Steunt de stakers te Rijssen! No. 2 ZATERDAG 9 Maart 1907 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken yoor 't eerstYolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Vraagt geld aan vrienden en kennissen - steunt de stakers te Rijssen Geeft veel, als ge veel missen kunt, geeft weinig als ge weinig hebt - steunt de stakers te Rijssen Lijsten vanwege den Schiedamschen JBestuurdersbond zijn verkrijgbaar en moeten (wekelijks) ingeleverd worden bij den Penningmeester: Beijerlandschestraat No. 25. D. VAh BEEK. Vlaardingen. Aan de Postabonnees Aan de abonnees in Schiedam. Afdeelingsnieuws. Een belangrijk Congres. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 7. franco per post 30 cent j hj v00r™tbetal™9- Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktle en Administratie Gebouw „COJfSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 7l/2—H1/i uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke kortjng. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar Oosterdwarsstraat 27. Vooral voor hen, die gewoonlijk bij een der colporteurs een blad kochten, is het van belang, goed acht te geven op bovenstaand adres. Daar toch kunnen zij geregeld zich van een blad voorzien, zonder verhooging van prys. Denkt om de propaganda! Met dit nummer is het nieuwe kwartaal ingegaan. Men zou ons het werk heel wat vergemakkelijken met de toezending van het verschuldigd abonnementsgeld, groot f 0-30, vóór den 15en September a. s. Na dien datum wordt er per postkwitantie, groot f0.375, over beschikt. De Administratie. Binnen enkele dagen zullen u de kwitanties voor het heden ingegane kwartaal worden aangeboden. Zoo gij zelf niet thuis zijt, wordt gij verzocht het bedrag klaar te leggen. Voor beide zijden is dit het gemakkelijkste. De Administratie. H#t volgende schrijven is aan de vereeniging Ambachtsschool" enz. gezonden. Aan het bestuur van de vereen. „De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken" Mijne Heeren Op de vergadering van de Afdeeling Schiedam der S.D.A.P., gehouden op Zondag 24 Febr. '07 in „Con- stantia", kwam ook ter sprake de al of niet aansluiting bij uwe vereeniging. Na een zeer uitgebreide discussie en het voor en tegen van alle kanten bekeken te hebben, werd met alg. stemmen besloten tot niet-aansluiting. De redenen hiertoe waren de volgende 1. De financiëele offers zijn te hoog voor onze draag kracht. Wij zijn al bij verschillende plaatselijke en landelijke vereenigingen aangesloten die jaarlijks hunne contributie eischen, zoodat de geldeljjke aangelegenheden op den duur te zwaar voor ons zouden worden. 2. Dat het aantal stemmen die een vereeniging uit brengt te weinig is. Bijvoorbeeld: Een vereeniging van 50 tot 100 leden, brengt 4 stemmen uit, dus vier leden die f 1 jaarlijks betalen staan gelijk met een vereeniging van 100 leden die f 10 jaarlijks bijdraagt. Dit is ons inziens onbillijk vooral waar het zoo'n gewichtig arbeidersvraagstuk betreft. 3. Dat de afgevaardigde van een vereeniging geen deel kan uitmaken van het bestuur. Een zeer onbillijk iets volgens onze meening. Deze redenen achten wy voldoende tot niet-aan sluiting. Namens de Afdeeling Schiedam van de S.D.A.P. (w.g.) Dr. J. VAN LEEUWEN, Voorz. M. J. VAN DIJK, Secr. De Cursusvergadering welke Zondag 3 Maart 1.1. heeft plaats gehad, is weder goed geslaagd. De verga dering was door ongeveer 90 personen bezocht. Voor Rijssen werd gecollecteerd, hetgeen f 2.88l/i opbracht. Wij kunnen wederom met genoegen op deze cursussen terugzien, en ze zullen haar nut wel afwerpen. Eenigé" nieuwe gezichten zagen wij weer in de zaal, een teeken, dat de stemming ten onzent steeds meer wint, hoeveel moeite de katholieken e.a. ook doen om hun vriendjes uit dat „rooie pakhuis" te doen blijven. Dat deze vergaderingen zoo goed geslaagd zijn is voor een groot deel te danken aan enkele leden der „Propaganda-club" en enke'e andere partjjgenooten. De „Club" heeft het le-uwenaandeel gehad in de propa ganda, vooral echter één lid der „Club". We kunnen hem een woord van lof niet onthouden voor z'n flinke propaganda. Hjj alleen heeft ongeveer l/s van de geheele kaar- trnverkoop aan den man gebracht, behalve de brochures die hjj de laatste 14 dagen heeft verkocht. Namen noemen doen we niet, maar het moge eene opwekking zijn voor nog zoo velen om ook eens aan te pakken en niet enkel maar toe te kijken in onzen strijd. Vanaf Zaterdagavond zijn er weer nieuwe brochures verkrijgbaar. Zij zjjn te bekomen in „Constantia" en bij den secretaris der afd., Kreupelstraat 22 boven. Van de oude brochures zijn er nog enkele over. Partijgenooten die de brochure „Eenheid, geen Ver deeldheid" nog niet bezitten, moeten zich haasten er nog een te koopen, anders is de voorraad uitverkocht, en juist voor hen is deze brochure toch feitelijk geschreven. Het Bestuur. Zaterdag 2 Maart werd in „Plancius" te Amsterdam het congres gehouden, bijeengeroepen door het Ned. Verbond van Vak vereenigingen en de S. D. A. P. ter bevordering van meerdere bescherming van kinderen, beperking van arbeidsduur voor volwassenen en afschaf fing, resp. beperking van nachtarbeid. Het was een grootsche bijeenkomst, zooals de Neder- landsche arbeidersbeweging er sinds jaren geen heeft gekend. De zaal, versierd met doek en groen, was geheel gevuld met afgevaardigden van verschillende organisaties, bijeengekomen om te beraadslagen over de nooden der arbeidende klasse en den weg en de middelen tot leniging daarvan; mannen en vrouwen, bezield met den heiligen ernst om op dezen dag den stoot te geven, en een forsche stoot, om de arbeiders te voeren in den strijd voor de belangen hunner klasse; ze te dwingen op te komen tegen de uitbuiting en verknechting van het ondernemersdomze te dwingen hun eisch om recht zoo krachtig te doen hooren, dat den wetgever geen gelegenheid meer wordt gelaten, zich met een Jantje van-Leiden van al wat naar sociale wetgeving zweemt, af te maken. De bourgeoisie houdt niet van dergelijke congressen vooral niet wanneer ze overtuigd wordt, dat het ernst is met de beraadslagingenals ze weet dat zij, die daar bijeen zijn, zich niet tevreden stellen met het aanhooren van een kernachtig betoog, of het stellen van een krachtig geformuleerde resolutie, maar ook het ernstig voornemen hebben in de vastgestelde richting te gaan werken. En daarom had onze burgerlijke pers dan ook de vriendelijkheid, dit congres dood te zwijgen. De korrespon- dentie-bureau's leverden er niets van; op een enkel, meer zelfstandig blad na, verscheen er over 't congres geen letter in de nieuwtjespers! (De „ouwe" nóch de Nieuwe Schied. Crt. repten ervan!) Die krantjes vervullen hun taak; ze moeten hun be schermelinge, de gegoede klasse, niet al te zeer ver ontrusten. Dat is óók taktiek! Maar het congres as er niet minder om geslaagd. Henri Polak konstateerde bij de opening van het con gres de buitengewone deelneming: vertegenwoordigd zijn 60.000 georganiseerde arbeiders. Polak noemde het een verheugend feit, dat de regeering, misschien voor het eerst, zich op een bijeenkomst van arbeiders heeft doen vertegenwoordigen. Minister Vee- gens, uitgenoodigd, was verhinderd, maar zond in zijn plaats mr. dr. Bjjleveld, referendaris, wien spr. verwel komt, zoowel in persoon als in zijn funktie. Verder zijn aanwezig de arbeidsinspecteurs Van Deinse en Van Tienen, en de ambtenaren der inspektie mevr. Tilanus, Klompe, Zaalberg, Van Male; namens desoc.-dem.Kamer fractie is van Kol aanwezig; sympathiebetuigingen zijn ingekomen van den arbeidsinspekteur der IXde inspektie, van den heer De Fremery, en van P. L. Tak. Alle groote vakbonden, het Werkliedenverbond, en tal van kleinere, plaatselijke organisaties, nemen dus deel aan dit kongres, dat de inzet is van een krachtige aktie voor verkorting van den arbeidsduur. Wij moeten het stellen buiten de medewerking van de anarchis tische en van de kerkelijke arbeiders. De anarchisten zullen op 1 Mei 1908 den achturendag „nemen." Gelukt hen dat, dan zullen wij het met genoegen aanschouwen maar wij en zij weten beiden, dat het niet zal gelukken. Het eenige wat zij zullen bereiken, zal zjjn een aantal slachtoffers. Zij hebben dan ook al gezegdals wij den achturen- dag niet kunnen krijgen, dan pakken wij wat we krijgen kuunen. Al wat de patroons kwijt willen zijn, zullen zij nemen en als de patroons niets kwijt willen zijn, dan zijn zij ook tevreden. Intusschen verwjjten zjj ons afwijken van de internationale lijn. Maar wij zien in de beweging voor den tienurendag den eersten stap naar den wettelijken achturendag. Het in eens bereiken van den achturendag is echter een onmogelijkheid voor ons land, hebben wij den 10-urendag, dan zal daarop de aktie voor den 8-urendqg worden gebouwd. Buiten de kerkelijke arbeiders moeten en zullen wij het stellen. Wat tot stand is gebracht voor de Neder- landsche arbeiders is gekomen door de onafhankelijke vakbeweging en door de onafhankelijke politieke arbeiderspartij. Waren wij er niet, zij zouden er niet zijn. Spr. behandelt verder de bezwaren van het „Soc. Weekblad" tegen dit kongres; hij wijst op de vele ge schriften, van Robert Owen en vroeger af, over den verkorten arbeidsdag, op tal vau proeven, ermee be wezen, op het praktisch bewijs van de mogelijkheid en de noodzakelijkheid. Theoretisch is van het vraagstuk niets meer te zeggen. Dit kongres is opgezet als een daad. Genoeg is er reeds gesproken, er moet nu aan gepakt worden en wij zullen aanpakken. {Applaus.) Van heden af zal een geweldige aktie beginnen tot wettelijke verkorting van den arbeidsdag. Wij zullen niet rusten, voor wij op het gebied van den arbeidsduur in Nederland hebben menschelijke, redelijke toestanden. Hiermede werd het congres geopend verklaard en traden de verschillende inleiders op, tot het behandelen der aangekondigde onderwerpen, in de aangegeven volgorde P. J. Troelstra: De tienurige arbeidsdag in zijn maatschappelijke beteekenis. F. M. Wibaut: Verkor ting van arbeidsduur als ondernemersbelang. Henri Po ak: Vakbeweging en verkorting van arbeidsduur. L. Heijermans: De sociaal-hygiënische zijde van het vraagstuk der verkorting van arbeidsduur en der afschaffing resp. beperking van nacht- en kinderarbeid. In de avondzitting: J. Oudegeest: De nachtarbeid. H. SpiekmanDe Kinderarbeid. Wij kunnen ons niet er aan wagen van het gespro kene een verslag te geven. Daardoor is een weekblad nu eenmaal niet aangewezen. In Het Volk van 3 en 5 Maart komen uitvoerige verslagen voor; de Organen der vakvereenigingen zullen ook wel hun overzichten gevenwij moeten volstaan met de ernstige opwekking, vooral aan alle vakvereenigingsmannen, die verslagen nauwkeurig te lezen. De gestelde resoluties zijn de volgender Betreffende den tien-urigen arbeidsdag- lo. Het congres, overwegende: dat voor de arbeiders het hoofddoel der sociale her vormingen is, de gelegenheid te verkrijgen, zich lichame lijk en geesteljjk te ontwikkelen en den strijd voor de verheffing hunner klasse zoo krachtig mogelijk te voeren dat een eerste voorwaarde daartoe is de verkorting van den arbeidsdag, die voor het overgroote deel der Nederlandsche arbeiders zóó lang is, dat hij hunne ont wikkeling en verheffing in den weg staat, ja in vele gevallen hunnen lichamelijken en geestelijken achteruit gang tengevolge heeft; i dat deze verkorting, wil zij algemeen worden door- DE MOKER „De

De Moker | 1907 | | pagina 1