Ditjes en Datjes. Uit ons Vereenigingsleven. Kijkjes op het Bureau voor Arbeidersrecht. Ylaardingsche IJzerkoekjes. misbruik maken van nw macht als „broodheer". Den worstelaar, die pronkt met zijn kracht, en die den zwakkeren tegen den grond werpt, wanneer deze hem de waarheid zegt, noemt men een „kracht-patser." „Zulk een „kracht-patser" die bij al zijn kracht toch nog een lafaard is, zijt gijDat middel had gij, als „humane" werkgevers nooit mogen kanteeren „Dat maakt u verachtelijk in het oog van alle wel denkende werklieden De Bondsbanier vermeldt nader nog, dat de laatste week er op de fabriek van Van den Bergh's Limited meer dan 30 werklieden ontslagen zijn geworden, wegens slapte. Ook de voorzitter der vereeniging „D. E. S." is onder de ontslagenen! Wat in deze zaak zonderling is, dat is, dat bij het ontslag geven niet diegenen het eerst aan de beurt komen, die het laatst zijn aangenomen, maar verschil lende werklieden die nog in October nieuw z\jn aan genomen, in dienst blijven, terwijl werklieden, met 6, 9, 18 en zelfs 17 dienstjaren op straat gezet worden! We kunnen voorloopig nog niet beoordeelen wat de drijfveer is dezer firma, die zich er altijd op beroemde, ook bjj slapte geen werklieden te ontslaan. Het ver moeden bestaat, dat men het werk heeft verplaatst naar andere fabrieken, Brussel en Cleef, waar het druk is, ten einde hier een flinke opruiming ouder de werklieden te houden. De meeste leden en oud-leden der vereeni ging worden ontslagen. Inderdaad, het zou verschrikkelijk zijn, wanneer de firma op deze wijze wraak nam. Op de aanstaande vergadering van den Bestuurders- bond zal deze zaak besproken worden. Voor Rijssen. De collecte op den feestavond van „Kunst en Strijd" voor de stakende wevers bracht f 13.705 op. Een prachtige feestgave. De zangveree- niging „Excelsior" trok f 5.uit voor Rijssen. Op Apollo" is f 1.80 gecollecteerd, welk bedrag aan den Bestuurdersbond is afgedragen. Op de vergadering-Kloosterman werd een collecte gehouden waarvan 1/i bestemd was voor de stakers te Rijssen. Afgedragen werd f 0.95. Vergeet Rijssen niet, vrienden! Draagt allen uw steentje bij geeft en vraagt geld voor Rijssen Lijsten van den Bestuurdersbond zijn steeds verkrijg baar bjj den Penningmeester D. van Beek, Beïjer- landscliestraat 25. Wie de kastanjes nit't vnur mogen halen. De R. K. kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" heeft vergaderd Uit het verslag dier vergadering halen we 't volgende Nasr aanleiding van deze opwekking vau den voorzitter, nog door het bestuurslid, den heer Smit, aangevuld, ontspon zich nog eenige discussie, waarbij van verschillende zijden in 't licht werd gesteld, dat ook hier vooral de medewerking der hoogere standen noodig is. Opmerkelijk is 't toch, dat er in den laatsten tijd meer actie van den lageren en den middenstand dan van den hoogereu stand uitgaat. De wenschelijkheid dat meer ernstige levensopvatting onder de jongelieden van hoogeren stand veld zou winnen, werd algemeen erkend. De belangen van de brandkast te verdedigen, laten de bezitters ervan maar 't liefst aan arme drommels over. En deze zijn nog zot genoeg om zich er toe te leenen. Dan krijgen ze 'n plasdankje en zijn overgelukkig! S. O. V. Het Brondgeest-Ensemble van Rotterdam (Directie en Regie Henri Brondgeest) gaf Maandag j.l. „Oud-Heidelberg", een tooneelspel in 5 bedrijven van Wilhelm Meijer Forster. Oudergewoonte was de zaal slechts voor d& helft bezet. Tweede en derde rang waren onbevolkt. We zullen over „Oud-Heidelberg" maar niet veel zeggen. We hebben zelden een stuk gezien zóó leeg, zóó los van iedere attraktie, dat we ons over de keuze van dit stuk nogal verbaasd hebben. Men moet zich geweld aandoen om zich maar eenigszins het gevoels leven der uitgebeelde personen in te denkensoms over- sentimenteel, komt het publiek geen enkel oogenblik onder bekoring van het tooneel-beweeg. Over het spel hebben we alle lof; de uiterst moei lijke rollen van Karl Heinrich, Dr. Jüttner, Lütz en Ruder zijn uitmuntend bezet. Maar ook het beste spel geeft „Oud-Heidelberg" niets bekoorlijks; er ontbreekt ziel aan het stuk; als men den anderen dag aan de opvoering denkt, beklaagt men z'n tijd en z'n geld. Hopen we voor een volgende voorstelling op iets beters. Bloempjes uit den Baad. De Vergadering van Dinsdag 29 Januari was schaars bezocht. Afwezig waren de h.h. Mr. Jansen, van der Poel, Bender en Beukers. We volstaan ditmaal met het aanstippen van de meest belangwekkende der behandelde zaken. Het nieuw benoemde raadslid de heer A. Cool Mzn. werd beëedigd en toegelaten. De heer Brants hield een nieuwjaarsspeech, waarin o.a. ook gewezen werd op het besluit de kermis door volksfeesten te vervangen. Bij behandeling der bezwaarschriften tegen den aan slag in de plaatselijke directe belasting naar het inko men werd in deze vergadering aan 60 reclamanten ontheffing verleend. 23 kregen nul op 't rekwest. Ter behandeling kwam ook een voorstel van B. en W. om naar aanleiding van de opheffing der schutterij- muziek, hun voor 1907 een crediet te verleenen van f 1500 tot het doen optreden van een stedelijk muziek korps, met machtiging om voorloopig de zaak te regelen en met opdracht om te zijner tijd voorstellen te doen tot definitieve regeling. De heer Von Briel Sasse wenscht in het voor stel te schrappen, het doen optreden van een stedelijk korps. B. en W. meenen dit amendement niet te kunnen overnemen. De heer Smit stelt voor een crediet van f 1500 te geven tot het geven van muziekuitvoeringen om mettertijd voorstellen af tè wachten tot een definitieve regeling. Het voorstel van B. en W. wordt met 13 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de heeren v. d. Velden, Lagerwey, v. d. Drift en Von Briel Sasse. Ten slotte vermelden we nog dat B. en W. mach tiging vroegen de voorkamer van het archiefgebouw 1) gebruikt wordende o. a. als vergaderlokaal van de Gezondheidscommissie en de Kamers van Arbeid, ook te doen gebruiken voor een kursus in Ned. taal en schrijven, te geven vanwege den Schied. Bestuurders bond. De machtiging werd verleend. Dus thans kunnen de cursussen van den S. B. B. een geregeld verloop hebben. Scliiedamsclie Bestuurdersbond. Zondag morgen werd in „Het Volkshuis" een algemeene ver gadering gehouden, welke tamelijk bezocht was. Afwezig was de Bond van Branders- en Distilla teursknechts, Alvorens werd overgegaan tot de behandeling van het eenige punt der agendaDe houding der vakver- eenigingen ten opzichte der Ambachtsschool, werd ken nis genomen van een ingekomen schrijven van het Bestuur van „Patrimonium", als antwoord op de uit- noodiging van den Schied. Bestuurdersbond, om geza menlijk de steunbeweging voor Rijssen ter hand te nemen. Het antwoord luidt Schiedam, 26 Januari 1907. Het Bestuur van den Schiedamschen Bestuurdersbond. Alhier. Mijne Heeren! In beleefd antwoord op uw geëerd schrijven, d.d. 16 dezer, zoowel aan „Patrimonium" als aan den „R. K. Volksbond", deel ik u namens de be sturen dezer beide vereenigingen mede, dat deze Vereen, samen eene actie op touw zullen zetten in onze stad, tot verkrijging van steun voor de werk stakers te Rijssen en Helmond. Dientengevolge kunnen wij aan nw verzoek geen gevolg geven. Hoogachtend, Namens de besturen van bovengenoemde Vereen., J. S. DIENSKE, Secr. v. „Patrimonium." Dit schrijven werd zonder bespreking voor kennis geving aangenomen. Medegedeeld werd dat na verdere conferentie met het Dag. Bestuur der gemeente de mogelijkheid een lokaliteit voor de cursussen te verkrijgen, belangrijk is vergroot en dat de langen duur der onderhandelingen gedeeltelijk onwillekeurig is. Voorts werd behandeld een concept-adres inzake de plaatselijke verordening op de belasting naar het in komen, door den S. B. B. in samenwerking met „Patri monium" en het „Alg. Ned. Werkl. Verbond" bij den Raad in te dienen. Na bespreking werd het onveranderd goedgekeurd. Alsnn kwam aan de orde de vraag welk advies de S. B. B. aan de aangesloten vereenigingen zal uit geven over de vraag of de wenschelijkheid bestaat voor de vakvereenigingen om zich bij de vereeniging „De Ambachtsschool" aan te sluiten. Na breedvoerige bespreking, waarbij vooral werd vooropgesteld, dat in geen geval een verplichting aan de vakvereenigingen kan 5worden opgelegd, werd met a'gemeene stemmen op twee na die in blanco werden uitgebracht, de volgende motie aangenomen „De vergadering van den Schied. Bestuurders bond, gehouden op Zondag 27 Januari 1907, „besprekende de vraag of aansluiting der vakver- „eeningen bij de vereeniging „De Ambachtsschool „voor Schiedam en Omstreken" gewenscht moet „worden geacht „spreekt de wenschelijkheid uit dat de bij den „S. B. B. aangesloten vereenigingen zich bij de „vereeniging „De Ambachtsschool" zullen aan fluiten." Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. Het kan zijn nut hebben ten opzichte van boven staande motie de volgende bemerkingen te maken De bij den S. B. B. aangesloten vereenigingen wor den uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk in een leden vergadering de vraag te bespreken of de vereeniging zich bij de „Ambachtsschool" zal aansluiten. De wenschelijkheid, dat in deze vereeniging de arbei ders* hun invloed zullen doen gelden, werd in den S. B. B. algemeen erkend. Slechts over verschillende, wel belangrijke, maar toch meer ondergeschikte punten, de vereeniging rakende, bestond verschil van meening. Ter inlichting zij nog vermeld dat in Art. 3 der statuten van „De Ambachtsschool" wordt o.m. bepaald: „Als lid kunnen ook toetreden vereenigingen van 1 „tot en met 50 leden, van 51 tot en met 100 en van „meer dan 100 leden, tegen betaling eener jaarlijksche „contributie van respectievelijk minstens f 5, f 10 en f 20. „Zij kunnen zich op de Algemeene Vergaderingen „doen vertegenwoordigen door respectievelijk 2, 4 en 8 „afgevaardigden, die voorzien moeten zijn van eene „schriftelijke volmacht van het bestuur hunner vereeni- „ging-" Gemeentewerklieden. Het volgend adres is toegezonden aan den Gemeenteraad: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, Jan Winkelman en Willem Verdijsseldonk, voorzitter en secretaris der afd. Schiedam van den Bond van Nederl. Gemeentewerklieden, domicilie kiezende ten huize van laatstgenoemde, Dwarsstraat 6b, alhier dat zij, onder verwijzing naar de besprekingen, ge voerd in een ve gadering door hunne vereeniging op den 14en December 1906 in het Volkshuis gehouden waarin de WelEd.Gestrenge Heer Mr. Tasman sprak over de wenschelijkheid van het nemen van werken door de Gemeente in eigen beheer, welke bespre king door verschillende Raadsleden is bijgewoond, zich beleefd tot uwen Raad wenden, met het eerbiedig verzoek het*" daarheen te leiden, dat voortaan de werken der Gemeente in eigen beheer worden uitge voerd. 'tWelk doende, enz. J. WINKELMAN, Voorz. W. VERDIJSSELDONK, Secr. Onze anti-revolutionairen in het bijzonder hebben weer eens blijk gegeven van hunne democratische gezind heid. In hun krantje, op hunne vergaderingen, in hun verkiezingslectuur zijn ze o zoo democratischMaar let niet op hunne daden in den Raad, want dan roep je uit: M'n hemel, bewaar me voor die democratie, voor t conservat.sme zal ik 't zélf wel doen 't Meest democratische lid der anti-revolutionaire groep in den Raad zooals de anti's zèlt hem noe men de heer M. de Heer, heeft ons dit blijk ge schonken. Voor eenige maanden stelde dit lid in een Raads zitting voor, art. 14 der „Algemeene Voorwaarden voor de uitgifte van Gemeentegrond in Erfpacht", dat de vierjaarlijksche herziening van den erfpachts canon inhield in te trekken. In een ellenlange Memorie van Toelichting ze beslaat nota bene 5 breede kolommen in de „N. VI. Crt." tracht hij aan te toonen, dat dit reactionaire voorstel werkelijk in het belang van gemeente en ge meentenaren is. De miltiezaken komen den laatsten tijd weer aan de ordewe herinneren de lotelingen er aan, dat zij, die meenen reden voor vrijstelling van dienst, of recht op vergoeding te hebben, omdat zij kostwinners zijn voor anderen, dat verzoeken daarvoor ten spoedigste ver zonden moeten worden. Voor hulp stelt het Bureau zich ten allen tijde be schikbaar. Een succesje behaalden we voor een werkman, die een ongeval kreeg, maar volgens zijn patroon niet in de termen der Ongevallenwet viel, ofschoon o. i. het bedrijf wel degelijk verzekeringsplichtig is. In hoogste instantie, na circa negen maanden proce- deeren, werden wij in het gelijk gesteld en ontving de werkman vorige week de tijding, dat hij aan 't post kantoor de som van f 28.35 moest komen halen. Dat deed-i graag 't viel net op eene gloeiende plaat, vertelde hij ons. Politieke Brieven. II. r 1) Nader vernemen wij dat niet het archiefgebouw, maar een der lokalen boven het beursgebouw ter beschikking van den S. ij. B. it gesteld.

De Moker | 1907 | | pagina 2