Steunt de stakers te Rijssen! LrXorrce»t No. 1 ZATERDAG 2 Maart 1907, 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Vraagt geld aan vrienden en kennissen - steunt de stekers te Rijssen Geeft veel, als ge veel missen kunt, geeft weinig als ge weinig hebt - steunt de stakers te Rijssen Lijsten vanwege den Schiedamschen Restuurdersbnnd zijn verkrijgbaar en moeten (wekelijks) ingeleverd worden bij den Penningmeester: Beijerlandschestraat No. 25. D. VAh BEEK. Vlaardingen. Aan de Postabonnees Afdeelir^snieuws. De anti-revoiutionaire partijdag ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds i m 7V2—nur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. B\j abonnement belangrijke korting. Stokken voor 't eerstyolgent nummer moeten uiterlijk Woensikg a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar Oosterdwarsstraat 27. Vooral voor hen, die gewoonlijk bij een der colporteurs een blad kochten, is het van belang:, goed acht te geven op bovenstaand adres. Daar toch kunnen zij geregeld zich van een blad voorzien, zonder verhooging van prys. Denkt om de propaganda! Het nieuwe kwartaal is ingegaan. Het werk der Administratie wordt zeer verlicht, wanneer gij uw abonnementsgeld vóór den vijftienden Maart toezendt. Na dien datum wordt per postwissel beschikt. De Administratie. Zondag 3 Maart, 's morgens KV/s uur, Cursus Dr. jf. vau Leeuwen over Historisch-Materialisme Entrée 5 cent. Partijgenooten gratis. Zondag 24 Febr. hield de afd. een huishoudelijke ver gadering in „Constantia." De vergadering was goed bezocht. Onder de ingekomen stukken was er een van de „Vereeniging de Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken," over welke een zeer uitgebreide discussie werd gevoerd. Met bijna algemeene stemmen werd be sloten als vereeniging zich niet aan te sluiten. De redenen zullen aan het bestuur van v. n. vereeni ging worden bekend gemaakt en in De Moker van de volgende week worden gepubliceerd. Bij de mededee- lingen deelde de voorzitter van Leeuwen mede dat hij door een treurig ongeval in z'n familie niet in staat was geweest om op Woensdag 20 Febr. op de avond-ver gadering van de A.-r. partij te debatteeren met den heer Talma. Hij heeft nog z'n best gedaan om een ander debatter te krijgen, maar niet één was beschikbaar. Sinds de vorige vergadering won de afd. weer 4 nieuwe leden en 2 vertrokken naar elders. Voor de S. D. S. C. te Amsterdam werd f 5.uit de kas getrokken. Tot afgevaardigden naar het Landelijk Propaganda- Congres," werden gekozen, Verweij en A. de Wit, en als plaatsvervanger L. Noordijk. Van candidaatstelling voor het P. B. onthield de afd. ?ich; voor het Int. Congres werden gesteld, Troelstra, van Kol en Wibaut. De interpellatie tot het bestuur, inzake het „Gebouw" was dat een lid aan den voorzitter eenige inlichtingen vroeg, welke daarop werden verstrekt. De afd. besloot nog om de statuten aan de leden gratis te verstrekken. Degenen die nog geen afds.- statuten in hun bezit hebben, kunnen er een bij den Secr. aanvragen. Partijgenooten, die cursuskaarten in depót hebben, en ze nog niet allen verkocht hebben, worden verzocht ze a. s. Zondagmorgen mee te brengen, daar wij ze dan wel noodig zullen hebben. Zij, die verhinderd zijn te komen, gelieven de kaarten voor Zaterdagavond 8l/3 uur te bezorgen bij den Secr. aan huis of anders in „Constantia" aan het buffet af te geven. Partijgenooten en geestverwanten komt allen a.s. Zon dagmorgen lCP/jj uur in „Constantia" ter vergadering. De nieuwe brochures gaan goéd van de hand. Vooral de eene, „Naast het ktuis de Roode Vaan" vindt veel aftrek. De eerste bestelling is al verkocht, we hebben weer nieuwe opgedaan. Die er dus nog geen bezit, kan er een bekomen voor 6 cent. De brochure „Eenheid, geen Verdeeldheid", gaat niet zóó hard als No. 1. Er zijn nog heel wat partijgenooten die er nog geen bezittenen het is toch van groot be lang dat de partijgenooten deze brochure koopen en lezen. Deze week zijn er van beide brochures circa 70 ex. verkocht, 't Gaat dus lang niet slecht, al kan 't nog steeds beter. Men kan steeds terecht in „Constantia" en bij onder- geteekende, M. J. van Dijk, Secretaris. Kreupelstraat 22 boven. Hoe de vrome gemeente wordt beetgenomen. Uitgaande van de Centr. Anti-Revol. Kiesver. „Ne derland en Oranje" district Schiedam, werd er vorige week Woensdag in ons stedeken een anti-revolutionairen partijdag gehouden. Dat is voor de vrome gemeente een gewichtige dag geweest. De hoog-zije werd 'reis extra opgestreken de strop-dasjes kwamen 'r an te pasde gezichten werden in 'n bijzonder-zuinigen plooi getrokken en in zalvende stemming kwamen de rechtzinnige scharen bijeen, om zich te laven aan de geestelijke spijze welke op dezen dag zou worden opgediend. De Schied. Crt. meende onschadelijk genoeg te zijn te mogen méé-aanzitten aan de tafel der braven. Maar deze dachten daar anders over en stootte den verslag gever der oude dame leelijk voor z'n neus. „Alleen de „rechtsche" pers heeft tot onzen disch" was de boodschap. De „rechtsche pers" de Sck. Crt., dat onschuldige nieuwsblaadje werd dus tot de „linksche" pers gerekend 1 Oók 'n mop! De Sck. Crt. slikt echter alles. En trots de onheusche behandeling welke 's'middags haar deel was, trok ze 's avonds gedwee weer op, om van de openbare ver gadering verslag te gaan geven. Zóóveel gebrek aan waar- digheidsgevoel hadden we toch niet bij haar veronderstelt. Maar het is gebleken, dat de broeders goede redenen hadden, bij de middag-vergadering geen vreemde eenden in de bijt te dulden. De geachte spreker, jhr. mr. H. W. van Asch van Wijk, heeft van de afwezigheid van andersdenkenden gebruik gemaakt en een redevoering ge houden, welke volkomen bestemd was door enkel ja broers te worden aangehoord. Voor iemand, die zulk een langen en adellijken naam draagt, is het wel wat zonderling om in enkel bokke- sprongen, flauwe grappen en platte verzinsels z'n kracht te gaan zoeken om z'n hoorders van het goede recht der alléén-reddende anti-revolutionaire partij te over tuigen. Héél z'n betoog was een botte speculatie op de politieke onbewustheid en onwetendheid van zijn audi torium, dat natuurlijk nog met open mond z'n rede aanhoorde, in diepe bewondering voor zóóveel geleerd heid. We zullen niet pogen de hokus-pokus van jhr. mr. van Asch van Wijk geheel te volgen, maar zullen enkele bloempjes er uit plukken, om het licht te doen vallen op slechts sommige zijner vele dwaasheden. Allereerst was in z'n goochelarij de formatie van het kabinet-de Meester aan de orde. Spr. beweerde dat hetgeen aan Borgesius het leven dankte, was een ongelukkig tobbertje, een kindje dat de ziektekiemen mee ter wereld bracht, teerde op anti-clericalisme en zoet gehouden werd door het dotje van het blanco-artikel. Zelfs Borgesius' fijne verzoeningspolitiek kon het wichtje het leven niet redden na U/j jaar was het arme schaap dood; 't leed eerst aan de Krausstuipen van Chileenschen oorsprong, daarna kwam de Staalkwaal en nadat die nog aan de eene zijde van het Binnenhof door bekwame dokters uit Tiel en Goes bezworen was, trad zij aan de andere zijde van het Binnenhof met vernieuwde hevigheid op en doodde het zwakke kind, daargelaten nog de vraag of men hier met een schijndood of een werkelijk verscheiden te doen heeft. Meneer poogt „moppig" te zijn. Maar dat z'n illus tratie onzuiver is en dat z'n bewering omtrent geboorte en verscheiden van het kabinet-De Meester absoluut onlogisch is, vertelt hij zelf met de vraag op te werpen of men hier met een schijndood of een werkelijk ver scheiden te doen heeft. Een ongelukkig tobbertje, wiens leven niet te redden is, dat gedood wordt en dan toch nog wel schijndood kan wezen, bestaat alleen in de fantasie van een of ander heksenmeester, die het best pareert als marktventer met duivelsdrek of Holle- way-pillen. In het vervolg zijner rede trad spr. in een vergelij king van de leden van het vorig ministerie met de per sonen van het tegenwoordige Kabinet, die niet in het voordeel van laatstbedoelden uitviel. Noch wat hun personen noch wat hun handelin gen betreft konden zij bij de vorige ministers in de schaduw staan. Minister Rink, die over het geheel slechts liberale ambtenaren wist te benoemen en minister Veegens, die slechts sociale wetten wist in te trekken, maar geen enkele tot stand wist te brengen, zij evenaren noch in gulle royaliteit noch in sociale werkzaamheid het ministerie Kuyper, dat te dezer zake zooveel presteerde. Als de heer van Asch van Wijk nu maar eens zoo goed ware geweest, feiten tegenover feiten te plaatsen. Of de personen der tegenwoordige ministers het bij die hunner voorgangers halen kunnen, daarover wil len we 't zeker niet hebben. De welgedane figuur van Kuyper levert zeker een groot contrast met de schrale figuur van bijv. den heer Veegens. Maar is een vette korpus soms een teeken van geschiktheid voor 't minis ters-baantje Het volk vraagt naar daden. Benoemde de heer Rink over 't algemeen slechts liberale ambtenaren Zoo ja, dan deed hij niet slechter dan Kuyper, die in z'n vierjarig regeeringsambt een stormloop hield om zooveel mogelijk de vriendjes onder dak te brengen. Daarover is reeds zooveel geschreven daarvan is zulk een lange lijst voorbeelden reeds vroeger gepubliceerd, dat het onnoodig is daarover nog te spreken. De be faamde jonchelinchschap, welke het personeel der rijks verzekeringsbank uitmaakt, is het luidruchtigste bewijs van Kuyper's groote werkzaamheid op dit terrein. Als de broeders niet al te zwaar hebben gesnorkt bij deze passage, dan zullen ze er aan gedacht hebben, dat Kuyper in ons district een anti-revolutionaire school- y

De Moker | 1907 | | pagina 1