Vlaardingsche IJzerkoekjes. Bureau voor Arbeidersrecht. Van de Leestafel. Het voorloopig bestuur werdt tot September met de leiding der zaken belast. Het z*l zich tot de vakver- eenigingen hier ter stede wenden, om te trachten nieuwe leden voor de vereeniging te werven. Het plan wordt geopperd door middel van colportage te probeeren alle groepen te bereiken. De mogelijkheid van uitvoering hiervan zal door het Bestuur worden overwogen. Uit verdere besprekingen blijkt nog dat de vereeniging zich f-peciaal op het gebied der kunst zal bewegen. In opgewekte stemming ging de vereeniging uiteen. Goede voorbeelden. Ofschoon we niet alle lijsten, welke voor Ryssen vanwege den S. B. B. circu- leeren, afzonderlijk vermelden kunnen, willen we vol doen aan een verzoek het volgende mee te deel-n: In 4 weken tijds werd door het plaatspersoneel van de glasfabriek „De Schie" het volgende bijeengebracht: Lijst No. 1: f 3.13, lijst No. 17: f 2.62, lust No. 22 f 2.50, lijst No. 24: f 3.51. Zeker is dit goede voorbeeld vermeldenswaard; moge het in ruimen kring navolging vinden Door de afd. Schiedam van den Alg. Ned. Tvp. Bond is tot heden voor de stakende jutewerkers te Ryssen opgezonden een bedrag van f 74.70, waarbij f 50 van den Directeur der Drukkerij „'Eendracht" en het overige aan wekelijksche bijdragen van de typo's werkzaam bij de fi ma H. A. M. Roelants, H. J. C. Eoelants en Drukkerij „Eendracht." De Secretaris. VerkiezJngsvaria. In het Duitsche kiesdistrict Lüneburg loopt het gerucht, dat de jonge heer Sievers, zoon van den burgerlijken kandidaat, zijne arbeiders in Winsen aan de Luhe een katoenen onderbroek had beloofd als zij op zijn vader stemden. En toen hij was gekozen gaf hij er twee aan ieder zijner werklieden. Een kiezer uit de gemeente Bleckede had het schoone feit door de volgende rijmregelen vereeuwigd O hoe warm, bekwaam en kloek Zit mijn nieuwe onderbroek, 'k Ben er daarom mee kontent Wijl ze kost geen rooien cent. Voor een stukje zwart op wit Kreeg ik haar in mijn bezit; Slechts een enkel stembiljet Op bepaalden naam gezet. In den boozen wintertijd Blijf ik nu van kou bevrijd, 't Brengt mij danig in m'n schik, Verheugt mij ieder oogenblik. Bondelzwarts en Hottentotten Kan ik nu gerust bespotten. Welke Hottentotsche man Heeft twee onderbroeken an Welfen noch socialen Wisten 't rijksmandaat te halen. Vreesden zij soms ons te krenken Door een onderbroek te schenken? Wordt de Rijksdag weer verjaagd Niemand die zich hier beklaagt. Want na dat gewenscht besluit Slaan we 'n héél kostuum er uit. Bij de nabetrachting over de verkiezingen spreekt ook daar de humor een woordje mee. De schrijver acht de „partijgeschillen" óf onderge schikte kwesties óf onbelangrijke dingen welke opge blazen worden tot geweldige zaken. Er is volgens hem in werkelijkheid niet de minste reden om in onze partij te spreken van 2 elkander uitsluitende meeningen, of van 2 tegen elkander ingaande stroomingen of wat ook van dien aard. Dit laatste gedeelte zijner conclusie zal wel niemand onzer tegenspreken het eerste gedeelte achten wij geen axioma. Zooals in elke partij, in de liberale Unie, zoo goed a's in „Patrimonium" en den R. K. Volksbond zijn tusschen de leden dier frakties verschilpunten waar te nemen; in „Patrimonium" is Talma een meer-demo- kratisch element dan prof. Fabiusin den R. K. Volk- staat de jongere generatie veel verder dan de oude, die conservatief in merg en mieren door haar beslagen brillen niet zien kón hoe de sociale en ekonomische verhoudingen zich wijzigen; zou ónze partij eeu uit zondering op den regel maken en de denkbeelden harer leden precies even ver ontwikkeld zijn? In de hoofd zaken, door v. Leeuwen als het sociaal-demokratisch beginsel aangewezen, zeker wel; doch over verschillende theoretische vraagpunten is er verschil. En dat hoeft niet te verontrusten; evenmin weggedoezeld te worden. De denkbeelden van Vliegen c.s. zyn in menig op zicht (over staatspensionneering byv.) sterk afwijkend van die, welke door Wibaut c.s. gehuldigd worden, 't Komt ons voor dat de schryver van „Eenheid" deze soort verschilpunten te zeer onderschat. We willen gaarne hulde brengen aan de goede be doeling van den schryver, om de „Eenheid" in onze party te bevorderen. Maar we vreezen dat deze poging ertoe falen zal, omdat ze niet, wat ze o. i. in de eerste plaats zijn moest, los, geheel los is van iedere persoons- beschouwiug. Wanneer het waar is, dat Troelstra persoonlijk door de N. T -groep verguisd wordt en hnn persoonlijken twisten behooren tot de „partygeschillen," dan gelooven we niet dat de N. T.-groep het oor zal leenen aan een bemiddelaar, die zulk een hartstochte lijke verdediging houdt voor haar voornaamste tegen- kanter, als Dr v. Leeuwen voor Troelstra. Zietdaar enkele opmerkingen. We kennen in Schiedam gelukkig dat getoethaspel over „revisionisme" en „Mar xisme" niet; toch willen we onze partijgenooten wel aansporen de brochure te lezen. Waar wij den schrijver toch reeds kennen in z'n ijver en liefdevollen toewijding aan onze partij, zien we ook hier weer een krachtige poging van hem om de goede zaak te dienen; een krachtige poging om een dam op te werpen tegen dat onzalig gezanik over de absolute zuiverheid der theorie een krachtige poging tevens om de bacillen in oDze partij te vernietigen, opdat ze in haar groei niet langer worde belemmerd. Daarvoor is o i. niet noodig dat het congres Troelstra op een ondubbelzinnige manier een bewijs van vertrouwen moet geven daarvoor is noodig dat alle sociaal-demokraten leeren, boven alles de partij te dienen. Moge ook daartoe dit geschrift bijdragen! We ontvingen No. 2 van het Zondagsblad voor Kin deren. Ook dit No. maakt een goeden indruk en we willen gaarne nogmaals den ouders opwekken voor hunne kinderen kennis te maken met het Zondagsblad. Het is veikrijgbaar bij den redakteur-uitgever Joh. Vorrink, Valeriusstraat 126, Amsterdam. De abonne mentsprijs is f 0.30 per 3 maanden, f 0.571/, per halt jaar, f 1.10 per jaar. Losse nummers 3 cent. Brieven over Vakbeweging. II. Gedurende het vierde kwartaal werden behandeld 57 zaken, welke als volgt verdeeld waren Ongevallenwet8 Militie[7 Loongeschillen11 Belastingzaken 's21 Burgerlijke zaken4 Schuldvorderingen4 Vereenigingszaken1 Elfenis 57 Over het le kwartaal werden behandeld 37 gevallen tï w 2e 41 Totaal 233 Het Bureau is gevestigd: Nieuwstraat 28 en geopend s Woensdagsavonds van S1/,—10 uur. De adviezen worden verstrekt aan leden van by den Schiedamschen Bestuurdersbond aangesloten Vereenigin- gen tegen betaling van f 0.10, aan anderen tegen be taling van f 0.30. 6 Eenheid, geen verdeeldheid. Een woord tot de leden der S. D. A. P. naar aanleiding van de „partygeschillen' door Dr. J. van Leeuwen. Prijs 5 ct Uitgave van H. A. Wakker Co., Rotterdam. Het Bestuur van de afd. Vlaardingen van den Ned. Glasblazer sbond heeft zich bij monde van haran Secre taris, den heer A. F. Bol, noodeloos druk en kwaad gemaakt, over ons epistel van vóór veertien dagen. Indien het niets anders had te zeggen over onze reprimande, dan had het wijzer gedaan met een korte rectificatie te geven van wat wij schreven over de glas- blazersh'ouding bij de visschersbeweging, dan, zooals het thans deed, een kwaadaardig, kolonïlang inge zonden stuk te schrijven. Na de verklaring der visschers, dat de glasblazers, nog voor zij steun vroeger, dien aanboden, nemen wij gaarne de regelen, die op de visschers-steunbeweging sloe gen terug. De glasblazers zélf zijn echter de oorzaak, dat deze indruk bij de op de gecombineerde bestuursvergaderingen aanwezigen werd gevestigd, en wel door hun verklaring op de tweede vergadering dat zij aan een steunbeweging voor één staking alleen niet konden meedoenen door hun blanco-stemmen op de eerste bijeenkomst. Daaruit leidde ieder ter vergadering aanwezigen (uitgezonderd de visschers, die, zooals thans blijkt, beter wisten) af, dat zij dus ook niet aan een steuncomité voor de visschers zouden hebben meegedaan, want dat was immers ook een steunbeweging voor „één staking alleen." Het plan tot het schrijven der reprimande rijpte dan ook niet in het brein van den schryver dezer rubriek. Verschillende op de vergaderingen aanwezige bestuur ders van de meest uiteenloopende vakorganisaties, ver zochten ons te schryven zooals wy deden en de menschen waren verbaasd, toen zy vernamen, dat van die zyde werd beweerd, dat het stuk niet alleen onjuistheden, maar zelfs leugens bevatte. Zij zeiden wat daar staat, is waar-, wij willen het met onzen naam bekrachtigen! En dat waren heusch nog geen sociaal-democraten. De verklaring der visschers heeft geopenbaard, wat verder niemand wist. Maar, al nemen v^ij dit terug, de strekking van ons episteltje vervalt daarmede geenszins. Dat zij bereid waren de visschers afzonderlijk te steunen, was, zooals ten overvloede nog uit hun inge zonden stuk blijkt, een afwijking van het standpunt, waarop zij zich hebben geplaatst. Nog eensdat stand punt is Wij steunen niet één staking apartneen, wij steunen alle stakingen, die op een gegeven oogenblik loopende zijn. Wij collecteeren niet voor deze, die of gene stakingneen, wij collecteeren voor allen, die in strijd met het kapitaal zijn gewikkeld zij zeggen welmits die strijd rechtvaardig zij, maar daarover straks nog iets. Dit anarchistisch standpunt is korten klaar Wij steunen stakingen, al maar door. Steun aan stakingen is geen uitzondering, neen, regel. Niet in bepaalde gevallen laat men lijsten circuleeren neen, week in, week uit circuleeren ze! Er zijn altijd stakers, altijd slachtoffers Van staken wordt op deze wijze een systeem ge maakt van steunen evenzoo. Op dat standpunt hebben zy zich geplaatst, dat stand punt kwam uit in de steunbeweging voor Rijssen. En tegen dat standpunt ging ons stuk. „Mits een staking rechtvaardig zijl" voegt men er vergoelijkend bij. Maar och, als je je pappenheimers kent, dan weetje dat dit slechts dient om dit treurig, de beweging de moral seerend standpunt wat aannemelijker te maken, want vraagt men de leidende elementen van deze bonds- afdeeling: „Maar welke s'aking is nu rechtvaardig, en welke niet?" dan is het antwoord: „Och wat maal je! Elke staking is rechtvaardig; het gaat immers allemaal tegen het kapjtaal Maar al legde men werkelijk elke staking een maat staf aan, dan nóg lijkt dit standpunt naar niets. Al is een strijd duizendmaal rechtvaardig, zij mag niet op de bonne fooi worden aangebonden. Eerst wan neer alle andere middelen zijn uitgeput, en goed geor ganiseerd, rijkelijk van ammunitie voorzien, bindt men op het juiste oogenblik den strijd aan. Staking mag geen regel, staking moet uitzondering zyn „Wij steunden Rijssen al een paar weken, altijd op onze manier!aldus de schryver in zijn ingezonden stuk. Juist, hieruit kunnen wij de treurige gevolgen van dit „alle-stakingen-steunen-systeem" leeren kennen. Zij steunden Ryssen al eenige weken, altijd op hunne manier, d.w.z. door middel van de als passe-partouts voor alle stakingen geldende lijsten van het Nationaal Arbsids-Secretariaat. Welnu, dit N.A.S. bracht met zijn 5000 leden f 168.50 van het totaal bedrag van f 12500.— dat tot op 27 Januari bij het stakingscomité was ingekomen. Eén van de bij het nieuwe Vakverbond aangesloten „moderne" vakbonden bracht alleen f 3900.— op. Of er van een dergelijke steunbeweging ook kracht uitgaat En hoeveel hartzeer deze karige gave den gevers nog berokkent, kan blijken uit een stukske voorkomende in het orgaan van een eveneens bij het N. A. S. aange sloten vakbond, de Landelijke Federatie van Metaalbe werkers. Het luidt: „De strijd te Rijssen en Deventer duurt hard nekkig voort. Er over uitwijden is niet mijn plan. Echter meen ik waar allerwege voor Rijssen op de groote trom geslagen wordt door de modernen, en ook christelijken, dat daardoor Deventer in 't ver geetboek raakt, of minstens te kort komt. Daarom zou ik willen dat de onafhankelijken (laat ik dien naam ter aanduiding gebruiken) zich thans alleen met Deventer bemoeien." De gevolgen van het innemen van dit standpunt, van het toepassen dezer taktiek zijn: le een onnoemelijk groot aan al slachtoffers der onbezonnen stakingen; 2e. Be'eekenende steun aan menschen die 't minst ver dienen, deu minsten waa> borg voor succes geven3e. Niets beteekenende steun aan menschen die 't door hou ding en daden 't meest verdienen en ook den meesten waarborg voor succes bieden. De wereld op z'n kop. Wij meenen dat ieder in 't oog zal springen hoe noodig deze reprimande was, en wij vertrouwen dat ook onze glasblazers hun ooren eens van de Nassiaansche ophitserij tegen de wat zich „modern" of sociaaldemo craat noemt, zullen afwenden, zelf eens rustig zullen gaan nadenken over wat de beste wijze van strijd voeren voor de vakorganisatie is, en wij gelooven, neen weten dat ook zij dan zullen zeggen „Wij heb ben gedwaald!" „Nederland en Oranje" en de arbeiders. Het volgende berichtje nam het orgaan der anti revolutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje," de Vlaardingsche Courant, zonder eenig commentaar in haar nummer van j.l. Zaterdag uit de N. Ct. over Het juiste aantal arbeiders bij de firma Ter- Horst bedraagt thans 291. De stakers met hun comité en hun Enschedé- schen leider voeren een waar schrikbewind. Zoodra zy hooren van een arbeider, die het werk her- 1

De Moker | 1907 | | pagina 3