No. 52, ZATERDAG 23 Februari 1907 6e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstïolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Vlaardingen. A fdeelingsnieuws. Loon en arbeidsduur Slaven van den Arbeid. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 Uj vooruitbetall franco per post 30 cent J Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktle en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 7l/28y9 uur. ADYERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar Oosterdwarsstraat 27. Vooral voor hen, die gewoonlijk bij een der colporteurs een blad kochten, is het van belang, goed acht te geven op bovenstaand adres. Daar toch kunnen zij geregeld zich van een blad voorzien, zonder verhooging van pry's. Denkt om de propaganda! Agenda: 24 Febr. '07, 's morg. 10 uur, Huishoude lijke vergadering. 3 Maart '07, 's morg. 10y3 uur, Cursus Dr. J. van Leeuwen, overHistorisch- Materialisme. De Partijgenooten worden attent gemaakt op de h.h. vergadering. De agenda is belangrijk genoeg, dat alle leden present moeten zijn. Dan wordt nog de aandacht gevestigd op den Cursus op den 3en Maart. Partijgenooten, maakt propaganda voor dezen cursus. Evenals die van 17 Februari, is hij voor partijgenooten gratis en voor niet-partijgenooten a 5 cent toegankelijk. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de lekende adressen en zoolang de voorraad strekt ter vergadering in „Con- stantia". De cursus op 17 Februari was aardig bezocht. Ruim 100 personen waren dien morgen present, waaronder veel geestverwanten, maar een betrekkelijk klein aantal partijgenooten. De thuisgebleven partijgenooten (een enkele uitgezonderd, die werkelijk verhinderd was) ach ten het voor zich zeker overbodig om zoo'n cursus bij te wonen. Komt, partijgenooten, den 3en Maart moet dit anders zijn. Het te behandelen onderwerp verdient ruimschoots aller belangstelling. Op de vergadering werd gecollecteerd voor Rijssen, waarby f 3.291/;, werd opgebracht. Veel succes hadden wij met de nieuwe brochures. Zaterdagavond en Zondagmorgen zijn in „Constantia" circa 80 brochures verkocht. Reden tot klagen is er dus niet. De nieuwe Brochures zijn: Naast het Kruis de Roode Vaan" van Ds. S. K. Bakker, predikant te Bolsward en Eenheidgeen Verdeeldheid" van Dr. J. van Leeuwen. Zij zijn ver krijgbaar 's Zaterdagsavonds en 's Zondags in „Con st antia" en bij den Secretaris der Afdeeling; de eerste a 6 cent, de tweede a 5 cent per exemplaar. M. J. VAN DIJK, Secr. Kreupelstraat 22, boven. Door de afd. Schiedam van den R. K. Volksbond en Patrimonium is bjj den gemeenteraad een adres inge diend met verzoek om bepalingen betreflende minimum loon en maximum-arbeidsduur in de bestekken van gemeente-werken. Zjj wenschen een 10-urigen arbeidsdag, bij uitzondering overwerk en slechts onder bijbetaling van 10 pCt. uur loon van het le en 2e uur, 25 pCt. van het 3e eg 4e uur en 50 pCt. voor verdere uren; Zondags alleen bjj noodzakelijkheid en slechts onder bijbetaling van 100 pCt. uurloon. Zij stellen daarin voor de loonen te bepalentimmer lieden, meteelaars, stukadoors, steenhouwers 23 cent, opperlieden 19, heiers 21, aardwerkers, burgersmeden, schilders, loodgieters en zinkwerkers 20, fabrieksmeden 22 en straatmakers 23 cent. Beneden 18 jaar mogen slechts zjjn l/i van het totaal der werklieden. Vol loon bij 21-jarigen leeftijd. Beneden dien leeftijd zal het minimum-loon, boven genoemd, verminderd^worden voor den leeftijd van 16 jaar met 11, voor 17 jaar met 10, voor 18 jaar met 7, voor 19 jaar met 5 en voor 20 jaar met 3 cents. B. en W. kunnen zich met enkele dezer bepalingen niet vereenigen, o. a. vinden zij de verhooging voor overwerk te gering en de arbeidsdag 1/<t uur tekort in verband met een goede regeling. Zij stellen nu het navolgende ontwerp ter vaststelling voor. A. I. Zonder schriftelijke toestemming der directie mag de aannemer de werklieden op het werk, alsmede de werklieden, die elders in de gemeente Schiedam onderdeelen voor het werk vervaardigen, daarin niet langer laten werken dan 10V3 uur per etmaal. De bedoelde toestemming zal alleen gegeven worden, wanneer naar het oordeel der directie, de aard van het werk, de weersgesteldheid of buitengewone omstan digheden afwijking van deze bepalingen noodig maken. II. De in I genoemde bepalingen gelden ook voor de werklieden in dienst bjj onder-aannemers of andere tnsschenpersonen, gedurende den tijd dat zij op liet werk werkzaam zjjn. B. Voor het loon van de onder A bedoelde werk lieden gelden de volgende bepalingen: I. Aan de werklieden boven den Reftijd van 23 jaren mag geen geringer uurloon worden dan voor een Timmermanf 0.22 Metselaar- 0.23 Schilder- 0.21 Opperman- 0.19 Steenhouwer- 0.24 Grondwerker- 0.20 Straatmaker- 0.23 Smid - 0.20 Behanger- 0.20 Stukadoor - 0.23 Lood- en Zinkwerker- 0.21 II. Voor overwerk wordt het gewone uurloon ver hoogd met ten minste 50 procent. III. Voor den arbeid op Zondag, den 2den Paasch- dag, den 2den Pinksterdag, de Kerstdagen, den Hemel vaartsdag en den Nieuwjaarsdag wordt het gewone uurloon verhoogd met ten minste honderd procent. IV. Werklieden, die den leeftijd van 21 jaar nog niet bereikt hebben, doch ouder zijn dan 14 jaren, als mede personen, die door ouderdom of invaliditeit niet als volle werkkrachten beschouwd kunnen worden, mogen, voor zoover zij tegen een geringer uurloon werken dan in BI is bepaald, voor een getal van ten hoogste 20 pCt. deel uitmaken van het aantal werk lieden, dat voor het werk gebezigd wordt. V. Uitbetaling van loon moet geschieden op het werk, in de werkplaats of op een plaats door de directie goedgekeurd. C. Het is den aannemer geoorloofd bij het stuk te doen werken. Indien dit echter, naar het oordeel der directie, aan leiding geeft tot minder zorgvuldige bewerking, of tot geringer verdienste dan hiervoor als uurloon is bepaald, kan het door haar verboden worden. D. De aannemer moet eiken betaaldag voor 12 uur 's middags aan de directie schriftelijk opgeven de namen en de leeftijden der werklieden, die, hetzij in zijn dienst voor de uitvoering van het werk, hetzij op het werk in dienst van onderaannemers, werkzaam zijn, hun be roep hun woonplaats, hun uurloon, de uren ge durende welk elk hunner aan het werk, bij het stuk of in daghuur gewerkt heeft en van het door hen bij ieder dier werkwijzen verdiende loon. E. De aannemer is verplicht te zorgen voor de na leving dezer bepalingen door onderaannemers of andere tus chenpersonen ten opzichte van de werklieden, die in hun dienst op het werk werkzaam zijn. F. Door den aannemer worden bij het aannemen der werklieden de bepalingen A, B, C, D, E, F en G aan hen medegedeeld, terwijl een afschrift of een af druk daarvan tjjdens den geheelen duur van het werk moet aanwezig zjjn ter plaatse door de directie aan gewezen. G. Voor elke overtreding van een der bepalingen a, B, C, D, E of F kau den aannemer een korting van ten hoogste 25 op de aannemingssom worden op gelegd, mits de directie, hetzij door aangifte, hetzjj door eigen onderzoek, van de overtreding kennis heeft ge kregen binnen 14 dagen nadat deze heeft plaats gehad. Van elke overtreding, waarvan de directie binnen den gestelden termijn kennis heeft bekomen, wordt door haar binnen tweemaal 24 uren daarna aan den aannemer mededeeling gedaan. Eigenaardig is het wel, dat B. en W. bij hun voor stellen (welke Dinsdag j.l. in den Raad reeds zjjn aan genomen) nog verder gaan, dan wat onze religieuse arbeiders(?)-vereenigingen durven vragen. Slechts de loo nen voor timmerlieden werden verminderd, de heer de Groot poogde nog wel zwak ook hun loon op 23 cent per uur bepaald te krijgen, maar trok na bestrijding door d«n heer van Westendorp, z'n voorstel weer in. Welke maatstaf bij deze loonregeling is aangelegd, we ten we niet; de gewone berekening geeft aan timmer lieden, metselaars, stukadoors een gelijk loon. Maar B. en W. meenden zeker toch iets apart te moeten hebben. Maar zij overtreffen het verzoek van adressantenten opzichte van de loonen der schilders en lood- en zink werkers, tevens ten opzichte van de betaling voor over werk. Eveneens met hun beperking van het aantal on volslagen arbeiders. Jammer dat de arbeidstijd zoo noodzakelijk HR/j uur moest worden. Zonder dat dit noodzakelijk behoorlijk werd aangetoond. Het is echter een merkwaardig bewjjs van den invloed, welke de autoriteiten van de zijde der arbeiders reeds nu .gevoelen, dat ze nog geen jaar nadat zoo lichtzinnig een bestek is samengeflanst voor de nieuwe school, waarin zulke ouderwetsche voorschriften waren opge nomen, die we reeds toentertijd in ons blad besproken en bekritiseerd hebben, thans zich genoopt gevoelen, met hun voorstellen tot regeling van de arbeidsvoor waarden der arbeiders voor den dag te komen. Men zou warempel gaan gelooven dat het ook in dat opzicht zoo verbazend achterlijke Schiedam vooruit gaat (Ingezonden.) Eens wandelde ik langs een onzer vaarten en onder weg zag ik een polderwerker met waterlaarzen aan zijne voeten, plat op den buik, en zijn hoofd geleund in zijne armen op een hoop grint langs den weg liggen slapen. Daar lag hij, half mensch, half beest. Mijn gemoed kwam in opstand. Waarom toch, dacht ik, dat verschil fusschen zooveel ruwheid bij den een en beschaving bij den ander, waarom toch die schrille tegenstelling tusschen zooveel ontbering en weelde? Ik dacht aan de armoede van duizenden en duizenden zijner lotgenooten, die hun leven lang ploeteren zonder ooit van het vette der aarde te genieten, ik dacht aan de ellende in sloppen en stegen, aan de ellende bij werkloosheid, bij ziekte en koude, ik dacht aan het lot van al die tengere vrouwen met hunne houterige armen, wier gezichten getuigen van een leven van lyden en ontbering, doch hoe meer ik dacht hoe meer zag ik slechts een kleine wereld van weelde omringd door een groote zee van werkersleed. Doch toen begreep ik ook de noodlottige werking van ons maatschappelijk stelse1, het kapitalistische stelsel, dat gebaseerd op onderlinge concurrentie en winstbejag niet vraagt naar de behoeften van den mensch als mensch. Toen ook zag ik de noodzakelijkheid voor den grooten strijd der arbeiders: de strijd voor de vrijmaking van arbeidende volk. Daarom gij allen, die nog niet overmeesterd zijt door koud egoisme, gij allen, die nog in u voelt fonkelen een drang naar het goede, steunt dien strijd van recht vaardigheid. Steunt dien strijd gij notabelen, gij burgemeesters en secretarissen en advocaten en geestelijken, met uwe gaven, steunt gij burgers zooveel als in uw macht is, en strijdt mee gij arbeiders, met uwe kameraden, die thans over de geheele wereld kampen voor een menschelijker bestaan. Sluit u aan bij uwe vakvereeniging, gij leden der groote klasse van werkers, en maakt haar sterk door uw aantal en uw eendracht. Schudt dan toch van u af gij lauwen, die laksche on verschilligheid, talmt niet langer om in een krachtige vakvereeniging uiting te geven aan uw verlangens en wenschen en begrjjpt toch dat gij niet verder zult komen indien gij uwe belangen niet georganiseerd en op den DE MOKER

De Moker | 1907 | | pagina 1