VlaardiDgsche IJzerkoekjes. Ingezonden. Zaterdag 9 Febr. werd door den Bond v. Brand.- en Distillat. knechts het 4-jarig bestaan der Vereeniging herdacht door het geven van een gezelligen avond aan de ledenhierbjj onzen dank aan den geachten spreker van dien avond en aan allen, die door hun welwillende medewerking hebben blijk gegeven van hun kameraad schappelijke gezindheid jegens ons. Het bestuur brengt ook bij dezen ter kennis van de leden dat bij den penningmeester van den Bond is ver krijgbaar Staatspensioneeringtegen betaling van 10 cent; een werkje dat iedereen zich moet aanschaffen. Verder wekken wjj den leden op tot steun voor de stakers te Rijsssen, door zooveel als in hun vermogen is bjj te dragen en te teekenen op de lijsten uitgegeven door den Bestuurdersbond, alhier. J. VAN STEENIS, Secr. Schildersgezellen. - In De Schilder komt het volgend schrijven voor: Den 24en Januari 1907 zijn door de afd. Schiedam aan de Patroonsvereeniging de navolgende eischen toe gezonden, vergezeld van een uitvoerige toelichting en met verzoek vóór 15 Februari e.k. antwoord te mogen ontvangen Mjjne Heeren, Ingevolge het besluit en in opdracht der ledenverga dering van 17 Januari 11. der afd. Schiedam van den Ned. Schildersgezellenbond, zoomede in overleg met het Hoofdbestuur van voornoemden Bond, wenden wij ons tot u met beleefd doch dringend verzoek, de navolgende eischen omtrent loon en arbeidstijd enz. in ernstige overweging te nemen. Deze zijn nl. le. Een minimum uurloon in te voeren van 20 ct. per uur voor gezellen van 20 jaar en daarboven. 2e. Een maximum werktijd in den zomer van 11 uur daags en Zaterdags 10 uur, en 's winters een minimum van 8y2 uur. Den zomer te begiunen de eerste week in April, en te eindigen de eerste week in September. 3e. Alle uren, waarop gewerkt zal worden na den gewonen werktjjd, zullen worden betaald met de vol gende verhoogingentot 10 uur 's avonds vanaf den gestelden werktijd 25 pet., van 10 uur tot des morgens 50 pet. en op Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen 100 pCt. 4e. Dat bij gedwongen verzuim, hetzij door regen of andere oorzaken, het geheele loon wordt doorbetaald. 5e. Bjj het afschuiven van plafonds of muurwerk wordt per dag en per man 2 liter zoete melk verstrekt. 6e. Dat bjj het verrichten van gevaarljjk klimwerk 25 pet. verhooging worde uitgekeerd. 7e. Deze eischen, voor zoover zij worden ingewilligd, te doen ingaan op 15 Maart 1907. Mochten heeren petroons echter in deze tot geen be sluit kunnen geraken, houden wij ons, alsmede het hoofdbestuur, tot een mondelinge bespreking van voor noemde eischen, volgaarne bereid. Het is te hopen dat onze organisatie thans succes heeft op haar pogen, want de toestand te Schiedam eischt beslist verbetering. Werkloosheid! De volgende circulaire is door het Comité uit de werklooze bouwvakarbeiders ver zonden Vlaardingen, 9 Februari 1907. Aan de Heeren Patroons in de Bouwvakken en aan H.H. Particulieren, die voor nemens zijn bouwwerk te doen uitvoeren in 't bizonder. WelEdele Heeren! Ond-rgeteekenden, uit en door de werkloozen in de bouwvakken gekozen tot een Werkloozen-Comité, wenden zich door deze tot U met het beleefd verzoek, om de werkzaamheden, welke u opgedragen zijn, of die gjj voornemens zijt te laten uitvoeren, zoo spoedig mogelijk te doen aanvangen. Met 't oog op het feit, dat 't aantal werkloozen in de bouwvakken op dit oogenblik een 60-tal bedraagt, waarvan de helft als gehuwden, m er of minder groote gezinnen te verzorgen heeft, daarbjj in aanmerking nemende, dat sommigen reeds 10, 12 en 14 weken zonder werk zijn, gelooven en hopen wjj, dat door u aan dit beleefd, doch dringend verzoek, zooveel als in uw vermogen is zal worden voldaan. Ramens de Werkloozen, Het Comité, G. J. YAN MINNEN, Voorzitter. C. VAN DER WINDT, Secretaris. C. VAN ZANTEN. J. VAN DEVENTER, Leden. J. VAN DEN BERG, J Burgemeester en Wethouders van Vlaardingen, kennis genomen hebbende van bovenstaande circu laire en van de daarin vermelde omstandigheden, ondersteunen gaarne de pogingen van het Werk loozen-Comité en verzoeken den patroons in de bouw vakken en particulieren die werken hebben te doen uitvoeren, zooveel in hun vermogen is, aan het verzoek te willen voldoen. Vlaardingen, 9 Febr. 1907. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, PRUIS. De Secretaris. J. VAN SCHRAVENDIJK. Welkom! De vergadering, uitgeschreven door eenige metselaars, is goed geslaagd. Opgekomen waren 39 metselaars. Na opening nam de heer van den Bjjlaard, le Se cretaris van den Centralen Bond van Metselaars en Opperlieden het woord. In een korte en krachtige rede zette hij uiteen dat lange arbeidsduur en aangenomen werk twee van de hoofdoorzaken zjjn der hier en elders heerschende wer kloosheid, en als eenig middel stelde hij daartegenover de organisatie. Verder besprak hij het strjjdprogram van den Bond, dat hij in 't kort niteenzette. Vervolgens nog het een en ander over de voorwaar den en de contributie. Daarna werd aan de aanwezigen gevraagd of zjj lid wenschten te worden, wat allen met ja beantwoorden, behalve één, die inmiddels was vertrokken. Toen werd een woord van opwekking en een felici tatie uitgesproken door den heer Steeneveld, ook een lid van het hoofdbestuur van den Bond. Een voorloopig bestuur werd gekozen, bestaande uit 7 leden. De hoofdfuncties worden waargenomen door G. J. van Minnen, Voorzitter, M. van der Meer, Secre taris en J. Moree, Penningmeester. Besloten werd verder om de volgende week Zaterdag 77, uur, weer te vergaderen, en ook de opperlieden uit te noodigen. Vóór de vergadering geëindigd was, gat zich nog iemand op als lid; alzoo een prachtig begin! Een collecte voor de stakers te Rijssen bracht f 1.70 op. Bij het verlaten der zaal werden eenige nummers van „de Metselaar en Opperman" uitgereikt. Wjj hopen van harte dat de opperlieden ook in flinken getale zullen toetreden. Onze vakbeweging is hiermede een sterke, veel belovende organisatie rjjker geworden! Van de Knipersgezellen-organisatie. Naar wjj vernemen zal op Maandag 18 Febr. a.s. onze partij genoot J. v. d. Tempel, 2e secr. van het N.V.V., voor de Kuipersgezellen-vereeniging „Wjj streven naar ver betering", in een openbare vergadering spreken, in de zaal „Excelsior". Door den spreker zal over de Moderne Vakorganisatie worden gesproken. Moge het tengevolge hebben dat de Kuipers zich aansluiten bjj het N.V.V. Daar het een zeer belangrijke vergadering zal zjjn, wekken wij alle arbeiders, die belang in de vakorganisatie stellen op, deze vergadering te bezoeken. Voor Rjjjssen. Na de schaalcollecte gaat het niet vlot met den steun voor Rjjssen. Al zijn er ook gunstige uitzonderingen wjj zagen een ljjst waarop voor f 10 was geteekend (hartelijk dank aan de gevers) dat is niet voldoende. Laten wjj doen wat wjj kunnen. Bedenkt, dat daar in Rijssen de meest vertrapte armste werkers strjjden. Zjj hebben recht op onzen steun. Werkt dus met ljjsteu en bonnetjes. Brieven van Joost uit Maassluis. IV. Waarde Moker. Van de week kwam den 31sten Augustus mjj weer in gedachte. Niet zoozeer als tegenstelling tnsschen de barre koude van nu en de gloeiende hitte van toen, maar meer doordat er een tooneel-uitvoering was van de personen, die indertijd mede de Oranjevereeniging ibben opgericht. Jaren aaneen was die 31ste Augustus hier net als elk andere dag, alleen de vlaggen belemmerden het vrije uitzicht. En ineens vel leden jaar moest en zou er feest zijn. Nu kan ik maar niet anders denken, dan dat Bergmeijer en Hermans daar de oorzaak van zijn. Die hebben den vorigen winter hier gesproken en toen zjjn er aardig wat arbeiders wezen luisteren. Dat is in 't oog van de burgers gevaarljjk. Het volk moet niet wakker worden, niet nadenken om eigen toestand te verbeteren. En dus als tegengif een oranjefeest op pooten gezet. Daarmee moest het volk weer in slaap gesust worden. Het grappigst echter bij zulke feesten is, dat de arbeiders er zelf aan moeten betalen. Bij de kollecte werd geen huisje overgeslagen. En op den dag zelf werden ze naar het feest toege dreven. Het werkvolk kreeg vacantie. Daar zag je ze mee feestvierende kuipers, de baanders, de timmer lieden, in één woord geen vrouwtje bleef aan het spinnewiel. Allemaal mochten ze pret makenop Vrjjdag. Maar toen het Zaterdagavond was, hadden vele pa troons de brutaliteit het loon van dien vacantiedag te korten. Op die manier haal je nog meer uit het feest, dan je er aan bijdraagt. De pret van moeder de vrouw zal wel ineens uit zijn geweest in al die gezinnen, waar de man minder loon thuis bracht Mijn wijfje keek tenminste al heel zuinig en de kleintjes vonden moeder erg gierig met den suikerpot. Toch een rare manier van oranjeliefde kweeken. Maar van wat anders. Jij Moker schijnt de lui hier wel te bevallen. Naar ik van de kolporteurs hoor, gaat er iedere week een flink aantal nummers weg. Welja, waarom zouden de Maassluische arbeid-rs niet even graag wat goeds lezen als de kameraden in andere plaatsen En kranten met flinke kost hebben we hier niet. Dus net als ik dacht, het zal je hier wel goed gaan. Gegroet door JOOST. Vlaardingen, 10 Febr. 1907. Mijnheer dc Redacteur! Mogen wij naar aanleiding van de corr. in de Vlaar- dingsche IJzerkoekjes van j.l. Zaterdag een plaatsje Bij voorbaat onzen dank. De correspondentie is gericht aan de mannen, die de Afd. Vlaardingen van den Ned. Glasblazersbond vor men. Er komen niet alleen eenige onjuistheden in voor, maar besliste leugens. De corr. schrijft dan Toen de Glasblazers voor korten tijd in ernsti- gen strijd met het patronaat waren gewikkeld, ziju zij, zoover zij zelf na afloop verklaarden, hier ter stede op voorbeeldige wijze gesteund. Eu het waren juist de moderne vakvereenigingen en sociaal-demokraten, waar aan zij dezen steun hadden te danken. Toen in de bladen dank voor den verleenden steun werd uitgesproken, voegden zij er aan toe, dat ook zij ten allen tijde bereid zouden zijn op het eerste verzoek om steiyi, by te springen." Dit nu is door ons zeer zeker gedaan. De corr. schrijft verder „Wjj hebben echter van die goede bedoeling tot nu toe bitter weinig gezien. Toen hun bestuur was opgeroepen ter gecombineerde bestuursvergadering ter oprichting van een steuncomité voor de visschers, kwamen zjj ter vergadering met de mededeeling, dat zij hieraan niet konden meedoen Dit nu is een fatale leugen en bewijst dat de corr. er niets van weet of tegen beter weten in maar neerschrijft. Het waren juist de Glasblazers, die de visschers het eerst gesteund hebben, hetgeen door de visschers gaarne erkend zal worden. Ja, zelfs steunden de Glasblazers reeds voor er nog van het oprichten van een steun comité sprake was. De Glasblazers hadden ai een som vastgesteld die elke Baas, steller en aanvanger zou geven voor de strjjdende visschers en die som was niet onbeduidend. Hieruit blijkt dat de glasblazers wel degeljjk bereid waren om bij te springen. Eu dan te zeggen, dat wij ter vergadering tot op richting van een steuncomité voor de visschers, kwamen met de mededeeling dat wij daar niet aan mee konden doen. 't Is een brutale leugen, want er werd door de voorz., die de verg. leidde bjj de opening medegedeeld dat de staking der visschers was geëindigd, dat er dus van een oprichten van een steuncomité geen sprake was en er is ook niet verder over gesproken en ook dooi de glasblazers is niets gezegd geworden. Maar het schijnt dat uw corr. van die verg. niets weet. Zoo ook met het oprichten van een steuncomité voor Rjjssen. Daar is niet door de glasblazers gezegd dat elke staking rechtvaardig ismaar dit is gezegd, dat elke staking die rechtvaardig is gesteund moet worden en dat wij voor een steuncomité voor Rijssen alléén niet mee mogen doen. Dit was de opdracht van onze afdeeling. En of nu ons standpunt van alle franje en mooi- pratèrij ondaan, een anarchistisch is, doet niets ter zake. Wjj zuil- n elke werkstaking die rechtvaardig is, steunen, en steunden de staking te Rjjssen al een paar weken, voordat het steuncomité was opgericht, altijd op onze manier. Wjj vragen ook niet of de corr. van dat standpunt niets wil weten, maar het spjjt ons wel. Zjj mogen zich wel^ tweemaal bedenken voor zij zich druk maken voor zoo'n steunbeweging. Doch onze mannen gaan ook over geen jjs van één nacht, wat de corr. bedoeld met kromme sprongen van anderen is zeker niet aan ons adres be doeld: daar wij ons van geen kromme sprongen bewust zijn. De weg die de corr. ons wjjst is ons voldoende bekend, zoo goed als de corr. zelf, maar wij gaan niet langs den weg der leugen zooals uw corr., maar zullen dat doen langs den weg der waarheid. Verder verzoeken wij den corr. als hij weer wat aan ons adres schrijft, even zijn naam te noemen, dan weten wij met wien wij te doen hebben. Nogmaals onzen dank voor de verleende plaatsruimte. Namens het Bestuur der afd. Vlaardingen v. d. Ned. Glasbl. Bond, A. F. Bol. Bniten verantwoordelijkheid der Redactie. Copie wordt niet teruggegeven.

De Moker | 1907 | | pagina 3