Uit ons Vereenigingsleven. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Ons Bat. was 's morgens om 10 a 11 unr vertrokken en eer t om ö1/* uur kwamen wij in. de kazerne aan. Al dien tijd waren verscheidenen zonder eten geweest. Zij die het hadden, moesten het zelf koopeu. De Bat. Commandant had, terwijl hij zelf een broodje at, nog de aardigheid aan eenige manschappen ite vragen, waarom zij gedurende de rust geen brood gebruikten. Toen zij antwoordden: „Wij hebben het niet," kregen ze tot bescheid: „Nu vanavond krjjg je weer eten." Waarom was er nu vóór den afmarsch geen brood uitgereikt en waarom mocht die bakker geen brood verkoopen Gemeente-werklieden. Eene correspondentie uit deze gemeente, voorkomende in het laatste no. van De Gemeentewerkman, vertelt van een mooie vooruit gang der loonen van de werklieden in dienst bij publieke werken. Die loonen zijn als volgt geregeld gewo den: Timmerlieden aanvangsalaris 23 ct. p. u. na 1 jaar dienst 24 ct., na 10 jaar, wat zij allen zijn, 25 ct. per uur. Een weekloon alzoo van f 14 25. Ditzelfde loon wordt ook uitbetaald aan metselaars en steenhouwers. Het aanvangsalaris van straatmakers en ververs is 22 ct. pei' uur, na 1 jaar dienst 23 ct. en na 10 jaar 24 ct. per uur. Tuinders en steenzetters aanvangsalaris 21 ct., na 1 jaar dienst 22 ct. en na 10 jaar 23 ct per uur. Opperlieden en aardewerkers aanvangsalaris 19 ct., na 1 jaar dienst 20 ct. en na 10 jaar 21 ct. Dus wie 19 ct. verdient, ontvangt per week t 10.80 20 - 11.40 21 - 12.- 22 - 12.50 23 - 13.10 24 - 13.70 .25 14.25 De arbeidstijd is dus zoowel 's zomers als 's winters 57 uren per week. Daar wij vroeger 's zomers om half zes begonnen, zal dat voortaan om 6 uur zijn gedurende 7 maanden ongeveer. Ook de werklieden aan de reiniging verbonden heb ben een flinke stap voorwaarts gedaanover het alge meen willen wij er eens op wijzen dat de loonen der werklieden in gemeentedienst den laatsten tijd een be langrijke verbetering hebben ondergaan, welke, het zij er direkt aan toegevoegd, dringend noodig was. We wenschen de nog zoo jonge, maar tevens zoo krachtige af deeling van den gemeentewerkliedenbond van harte geluk met het verkregen succes op haar werken; het moge voor vele gemeentewerklieden, die flauwhartig genoeg zijn zich buiten d^ vakvereeniging te houden, óf koekeloeren in het futlooze clubje dat „Ons Belang" heet (ofschoon het zich totnogtoe héél weinig aan de belangen der gemeente-werklieden ge legen liet liggen); we verheugen er ons echter tevens in, door onze kritiek op het van ouds beruchte ge meentelijk uitbuitings-systeem, tot de bovenvermelde verbeteringen het onze te hebben kunnen bijdrhgen. In dat opzicht moet aan De Moker toch nog wel eenigen invloed worden toegekend. Slechts het openbaar maken der arbeidsvoorwaarden en de kritiek op de onvoldoende regelingen, leiden tot verbetering, zonder dat aan gewelddadige strijdmiddelen vooralsnog behoeft te worden gedacht. Dit hebben in de laatste weken de onderwijzers, politie-agenten, gemeente-reinigers en de werklieden ervarenzij het velen, zoowel den arbeiders in gemeen telijken als in partikulieren loondienst, ter leering! Van een „verdienstelijk" ambtenaar. Bjj de begrootingsdebatten in onzen gemeenteraad het vorig jaar, werd door een der raadsleden zijn ongenoegen uitgesproken over de minder heusche bejegening, dien hij van zeker ambtenaar ondervonden had. De heer Versteeve vond daarin aanleiding dien man een pluim op den hoed te steken door hem overigens als een „verdienstelijk" ambtenaar voor te stellen. 't Is mogelijk dat de man inderdaad verdienstelijk is, maar aan den anderen kant staat ook dit vast dat hij zich zoo "nu en dan veroorlooft te denken en daar naar ook handelt. „Ik ben ik, en niemand anders Een mooi staaltje daarvan speelde zich de vorige week Woensdag in zijn kantoor af. Een werkman komt even half een het kantoor, dat 'reeds vol met wachtenden stond, binnen, in zijn schik natuurlijk dat hij het „overtollige" geld op zoo'n fat soenlijke manier kwijt kan raken. De man wacht ge duldig zijn beurt af. Al de anderen zijn geholpen en nu is hij aan de beurt. Maar, o wee, daar slaat de klok van den kerktoren met dreunenden slag: één, de tijd waarop het kantoor voor het publiek gesloten Wordt en onzen werkman wordt heel beleefd verzocht met zjjn centen maar eens terug te komen! En als wij er nu nog op wijzen dat hij de eenig was die nog geholpen moest worden, dan zal ieder het wel met ons eens zijn dat zulk gedoe veel lijkt op kwajongens werk. Intnsschen zouden wjj gaarne op gezag van den heer Versteeve aannemen dat het een „verdienstelijk" amb tenaar is, maar „De Stem des Volks." De zangvereeniging van dien naam hield Dinsdagavond een druk bezochte ledenvergadering. De belangrijkste punten der agenda waren de herdenking van het éénjarig bestaan, een voorstel om „De Stem" als onder-afdeeling bij de afd. der S. D. A. P. te doen aansluiten en een uitnoodiging om aan een concours, 2en en 3en Pinksterdag te Portugaal te houden, deel te nemen. Het laatste punt werd van de hand gewezen met het oog op den jeugdigen leef tijd der vereeniging, terwijl over de twee andere punten een geanimeerde discussie ontstond. Beide voorstellen werden met overgroote meerderheid aangenomen. Uit drukkelijk werd er echter op gewezen dat men uu niet beslist lid van de S. D. A. P. moet zijn om lid te kunnen worden van „De Stem." Alles blijft zooals het was. Alleen, ze heeft nu duidelijk uitgesproken dat ze onder arbeidersbeweging verstaat de beweging, die gebruik maakt van de drie wapens: de politieke, economische en coöperatieve. Deze beweging wenscht zij te steunen. Welnu dan, gij allen, die deze opvatting van den strijd deelt, het is voor u thans tijd om u bij „De Stem" aan te sluiten, om haar groot en sterk te helpen maken. Geeft u op als lid aan het repetitie-lokaal, bovenzaal Volkskoffiehuis, of by een der bestuursleden. Welkom Deze week werd, op iniatief der medespelenden in de ter gelegenheid van ons Jaarfeest opgevoerde Tooneelstukjes, opgericht en als onderafdeeling van de afd. onzer Pa-tij, de Tooneelvereeniging „Kunst en Vrijheid." Zij telt ongeveer 20 leden. Wij heeten haar van harle welkom en hopen, dat zij menige arbeidersfeestvergadering in en buiten onze gemeente met haar spel zal mogen boeien. ,,Op Hoop van Zegen." Maandagavond j.l. trad partijgenoot Dijkgraat ten tweeden male voor onze afd. in een visschersvergadering op, met bovengenoemd onderwerp. Op soms heftige, soms sarcastische, soms diep ontroe rende wijze geeselde spr. de slappe, krachtelooze, dikwerf niet eens in voldoende hoeveelheid verstrekte voeding; de diep-trenrige huisvesting, de meer dan bedenkelijke loonberekening en de gewetenloosheid waarmee door sommige reeders onzeewaardige schepen worden uitge zonden. In krachtige woorden wekte hij de visschers tot organisatie, tot stand houden in den thans loopenden strijd op. Onder veel aandacht en groote instemming werd zijne rede door de goed bezochte vergadering aangehoord. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, terwijl een collecte voor de visschers, onder de aanwezige niet-visschers gehouden, op enkele centen na f 6.— opbracht. Anarchistische manieren. Nauwelijks heeft de afdeeling van onze partij een aanvang gemaakt met het wakker schudden der arbeiders te Maassluis of de scheurmakers komen den boel bederven. Waar wij het stelsel aanvallen en de arbeiders opwekken door flinke organisatie de levensvoorwaarden te verbeteren, zooals partijgenoot Dijkgraaf dat zoo dnideljjk heeft uiteen gezet, zoeken de anarchisten hun heil in het persoonlijk uitschelden. Den vorigen Zaterdag hoorde men ze straten ver colporteeren met de Volkstribune, koopers lokkende door het uitgillen van „het schandalig gedrag van één der reeders." Natuurlijk komt het nu op ons hoofd neer, want in Maassluis weet men nog niet het onderscheid tusschen ons en de heeren „vrije-socialisten," zooals zjj zich noemen. Wij bedoelen hiermede niet, dat de sympathie of antipathie van de werkgevers ons kan schelen, maar dat door dergelijk gescheld de wakkerste onder de arbeiders iets tegen ons krijgen eer ze ons kennen. Maar dat is dan ook het doel van de heeren anarchisten. De strijd ,der visschers geëindigd. De strijd tusschen de reeders en visschers is j.l. Dinsdag avond geëindigd met een gedeeltelijke overwinning der visschers. In een^ conferentie tusschen hei bestuur der visschers- organisatie en de reeders, die bijna 3 uren duurde werden de voorwaarden vastgesteld, waaraan beide partijen zich zouden kunnen onderwerpen. Zij komen hierop neerde reeders wenschten de visschers te laten beugen voor 1 6/s zij hebben toegestemd in een verhooging van 1/s */0, zoodat het loon thans is gebracht op 1 6/, Voor de haringvisscherij wenschten de reeders de visschers aan te monsteren op een vast vast loon van f6— per week en 1% der besomming. Zij hebben toegestemd in f7.— plus 1%. Toen deze voorstellen in de vergadering der visschers werden gebracht, werden zij met slechts een geringe meerderheid aangenomen. Een zeer sterke minderheid stemde voor doorzetten van den stryd. Wij wenschen de visschersvereeniging van harte ge luk met de door haar behaalde voordeelen. Uit de Kniperswereld. De Federatie' van Kuipersgezellen-vereenigingen richt wederom een mani fest tot de burgerij, ditmaal om het resultaat van loon werken mee te deelen. Het stuk zegt o. a. „Den 30sten Mei hebben wij de eer gehad, met het bestuur der patroonsvereeniging „Ons Vakbelang" te eonfereeren over onze voorstellen, (wij deden ze toe komen 8 Mei) waar bleek dat het bestuur der patroons vereeniging „Ons Vakbelang" geen tijd had gehad om voldoende te kunnen oordeelen over den loonstandaard enz (en dat na 22 dagenen waar wij dus niets anders konden doen dan onze voorstellen aan te bevelen bij het bestuur, die allen persoonlijk verklaarden ons terwille te zullen zijn op hunne ledenvergadering, die toch moest beslissen. Na een en andermaal op antwoord te hebben aan gedrongen, ontvingen wij den 7den Juli een schrijven van den heer G. Struis, Secretaris der patroonsver- eenigin.g waarin hij mededeelde, dat door „de geringe opkomst der leden, onze voorstellen (door het bestuur der patroonsvereeniging overgenomen), niet konden be handeld worden." Na ontvangst van dit schryven besloten wij zoo spoedig mogelijk te probeeren om, waar een collectieve overeenkomst niet mogelijk bleek door de weinige sym pathie der patroonsvereeniging voor een dergelijke zaak, trots het ,,ons ter wille zijnvan de heeren A. van den BergVoorz. en G. Struis, Secretaris en het overige bestuur, om met de patroons persoonlijk in onderhande ling te treden. Deze poging bad aanvankelijk succes. Op -onze uitnoodiging tot het bijwonen eener ver gadering op 13 Juli waren een elftal patroons, benevens bestuur der patroonsvereeniging, aanwezig, terwijl enkele schriftelijke bewijzen van instemming ingekomen waren. Het resultaat van deze vergadering was, dat wjj zou den zorgen voor een persoonlijk bezoek bij de patroons die niet aanwezig waren, welke zonden worden uitge- noodigd om hun handteekening te plaatsen, onder de door ons gewenschte overeenkomst, onder voorwaarde echter dat zij zeiven zouden beslissen over het al of niet doorgaan der overeenkomst, wanneer het blijken mocht dat er niet voldoende deelneming was, terwjjl de meerderheid van het bestuur der patroonsvereeniging te kennen gaf hierbij niet te zullen mede werken, aange- aangezien zij verbonden waren aan de meergenoemde Isotarieele acte. Waarbij aan de leden verboden wordt ander loon uit te betalen dan de vereeniging vaststelt. Wij zijn zoover wij tijd beschikbaar hadden, er op uit gegaan om handteekeningen te verkrijgen en spoedig reeds waren een 10 tal verkregen, terwijl er 8 georga niseerd waren, en uit dien hoofde bezwaar maakten, maar er niet tegen waren; vier waren er voor maar wenschten niet te teekenen, en acht, georganiseerden of ongeorganiseerden, verklaarden er zich tegen. Onderwijl scheen het bestuur der patroonsvereeniging ook iets te moeten doen, althans de vereeniging die 11 dagen te voren er blijkbaar niets voor gevoelden, be sloot in hare vergadering van 16 Juli de loonstandaard ten gunste der gezellen te wijzigen. Dit werd ons schriftelijk meegedeeld den 17den Juli. In de meening dat nu onze zaak nog een normaal verloop zou hebben, staakten wij onmiddellijk het per soonlijk bezoek, in overleg met eenige onderteekenaars, die het ook beter vonden dat verder met de patroons vereeniging onderhandeld werd. Wie beschrijft echter onze teleurstelling toen wij, na herhaald persoonlijk aandringen bij den Voorzitter A. van den Berg, den 2en Augustus den gewijzigden loon standaard, met een begeleidend schrijven waarin de voorwaarden stonden, waarop die gewijzigde loonstand aard door ons moest worden aanvaard, ontvingen. Na dit schrijven te hebben medegedeeld en gecriti- seerd, deelt het manifest mee, dat de by de Federatie aangesloten vereenigingen besloten den door de patroons aangeboden loonstandaard te aanvaarden, onder voor waarde dat hij zoo volledig mogelijk zou worden ge maakt door een commissie van patroons en gezellen, en zou worden gehandhaafd tot 31 December 1907. Daarop deelde de Patroonsvereeniging mede dat zy de besprekingen niet verder kon voortzetten. Dat kuiperspatronaat blijkt toch maar, precies zooals wij dezen zomer in onze artikelen over de kuiperij schreven, van een bizonder soort te zijn. In eersten aanleg meenden zij zich van de zaak te kunnen afmaken, door de Federatie met een kluitje in het riet te sturen. loen dit niet lukte, toen door het energiek werken der Federatiebestuurders de zaak er voor de arbeiders beter kwam voor te staan, namen zij zich, zooals duidelijk blijkt, voor, den boel in het honderd te sturen, door den schijn te wekken alsof zij zelf de zaak ern stig zouden regelen, en er zich op het laatste oogenblik weer met een Jantje van Leiden af te maken. 't Zijn toch buitengewoon eerlijke, humane menschen die koninkjes van het kuipersblok Dat de gezellen toch uit deze historie voor de zoo- veelste maal de les mogen putten, dat zy er niet op behoeven te rekenen, dat hunne patroons vrijwillig betere arbeidsvoorwaarden zullen toestaan. Zij kunnen slechts het resultaat zijn van het stevig, volhardend werken van het personeel zelf. Onnoozele zielen-vangts. De Vlaardingsche Courant (die met Nieuwjaar orgaan der anti-revolutio naire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" is ge worden) heeft in haar nummer van 5 Januari een hoofd artikel: „In welke richting?" We diepen uit dit artikel op, dat onze anti's eigenlijk zijn „konservatieve demokraten," of ook wel „demokra- tische conservatieven" Ja, ja, als je de kerkelijke arbeiders moet lijmen, kom je wel eens tot wat onzin /"V

De Moker | 1907 | | pagina 3