Ingezonden. Volgens hem is blijkbaar „de burgerij8 niet van deze herziening gediend. De oolijkert ziet eenige bouwondernemers die natuurlijk den grond liefst zoo goedkoop mogelijk en op de gunstigst mogelijke voorwaareen in erfpacht ont vangen voou de burgerijaan Het feit dat na de vaststelling van het bedoelde artikel slechts zeer weinig perceelen gemeentegrond in erfpacht zijn uitgegeven, bewijst volgens hem dat dit artikel voor de betrokkenen te bezwarend is. Dat de vermindering van het zielental der gemeente, het daaruit voortvloeiende leeg staan van vele wonin gen, waardoor dus geen behoefte aan nieuwe bestaan, de hoofdoorzaak van dit feit vormt, komt oogenschijnljjk niet in het brein van onzen democratisch-anti-revolu- tionaire gemeente-politicus opWe zeggen oogenschijnlijk, omdat we niet kunnen aannemen dat voor een mensch, met gewone verstandelijke vermogens begaafd, deze oorzaak niet is te voelen en te tasten. Het is, zooals wij reeds in De Moker schreven, toen in den Raad adressen om verlaging van erfpachtsprijs en afschaffing der herziening werden ter tafel gebracht indien een industrieele onderneming van eenige be- teekenis zich wenscht te vestigen in onze gemeente, omdat haar de terreinen, de ligging enz. geschikt voor komen, dan laat zij zich niet weerhouden door die 10- jaarlijksche herziening, waardoor in het ernstigste geval het door haar te betalen bedrag aan erfpacht om de 10 jaar met 10 pCt. zou worden verhoogd. En waar het grond betreft, te gebruiken voor den bouw van woningen, is de zaak precies dezelfde. Indieu deze grond in waarde toeneemt, dan is het ook niet meer dan billijk, dat de gemeente deze waarde vermeerdering opeischt. Of is het wèl billijk, dat de toevallige woning-eigenaars hiervan gebruik maken door den woning-huur te verhoogen, de hoogere opbrengst in hun particuliere zakken steken, en niet billijk dat de gemeente, wat door haar arbeid werd verkregen, rechtmatig voor zich opeischt? De heeren verwijten ons materialisme, d. w. z. dat wij ons bij ons willen en werken te veel door stoffelijke belangen laten beïnvloeden. De heeren zien wel den splinter in onze, niet den balk in eigen oogen. Als zij 't weer eens over dat verfoeilijk materialisme der sociaaldemocraten hebben, dan moeten zij maar eens even in den spiegel kijken, dan zien zij het vleeschge- worden materialisme voor zich. De heer De Heer gaf een ellenlang betoog zooge naamd om de noodzakelijkheid van het schrappen van dit artikel in de gegeven omstandigheden aan te toonen, inderdaad was het niets dan een poging om de gemeenschap rechtmatig toekomende gelden te onthouden, ze in plaats van in de gemeentekas te doen vloeien in de zakken der toevallig bezittende particulieren. En de heer De Heer had wil van zijn we-k. Onder aanvoering van dezen renegaat der democratie trok de Raad met 10 tegen 4 stemmen dit artikel in, tot groot genoegen van hen die met den geldzak rammelen. Dit artikel, het was een stap op den weg der meer demokratische gemeentepolitiek. Het kon door andere, van dezen geest doortrokken maatregelen worden gevolgd. In tijds kee den we terug op onze schreden! Tegenstemmers waren: het democratisch drietal: De Witte, Hoogerwerf en Hoogendijk, en de wethouder Van Dam. Mede onder aanvoering van dezen renegaat nam de Raad nog een reactionair snuifje aan. B. en W. dienden bij den Raad de volgende ontwerp verordening in „De ambtenaren en beambten van politie zijn gemachtigd kinderen op wie de Leerplichtwet van toepassing is en die tijdens de schooltijden op den openbaren weg worden aangetroffen, te brengen naar het hoofd der school tot welker leerlingen het kind behoort, tenzij gebleken is dat het kind met voorkennis van gemeld hoofd, de ouders of de kommissie tot wering van schoolverzuim niet ter schole is." Hierop diende de heer De Heer het volgende amen dement in„dat de politie niet eerder zal mogen in grijpen dan op schriftelijke aanvrage van de ouders en het hoofd der school." Dit amendement werd aangenomen met 11 tegen B stemmen. Als altjjd stond ook hier het democratisch drietal weer alleen. Door dit amendement is de door de onderwijzers en de commissie tot wering van schoolverzuim vurig ge- wenschte verordening krachteloos gemaakt. De bedoeling was natuurlijk het bekende „pinkie- leggen dér kinderen tegen te gaan, door de politie op te dragen elk schoolplichtig kind dat ouder school tijd op straat wordt aangetroffen, naar de school te brengen tenzij blijken mocht dat het kind met voor kennis verzuimde. Een radikale maatregel, die zeer in het belang van het onderwijs en van het kind zou kunnen werken zouden wij zeggen. Maa -re oude: wijs onderwijskind wat praat jeDe vrijheid wordt geheel aan banden gelegd. Daarom fluks er aan toe evoegd, dat dit slechts mag gebeuren op verzoek van 't Hoofd of der ouders. TjaOnze oud-liberaaltjes in den Raad, onze katho lieken en christelijk-nationalen en onze anti's in 't bizonder, ze zijn toch zoo goed voor 't onderwijs, en ze pleiten toch zoo graag iu 't belang van die groote, breede klasse van gemeentenaren, die zwoegen en sloven voor een sober loon, en belasting in onze „goede" stad mogen betalen tot 't hen groen en geel voor de oogen wordt Je ziet 't maar weer aan deze twee gevallen A. Werkloosheid. De werkloosheid bedreigt ten onzent de arbeiders niet alleenzij neemt op dit oogen- blik een zeer ernstig karakter aan. Werd voor ongeveer een tiental dagen een Comité van werklooze kuipers opgericht, teneinde te trachten werk te verkrijgen, deze week werden door eenige bouwvakarbeiders, de werklooze timmerlieden, metse laars, opperlieden, schilders en steenhouwers, (naar men ons mededeelde een ongekend groot aantal) opgeroepen tot bijwoning van een vergadering, teneinde te bespreken op welke wijze hierin eenige verandering kauworden gebracht. Door een circulaire aan particuulieren en aannemers en door een adres aan het Gemeentebestuur hopen zij het aanvangen der werkzaamheden voor ver schillende in voorbereiding zijnde wei ken, te bespoedigen. Wij wenschen hen succes op hun pogingen toe. Staking te Rijsen. Dinsdagavond hield het Vlaardingscne Steuncomité een vergadering, waar een 8-tal organisaties vertegenwoordigd waren. Van B. en W. was een antwoord ingekomen, dat het verzoek van het comité, op een Open Schaal-Collecte te houden was toegestaan. Besloten werd om niet zooals gewoon lijk alle onkosten door het comité te maken, van de ontvangsten af te trekken, maar door de deelnemende vereenigingen pondsponds gewijze te betalen. Verder werd besloten een Liefdadigheids-Concert te organiseeren en daar de zaal „Harmonie" te duur bleek, werd besloten voor dit doel „Liefde en Vrede" te vragen. Verder zal een bezoek worden gebracht bij de gegoede ingezetenen van welke verwacht werd dat zij voor dit doel eens extra in hun zakken zouden tasten. Ook zal er met gewone steunlijsten en bonnetjes worden gewerkt. Ten slotte werd een voorstel van de Metaalbewerkers, gesteund door de kuipers, om alsnog alle vereenigingen, welke dat verzochten, toe te laten tot het steuncomité, aangehouden tot de volgende vergadering. Algemeen was men van oordeel, dat de deelname zoo groot mogelijk moest zijn, dat dus geen vereeniging uitgesloten diende te worden. Er is dus heel wat werk aan den winkel voor dat Steun Comité, en het is te hopen, dat de arbeiders hun plicht zullen kennen ten dezen opzichte, en hun besturen zullen bij staan niet alleen finantieel, maar ook moreel, opdat het bedrag dat opge'onden zal worden zoo groot mogeljjk zij. Arbeiders, als Dinsdag a.s. de Schaalcollecte wordt gehouden, kent dan uw plicht, steunt dan de arme Juttenslaven van de firma ter Horst, die van haar f 200,000 inkomen per jaar geen 40 centen per week voor haar arbeiders kan of wil missen. Bedenkt dat door de arbeiders de bemiddelingsvoorstellen zijn aange nomen, maar door de Ter Horsten hooghartig geweigerd. Geeft dus zoo ruim als 't u mogelijk is, en als gij op het uur van de collecte niet thuis mocht zijn, leg dan uw offer klaar, en wijs er uw huisgenooten op, welk een groote invloed ook deze collecte kan hebben op den strijdlust der slaven van Ter Horst. Federatie van Vlaardingsche Kuipersge- zellen-vereenigingen Voor bovengenoemde veree niging sprak de Heer Wesseling en onze partijgenoot Spiekman. De eerste over het collectief arbeidscontract en Spiekman over de loonactie der Vlaardingsche Kui persgezellen. De Heer Wesseling besprak in een boeiende rede de voordeelen van een collectief contrakt. Spreker wees op Haarlem en Groningen enz. Ook in Dnitschland worden door de vakorganisaties veel collectieve contrakten af gesloten, en spr. noemde de werking zegemijk èn voor patroons èn voor arbeiders. Spiekman behandelde meer de plaatselijk gevoerde loonactie en begon met te zeggen, dat die actie in een stadium is gekomen dat de arbeiders als het ware ge voelen, dat er wat gebeuren moet. Spreker zegt dan ook, dat als er een staking in het kuipersbedrijf mocht uitbreken, dat er dan wel niemaud zal zijn, die dat een niet gerechtvaardigde staking noemt. Daar toch in het bekende manifest dat voor eenige weken door de Federatie is uitgegeven, een werkdag gevraagd wordt van 's morgens zes tot ls avonds acht uur, daar moet de toestand wel uiterst slecht zijn. Verder bespreekt hij de houding der Kuiperspatroons, welke, uit het manifest blijkt het duidelijk, niets gedaan hebben, om tot eenig resultaat te komen. Van het debat werd gebruik gemaakt door den Heer van Toor, kuiperspatroon, die de houding der patroons trachtte goed te praten. Vei der was er debat van Salomon van den Berg, die de Kuipers aanraadde voor zichzelf te werken zonder bazen. Verder nog wat meer anarchistische onzin, wat door Spiekman en Wesseling afdoende werd beantwoord. Van de kuiperspatroonsvereeniging was een schrijven ingekomen met een beleediging voor deFederatie. Er werd gecollecteerd voor Rijssen. Tweede Brief van Joost uit Maassluis. Waarde Moker. Zooals ik in een plaatselijk blad gelezen heb, is er door Patrimonium alhier een kollekte gehouden voor de stakers te Rijssen. De opbrengst bedroeg f 60. Nu, alle bee'jes helpen. Maar brutale vragers zijn die Patri moniummannen niet, want bij mij en bij verscheidene anderen hebben ze niet aangeklopt. Ook begrijp ik niet, waarom ze allèèn die inzameling houden. Staat dat alleen doen soms weer met iets christelijks in verband? Bij de laatste staking der Diamantbewerkers had zich een komitee gevormd. Als ik mij wel herinner van Patrimonium, den Onderwijzersbond en de Kuipersge- zellenvereeniging. Toen is er tenminste een openbaar onderwijzer bij me geweest. Ook meen ik dat er toen binnen veertien dagen over de 100 gulden was inge komen. Waarom is er nu die samenwerking niet? Iedere vereeniging heeft zijn eigen vischwater. En ze dienen toch flink geholpen, die jute-slaven, die 8 a 9 gulden per week beuren, als groot en klein meewerken, terwjjl de patroons samen ongeveer f 200.000 per jaar te ver teren hebben. Niet dat we hier ook geen groote verschillen kennen. Zoo moet érn van de stoomkotters dit jaar f 80.000 aan den kant gebracht hebben. Dat is f 600 voor een matroos en voor den reeder Precies uitrekenen kan je zoo iets niet, want zooals Dijkgraaf zeidedaar moet zooveel bij op en afgeteld worden, dat het je er bij duizelt. Maar de duurte van de kolen zal hem in de barre koude niet gehinderd hebben. Ja, de lijst van de inkomstenbelasting ziet er niet onaardig uit, daar zal ik je later wel eens wat van vertellen. Dat is waar ook, waar blijft het debat tusschen den heer Schouten en partijgenoot Dijkgraaf? Zou de heer S. terugkrabbelen en de zaak toch eigenlijk niet aandurven Gegroet, je vriend Joost. Over Vakbeweging. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke onderstaande regelen te plaatsen. Eeu uittreksel van de brochure „R. K. Vakvereeni- gingen" door H. Berkvels, Adviseur van den Tilb. R. K. Gildenbond, met een voorwoord van Pastoor C. C. Prinsen, Adviseur van het Centraal Bestuur van R. K. Werklieden vereenigingen in het Bisdom van 's Bosch. Ik zal in het kort mijn meening schrijven omtrent deze brochure. Ia het voorwoord spreekt pastoor Prinsen zijn dank uit over de heldere uiteenzetting, die voor onze arbei ders over eenige punten, de vakvereeniging betreffende, het gewenschte licht verspreiden zal. „En vraagt ge „nu mijn oordeel over vorm en inhoud, dan antwoord „ik: Wat de vorm betreft. Ge hebt m.i. een gelukkige „greep gedaan. Er wordt veel uitgegeven om onzen „arbeiders op de hoogte te brengen van vraagstukken. „Di is goed. Velen onzer arbeiders, en dat is jammer „voor het Katholiek vereenigingsleven, zijn weinig op „de hoogte. Zij raoeteu meer ontwikkeld worden. Wij „moeten hen van de bittertafel naar de leestafel trachten te brengen. Wij hebben vele kranige propagandisten, „die -reeds veel doen en nog meer beloven voor de „toekomst." Ik zou wel willen vragen, hoe het mogelijk is om die onbewusten van de bittertafel naar de leestafel te brengen, terwjjl de bittertafel de leestafel is en de leestafel de bittertafel. Laten wij maar eens een kijkje nemen in een gebouw van den R. K. Volksbond. Het is niet eens noodig. Buiten leest men al „vergunning". Binnen gekomen ziet men dezelfde inrichting als die van een kroeg, met dit verschil, dat men een beeld van den H. Willebrordus ziet staan. Als daar die kranige propagandisten vandaan moeten komen, en daar ontwikkeld moeten worden met lektuur waarin reclame wordt gemaakt voor „Hnlstkamp's Oude Klare", dan is het te begrijpen dat. bij 'n betooging als bij Kloosterman zoo'n propagandist met 4 a 5 politieagenten naar de Markt gesleept moet worden. Kranige propagandisten Ik zou Pastoor Prinsen aanraden een on-lerzoekingsreis te maken in een gebouw vau de S.D.A P., daar ont breekt de bittertafel en de reclame voor volkskanker. „Wat de inhoud uwer brochure betreft, doet het mij „groot genoegen, dat u vooral twee hoofdpunten dui delijk besproken hebt. Vooreerst dat onze vakvereeni- „gingen Kath -liek moeten zijn en niet op Christelijken „grondslag, Wij leven in ons Bisdom onder eene bijna „uitsluitend Katholieke bevolking en waarom zouden „we ons huishouden niet inrichten naar eigen beginselen?" Het is de moeite waard er op te wijzen dat in het Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Copie wordt niet teruggegeven.

De Moker | 1907 | | pagina 3