Om een menschenleven. No. 47. ZATERDAG 19 Januari 1907. 6e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stnkken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woens ;ag a. s. 's middags 12 ïmr in het bezit der Redactie zijn. Vlaardingen. Afdeelingsaieuws. FEUILLETON. Zorgt voor uw kiesrecht! ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling. 25 cent per kwartaal franco per post 80 cent Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONST ANTI A", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie 's Woensdagsavonds van 71/,8!/s uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar Oosterdwarsstraat 27. Vooral voor hen, die gewoonlijk bij een der colporteurs een blad kochten, is het van belang, goed acht te geven op bovenstaand adres. Daar toch kunnen zij geregeld zich van een blad voorzien, zonder verhooging van prys. Denkt om de propaganda! De Bode herinnert er aan, dat hij Zaterdagavond van 810 uur in „Constantia" zitting houdt tot inning der contributie. Men gelieve, tot vergemakkelijking zijner werkzaam heden, hiervan goede nota te nemen. Door het bestuur der afdeeling was de commissie voor huisbezoek uitgenoodigd tot eene vergadering op Zondag 13 Januari 1.1. in „Constantia." Zooals het vorig nummer van De Moker vermeldde, konden alle partygenooten aan die vergadering deelnemen. Aan dien oproep hadden een 10-tal leden gehoor gegeven. Door onze Afdeelings-voorzitter werden de ïverkzaaïuhcden nader uiteengezet en daarna werd besloten een vaste „Club" te vormen. Een voorzitter en een secretaris werden benoemd. Besloten werd als eerste werk den kiezersk"week ter hand te nemen. Wij wekken den kiezers dringend op zich op te geven aan de leden der Club en in „Constantia." De „Club" houdt zitting op Zaterdag 19 Jan. 's avonds van 81/,10 uur en Zondag 20 Jan. 'savonds van 6 -8 uur in „Constantia." Arbeiders, denkt dus om uw plicht. Partijgenooten, duit u aan bjj de „Club" en werft kiezers. Houders van cursuskaarten-Hermans worden ver zocht de kaarten en de gelden van verkochte Nu lag ze daar weer, te zwak en te ziek om zich te verroeren. Naast haar in de alcoof lag het kleine wicht, een meisje, zwak wezentje, maar toch levens vatbaar, met geregelde ademhaling en op tijd hongerig. Niets deed eenig onraad vermoeden. Maar eiken keer als zij wakker werd, 't zij daags, 't zij 's nachts, verbeeldde zij zich te merken, dat de ademhaling gestoord was, dat 't hoofdje of de handjes gloeiden. Hij, onverschillig, liep 't wicht voortyj en zag het niet. Zij zag die onverschilligheid voor komedie aan, een nieuw bewijs van schuld. En toen hij er wel eens naar keek, meende zij in zijn blikken moordlust te bespeuren. Voor de andere kinderen was zjj minder bang meer, want gedurende de eerste dagen van haar kraambed was hij vaak met hen onder haar oogen uit geweest en er was hun geen kwaad geschied. Neen, op de grooteren was het niet gemunt, maar dit kleine wicht, dit handjevol mensch, dit brooze leventje, daarop richtten zich zijn misdadige bedoelingen. Hij zou het trachten te vermoorden, zooals hij het vorige vermoord had. Vermoord, zonder geweld, door het hulpelooze schepseltje naakt in de winterkou te leggen. Dat was haar verdenking. Maar bewaken zou ze dit, zonder poozen. Geen oogenblik zal hjj erin slagen, met het wichtje alleen te zijn, ze zal voorzorgsmaat regelen nemen, zij zal Uit werken gaan zal ze kaarten te verrekenen op de hnish. vergadering op Zondag 20 Januari. De Afd. Secretaris. Den partijgenooten herinneren wjj aan de huishoudelijke vergadering, welke Zondag a/s. 'smorgens 10 uur, in „Constantia" gehouden wordt. Voor de agenda zie meD achterstaande, advertentie. „Excelsior" vergadert op J)onJ "dag 24 Januari,, 's avonds 8 uur in „Constantia." In de advertentie, welke in dit no. voorkomt, vindt men de agenda vermeldt. Aan Directeuren en Besturen der Ziekenvereeni- gingen, alhier. Beleefd doch dringend verzoekt de commissie belast met het onderzoek naar de ziekenverzorging hier ter plaatse, antwoord op hunne per brief gestelde vragen. De vereenigingen, van welke wij reeds antwoord ont vingen, onzen dank. Namens de Commissie, J. Hinkelaar, Secretaris. Gebouw „Constantia". N. B. De gegevens worden niet openbaar gemaakt! Tusschen 1 en 15 Februari moet men zich ter secretarie aanmelden, om als huur-, loon-, spaar bank- of examen-kiezer te worden aangemerkt. Belasting-kiezers behoeven zich niet aan te geven, wanneer zij hun aanslagen over het laatstver- loopen jaar in de Rijks-belastingen (personeele-, grond-, vermogens- en bedrijfsbelasting zijn rijks-belastingen) hebben voldaan vóór 1 Februari. Wie pas in Februari betaalt, moet met zijn voldaan biljet vóór 1 Haart naar het gemeentehuis gaan. niet, wat hij ook doet. Zij zal op 't wichtje passen, dag en nacht. Het zal armoede geven, dat weet ze. Dat zal hij haar kwalijk nemen, hij zal razen en tieren, haar ver wijten doen, de kinderen vervloeken, moedwillig nog minder geld thuis brengen dan anders, om haar te dwingen, 't Doet er niets toe, het kind alleen laten zal ze niet. Hij zal er afblijven. Als ze hem betrapt, dat hij 't schepseltje belaagt, dan zal ze opvliegen; ze zal zich op hem werpen, ze zal hem de nagels in 't gelaat zetten, ze zal hem bijten en trappen. Zóó lag ze zich op te winden, heele dagen en nachten. Als hij één oogenblik haar verdenking had geraden, zon niets hem geheim gebleven zijn. Maar hij wist van haar verdenking niets, hij had zijn plan en hij wachtte af. Eenige weken gingen voorbij. Als hij zag, dat hij geen gelegenheid kon krijgen met het kleine wicht alleen te zijn, dacht hij slechts aan toeval. Zij sleepte het schepseltje overal mee, liet het niet thuis als hij thuis was en zelfs als zij zelf thuis was zag hij zich elk oogenblik bespied. Terwijl zij vroeger had gezocht naar gelegenheden om wat te verdienen, scheen zij er nu niet meer over le denken. Als hij mopperde over hun armoede, die steeds erger werd en er op aandrong, dat zij weer poogde er wat bij te verdienen, beriep zij zich niet op het'kind. Instinktmatig voelde z(j, dat zy daarmede het gevaar voor het wicht vergrootte. Nu beriep zij zich op haar eigen zwakheid, die dan ook steeds verschrikke lijker werd. Als zy over de kamer heen en weer wan kelde, deed ze aan een lijk denken en als ze daar zat, met den zuigeling aan de borst, was het geheel een toonbeeld van het schrikkelijkste armoe-leed. De grootere kinderen, hongerig en zonder toezicht, liepen op straat, zij wist niet wat ze daar deden, doch Wie in 1906 is verhuisd naar een andere gemeente, moet met zijn voor voldaan geteekend aanslagbiljet vóór 15 Februari naar het gemeentehuis van zijn nieuwe woonplaats gaan om zich aan te geven. Examen-kiezers hebben zich slechts éénmaal aan te geven. Woning-kiezers (als zij te Schiedam minstens f 1.75 per week verwonen) hebben zich ook slechts aan te geven als zij nog geen kiezer zijn, onder voor waarde dat zij hoogstens éénmaal in het afgeloopen jaar zijn verhuisd. Zoo zij meermalen verhuisd zjjn, is aangifte noodzakelijk. Spaarbankkiezers, die ten minste f 50.— op Rijks- ol Nutsspaarbank hebben; blijven kiezer zoolang zij dit bedrag onaangetast laten. Eoonkiezers, die ten minste f 9.inkomen per week genieten en van 1 Januari 1905 tot 31 Januari 1906 niet meer dan twee maal van werkgever (geefster) verwisseld zijn. Wie geen kiezer was heeft zich vóór 15 Februari aan te geven wie kiezer was, krijgt een nader in te vullen biljet thuis. Wie uiterlijk 15 Mei a. s. 25 jaar is ge worden en in de termen valt, kan kiezer worden. Men geve zich goed rekenschap van het groote belang dat hier in het spel is. Elk arbeider die kiezer kan wezen, moet kiezer wezen. Dit jaar hebben we de verkiezingen voor de Provin ciale Staten. Uit deze worden de leden der Eerste Kamer (de beroemde rem op wetgevend gebied) gekozen. Kiezer voor de Provinciale Staten is men, als men kiezer voor de 2e Kamer is. Maar ook hebben we dit jaar de algemeene verkie zingen voor de gemeenteraden. En ook daarom moet ieder arbeider zorgen dat hij vooral dit jaar kiezer is als hij het zijn kan. Kiezer van den gemeenteraad is ieder, die belasting kiezer is voor de 2e Kamer. De woning-, loon-, en andere kiezers hebben het gemeente-kiesrecht als zij in de plaatselijke direkte geheel haar toestand zag ze zoo in, dat een katastroffe overmijdelijk was. Nu was 't Zaterdagavond en hij kwam thuis. Meer dronken dan gewoonlijk en een paar uur later. Toen ze hem 't geld vroeg, barste hij los in een vlaag van toorn. Zij liet hem schreeuwen, tot hij op zeker oogen blik zei Sla dat mormel de hersens in, dan wordt 't weer anders en zoo niet Maar hier bleef hij steken. Als een dreigend spook had zij zich opgericht en als bezeten gilde zij Ja, ja, zooals je 't ander vermoord hebt. Moorde naar Moordenaar En nu spuwde zij hem alles wat ze meer dan twee jaarlang had gedacht en vermoed, in 't gezicht, onder uitingen van woesten haat. Vermoorden wil je 'tVermoordenKom er eens aan En zoo dreigend had ze voor hem gestaan dat hij met een vloek op de lippen wegliep, de trap af, uit roepende dat hij 't verdomde, dat ze maar moest zien hoe ze 't met haar jongen stellen zou. Toen hij weg was, werd ze nog angstiger. Nu zou hij méér gaan drinken, dan terugkomen en dan zou 't gebeuren, het verwachte, de moord Zij werd er gek van, stapelgek en in haar waanzin greep zij het wezentje en drukte het aan haar borst. Toen, in een huivering, die haar langs den rug liep als een ijskoude waterstraal, drukte zij, drukte kramp achtig, en toen viel zij, languit, als een omgevallen paal, met den kleinen in haar armen, het wicht in haar val verpletterend. (UitDe Volkstrijd.) MOKER

De Moker | 1907 | | pagina 1