Steunt! Steunt! Uit ons Vereenigingsleven. Drankbestrij ding. Vlaardingsche IJzerkoekjes. dempte Biersloot te Vlaardingen, terwijl hjj werkzaam was op het dak van de mouterij der firma J. T. Beukers, daar afgegleden en gevallen in de goot, die afbrak, zoodat de man op de binnenplaats der woning van dr. Vinkesteya terecht kwam. In die woning opgenomen, bleek hij daar aan het hoofd en een der armen en beenen verwond te zijn. Later werl bevonden, dat het bedoelde been gebro ken was. Op advies van een geneesheer werd hjj per raderbaar naar het ziekenhuis en later naar Vlaardingen vervoerd. Dinsdagmorgen 8 ure geraakte L. M. van Tour in de fabriek der firma Kips Co. tusschen een wals en een ijzeren band, die hij aan het walsen was, met den rechteronderarm bekneld. Na geneeskundig geholpen te zijn, is hij naar zijne woning te Rotterdam gegaan. De arbeider verdient tegenwoordig een hoos: loon; werkt n schijntje uren per dag licht, dat hij ten minste de risico heeft zoo nu en dan een arm, been, of den nek te breken Patroons-risico is in den regel veel duarder. Schiedamsche Bestuurdersbond. Zondag morgen werd in „Het Volkshuis" een algemeene ver gadering gehonden. Alle vereenigingen waren ver tegenwoordigd. Bij de opening sprak de voorzitter, verwijzende naar hetgeen in het afgeloopen jaar door den S. B. B.. werd gedaan, den wensch uit, dat in het nieuwe jaar elk voorstander der vakbeweging het zijne er toe zal bij dragen de organisatie der arbeidersklasse te Schiedam te bevorderen. Het oude jaar was on.^ goed; verschil lende organisaties gingen zelfs zéér beduidend vooruit, zorgen wij allen er voor, dat ook in het ingetreden jaar de invloed der vakbeweging steeds stijgen zal. Meegedeeld werd, dat na bijna 4 maanden lang vragen om een lokaal voor de cursussen in lezen en schrijven, nog steeds van B. en W. geen antwoord is bekomen. Tal van verzoekschriften zijn verzonden; herhaalde- lijd is geïnformeerd, steeds zónder resultaat. Aan be- lo/<en ontbreekt het wel niet, maar Burgemeester en Wethouders schijnen geen tijd te hebben een beslissing op het verzoek te nemen. Het Dagelijksch Bestuur verkrijgt de opdracht zich tot den Raad te wenden met Let verzoek subsidie nit de gemeentekas te mogen ontvangen. Dan kan wel een geschikte lokaliteit ge huurd worden. ■^e*' Da£- Bestuur deed het voorstel de steunbewe ging voor de stakende wevers te Rijssen ter hand te doen nemen door den S. B. B. Aldus werd besloten. Een strooibiljet zal worden verspreid, waarin de oor zaak en het verloop der staking zal worden uiteengezet. Ook zal het Dag. Bestuur zich in verbinding stellen met „Patrimonium" en den R. K. Volksbond, om te pogen samenwerking te verkrijgen bij het verzamelen van steun. Intusschen zijn lijsten verkrijgbaar gesteld bij deu Penningmeester van den S. B. B. Besloten wordt in het laatst van Februari een feest- vergadering te houden, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn tot aanschaffing van een banier. Het Dag. Best. kreeg opdracht de regelingen voor* deze bijeen komst te treffen. Goedgekeurd werd de houding van het Dag. Bestuur ten opzichte van de afschaffing der kermis. De verwachting werd uitgesproken, dat de georgani seerde arbeiders de. oprichting van een neutrale ver- eenigiug tot veredeling voor volksvermaak zooveel mogelpk zouden bevorderen. Bjj de rondvraag werd de oprichting der Ambachts school hier tel- stede ter sprake gebracht en door enkelen werd het betreurd dat de vakvereenigingen zoo weinig belangstelling toonden voor de oprichting eener Am bachtsschool. De diskus-ie over dit onderwerp liep echter zóó ver, dat er geen kans was de kwestie voldoende te behandelen en tot eenig resultaat te komen waarom besloten werd op Zondag 27 Januari a.s., voormiidags half elf, in „Het Volkshuis" wederom een algemeene bestuursvergadering te houden (welke niet nader zal worden gecon voceerd) met als eenig punt van behande lingde houding der vakvereenigingen ten opzichte dei- Ambachtsschool. Na afdoening van nog enkele kleine zaken werd de vergadering gesloten. Bakkersgezellen. Aan de Bakkersbode oit- leenen we het volgende uit een Schiedamsche corespon- dentie: De Bruin had als voorzitter zijn ontslag aangevraagd, daar hij door te vele werkzaamheden verhinderd is de belangen der afdeeling naar behooren te behartigen. De bestuursfuncties werden nu als volgt verdeeld: J Kluytmans, voorzitter, H. van der Kamp. (Oostsingel) secretaris, J. van Meurs, penningmeester, J. van dei- Hoeven en P. de Bruin, commissarissen. Na eenige besprekingen werd op voorstel van het bestuur ons vroeger lid W. Rooyers, thans patroon, als donateur geroyeerd Over de arbeidsvoorwaarden en loonen aan de bakkerij van R. waren op de vorige vergadering klachten geuitR. (ter vergadering aanwezig) weigerde op de beschuldiging in te gaan; het bestuur zei een onderzoek toe, maar toen het bjj R. daarvoor een onderhoud aanvroeg, werd het geweigerd. Zulk een negatie der vakvereeniging kan natuurlijk zeker niet van een donateur worden geduld. Door de afdeeling zal een voorstel op den beschrijvings brief worden gebracht een fonds tot ui'keering bij over lijden te vormen, in den geest als dit bij den Typografen bond bestaat. Bjj overlijden van een bondslid wordt een storting uitgeschreven, voor elk lid fO.10 bedragende. Aan de nabestaanden wordt een vast bedrag uitgekeerd, 't geen bij ons f70 a f75 zou kunnen zijn. Een ver zekering die 't voordeel heeft van alle wiskunde „los" te zijn en geen nadeelige risico's heeft te vreezen. Verder werd nog besloten in Januari een openbare vergadering te houden, met Mol en De Bruin als sprekers. Branderskneclits. Zaterdag 12 Januari '07 hield de bond van Br.- en Dist.kn. alhier ziju jaarver gadering. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de vereeniging, hoewel langzaam, steeds vooruitgaande is, nieuwe leden traden in het afgeloopen jaar toe blijkens het verslag van den penningmeester was de stand der kas bevredigend te noemen. De Bond nam in het afgeloopen tijdperk deel aan verschillende meetings voor vakorganisatie, Algem. Kiesrecht enz.verschillende stakingen (Wageningen, Leiden) werden gesteund. Voor de jute-arbeiders in staking te Rijssen werd f 25.— uitgetrokken. de stakende jute-arbeiders tè Rijssen. Deze zeer ge- loovige menschen hebben ten einde raad, om hun wan- hopig-droe .ig leven verbeterd te krijgen, den strijd met den machtigen fabrieks-eigenaar aanvaard. STEUNT! STEUNT die menschen, in hun zoo rechtvaardigen strijd Vraagt steunlaten aan den Penningmeester van den Schiedamschen Bestuurdersbond. D. A. VAN BEEK, Bejjerlandschestraat 25. De oorzaak van het alcoholisme. Enkele jaren geleden werd in het Engelsche Parlement het voorstel gedaan, een commissie te benoemen, om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de dronkenschap en haar gevolgen, het alcoholisme. Toen stond een der leden op en zei, dat hij dat zonder commissie en zonder onderzoek wel kon zeggen de oorzaak van de dronkenschap was het drinken en het voor de hand liggende geneesmiddel, dat de gealco- holiseerde maatschappij van deze krankheid geneest, is houdt op met drinken! Men struikelt wel eens over een waarheid, die vlak voor de voeten ligt. („Nat. Onth. Bode.") Wat een hoogleeraar in de geneeskunde er van zegt. Volgens mjjne meening is het gebruik van alcohol houdende dranken ook in zeer kleine hoeveelheden voor iedereen, in het bijzonder voor jongelieden, gevaarlijk of schadelijkofschoon het weerstandsvermogen van verschillende personen ongelijk is, mag men in het algemeen beweren, dat dat gebruik het plichtsbesef, het schoonheidsgevoel en de werkkracht vermindert en het ontstaan en de ontwikkeling van vele ziekten, wier gevolgen zich gewoonlijk eerst openbaren op gevorderden leeftijd, bevordert. Prof. Dr. S. Talma. Is alcohol goed voor de kou? Men herinnert zich, wal de bekende Noordpoolreiziger Peary, die op zijn pas gedane reis het dichtst van alle onderzoekers nabij de Pool gewe st is, gezegd heeft van het gebruik van alcohol in die koude streken. De Noor Astrup, die al twee keer een tocht met Peary heeft meegemaak-, heeft daarover een boek geschreven, waarin hjj ook be angwekkende bijzonderheden over alcoholgebruik meedeelt. „Op den sledetocht," zegt hij, „hadden we slechts een kleine flesch met whisky mee genomen, om in geval van ziekte te dienen en waaruit ieder een teug kreeg op den dag, dat de expeditie den terugtocht aanving." Astrup, die langen tjjd onder de Eskimo's aan de Smithsond gewoond heeft, zegt van deze: „Gedronken wordt slechts water. Langzamerhand kregen zij door ons smaak in koffie en thee, evenals in scheepsbeschuit. Sterken drank en tabak kenden zij natuurlijk in het geheel niet en wij pasten er wel voor op, dat zjj er ook niet mede bekend werden. Merkwaardig is het, dat zij ook geen enkel ander kunstmatig opwekkend of prikkelend middel kenden noch gebruikten." Nu zou men misschien denken, dat deze menschen saai en suf zouden zijn, doch niets daarvan. Astrup spieekt herhaaldelijk over hun onuitputtelijk goed humeur, zelfs in de moeilijkste oogenblikken van hnn hard levens lot. „De Eskimo's," zegt hij, „genieten een uitstekende gezondheid en iets van wat op criminaliteit gelijkt, schijnt bij hen onbekend te zijn. Hun moraal komt in doorsnee overeen met de grondstellingen van het Chris tendom alleen met dit verschil, dat zij bjj ons slechts in theorie erkend worden, terwijl zjj aan de Smithsond pradtisch beoefend word n." Een en ander is nu juist niet heelemaal in overeen stemming met de nog maar al te dikwijls gehuldigde meening, dat een borrel zoo goed voor de kou is en zoo noodig en nuttig! Risico van den Arbeid Dinsdagmiddag werd uit Schiedam per brandcar in ons Ziekenhuis gebracht de zwaar gekwetste metselaar M., die bij zijn arbeid op een dak van 10 meter hoog naar beneden was' gevallen. Zijn toestand is verre van bevredigend te noemen. Wanneer zou bij den arbeiders eens het besef ont waken dat zijn bedrijfsrisico vrij wat grooter is dan dat der patroons. Hebben de laatsten soms financieel risico te dragen; de arbeiders dragen fiuanciëel naar verhouding niet alleen evenveelzij dragen bovend en een lichamelijke risico, die dikwijls uitloopt op geheele ongeschiktheid tot arbeiden of tot groote vermindering hunner arbeids prestatie en levenskracht Debat. Dinsdagavond j.l. sprak Prof. Mr. P. A. Diepenhorst van Arasterdam voor de Anti-Rev. Kies vereniging „Nederland en Oranje" en „Liefde en Vrede" voor 3 a 40(J hoorders, over: „Godsdienst, de zaak van elks persoonlijke overtuiging". In een rede van ongeveer l1/, uur zette hij uiteen, dat deze door liberalen, vrijzinuig-demokraten en so- ciaal-demokraten aangeheven leuze, hoewel op zichzelf ju st, bij aanvaarding voor de anti-revolutionairen tot de meest noodlottige consequenties zou leiden. Hoewel godsdieus-. op zichzelf zeker is een zaak van „elks persoonlijke overtuiging", zo i is hij toch niet alleen een zaak des harten. Hij moet zich ook uiten naar buiten, in ons maatschappelijk, in ons politiek leven. Zij moet voor christenen vormen den grondslag van elke maatschappelijke en politieke werkzaamheid, den grondslag ook der politieke partij-groepeering. Onze partijgenoot Hoorweg maakte van de gelegen heid tot debat gebruik. Hij begon met spr.'s stelling te onderschrijven, dat Godsdienst zich ook mod uiten in het politieke leven, doch bestreed de daaruit door den spreker getrokken conclusie dat dus alle geloovigen zich hadden te orga- niseeren in een kerkelijk-politieke part'j. De christelijke godsdienst, de christelijk-godsdienstige literatuur biedt geen grondslag voor een speciaal christelijke politiek in alle phasen der maatschappelijke ontwikkeling. s Moet de politiek der christelijke partijen een demo- kratische ziju? Of een conservatieve? Ziedaar de vraag. Bjj de beantwoording van deze vraag staat het christelijke kamp wanhopig verdeeld. De eene groep, ten onzent onder aanvoering van Lohman, antwoordt: conservatiefDe andere groep, gevoiml door Patri monium-mannen c. s democratisch! Terwijl Kuijper, Heemskerck c. s. door duister gescharrel trachten deze ten slotte niet te vereenigen gro pen aan elkaar te lijmen. Het soc alisme besprekend toonde hij aan, dat dit maatschappelijk ideaal, dat de schromelijke onrecht vaardigheden zal opheffen, logisch moet voortvloeien uit de ontwikkeling, die onze maatschappij op dit oogenblik doormaakt en dat daartegen van christelijk standpunt niets kan worden ingebracht. Dat sommige sociaaldemokraten ongodsdienstig spre ken, zooals bijv. de door den spreker aangehaalden Franschen minister Viviani, bewijst niet dat uit het voorstaan van het socialisme als productie-systeem vijandschap jegens den godsdienst voortvloe t. Het be vpst slechts dat vele socialisten ongod dienstig zijn, 'n tot het socialisme gekomen christen zal anders spreken dan 'n daartoe gekomen ongeloovige. Hij besloot onder applaus met den anti-rev. arbeiders voor te houden, dat zij op den duur tot de conclusie zullen komen dat politiek hun plaats niet is in de conservatief-demokratische arbeiders-aan-kapitalisten- ljjmende anti-rev. partij, maar in een democratische arbeiderspartij; dat zij zullen leeren dat slechts door de sociaaldemokratie hun maatschappelijke positie tot een vaste en gelukkige zal kunnen worden gemaakt dat dus ook als christelijke arbeiders hun plaats is in de Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. In zijn repliek, die vijf kwartier duurde, terwijl voor debat aan onzen partijgenoot slechts een half uur was toegestaan, was de spreker zeker o -k naar 't oordeel van velen zijner geestverwanten zwak en blijkens de onrustigheid der vergadering, soms ook vrij vervelend. Hij moest de groote tegenstelling der conservatieve en

De Moker | 1907 | | pagina 3