Brandverzekering. Nieuw Malthusiaanschen Bond. Hugo de Grootstraat 91, ROTTERDAM. HET HOIK Birectenr!r.JP. J. TROELSTRA. Gediplomeerd deskundige voor vrouwen DE NOTENKRAKER C. VAN DER HOEVEN, J Van de Leestafel. Bureau voor Arbeidersrecht. Salon voor Scheren en Haarsnijden Mej E. H. van der Meer Dagelijks te ontbieden ■NEERLHNDIfl. is dagelijks te consulteeren voor de hulp. van den Adverteert in „DE MOKER". DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ. 10 cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per weekf 1 95 per kwartaal Bisdom 's Bosch, waar uitsluitend Katholieke vereeni- gingen zijn, de toestand der arbeiders oneindig veel slechter is dan in de Noordelijke provinciën, waar de neutrale vakvereenigingen hun invloed doen gelden. En met de geestelijke ontwikkeling van deze gehoor zamen is het ook bijzonder slecht gesteld, getuige het hooge percentage veroordeelingen, bij de noordelijke provinciën vergeleken. „Ten tweede doet u duidelijk uitkomen dat de priester „ook in de vakvereeniging hoort. Ik ben er van over tuigd, dat als de priester uit de vakvereeniging wordt „gestooten, niet door de arbeiders in ons Bisdom, maar „door het drijven van sommige personen die buiten de „arbeiders staan, de priester dan ook weldra zjjne „plaats zal verliezen in de algemeene vereeniging van „de arbeiders." Dat is zooveel gezegd als dat de priester niet bang is voor hen die om de bittertafel zitten, maar wel voor degenen die er buiten staan en die aandringen op een vereeniging zonder priester, of wel remmachine, ron selaar, spion enz., feiten, schier bjj elke actie der arbeiders waar te nemen. Op bladzyde 7 der brochure lezen wij: „Al zeggen anderen hij kent dë moderne actie niet, „hij kent de geest niet van h<-t volk enz., daar moet „gij u niet aan storen. Een gehoorzaam (onderstreept) „man zal de overwinning behalenWaarom zou de „bisschop daar geen verstand van hebben? Of heeft „hij getn boeken en raadslieden Waarom kent de ^bisschop de moderne actie niet Hoe bewijst men dat De bisschop kan geen verstand hebben van moderne actie, omdat hij het proletariaat niet kent, hij leeft onder den rijkdombewoont een 'paleis en zjjn raads lieden zijn zij, waar de strijd tegen gevoerd wordt öt handlangers van hen. Zijn raadslieden behoo- ren tot hen, die weten dat honderden zuigelingen ster ven op den schoot der zwakke moeders, omdat zij te weinig voedsel hebben, die weten dat honderden arbei derskinderen sterven omdat zjj te jong moeten gaan we» ken en geen krachtig voedsel krijgen, honderden arbeiders die ziek en ongelukkig zijn, omdat zij te lan gen arbeidsduur en te schrale voeding hebbenhon derden huismoeders in arbeiderskringen ondergaan, trots ove matigen arbeid, in kommer en ontbering. Het verwjjt is aan hen, die de kapitalistieche maat schappij instandhouden en dat pogen ook de raadslieden van degenen, die om de bittertafel zitten, de onder worpen, voorbeeldig-gehooi zamekatholiek-georganisee; de arheide s. Op bladzijde 18 en 19 leest men „De geest. Adv. bemoeit zich wel met loons erhoo- „ging en verkorting van a beidsduur. Is de arbeiders „daarover klagen en dit willen verkrijgen met staking, „dan moeten eerst alle middelen uitgeput zijn, uitrekenen „hoelang men kan volhouden en of er geen gevaar „dreigt voor de industrie in die streek. De staking moet „duidelijk, klaar, rechtvaardig en geoorloofd zijn En „als ze staken? Op wien rust dan de verantwoorde lijkheid? In elk geval op de vakvereeniging. Nimmer „op den adviseur. (Halt). Hier wordt geschreven over het uitrekenen van het volhouden der staking. Wie heeft wel eens gehoord van een weerdstandskas in een R K. Vakvereeniging? Of zouden zij vertrouwen op het solidariteitsgevoel van wie om de bittertafel zitten? Wat het uitputten van rechtvaardige middelen aan gaat och, deze soort strijdende arbeiders hebben over 't algemeen een zeer buigzamen ruggegraat, zoodat van het uitputten der middelen geen sprake is. Een staking is bij hen nooit rechtvaardig, zelfs niet de zoo kort geleden timmerlieden-staking te Leiden. Daar waar alle organisaties (en St. Jozef niet het minst) 2 Jaren lang met de Patroons aan het correspondeeren zjjn geweest om hun allenzins billijken looneisch door gevoerd te krijgen. En toen alles afstuitte op de hardnekkigheid der patroons, en als laatste wapen de staking geproclameerd werd, toen trok St. Jozef zich terug, verklaarde hun kameraden met wien zij 2 jaar saamgewerkt hadden, voor hun vijanden en viel hen in den rug aan. 't Was niet voor de eerste maal, dus 't viel ons niet vreemd, zulk 'n Judasrol in de vakbeweging wordt door de Voddenbonders meermalen gespeeld, beschermd door een geest, door gummistokken, bajonetten en de pers der uitzuigende' klasse, beloond met de Judas penning, en gelaafd met jenever. Ziedaar het troetelkind van onze maatschappij, de onderkruiper of de katholiek-georganiseerd arbeider.... Ook deze brochure geeft de overtuiging, dat er van de R. K. Vakvereeniging voor de arbeiders niets te wachten is, en hoeveel hooger de algemeene vakbe weging staat. Daar is plaats voor allen, om gezameljjk den strijd te voeren tegen de bezitters, vóór de onterfden. Doel en Middelen van de moderne vakbeweging zijn, te streven naar een normalen arbeidsdag, een loon- standaard, waar het mi imum een menschwaardig bestaan is, eene voldoende regeling van het leerling wezen, arbeidsraden ter voorkoming en tot beslissing van geschillen, tusschen werkgevers en werklieden, bij voorkeur te regelen bij de wet, voorzieningen in den toestand der arbeiders bij ziekte, ongeluk, invaliditeit en den ouden dag, zooveel mogelijk bij de wet. De Algemeene Vakvereeniging tracht haar doel te bereiken langs wettigen weg door het houden van huis houdelijke, cursus- en openbare vergaderingen, het op richten, uitbreiden, in stand houden van algemeene vakvereen., samenwerking met binnen- en buitenlandsche vereenigingen, die een overeenkomstig doel beoogen, het uitgeven van een vakblad en het verspreiden van ge schriften, het houden van betoogingen en het zenden van verzoekschriften aan de bevoegde macht, de vorming van wee'stands- en ondersteuningskassen om in geval van actie, te kunnen beschikken over de middelen, die noodig zjjn om te overwinnen. Komt. Vakarbeiders, gij die nog aangesloten, zjjt bij den R. K. Gildenbond, beseft dat die bestaat om u van den groeten strijd om lotsverbetering af te houden. Hoe lang zult ge nog met u laten spelen? Rukt den blinddoek af en zie U, Mijnheer de Redacteur dankzeggend voor de ver leende plaatsruimte, teeken ik mij als Voorstander der Algemeene Vakorganisatie. Gemeente-armen. Resultaten van een onder zoek naar den toestand en de bedeeling van de Huis zittende Gemeente-armen te Rotterdam, door L. M. Hermans en H. Spiekman. Prijs f 0.25. Üitgave H. A. Wakker Co., Rotterdam. Indien Wakker zich aan een nitgave waagt, dan is ze in alle deelen goed verzorgt. „Gemeente-armen" geeft een inzicht in het lot dergenen, die vallen onder de termen der Armenwet van 1854, en door de open bare liefdadigheid in het leven worden gehouden. En 't is een prachtige illustratie, hoe de openbare lief- adigheid, hoe de geheele organisatie van „Armenzorg" te Rotterdam, een bespotting is van het groote leed dat door de armsten onder de armen wordt gedragen. De lezing van dit geschrift bevelen we aan, in 't bizonder aan hen, die met zooveel belangstelling kennis nemen van „Arm Vlaanderen," „In de schuilhoeken van Londen," „Armoe in groote steden" of welken geschriften dan ook, maar van de ellende in hun om geving, in onze eigen steden, geen flauw begrip hebben. Of er liever niets van weten willen. 'n Uitgeknepen Citroen. Tooneelschets in één bedrijf door Inte Onsman. Dit tooneelstukje levert wederom het bewijs dat Onsman wel wat voor het tooneel kan geven. Het is een stuk van ruwe werkelijkheid, niet vervormd, niet verfijnd, maar geheel natuurlijk weerspiegelend wat in het oog van den fabrikant de uitgeleefde arbeider is. Alleen het slot kan ons niet bekoren, 't Is te mat, véél te slap zelfs tegenover de emotievollen tendenz van de schetsofschoon het stukje bij opvoering zeker indruk maken zal, komt wijziging van het laatste ge deelte ons zeer wenschelijk voor. Een goede vertolking van ,,'n Uitgeknepen Citroen" zal het noodig maken slechts met geroutineerde kl achten zich aan het stukje te wagen. Een belangrijke nitgave. Verschenen is no. 1 van De Gemeente, maandblad van de vereeniging van sociaal-demokratische Gemeenteraadsledenonder redactie van F. M. Wibaut. Het blad verschijnt den löden van eiken maand. No 1 ziet er goed uit. De inhoud be staat uitTer inleiding, door P. L. Tak De Gemeente door F. M. WibautHet Woningwetdebat in de Tmeede Kamer Het Zaandamsche Werkliedenreglement door Mr. MendelsEen conflict te Arnhem, door W. P. G. HeLdingenVan onze raadsleden, doer A Bepalingen omtrent werkstakingen in GemeentebestekkenUit Ge meenten in het Buitenland. Behalve door hen die reeds aan dit nummer mede werking verleenden, is die ook rog toegezegd door onze partijgenooten K. W. P. Besuijen, J. G. Jansonius, K. ter Laan, H. Spiekman, terwijl van enkele anderen nog bericht wordt gewacht. Allen die belang stellen in onze gemeente-politiek, wekken wij op tot het nemen van een abonnement. De prijs is f 1.per jaar. Proefnummers worden op aanvrage gaarne toegezon den door de administratie van De GemeenteH. Ma- sereeuw, Keizersgracht 378, Amsterdam. STBÜJiPEJfSIIJiG. SCHIEDAM. Vorige week. K. 2 ct.v. P. 5 ct.R. 5 ct.. Deze week. R. 5 ct.K. 2 ct v. W. 3 ct.v. P. 5 ct. W. de K. 20 ct.. IN DE BUS. A. 10 ct.B. 10 ct.C. 9 ct.D. 1 ct.. MAASSLUIS. Teveel ontvangen 2V3 ct. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V210 uur. TARIEF: Voor leden van bij denSchied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni gingen f 0.10 voor anderen f 0.30. GROOTE MARKT 3, SCHIEDAM. Nette bediening. Billijk tarief Lezers 7 Steunt hen die ons steunen. Doet uw inkoopen bij onze adverteerders. Nieuw Malthusianisme. Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Nadere inlichtingen Oosterstraat 54. OPGERICHT IN 1880. Agenten te Schiedam J. KRABBENDAM, Kreupelstraat 30. P. DE BRUIN, Oosterstraat 91. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7Va ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending. BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. Mevrouw van der Meer

De Moker | 1907 | | pagina 4