Ditjes en Datjes. Uit het Buitenland. subsidie niet bepaald noodig. Eigenlek gaat hy wel mee, met het voorstel-Gouka, maar pingelt van het door dezen genoemde bedrag een brok aff 1000.subsidie heeft hij er voor over. De heer Gouka meent dat zijn plan door het denk beeld van den heer De Groot grootendeels wordt te niet gedaan. Als een goede poging wordt gedaan tot veredeling van den muzikalen zin van het volk, moet er goede muziek komen en die kost geld. Het gaat niet aan zich steeds met dilettantenwerk tevreden te stellen onze Plantage-muziek voldoet zelfs niet aan bescheiden eischen. Hp is er voor, de zaken flink aan te pakken. De heer Wittkampf (r. k.) heeft geen bezwaar meer tegen de afschaffing der kermis, nu er een vereeniging is die andere volksfeesten zal uitschrijven (Meneer denkt natuurlijk hier wat al te veel aan de Oranjevereeniging). Maar hp is er tegen om nu al f2500. te gaan besteden, zonder dat we nog weten waarvoor. De heer Smit zegt dat de mensch (wie is „de" mensch?) niet tevreden wordt gesteld door een heel mooi con cert, maar luidruchtig vermaak wil. Men moet afwach ten wat „de" vereeniging (z'n eigen standje) uitbroeien zal. De heer Gonka zegt dat zpn doel en dat der Oranje vereeniging twee zaken zpn, welke geheel van elkaar verschillen. Hij wil wel volksfeesten, maar dan die welke veredelend op het volk werken. De heer van Westendorp acht Schiedam niet zoo immoreel, dat de afschaffing Ier kermis dringend nood zakelijk is. Overigens plaatst hp zich aan de zijde van den heer Gonkaals men tot afschalfing overgaat, moet er iets degelpks voor in de plaats worden gegeven. De heer van der Drift meent dat een lid van den raad tevens onbezoldigd veldwachter in dienst van onzen Lieven Heer is: hij wil als lid van den raad paal en perk" stellen aan de goddeloosheid op den publieken weg. De voorzitter wijst op de eenstemmigheid aan alle zpden: vóór de afschaffing. Hp geeft den heer Gonka in overweging zijn amendement te wijzigen als door den heer de Groot is aangegeven. Dan meent hij dat er dingen kunnen gebeuren, waarop Schiedam trotsch zal zijn! De heer Eis brengt de adressen der onderwijzers ter sprake. Nooit deden zij nog hun mond open is er ditmaal pressie op hen uitgeoefend De voorzitter prij«t de daad der onderwijzers als loffelijk en kan niet aannemen dat zij ter wille van wien ook zouden gehandeld hebben. De heer de Groot komt nog vertellen dat de plaats vervangster van de kermis iets zijn moet van frissche vreugde. Of z. i. oranjelolletjes daarvan voorbeelden zijn, vernamen we bij deze gelegenheid niet. Ten slotte wordt na nog wat praten over-en-weer, het amendement Gouka verworpen met 103 stem men. Voor: de h.h Gouka, Kis en van Westendorp. Het voorstel de Groot wordt gesplitstin stemming gebracht. Het amendement-De Groot (subsidie aan vereeni- gingen) wordt aangenomen met 10—6 stemmen. Tegen de heeren v. d. Schalk, Loopuyt, Eis, Honnerlage Grete, Lagerwey en Van Westendorp. Het geheele voorstel-De Groot (afschaffing der ker mis) wordt aangenomen met 11 voor en 5 stemmen tegen. Tegen stemmen de heeren Honnerlage, Grete, Yan Westendorp, Loopuyt, v. d. Schalk en Gouka. Voor de heeren Wittkampf, Poel, Nolet, Bender, v. d. Velden, v. d. Drift, Smit, Benkers, De Groot, Kis en Lagerwey. Hiermede was het groo:e vraagstuk afgehandeld. De onuitgesproken bedoeling van den raad is volkomen, de expres voor dit doel opgerichte oranjelol-vereeniging te gaan subsidieerenvoor den schijn heeft men zich ver zet, tegen een ietwat overhaaste be lissing, die echter in andere richting had kunnen leidenwelnu, gezien de geest in den raad, die op moraliteits-overwegingeh (naar voorgeven althans) de kermis ging afschaffen, voorspellen wp aan deze poging tot verheffing der moraliteit door volksfeesten het meest volkomen fiasco. De kermis is dood leve de kermis! Wat het'in deze zitting verder afgehandelde betreft, verstaan we met het oog op onze plaatsruimte, mrt korte vermelding: Aan 48 reclamanten werd op hun bezwaarschriften tegen hun aanslag in de inkomstenbelasting ontheffing verleend. De straat aan het Wilhelminaplein mocht volgens bakker Smit niet naar Willem I wordea genoemd. Zoo'n kleine straat mocht niet zoo'n vorstelijken naam dragen. De voorgestelde wijziging der salarisregeling voor de onderwijzers werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Eveneens die voor het politie-personeel, welke wij in ons vorig no. vermeldden. De bondsteekenschool van de Ned. E. K. Volksbond kreeg zonder eenig bezwaar haar f 500 subsidie. Het verzoek van den Schied. Bestuurders- bond om een lokaal voor cursussen wordt met alle geweld op de lange baan geschoven Dat noemt men: gelijk recht! Het schrijven van Gedep. Staten waarin gevraagd wordt, tot voorkoming van vernietiging, den Kaad de intrekking voor te stellen van het besluit van 19 Juni j.l. en de in verband daarmede in benoemingsbesluiten opgenomen bepaling dat de benoemingen slechts ge schieden tot zoolang de onderwijzeressen ongehuwd blijven, te doen vervallen, wordt dank zij de groote eigenwijsheid onzer vroede mannen voor kennisgeving aangenomen. De raad was nog sterk gedund, toen de vergadering gesloten werd. Duitschland. Het aanzien van Duitschland in de beschaafde wereld (zoo heeten Europa en Amerika) heeft dit jaar geleden. Het conflikt in de Marokko, waar de Duitsche keizer is komen rinkelen met zijn sabel en dat de verhouding tot Frankrijk in bedenke lijke spanning bracht, eindigde met een volkomen terug tocht te Algeciras, waar Duitschland op Oostenrijk na „heelemaal alleen" stond. Thans zijn aller blikken op dit nog half despotische sabel-land gericht, waar nu de Eijksdag is naar huis gestuurd. Wp deelden reeds mede dat de aanleiding tot deze ontbinding was dat het katholieke centrum en de sociaal-democraten de hooge sommen, die voor den moord op Zuidwest-Afrikaanders (Hottentotten en Here- ros) noodig heetten, weigerden. Wat is nu echter plotseling gebeurdDe Hottentotten (de z.g. Bondelzwarts) hebben vlak na de ontbinding van den Eijksdag hun wapens ingeleverd en de regeering die voor haar koloniën een gebrul van nationalisme wilde doen aanheffen, staat in haar hemd voor de kiezers. Er is echter een ander ding van meer beteekenis. Het is namelijk nagenoeg onmogelijk dat de Eegeering om zoo'n flauwe reden den Kpksdag ontbonden heeft. Meer voor de hand ligt dat deze ontbinding een eerste actie is tegen de Sociaal-democratie, welke actie in 't geheim de vermoording van het algemeen kiesrecht ten doel heeft. Aldus vatten onze pariijgenooten in Duitsch land het op en nu de regeering hun aanvalt, ja een strijd op leven en dood schijnt te willen gaan onder nemen, maken ook zp zich tot den bittersten strijd gereed. Wordt bewaarheid hetgeen ook van de meest liuksche burgerlijke democraten voorspeld wordt, dan staan wij b\j den aanvang van dit jaar aan het begin van een worstelng die zich in vier, vpf bedrijven zal afspelen en die met het neerwerpen der reaktie moet eindigen. Onzen strijdmakkers, in Duitschland in 't bijzonder, een jaar van feilen maar zegenrijken strijd toegewenscht. Frankrijk. Daar schijnt de strijd tegen de kerk zijn laatste kogels te verschieten, het einde is de overwinning van den staat. Jammer dat door dien strpd, waarbp het proletariaat slechts zijdelings belang heeft, de sociale hervormingen zoo op den achtergrond blijven. Het is een buitenkansje voor de vrpzinnig-democraten in Frank rijk, dat de eigenlijke strijd voor de eischen der ar beiders altpd maar weer verschoven kan wordenal mo t het er dan toch eens van komen. Rusland. Dit bewogen jaar heeft voor Kusland een betrekkelijk kalm uiteinde. Betrekkelijk zeggen wij, want er gaat geen dag voorbij, dat niet bommenaan- slagen worden gepleegd, bomfabrieken gevonden, ge vangenen gemaakt, in een woord, dat niet het zieden en gloeien in den buik van dat volk door eenig feit tot uiting komt. Maar de groote stakingen, feiten als de ontbinding der Doema, barricade-gevechten in groote steden enz., behooren tot het verleden. Een walgelijke rust, een rust met gevangenissen, Siberië, moord en doodslag, jodengruwelen en admini stratieve vrijheidsberooviag gekocht, heeft Stolypin aan Kusland gebracht. De rust van het wrekende volk, dat na die slachtingen weer groeit, maar nog pas de kracht heeft van een jongen reus. Alles bereid zich voor op de komende Doema-ver- kiezingen. Het kiesrecht is nog slechter gemaakt dan 't was en toch vreest de reactie, dat ook de nieuwe Doema een bazuin der revolutie zal worden. Laten wij hopen, dat 't nieuwe jaar voor het Kussisch proletariaat de zege zal brengen. Nog even voor 't einde des jaars werd Ignatief, een der machtigste beulen der Keuve- bende, in Tivez door een revolutionair terechtgesteld. Een waarschuwing en een belofte. Oostenrijk heeft een der belangrijkste gebeurtenissen te vermelden. Een heel jaar van spanning en strijd, waarin enkele malen honderdduizenden arbeiders de straat opgingen om te demonstreeren, heeft tenslotte het algemeen kiesrecht gebracht. De invloed van den keizer is hierbij zeer groot ten goede geweest, omdat het verbrokkelde rijk ten onder dreigde te gaan in nationaliteitstwisten en de vorst een gezonder groepee ring naar demokratie en conservaiisme bevorderlijk achtte aan de eenheid zjjns rpks. Het kan niet anders of het proletariaat wordt hierdoor meteen in massa nader tot elkaar gebracht, de eenheid en strijd ten bate der arbeidersklasse zullen winnen. Dit is het aller voornaamste, dat wij in onze beperkte ruimte te ver melden hebben. Uw buitenland-schrijver wenscht U bij deze gelegenheid ook een mooi jaar van strijd en strijds- geluk toe. Th. v. d. W. Een die voor leelijkerd staat. De Nieuwe achtte zich natuurlijk verplicht, het relletje van de Volksbonders goed te praten. De hals had er geen erg in, dat de zaak met elk woord ter verdediging aange voerd, erger werd. Over de herrie doet ze ook op haar manier verslag - de heer Dresch deed, naar ons van geheel betrouw bare zijde verzekerd werd, dapper mee aan 't sneeuw balletjes-gooien en uit dat verslag geven we het meest-sprekende weer Omstreeks half twee liep de vergadering in „Constantia" ten einde. Kloosterman kwam ten laatste naar buiten en begaf zich door tal van politie-agenten beschermd niet naar de tram, zooals velen verwachtten, maar ging in de richting van het station, gevolgd door de talloozen, die hem vóór den rommelzolder der sociaal-democraten wachtten. Het publiek toonde op verschillende wijzen, o. a. door het aanheffen der nationale liederen, hoezeer 't het optreden verfoeide van een man, die elk ordelpk gezag met voeten treedt. In de Boterstraat werd een persoon gearresteerd en geboeid naar het politiebureau gebracht. De politie leidde Kloosterman langs de Over- schiesche straat tot in de vestibule van het station, maar keerde zich toen eensklaps tot de volgende menigte. Naar veler getuigenis is toen de hoofd agent die met de leiding belast was, te onoordeel kundig opgetreden. De politie weigerde den toegang tot het station aan hen, die met den trein naar Kotter dam vertrekken moesten, trok de sabel en dreef de menigte uiteen, die ook over het plantsoen en langs het „zwarte wegje" naar den Singel vluchtte. 't Is toch jammer voor de Nieuwe dat ze haar leed zoo weinig weet te verzwijgen, dat die onschuldige „rommelzolder" het zelfs moest ontgelden Het is nog maar jammer dat ze niet vermeldt, dat de gearresteerde ook iemand was van die „ordelijke" bende, voor deze gelegenheid expres uit Botterdam ontboden om de „orde" te helpenverstoren. Want dat „ordelijke" mensch was zóó onordelijk woest, dat hij stevig moest aan gepakt worden om hem naar het bureau te vervoeren. Bjj het station zijn inderdaad flinke klappen gevallen. Maarhet blijkt ook nu weer dat de redacteur van de Nieuwe tot dat soort aanvoerders behoort die wel anderen tot den aanval ophitsen, maar zelf behoorlek op een afstand blijven. Want ware dit niet het geval geweest, dan had de Nieuwe moeten vermelden dat aan het station die „ordelijke" volksbonders zóó gingen op dringen dat een charge met den sabel niet kon uit blijven, terwijl niet een hoofdagent, maar den hoofd inspecteur de leiding had. Eu nu zullen we van het „onoordeelkundige" maar niets zeggen. We willen ten slotte er nog maar op wijzen, dat bjj het staton de stemming van het publiek zóódanig was, dat indien de krachten der politie tekort waren ge schoten, er hulp genoeg geboden zon zijn. En dan had den de heeren „ordelijke" oproermakers zeer zeker nog harder klappen gekregen, dan de zeer fatsoenlijke por tie, die ze nu ontvingen. In een ander no. gaat de Nieuwe nog in tegen de Sch. Crt. Ook daarin ontbreken de noodige venijnig heden niet, zoodat de Sch. Crt. weigert met zulk een tegenstander te polemiseeren. Nu, de „ouwe" is wel wat gauw in d'r wiek geslagen. Het heet in dat bedoeld antwoord o.m. Wij zijn van meening dat de houding van de Volksbonders over het geheel goed is geweest: lo. zij hebben zich in het algemeen bepaald tot eene kalme waardige betooging op de openbare straat, die de rust en de orde niet in gevaar bracht2o. zij hebben bewerkt dat Kloosterman niet het gehoor gekregen heeft, dat hij zich voor stelde te krijgenslechts een paar Katholieken hebben zich voor hun eerenaam niet geschaamd om Woensdag-middag in „Constantia" binnen te gaan. En hiermede nemen wij afscheid vau de Schied. Ct., haar veel succes wenschend met haar vriend Kloosterman, die haar zeker wel hoogst dankbaar zal zijn. Een kalme, waardige betooging is 't dus geweest, 't Is maar de vraag wat men onder „kalm" en „waar dig" verstaat. Kan de Nieuwe ook zeggen, wie barer vrienden de eigenaren zijn der beide dolken, welke volgens politie-bericht aan het bureau zijn gedeponeerd? Dat de rust en orde niet in gevaar zjjn gebracht, moet de Nieuwe maar eens gaan vertellen aan de politie-autoriteiten. Misschien hebben deze wel een andere meening. Dat Kloosterman de Sch. Crt. dankbaar zal zijn, gelooven wij niet. Wij meenen zeker te weten, dat zijn grootste dank voor de gemaakte reclame aan de Volksbonders en de Nieuwe is gericht. En daar is wèl reden voor. Onze burgemeester. Eindelijk heeft de heer Brandts z'n mandaat als lid der 2e Kamer neergelegd. In de Kamer zal hij niet worden gemist; een ander liefhebber (Dr. Kuijper?) is allicht te vinden een verlies zal het er niet zijn. Hopen we, dat we aan hem als burgemeester gaan winnen. De heer Brants toone, dat hij hier werkelijk de rechte man op de rechte plaats is. Indien hij in 't belang der gemeeate w i 1 zijn, is er heel wat voor hem te doen.

De Moker | 1907 | | pagina 2