Ditjes en Datjes. Van alles wat. opziener en een dito kantonrechter stopte, en dat de liberale minister Rink Schiedam bovendien nog van een anti-revolutionaire burgemeester voorzag.Is uw beweren niet wat bout, geachte heer Och, ge durfdet wel iets wagen, nietwaar En ge waagdet het er óók op te bewerendat minister Staal in 1905 beslist verklaarde, dat de wegzending van het blijvend gedeelte verwarring zou stichten en hij niet weten zou hoe die te herstellen, terwijl hij in 1906 toch tot dien maatregel overging. Ook hier vreezen we dat de jonkheerlijke spreker een groote flater begaan heeft, daar, voor zoover ons bekend is, minister Staal in 1905 niet gezegd heeft, wat deze politieke voorlichter hem in den mond legt. Wel heeft minister Staal zich in 1905 tegen afschaffing van de 3e herhalingsoefening verklaart. VVlaar dit is nogal eenig verschil meenen we. Dat het blijvend gedeelte bij de bereden wapens in dienst bleef was volgens veler oordeel noodig voor oefening, mobilisatie, preventieve rustverstoring en kadervorming. Het denkbeeld om eventueel eene mobilisatie in plaats van door de cavalerie door de troepen der landweer te doen dekken achtte spr. onzinnig, omdat de huisvaders in dat geval het eerst naar de grenzen zouden worden gezonden. Dit laatste is alweer onwaar. De minister had zich bereid verklaard, daartoe een achterban in te stellen, zoodat de gehuwden niet het eerst naar de grenzen zouden gezonden worden. Maar dit smoesje was zóó bij uitstek geschikt om de gemeente te „vangen," dat het niet gemist kon worden. Zijn oordeel over dit ministerie op het blanco-artikel gevormd, samenvattend, zegt spr. dat 't is een blanco Kabinet, want 't heeft tot nogtoe nog niets uitgevoerd. Op 't oogenblik is er totale stilstand in de wetgeving; de Tweede Kamer is naar huis gezonden en wij zitten in het moeras. Aan wien de schuld, spr. zal het zeggen Kuyper, de goede, ging flink op het kompas Borgesius, de knoeier, bracht ons in het moeras. Dit is een model-kindersprookje. Kuyper de goede »de groote«, »de sterke« of wat men wil, 't zij zoö. Maar z'n kompas, wees alleen een reaktionaire koers. En dat hij, de vroegere demokraat, zoo „flink" op dat kompas ging, kunnen alleen volbloed persoonsvergoders hem vergeven. Maar bïacht Borgesius ons nu in het moeras? Heeft Borgesius het ministerie naar huis gezonden, geleerde heer Of was het de conservatieve harde die daar in de Eerste Kamer de brandkastbelangen in de eerste plaats verdedigt geloovigen en atheïst (van Houten) tezamen Een tableau volgde: Als een waarschuwend voorbeeld wijst spr. nog op Frankrijk. De vrijzinnigheid hier en in Frankrijk aan den dag gelegd, is toch dezelfde. Het verschil is allereerst dat zij daar heftig hier gematigd op treedt. Maar het ware karakter der vrijzinnigheid verloochent zich hier zoo min als daar. Spr. ein digend wekt dat) allen op er voor te waken dat hetgeen in Frankrijk mogelijk was, hier niet kunne plaats grijpen, dat ook hier niet een liberaal minister den almachtigen God loochene, zeggende dat de lichten aan den hemel gedoofd zijn, maar dat hier de christelijke beginselen erkend en geëerd blijven. Dit knaleffect hoort er hier ook zoo bij. Merkwaardig is 't alleen, dat onze hollandsche protestanten kermen over de „verdrukking" van Rome in Frankrijk, waarover niet één Fransch protestant z'n mond opendoet. Maar ook daarmede wist de heer jhr. mr. van Asch van Wijk voor z'n gehoor vrij spel te hebben. De lui weten toch niet wat of er alzoo gaande is. Zoo'n anti-revolutionaire partijdag is toch eigenlijk wel een nuttig ding. De broeders kunnen er na altijd zeggen, dat ze nog een beetje verder van de wijs zijn gebracht, dan ze reeds waren. Zaken-doen. Op een allermisselijkste wijze wordt door de nieuwtjes-pers reclame gemaakt met de bemoeiingen van prins Hendrik met de redding der schipbreukelingen van de „Berlin." We willen op z'n houding niets afdingen. Hij heeft belangstelling getoond in een ongeval, dat echter ieder dwong tot belangstelling. Hij was in de gelegenheid iets meer te doen dan de groote meerderheidbij zonderheden verrichtte hij niet. Nochtans we willen zelfs niet den schijn op ons laden, de verdiensten van den prins te willen verkleinen; en erkennen hij heeft al gedaan wat hij kon. Maar dat het nu noodig zou zijn zoo'n geschetter daarover te houden zulk een massa snert-berichtèn over z'n edelmoedige, opofferende, hu'pvaardigheid enz. enz. enz. de wereld in te zenden, ovaties uit te lokken als anderszins we kunnen 't niet inzien. Wèl meenen we dat men ten slotte bij zooveel stroop- smeerderij, bij zulk een opschroeving der feiten ten slotte het krantenlezend publiek beu maakt om van 's prinsen heldendaden in kennis te worden gesteld. De Telegraaf gaf een speciaal daarop ingericht artikel. En dan slik-je maar Prins Hendrik bracht Zaterdag een bezoek aan de geredden in „Hotel Americain Prins Hendrik liet zich uitvoerig inlichten en sprak enkelen toe. De prins begaf zich naar het station waar hij in de dameswachtkamer de lunch gebruikte. De Prins vertrok weer naar Den Haag. Terwijl de Prins koffie dronk Prins Hendrik heeft bevel gegeven dat niemand tot de geredden wordt toegelaten. Enzoovoort. En heel die akelige pluimstrijkerij heeft natuurlijk ten doel, dank zij de ramp van de „Berlin" wat reclame te gaan maken voor het koningschap. Onze persmannen verstaan het, wat zaken-doen is Rijssen. De staking te Rijssen duurt onveranderd voort. Een vorige week gehouden conferentie van de bestuurders der vakvereenigingen met de firma had geen resultaat. 't Is te voorzien, dat de strijd nog lang duren zal. De steun blijft flink vloeien, zoodat er vooralsnog geen vrees behoeft te bestaan, dat de strijd zou moeten op gegeven worden door gebrek aan geld. Het anarchistische N.A.S. draagt flink z'n aandeel bij in den steun. Met z'n 5000 leden zond het reeds f 168.50 in van het totaal-bedrag van f 12.500.hetwelk op 27 Januari was binnengekomen bij den Penningmeester van „De Eendracht" en het comité te Hengelo. De veel gesmade A.N.D.B. gaf tot dusverre f3900. Maar het N.A.S. houdt er van z'n mannetjes vrij te laten om te steunen of de centen in d'r zak te laten houden. Dan geeft men de stakers desnoods een brok solidariteit. Daar hebben ze wat aan. Het standpunt der vakbeweging. De Vak beweging schrijft in een polemiek tegen het Sociaal Weekblad: Maar wij betreuren, dat nu die neutraliteit óns in de schoenen wordt geschoven, terwijl wij ons niet bewust zijn ons ooit neutraal te hebben ver klaard en als wij het gedaan mochten hebben (het S. W. wil zeker wel zoo goed zijn aan te toonen, wanneer dat gebeurd moet wezen) dan is het heusch per ongeluk geschied. Want de vrijzinnig-democraten mogen neutraal zijn, wij niet. Wij voeren den strijd tegen de bezittende klasse evengoed als de S.D.A.P. Uit hetzelfde beginsel als dezedat die bezittende klasse een sta-in-den-weg is voor de algeheele verbetering der toestanden on der de arbeidersklasse. Dit is onze gemeenschappelijke grondslagverder gaat de gemeenschap dan ook onze eigen beginselen, onze eigen taktiek, maar de klassenstrijd is ons uit gangspunt en daarom is de S.D.A.P. de partij in de oogen van de vakbeweging. Aangezien dit reeds, zooals het S.W. zegt, op onze eerste algemeene vergadering is uitgesproken (gauwer kan het dan toch al niet) behoeft onze positie niet zuiverder te worden, doch was ze dit van af den beginne, hetgeen van de vrijzinnig de mocraten, die ook thans weernaar rechts en links moeten kijken en daardoor blijven stilstaan, nog steeds niet kan worden getuigd. Wij aanvaarden dus de ^«zijdigheid en passen voor de zw/zijdigheid van het S.W. met dien ver stande, dat wij staan aan de zijde der arbeiders klasse, tegenover de bezitters. Onze positie isdus zuiver en het bederf door de politiek is gekomen in de actie van het S.W. nog steeds niet in de onze. 't Kan ook zonder eenig kommentaar z'n nut hebben die aanleiding van het standpunt der vakbeweging in breeder kring bekend te maken. Er heerscht nog maar al te veel misverstand over. l>e strijd tegen liet loodwit. De commissie door den vorigen Minister van Binnenlandsche Zaken den 12 Sept. 1903 ingesteld, aan welke werd opgedra gen te onderzoeken in hoeverre hier te lande loodwit- verf door zinkwitverf of op andere wijze ware te ver vangen en welke bezwaren, zoowel van technischen als finantiêelen aard, daaraan zouden verbonden zijn, heeft in het laatst van October j.l. een voorloopig verslag uitgebracht aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dat thans door dezen is gepubliceerd. De minister deelt mede dat, in verband met den duur der proeven, de beëindiging van de taak der commissie in geen geval vóór 1908 kan worden verwacht. Het voorloopig rapport vestigt den indruk dat een serieus onderzoek wordt ingesteld. Zoo min mogelijk worden proeven genomen op kleine schaal, zoogenaam de laboratoriumproeven, maar proeven over groote opper vlakten en onder zulke omstandigheden, dat zij aansluiten aan de praktijk en hun deugdelijkheid in de praktijk aanstonds kunnen bewijzen. Reeds trok de commissie twee uiterst belangrijke conclusiën. Zij stelde met algemeene stemmen vastdat bij' gebruik van de loodwitverven, zooals die waarmede de commissie hare proeven genomen heeft en dus prac- tisch zeer goed verwerkbaar bleken, het zinkwit zeker in geen enkel opzicht in dekvermogen bij loodwit ten achter staat, ja zelfs eerder nog iets beter dekkend kan genoemd worden. En door nauwkeurige berekening bleek dat die zinkwitverf bij gelijke of betere dekking en naar de thans geldende prijzen nog iets goedkooper is dan de loodwitverf. Daarmede is een goed deel der drogredenen weerlegd, waarmede de schilderspatroons puur uit bekrompen heid, het gebruik van de giftstof, die gezondheid en leven der schildersgezellen verwoest, oogen te verdedigen. Hy was al in een bus! Een bondslid uit Dordrecht meldt aan de Timmet man het volgende Veel wordt er steeds geschreven en gesproken om trent het aanwerven van leden voor de Vakvereeniging. Dat dit ieder niet even gemakkelijk lukt blijkt uit het vol gende gesprek wat afgeluisterd werd, (Vraag) Wel Gerrit nu je zoo ingenomen zijt met de loonsverhooging wordt ge toch zeker wel lid van den Bond (Antwoord) Neen dat doe ik niet, want ben al in een Bus Ren verzoek. Aan al onze vriendenaan allen die De Moker goed gezind zijn aan allen, die op be hoorlijke wijze de pen voeren kunnen, richten we bij dezen het dringend verzoek, ons bij de samenstelling van het blad behulpzaam te zijn, door liefst regelmatig, eenige bijdrage te leveren. Op een enkele gunstige uitzondering na, laat men ons het blad zoo goed als geheel alleen redigeeren, en, al willen wij gaarne ons geheel wijden aan de taak, die wij aanvaard hebben, toch schieten onze krachten wel eens tekort. Moge verder betoogen overbodig zijner zijn er velen onder ons, die aan ons verzoek künnen voldoen, we vertrouwen dat ze 't ook zullen voldoen. Loos alarm. Op de avondvergadering van den antirev. partijdag, waarin de heer ds. Talma het onder werp „Sociale Wetgeving" behandelde, was gelegenheid tot debat en daarvan is van soc.-dem. zijde geen gebruik gemaakt. Zietdaar een feit, waarover in verschillende kringen een gekakel opgaat, alsof 'r heel wat aan de hand is. Is 't iets bijzonders Goeie, brave menschen, andersom gebeurt 't elk oogenblik. Al houden de sociaal-demokra- ten ook honderd-en-één vergaderingen, dan komt er nog geen enkele maal een katholieke of anti-revolutionaire debater. Dat zijn we al zóó gewoon, dat we daarin niets bijzonders zien. Maar 't is waar de sociaal-demokraten hebben nog wel zóóveel geloof in eigen overtuiging, dat ze geen enkel oogenblik schromen, hun denkbeelden aan die van anderen te toetsen. Welnu, dit is op de vergadering-Talma niet geschiedt. Gek hè Och neen, maar 't kwam zooVan Leeuwen had op zich genomen te debatteeren, maar 's middags van dien bewusten grrrrrooten dag ontving hij een telegram over droevige familie-omstandigheden en was hij genoodzaakt terstond op reis te gaan. Maar dit alles wist (en weet de groote massa niet en daarom was de teleurstelling groot bij de velen, die op een flink debat hadden geaasd. Er was wel debat van de deftigen meneer Levy, doch dat bekoorde niet bijster. En er worden allerlei geruchten gemompeld, waarom er geen rooie debatter aanwezig was. „Ze durfden 't niet aan," meenen sommigen. En in de ISHeuwe komt een (zoogenaamde) brandersknecht er een duit over in 't zakje gooien. De man heeft in z'n eentje de sociaal-demokraten al verpulverd gezien. Hij schrijft Mijnheer de Redacteur, Met groote aandacht het ingezonden stuk van mijnheer X. gelezen hebbende, gevoel ik mij ver plicht, ook een enkele opmerking te maken, niet over uw verslag, maar over de aanwezigheid van vele sociaal-democraten (maar geen debatters) bij de avondzitting der anti-revolutionairen. Ik ben 's Woensdag-avonds wel 10 c m. gegroeid, toen ds. Talma mr. Levy van repliek diende. Maar ik had mij nog hartelijker geamuseerd, wanneer er een S. D. A.-Peër of een rooie debatter ware af gedroogd. Die heeren schreeuwen en blaffen altijd, dat die Antithese-mannen hunne vergaderingen, voor die(n) knappe(n) linksche(n) debatter(s) ge sloten houden. Maar deze toch niet. Er was debat hoor Dr. J. v. Leeuwen en andere woordvoerders der S. D. A.-Peërs zullen wel spijt hebben dat zij het niet geweten hebben. Ds. Talma heeft wel een stukje spek uitgegooid hoor! Maar geen enkele rooie die wou bijten. Het schijnt ze hebben het nu zelf te druk. Ze drogen elkaar af en dienen elkander van repliek (Getuige brochure „Eenheid geen Verdeeldheid" Dr. J. v. Leeuwen) opgedragen aan S. D. A.-Peërs of anders zitten hun de graten in de keel van het vischeten bij de Rijksdagverkiezingen in Duitschland.

De Moker | 1907 | | pagina 2