SteuntSteunt Een lange neus voor onze gemeente. Ditjes en Datjes. Heerlijk Soldaten-leven. dwjjnen en een ander voortbrengingsstelsel ervoor in de plaats komen. Het kapitalisme is de hoofdoorzaak, bijna de eenige oorzaak zelfs, van de ongelijke verdeeling der ontwik keling en van het genot door natuur, wetenschap en kunst onder de menschen: overveel voor de rjjken, niets of te weinig voor de ongegoeden en mingegoeden Daarom moet het kapitalisme vervangen worden door een stelsel, dat iedere ontwikkeling van gaven toelaat en noodzakelijk doet zjjn, onverschillig of de bezitter dier gaven arm is of ryk. Het kapitalisme is de grootste en belangrijkste oor zaak van de gruwelijke zedeloosheid en misdadigheid onzer maatschappij en doodt daardoor het beste in den mensch. Daarom moet het kapitalisme worden dood gemaakt en een ander nieuw stelsel van voortbrenging en bestuur worden ingericht, dat voor de ontwikkeling van den mensch in 't algemeen wèl gunstig is en ver heffend, veredelend, louterend werkt in plaats van ver dierlijkend en verstompend. De burgerlijke partijen, liberalen en clericalen, staan de vernietiging van dat afzichtelijke kapitalisme met zijn weerzinwekkende gevolgen in den weg. Daarom bestrijden de sociaal-democraten hen met alle middelen, die hun ten dienste staan.. En daarom herhalen zij onophoudelijk, dat iu den grond der zaak beide partyen als zjjnde kapitalisme-verdedigers hun even onsympathiek en even vijandig zijn. Maar dat wil niet zeggen, dat liberalen en clericalen, ze nu eenmaal nemende als kapitalisme-verdedigers, voor de soc.-dem. volkomen aan elkaar gelijk zijn. Wanneer het geval zich voordoet, dat er gekozen moet worden tusschen een liberaal en een clericaal, en dat er geen andere keuze is, dan zal een soc.-dem. niet licht den clericaal kiezen. Want de clericaal is de reactionaire mensch-en-volk-bedervende kapitalisme- verdediger, en de liberaal, tenminste de zuiver-liberaal, is in ieder geval niet reactionair, al laten zijn opvat tingen over vrijheid en recht op leven en ontwikkeling ook nog zooveel te wenschen over. Als verdediger van het kapitalisme staat dus de libe raal even ver van ons af als de clericaal, maar het clericalisme is verderfelijker, schadelijker, volksverdom- mender, menschbedervender dan het liberalisme. Het clericale opvoedingsstelsel maakt de meeste menschen tot huichelaars, leugenaars of zwakkelingen; het staat de ontwikkeling der werkelijke menschelijke krachten in den weg en maakt den mensch theoretisch en practisch tot een slachtoffer der omstandigheden, waartegen zijn eigen zelfstandige wil niets kan, omdat hij volkomen ongeoefend en ongehard is. Het clericale maatschappe lijk stelsel maakt de meeste menschen, die zich daaraan onderwerpen, tot eigengerechtigde onbetrouwbare wezens, die voor zichzelf er een heel andere moraal op na houden dan voor anderen en alles opofferen aan den uiterlijken schijn; die bovendien willoos zich onderwer pen aan den wil van een priester of tekst. En in de staatkunde weet geen partij beter dan de clericale met schoonklinkende leuzen en vroomschijnende vermommin gen de meest materieele belangen na te jagen. Al dat gehuichel, al die schijnvertooning, al dat zedelijk zwak- houden, al dat stelselmatig dom en afhankelijk houden, en nog meer van dergelijke fraaiigheden stuiten in het clericalisme. En de sociaal-democraat, die vóór alles naar waarheid en oprechtheid vraagt, wend zich met walging af van een richting, die zóó bedervend werkt en de opheffing en verbetering der menschen zóó in'den weg staat. Dit alles nu kan van het liberalisme niet gezegd worden. Zeker, ook de liberalen handhaven met en door het kapitalisme tal van maatschappelijke en per soonlijke ellenden en ongerechtigheden, die alleen uit dat kapitalisme voortkomen. Maar de werkelijke liberaal zal de vrije ontwikkeling van denkbeelden en meeningen, de vrije uiting daarvan, het streven naar vrije ontplooiïog der menschelijke krachten en gaven niet bestryden, al zal hij krachtens zijn eigen denkbeelden ook menige dier verkondigde opvattingen niet kunnen beamen en bijvoor beeld ook de sociaaldemokratische meeningen over om wenteling der voortbrengingstoestanden enz., verwerpen. Daarom walgen wij niet van het liberalisme, zooals wij wel doen van het clericalisme. En daarom is een liberaal ons liever dan een clericaal, wanneer het op kiezen tusschen die twee aankomt. Dat alles neemt intusschen dit groote belangrijke niet wegdat de sociaaldemokratie ten doel heeft eveDgoed het liberale als het clericale kapitalisme op zijde te zet ten en op te heffen en dat in dit verband de liberalen dus even hardnekkig door ons worden bestreden als de clericalen. In de Bode, het orgaan van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers komt het volgend artikel voor 't Proces tegen de gemeente Schiedam gewonnen. (Ingezonden door 't Hoofdbestuur.) Op 81 December 1906 deed de Rechtbank te Rot terdam uitspraak in 't proces van den Bond tegen de gemeente Schiedam. Met vernietiging van de beslissing des Kantonrechters te Schiedam werd de Bond door de Rechtbank op alle pnnten in 't gelijk gesteld. De gemeente Schiedam werd veroordeeld tot betaling van hoofdsom, rente, en in de proceskosten tegen den Bond begroot op f 209.15. Dit vonnis is in tweeërlei opzicht hoogst belangrijk. Ten eerste, omdat de Rechtbank, geljjk de Kanton rechters te Sliedrecht destijds, als juist heeft gehuldigd 'f standpunt van den Bond, dat tijdelijke diensten wel degelijk meetellen voor de salarisverhooging wegens dienst jaren. De Rechtbank verwierp de onderscheiding, dooi de gemeente Schiedam gemaakt, als zou bij de ver hooging tusschen tijdelijke en vastaangestelde onder wijzers verschil moeten worden aangenomen en slechts de tijd, als zoogenaamd vast-onderwyzer doorgebracht, meerekenen voor 't aantal dienstjaren. Voorts is de gevallen beslissing op een ander punt van nog wijdere strekking. De gemeente Schiedam had de niet slechts voor alle gemeenteambtenaren, doch ook voor partikulieren hoogst gevaarlijke leer verkondigd, dat over rechtsgeschillen tegen de gemeente, neerko mende op de zin en de beteekenis van een gemeente verordening (zooals o. a. de salarisverordening is) de rechter niet mocht oordeelen, doch uitsluitend 't Kollege van Burgemeester en Wethouders bevoegd was zulke geschillen te beslissen. De gemeente Schiedam beriep zich op artikel 1796 van de Gemeentewet, bepalende, dat: „tot het dagelijksch bestuur der gemeente, aan Burgemeester en Wethouders opgedragen", behoort o.a. „het beslissen der over (de) uitvoering (der verorde ningen van den Raad) gerezen geschillen." Ware die leer juist, dan zou dat dikwijls tot gevolg hebben recht loosheid van hen, die rechtsgeschillen als bovenbedoeld met de gemeente hebbenimmers 't Kollege van Burge meester en Wethouders zou dan rechter in eigen zaak wezen. Gelukkig heeft de Rechtbank niet met den Kan tonrechter te Schiedam evenbedoelde stelling der ge meente aanvaard. De Rechtbank nam terecht met den Bond aan, dat artikel 1795 der Gemeentewet met 't oog heeft op recTrisgeschillen tegen de gemeente. Deze worden door artikel 2 der „Wet. op de Rechterlijke Organisatie" aan de rechterlijke macht opgedragen. Als iemand zich beroept op een bepaalde prestatie, die de gemeente moet doen, als bijv. betaling van salaris, of op hem individueel tegen de gemeente toegekende en toekomende rechten, dan moet de rechter daarover be slissen. Voor den Bond was opgetreden diens rechtskundige adviseur mr. J. C. Post, advokaat te Amsterdam, en voor de gemeente Schiedam mr. D. Lodder, advokaat te Schiedam. We behoeven niet te zeggen, hoezeer deze uitspraak van den Rotterdamschen rechter ons verblijdt, ook voor onzen kundigen raadsman. de stakende jute-arbeiders tè Rijssen. Deze zeer ge- loovige menschen hebben ten einde raad, om hun wan- hopig-droe.ig leven verbeterd te krijgen, den strijd met den machtigen fabrieks-eigenaar aanvaard. STEUNT! STEUNT die menschen, in hun zoo rechtvaardigen strijd Vraagt steunlijsten aan den Penningmeester van den Schiedamschen Bestuurdersbond. D. A. VAN BEEKZ Beijerlandschestraat 25. „De notenkraker." Zooals bekend veronder steld mag worden, is het bekende en gewilde Zondags blad van Het Volk vervangen geworden door een apart geïllustreerd blad „De Notenkraker." Het Volk kost nu per week-abonnement 10 cents; met inbegrip van „De Notenkraker" echter 15 cents. De kraker afzonderlijk kost 7y3 cents per ex. De „Zaterdag-avond"-abonnees van Het Volk (welke er in Schiedam ook nog al zijn) hebben dus verschenen Zater dag alreeds geen blad ontvangen. „De Notenkraker" maakt een goeden indruk. Het formaat is royaalhet papier vangoede kwaliteit, zoodat „De Notenkraker" het overwaard is bewaard te worden om bij jaargangen te worden verzameld. Over den inhoud zullen wij thans geen oordeel geven. Maar ook al hadden wij de verdeeling van het blad in meerdere rubrieken liever gezien, we meenen gerust te mogen voorspellen dat „De Notenkraker" voor de arbeiders wekelijks een zeer gewilde gast worden zal. Moge de geboorte van „De Notenkraker" ter toe bijdragen, het abonnentental van Het Volk beduidend grooter te doen worden óók in Schiedam. Een arbeider, die wat voor z'n ontwikkeling over heeft, beginne met zich op Het Volk te abonneeren. Men wende zich steeds tot den agent te Schiedam St. Klepke, Helenastraat 16. Kloosterman. Zondag 27 Januari zal er van anarchistische zijde een vergadering in „Constantia" worden gehouden, waarin Kloosterman het onderwerp „Anarchie" zal behandelen. Ter geruststelling van alle zenuwachtige menschen zy bij voorbaat meegedeeld, dat, naar wij vernamen, de rede nu meer tegen de sociaal-demokratie (De Moker iu 't bijzonder) gericht zal zijn en dat er dus voor eenige aktiviteit van „St. Paulus" geen reden bestaat. Volgens menschelijke berekening is er dus op rel letjes geeti kans en zal de vergadering zonder eenige bizondere belangstelling kunnen plaats vinden. Steun voor Rijssen. Het bestuur der „Alg. Coöp. Bakkerij" alhier besloot f 50.beschikbaar te stellen voor de stakers te Rijssen. Een zeer lofwaardig besluit. De afschaffing der kermis. Op Donderdag 17 Januari a. s., des avonds 8 uur zal vanwege den Schied. Bestuurdersbond een vergadering gehouden wor den in het Verkooplokaal aan de Lange Haven, waarin Dr. J. van Leeuwen zal spreken over het onderwerp: „De afschaffing der Kermis." Zooals men weet, is door den Bestuurdersbond een adres bij den Raad ingediend bij gelegenheid van de behandeling van het kermis-vraagstuk, waarin wel op afschaffing der kermis werd aangedrongen, maar onder voorwaarde dat er ander edeler volksvermaak voor werd in ruil gegeven. Blijkbaar werd echter het „parti- kulier initiatief" ook hier weer den voorrang gelaten en bepaalde de Raad zich er toe een subsidie beschik baar te stellen voor het beoogde doel: veredeling van volksvermaken. De Bestuurdersbond meent, dat thans uit de burgerf een comité dient aangewezen te worden, dat desnoods de voorloopige regelingen treilend, de oprichting van een vereeniging op dit gebied heeft voor te bereiden. Daarom is de vergadering voor ieder vrij toegankelijk gesteld en zal er natuurlijk gelegenheid zijn tot ge dachten wisseling. Doel der vergadering blijft echter de vorming van een voorloopig coinité.^ Wil dit doel bereikt worden dan dient ieder, die meew'erken wil om in de plaats van de kermis-banaliteiten volksfeesten te krijgen, waaraan werkelijk iedereen kan deelnemen en geen enkele partij of richting zal zijn uitgesloten, aan het doel z'n medewerking te verleenen en te beginnen met de vergadering bij te wonen. Oók een reden. De Nieuwe ageert geweldig tegen onzen postdienst. Zóó zelfs, dat ze vorige week telegrafisch de bemiddeling om betere dienstregeling van den direkteur-generaal heeft ingeroepen. Want, zoo deelde ze mee, de bladen die 's avonds bezorgd moeten worden, kwamen 's morgens om 11 uur eerst in 't bezit van den Aiewwe-redacteur. Wij vinden een kleine storing in den postdienst in de Nieuwjaarsdagen op z'n minst begrijpelijk en peinsden ons af waarom de Nieuwe toch zoo aanbassen zou. „Snap-je 't niet?" vroeg 'n kennis. „Zeg dan 'ns, hoe de Nieuwe zou verschijnen, zonder En hjj deed wijs- en middelvinger als schaarbekken op-en-neer gaan. Toen snapten we 't. „Wat een beste kerel." Boertje was naar de markt geweest in de stad, meldt de Geld. Hij liep 'n paar keer de straat op en neer en wilde eens zien hoe laat het was. Mair wat is dat? Horloge naar de maan. Gelukkig ziet hij een agent en deelt dezen zijn verlies mee. „Ik verzeker je, er zal geen steen omgekeerd blij ven, zóó zal ik er naar laten zoeken", sprak de dienaar van den H Hermandad. Getroost ging ons boertje naar huis. Acht dagen later was hy weer in de stad en zag, dat de heele straat was opgebroken voor de gas leiding maar dat snapte hjj niet. En kijk, daar stood weer dezelfde goeierd van 'n agent. „Wel, m'n lieye mensch, zooveel moeite had je voor m'n ouwe knol niet behoeven te doen," zei de buitenman. „Voor jou heb it alles over", hernam de man der wet. En de landman ging zijns weegs en dacht: „Wat 'nbeste kerel." In het laatst verschenen no. van De Milicien vertelt een onzer stadgenooten iets over „de herhalingsoefe ningen van het keurkorps," welke hij als Jager mede- maakte. Als bijdrage voor de anti-militaristische propa ganda is het meegedeelde zeker niet onbruikbaar. Men oordeeleJ Toen de dag van vertrek uit het kamp van Zeist was aangebroken, kregen wij des 's morgens een halt kommiesbroodje. Daar was niets tegen, omdat des 's avonds na aankomst in de kazerne de andere helft zou worden uitgereikt. Wij waren in de veronderstelling, dat by het aantreden een „fluitje" zou worden verstrekt, evenals het geval was bij ons vertrek naar het Kamp. Doch wij hadden buiten den waard gerekend. W\j dachten er niet aan, dat de Minister van Oorlog aan het bezuinigen was. Velen, ja de meesten onzer gingen dientengevolge zonder brood den gezegenden marsch van Zeist naar Utrecht tegemoet. Het was een echte treurmarscb, daar het hard regende en de meesten „rammelden" van den honger. Doch nu komt het mooiste nog aan. Te Utrecht aangekomen, kregen wij op het terrein om het lijngebouw „rust." Tegen vergoeding van een paar centen werd door jongens voor ons in de stad brood gehaald. Eindeljjk kwam er redding in den vorm van een bakker met een wagen brood. De man werd als het ware door de hongerige soldaten bestormd. Op bevel van den Bat. Commandant (4e Bat.), moest de bakker door een officier worden verwijderd. Deze zag daar alleen geen kans toe en vroeg versterking, welke onmiddellijk werd toegestaan. En het geschiedde in de dagen van 1906, dat een bakker, die brood ver kocht tegen gewoon tarief aan menschen, die bijna crepeerden van den honger, weggejaagd werd door: een officier met zes soldaten met de bajonet op het geweer.

De Moker | 1907 | | pagina 2