Uit ons Vereenigingsleven. VlaardiDgsche IJzerkoekjes. Zietdaar een stuk.... onzinwaarde redactie. Ge werpt u wel op als voorlichter" van anderen, doch ge hebt zelve nog hard noodig voorgelicht te wórden. Ge praat en oordeelt over dingen waarvan ge niets atweet. Want nw heele redeneering valt in dnigen als men alleen slechts in aanmerking neemt, dat die clericale rechter onwaarheid sprak, toen hij zeide de staat heeft zich meester gemaakt van de goederen der katholieke geestelijkheid. De Fransche geestelijkheid verzet zich tegen het wettige gezag dat moest in uwe oogen verschrikkelijk zondig wezen wanneer zij slechts de onbeduidende formaliteit volbrengt, door de wet gevor derd, behoudt zij hare goederen en rechten. Uit voorop. Maar danals de geestelijkheid zich boven den Staat stelt en de wet trotseert, maakt niet de Staat zich meester van de goederen der geestelijk heid, maar vervallen deze aan de gemeente, die ze moet bestemmen voor liefdadige doeleinden. Dus de klerikale rechter loog. En: het Schiedamsch Volksblad leutetde over dingen, waarvan het geen snars afweet Nog een tweede staaltje van de voortreffelijke wijze, waarop het Schiedamsch Volksblad de anti-revolutionai ren pleegt voor te lichten Donderdagavond werd vanwege den Schiedamsche Bestuurdersboud een vergadering gehouden, waar Dr. J. van Leeuwen sprak over de afschaffing dei- kermis. Spr. achtte de kermis verouderd voor dezen tijd, doch wilde daarvoor aan het volk tooneel- en mu ziekuitvoeringen geven en daarna subsidie aan den Raad vragen. Daartoe wilde hij dan een nieuwe vereeniging oprichten. Sommige der aanwezigen wenschten dat deze zich zou aansluiten bij de pas opgerichte Oranje- vereeniging, doch daar konden de S. D. A. P.-heeren natuurlijk niet aan denken. Wel mocht de Oranje vereeniging een onderdeel der op te richten vereeniging worden. Nota bene, een Oranjevereeniging onder roode bescherming Na afloop der vergadering werd door het voor- loopig comité besloten een vereeniging te stichten onder den naam De kunst aan het Volk. Tot voorloopig bestuur werden benoemd Dr. J. van Leeuwen voorz., G. W. Snel le secr. en J. Tromp 2e secr., C. van Wijngaarden penn. Natuurlijk kunnen de mannen van Christelijken huize aan deze vereeniging hun steun niet geven. Bom dat is zooveel als ineens de vereeniging in 't verd boekje opgeschreven En wee u als de banvloek van het Schiedamsche Volksblad over u is uitgesproken. Het „natuurljjke" van het geval, dat mannen van Christelijken huize aan deze vereeniging hun steun niet geven kunnen, is o. i. even onnatuurlijk als dat de redactie van het Schiedamsche Volksblad hare plaats als openbaar mentor durft blijven bezetten. De mannen van christelijken huize zullen zich echter aan het advies van dat bekrompen heerschap, die in het Sch. Vlksbl. z'n wijsheid lncht, wel zeer- weinig gelegen laten liggen. Zóóveel vertrouwen hebben wjj nog wel in het verstand der auti-revolutionairen, dat ze die malle veroordeeling kalm naast zich zullen neerleggen. Een vereeniging als „De kunst aan het Volk" heeft. niets te maken met politiek; de anti-i evolutional en zullen, naar we vertrouwen, zoo verstandig zijn zich bij de vereeniging aan te sluiten en door den invloed die zij alsdan kunnen uitoefenen, voorkomen, dat de vereeniging in verkeerde richting kan worden geleid. Dat is praktischer dan zoo'n dwaze banvloek uit de verte er heen te slingeren De andere clown. De Nieuwe verzweeg alles wat over de oprichtiug der vereeniging „Kunst aan het Volk" gepubliceerd werd, kwam ook niet ter vergade ring, maar meende tóch na de vergadering haar ge wichtig oordeel er over te moeten weergeven. Na de nam- n der bestuursleden vermeld te hebben, zegt ze De namen van het meerende I dezer personen duiden reeds de kleur der nieuw op te richten vereeniging aan en de verhouding waarin ze tegen over de Oranje-Vereeniging staan zal. Men kan bijv. óók zeggen de namen van het meeren- deel dezer personen duiden reeds de verhouding aan waarin ze tegen >ver het zakkendragersgilde staan zal. Of de Nieuive adviezen, kunstkritieken of wat dan ook geeft regel is dat je er eens smakelijk om lachen kan. Uit het graf verrezen. Daartoe uifgenoodigd door het bestuur, zal de heer A. Roodhuizen van 's-Graveuhage, lid der Tweede Kamer en secretaris d^r Liberale Unie, hier op Donderdag den 31sten Januari in een vergadering, belegd door „De Jonge Liberalen" optreden met het onderw rp „Welke koers?" Enkele jaren geleden vernamen we, dat te dezer ste le een Jong Liberale Garde geboren was, maar sedert hoorden we van het lieve kind niets meer. 't Kikte zelfs niet. Zoodat we niet anders meer den ken konden of 't wurm was misschien kort na z'n ge boorte bij gebrek aan asem weer gebleven Nou, 'n gijntje dus, as-i dan ineens de tijding ver neemt, dat de doodgewaande springlevend is. We gaan dus den Blen nog op kraamvisite. Teekenend. In het Schiedamsch Volksblad komt het volgend ingezonden stuk voor Een ernstige vraag aan Patrimonium. Mijnheer de Eedacteur! Zooals wjj in de dagbladen en ook in uw blad heb ben kunnen lezen is er een groote staking uitgebroken aan de fabrieken van de firma ter Horst Co. te Rijssen in Overijssel. Ruim 1000 arbeiders hebben gemeend, na zeer lang onderhandelen met hunne pat oons van dit, het uiterste middel, gebruik te moeten maken. Volgens Mr. Sybrandy, den heer van Vliet, Bondsvoor zitter van Patrimonium en lid der 2e Kamer, Ds. Hoger- zeil en anderen, is deze strijd een rechtvaardige strijd en verdienen de stakers den steun van alle weidenkenden. Het meerendeel der stakende werklieden behoort boven dien tot de Christelijke partijen en het is voornamelijk daarom, dat reeds onderscheidene mannen, wier naam in onze kringen een goeden klank heeft, bij de Chris tenen er op hebben aangedrongen om de strijders niet alleen te laten staan, doch hen te steunen met stoffelijke middelen. Kunnen wij in Schiedam niets voor hen doen Ligt hier geen roeping voor Patrimonium Zou er niet een schaalcollecte kunnen worden geor ganiseerd, evenals voor de diamantbewerkers voor eenige jaren En wanneer het bestuur van Patrimonium zich hier eens voorspande, zou dat dan niet flink van stapel kunnen loopen Ik vraag slechts M. d. R. Mijns inziens is er nu zoo'n schoone taak voor een Christelijke werklieden- vereeniging. Het zijn onze broeders die daar strjjden voor een menschwaardig bestaan. Zou er niet eens een vergadering kunnen belegd worden, voor ieder toegankelijk, waar de kwestie werd besproken Kom Bestuur vai Patrimonium, kom eens op de vlakte. Enkele personen kunnen in dezen zoo weinig doen, een vereeniging op wier terrein een dergelijke kwestie ligt, zooveel. Moeten de sociaal-democraten ons weer voorzjjn? Neen? Welnu toon dan eens spoedig uwe belangstelling en liefde voor deze zaak. Hulp is noodig, broodnoodig. Met hartelijken dank voor de plaatsing. Hoogachtend, EEN PATROON. Het is wel teekenend, dat een patroon een werklieden vereniging in 'n geval als 't onderhavige de les moet lezen. Voor de werklieden in 't algemeen is er voor de zooveelste maal uit te leeren, dat „Patrimonium" een „werklieden"-vereeniging van bjjzondere soort is, zeker niet het-aa gewezen lichaam om de belangen der werk lieden te behartigen. Het zal den „patroon" misschien belang inboezemen te vernemen, dat „Patrimonium" een week geleden reeds een uitnoodiging had van den Schied. Bestuurders- bond, om gezamenlijk (en zeifs met den R.K. Volksbond) de steunbeweging te leiden. Ais 't wintertAls ge iets doen kunt, om 't leed in barren wintertijd van den arme eenig-zins te lenigen, laat 't dan niet. Een hongerige maag, een jj[un kleed is zoo uiterst pijnlijk, als 't buiten barnt Vergeet ook de vogels niet; enkele kruimels aan hen uitgestrooid, worden zoo dankbaar genoten. Schiedamsche Bestuurdersbond. De be stuursleden der aangesloten vereenigingen worden herinnerd aan de algemeene vergadering op Zondag 27 Januari, 's morgens half elf, in het Volkshuis, al waar het standpunt van den S. B. B. ten opzichte der Ambachtsschool zal worden besproken. Een goede opkomst is zeker alleszins gewenscht. Metaalbewerkers. In een verslag der hoofd bestuursvergadering, in de Metaalbewerker gepubliceerd, komt het volgende gedeelte voor: 5. Schiedam zond ons bericht, dat de positie der vormers aan de fabriek van Smulders met den dag ondragelijker wordt. Baas Sterk begunstigt op in het oog loopende wijze zijne familieleden en wél ten koste van de overige vormers. Deze gouden ploeg deelt de lakens uit op de fabriek en de firma geeft bewust of onbewust pri vilegiën aan deze familie, die zóó stuitend zijn, dat het vroeg of laat tot ernstige conflicten aanleiding zal geven. De afdeeling wenschte van het H. B. onmiddellijk ingrjjpen. Naar aanleiding hiervan was de bondssecretaris op de vergadering der af deeling van Woensdag 9 Januari en na grondige bespreking der grieven en uiteenzetting van den bond, werd onze taktiek in deze kwestie geregeld. Alle aanwezige nog ongeorganiseerde vormers sloten zich bij de afdeeling aan, en wanneer de afdeeling het tijdstip daarvoor gunstig acht, zal voor oplossing van deze ernstige grieven het hoofd bestuur ingrijpen. Een klein staaltje van bevoorrechtingDe gouden ploeg, waaronder de grootste knoeiers zitten! krijgt geregeld promotie, verdient met het beste stukwerk wekelijks een aantal guldens meer, belet de overigen het groote verzuim, dat door de christelijke feest dagen werd geleden, in te halen, wordt poeslief behandeld terwijl de andere arbeiders bij het m nste ongeluk bedreigd worden met ontsla', ondanks er met medeweten van de familie Baas, kostbare, door den gouden ploeg verknoeide stukken gietwerk in den grond verstopt worden enz. 't Is waarachtig een mooie pan! Zou de firma weten, dat dergelijke dingen op haar fabriek plaats vinden? We zullen een Moker aan haar doen toekomen. Daar in ons blad vrij geregeld de misstanden aan de werf Gusto besproken worden, voor zoover deze worden ge publiceerd, zou het o. i. wenschelijk wezen dat de firma zich abonneerde. Maar of ze 't doen zal?... Politieke Brieven. I. Het orgaan der Anti- Revolntionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje," de Vlaardingsche Courantis in haar beide laatste nummers aan het napleiten over het debat tusschen Prof. Diepenhorst en onzen partijgenoot Hoorweg, ver leden week Dinsdag in „Liefde en Vrede, gevoerd. Moest van de rede van den Heer Diepenhorst, voor zoover zij tegen de sociaaldemokratie bedoelde te gaan, en van zijn repliek op het debat van onzen partijgenoot, die dit blad nota bene i-n-d-r-u-k-w-e-k-k-e-n-d noemde, worden gezegd, dat het buitengewoon dunne, waterige, krachtelooze soep was,door de drie-starren van dezen redacteur is er bovendien nog een zuur, bedorven luchtje van dit treurige soepje gekomen. Wij zullen niet zoo arrogant zijn te meenen, dat het debat van onzen partijgenoot een buitengewoon diepen indruk op het in overgroote meerderheid kerkelijke arbeiderspubliek heeft gemaakt,— maar het napleiten op de stellingen van onzen debater doet het vermoeden rijzen, dat de heeren zélf niet gelooven aan het indruk wekkende van professor's repliek. Daarom moeten onze juiste stellingen nog eens door eenige „drie-starren" worden aangevochten. De sociaaldemokratie is anti-godsdienstig, zoo zong prof. Diepenhorst, en voerde als bewijs voor deze Stelling a-n de anti-godsdienstige woorden door den Franschen minister Viviani in de kamer gesproken. Zij is anti-go'sdienstig, zoo piept ons „driestar" schrijvend redacteurtje, omdat in de feuilletons van „Het Volk", in het Zondagsblad etc. wel eens minder aangename moppen voorkomen. En wij zeggenwat zijn deze anti-revolutionaire aanvoerders toch bijzonder, kleinzielige, benepen, maar ook buitengewoon valsche, intrigeerende menschjes. Dezelfde uitdrukkingen of als mop aangehaalde kinderlijke gezegden zijn in even grooten getale te vinden in de pers der katholieke coalitievrienden. Dezelfde Zondagsontheiliging, bedreven door ons vergaderen op Zondag, worden op minstens even groote schaal be dreven door de katholieke, ook christelijke wapenbroeders. Wat hen nog nimmer werd ten kwade geduid, geldt in ons voor anti-godsdienstige gezindheid. En waarachtig, een niet zijn christendom voor poli tieke doeleinden gebruikend, godsdienstig christen moest blijde gestemd zijn door het feit dat de strjjd der sociaaldemokratie in geen enkel opzicht is gericht tegen den godsdienst^ doch bedoelt de opheffing der schrikke lijke, dieptreurige, al maar ellende en ontbering voor de groote massa des volksscheppende kapitalistische maatschappij, moest blijde gestemd worden door het feit dat zjj eenig en alleen bedoelt de menschheid te brengen in een gelukkiger maatschappij. Maar onze het christendom in de eerste plaats voor politieke doeleinden gebruikende anti-revolutionaire politici, zoeken, zoeken en zinnen maar al door naar en op middelen, om toch maar de christelijke arb.-iders in naam van den godsdienst te kunnen aanvoeren tegen de sociaaldemokratie. Zij spelen een politiek spel met hen. Zij strijden niet tegen de sociaaldemokratie, omdat zij gelooven dat sociaaldemokraat-zijn in zich sluit het zich los maken van den godsdienst, zij bestrijden haar omdat zij tegen standers van den maatschappelijken vooruitgang, omdat zij conservatieven, reactionairen zijn. De heeren schrijven 'n spreken over „historisch materialisme," over „grondslagen der sociaaldemokratie," terwijl zij noch van het een, noch van het ander tittel of jota begrijpen. Het, „historisch materialisme" is riet de grondslag der sociaal-demokratie. Het is niets minder, maar 'ook niets meer dan een nieuwe filosofie, waarvan de mo derne sociologen en economen zich bij hun maatschappij- onderzoek langzamerhand allen zullen gaan bedienen. Of deze filosofie strijdig is met het Godsbegrip, is zelfs nog op goede gronden te betwisten. Wij behoeven dat echter niet te doen om de eenvoudige reden, dat wij als sociaal-demokraten daarmede in onzen strjjd totaal niets hebben te maken. Grondslag der sociaal demokratie is de wetenschap, dat uit het kapitalistisch voortbrengingssysteem het socialistisch systeem niet alleen kon, maar ook moet voorkomen. En tegen dien maatschappij-vorm is van christelijk standpunt niets in te brengendat moest niet alleen Prof Diepenhorst in het debat toegeven, dat erkende zelfs Dr. Kuyper De heeren houden wel van napleiten tegen de sociaal- demokraten ook wel van een debat met hen, d. w. z. op een rede van 1 *jt uur, V, uur debat! en l1/. uur repliek Als zij echter een openbaar debat over dit onderwerp aandurven, wij twijfelen niet of onze partijgenoot stelt zich daarvoor disponibel. Ouze conservatief-demokratische anti's hebben weer eens een echt politieke streek uitgehaald. De afd. van onze partjj had de besturen van een 17-tal vereenigingen u tgenoodigd tot bijwoning eener gecombineerde bestuursvergadering op Dinsdagavond j.l., tot het stichten van een steuncomité voor Rijssen. Daaronder waren de drie kerkelijke kiesveieenigingen en verder een 5-tal christelijke vak- of algemeene ver eenigingen. „Groen van Prinsteren" en „Bid en werk" bericht ten dat zij met de afd. van onze partij niet wenschten saam te werken en daarmede waren deze van de zaak af.

De Moker | 1907 | | pagina 3