geving. Als een onzer vele kleine succesjes, vermelden we 't volgende Onlangs vervoegde zich een vrouw aan ons bureau, die nog, tengevolge van een ongeval een harer zoons overkomen, een tegoed meende te hebben op de Rijks verzekeringsbank. Onze bemoeiingen hadden het gewenschte succes vorige week kwam de vrouw ons melden dat ze het tegoed (f 18.50) had ontvangen. En hoeveel ze ons nu schuldig was De 30 centen voor advies waren natuurlijk voor alles voldoende. We achten ons beloond, wanneer onze arbeid het gewenschte succes behaalt. -a -a -a ,-a

De Moker | 1906 | | pagina 3