NAAST HET KRUIS DE R00DE VAAN! Nieuw Malthusiaanschen Bond. Hugo de Grootstraat 91, ROTTERDAM. HET VOLK ~C VAN DER HOEVEN, Gediplomeerd deskundige voor vrouwen DE NOTENKRAKER Bureau voor Arbeidersreeht. Brieven van Joost uit Maassluis. Yan de Leestafel. AD VERTEN TI ËN. Gratis inlichtingen te bekomen omtrent de bewuste regeling van het kindertal aan de gehuwde door Mevrouw VAN WIJKGediploineeerde deskundige voor vrouwen. Op Maandag, Woensdag en Vrij dag van 's avonds 8-10 uur. Korte Kerkstraat No. 11. Mej E. H. van der Meer Dagelijks te ontbieden Salon voor Scheren en Haarsnijden Partij-Brochurenhandel, Keizersgracht 378, Amsterdam. is dagelijks te consulteeren voor de hulp van den DAGBLAD YOOR DE ARBEIDERSPARTIJ. 10 cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Zóó spraken zjj, die „het wèl meenden met den vis- scherman Jawel, heerenDie smoesjes kennen we. Praatjes, anders niet. Praatjes, die haast bij elke loonbeweging in 't geding worden gebracht Het heet dan altijd, dat de betrokken werklieden geen rekening houden met den stand der industrie. Dat het er hun alleen maar om te doen is, steeds meer en meer te verdienen, en zoo de patroons niet wijzer waren daardoor het geheele bedrijf met ondergang te bedreigen. Maar, zoo dikwijls dit van patroonszijde opgeworpen werd, zoo dikwijls is het ook door de feiten weerlegd, zoodat een dergelijke argumentatie dan in den regel weinig vat meer heeft op in strijd zijnde arbeiders. Deze geschiedenis heeft zich bij het begin der beug vaart ook hier herhaald. En wat blijkt nu uit het verslag van de „Hollandsche Zeevisscherjj Dat nu ruime afschrijvingen, en na het tekort van vorige jaren gedekt te hebben, er over het boekjaar 1906 nog een winst te verdeelen was van 3 pCt. en de „Doggermaitschappij" zelfs van 6 pCt. Het zou niet onaardig zijn, indien de heeren reeders de cijfers eens publiceerden, die over een 10 a 15-tal jaren loopen. Want, om met veel bravour te spreken van de laatste jaren, dat! die een tekort aanwezen voor de beugvisscherij en daardoor een valsch beeld van den werkelijken toestand gevende, gaat niet op. Doch de aandachtige lezer merkt wel, dat, indien het al waar is dat de laatste jaren niet loonend waren, het afgeloopen boekjaar alles weer goed heeft gemaakt. Het voordeelig saldo van nu was ruim voldoende om het tekort van vorige jaren niet alleen te dekken, maar zelfs nog dividend uit te keeren. Visschers! Dat moeten jullie in je ooren knoopen, hoor. En verder niet stil gezeten met het hecht en sterk maken van jullie organisatie. De bouwstof is in ruime mate voorhanden, zet het als bekwame bouwmeesters in el kaar. Maakt uw organisatie tot een hecht bolwerk, waar vanuit ge u opmaakt om voor uw vrouwen en kinderen een beter, een mooier bestaan te veroveren. De voor- waartsche beweging die gij in uw eersten loonstrijd ge maakt hebt, moet niet onderbroken worden. Voorwaarts dus, sterk in de overtuiging van uw aan tal, maar ookvan uw goed recht. O, wee! In den laatsten tijd hebben we niet te klagen dat het vereenigingsleven niet aan 't ontkiemen is. De eene poging is wat gelukkiger geslaagd dan de andere, maar in ieder geval het gaat vooruit. Ook onder onze vrienden, de Patrimonium-mannen, schijnt de geest weer vaardig te worden. Naar we toch vernemen zal deze maand ds. Sluiter van Maassluis een spreekbeurt houden om te trachten weer tot het oprich ten eener afdeeling van dat verbond te geraken. Maar, heel bemoedigend ziet het er toch niet uit. Men weet, dat de reeds bestaan hebbende afdeeling ter ziele is gegaan omdat, zooals het met alles wat leeft gaat, ze gebrek aan asem had. Bestuurs- en leden vergaderingen waren door anderhalven man en een paardekop bezocht enz. enz. Ze stierf dus een zachten dood. Op verzoek echter van Patrimonium-mannen, die van elders zich hier gevestigd hebben, zal nu getracht wor den den overledene nieuw leven in te blazen, 't Is voor hen te hopen dat het gelukken zal. Het doet echter wel zonderling aan, dat in een kris- telijke plaats als Vlaardingen zoo noemt toch gaarne de meerderheid onzer medeburgers onze goede gemeente eerst dan een afdeeling tot stand schijnt te kunnen komen, indien een aantal mannen-broeders die zich hier gevestigd, hebben mee moeten helpen. Dat is allesbehalve hoopvol. Dat op die lui nu de wacht moest zijn! Men moest hier, gezien de samen stelling der bevolking, een afdeeling hebben die klonk als een klok. Wat echter niet weg neemt, dat zulks zeer beschamend is voor onzen Vlaardingsche vrienden. Laten we echter hopen dat de poging zal slagen en ze hun verzuim door groote activiteit zullen inhalen. Er zijn nog altijd vereenigen, waar werklieden van verschillende gezindten, in één verband zijn saamge- voegd. Laat dit dan het eerste werk zjjn van de even tueel op te richten afdeeling om daar scheuring in te brengen. Dan doet ze nuttig werk voor de kapitalisten niet voor de arbeiders. Daarom heet het ook een verbond van arbeiders Vakbeweging. Het gaat met de pas opgerichte afdeeling van den Centralen Metselaars- en Opperlieden- bond zooals niet beter kan worden gewenscht. Was het aantal der toetredenden bij de oprichting reeds boven verwachting, in den korten tijd van haar bestaan is reeds weer een beduidend aantal vakgenooten vooral opperlieden, toegetreden. Als blijk van haar activiteit, verzoekt men ons mee te deelen, dat zij tegen Zaterdagavond een vergadering in de bovenzaal van „Excelsior" heeft belegd, waartoe alle vakgenooten zijn uitgenoodigd. Als spreker treedt op, de Bondspenningmeester, J. W. van Achterbergh, van Hilversum, met het onderwerp: „De taktiek van onzen Bond in den vakstrjjd." In ons timmerliedenwereldje is eenige roering gekomen, door het feit dat van Christelijke zijde ernstige pogingen worden aangewend om uit de bestaande plaatselijke timmerlieden-vereeniging „Arbeid Adelt" een christelijke vereeniging te recruteeren. Wij vreezen, dat deze vereeniging bitter weinig weerstandsvermagen zal blijken te bezitten, om den aan val der christelijke breekijzers af te slaan. Was zij een afdeeling van den Landelijken Vakbond, voerde zij als zoodanig een krachtigen vakstrijd, zeer zeker zou zij dan meer aantrekkingskracht op de nu waarschijnlijk vertrekkende elementen uitoefenen, deze aanval met meer kracht kunnen verduren. Mogen de mannen dezer vereeniging eindelijk eens inzien, hoe vruchteloos plaatselijke organisatie is, hun organisatie te vervormen tot een afd. van den Alg. Ned. Timmerliedenbond. IV. Waarde Moker. Weinig dacht ik, dat mijn grapje van de eerewacht zoo'n treurige waarheid worden zou. Dat onze kol- porteur wérkelijk overlast zou worden aangedaan. En toen ik den volgenden dag alles hoorde, dacht ik Is dat nu de Calvinistische verdraagzaamheid, waarvan ik juist in het gereformeerd weekblad had g-lezen? Want je moet weten, het is reeds het derde geslacht dat de christelijke school bezoekt en van de school gaan de kinderen naar de knapen- ea zendelingen- vereenigingen om eindelijk opgenomen te worden in jongelingen- en jongedochterskransjes. En nu na drie geslachten kunnen ze anderen nog niet ongemoeid voor hun overtuiging uit laten komen. Het komt mij in de herinnering, hoe een paar jaar geleden een katho lieke pleegzuster in kostuum 's morgens ter kerk ging en hoe ze eiken morgen weer door do leerlingen van de school met den bijbel werd nageschreeuwd en nage jouwd om van erger niet te spreken. Een [katholiek verzekerde mij dat de leerlingen van de openbare school daar vlak over het niet deden. Maar niet alleen kin deren, neen kerels van 18 en 19 jaar waren zoo flauw. Hoe moeten we dan toch merken, dat de Cal vinisten zoo verdraagzaam zjjn En het relletje van Zaterdagavond Och, doorge stoken werk. Als wij vergaderingen beleggen, komt geen dominé en geen bestuurslid van de a.-r. kiesver- eeniging debatteeren. Openlijk weerleggen durven ze niet. In de krant tegen ons schrijven, ze denken er niet aan. Maar achter ons rug, in huis, op vereenigingen en naar ik verneem zelfs in de kerk tegen ons optrekken, dat doen ze. Dat is flink hèZij die beweren dat hun politieke overtuiging voortkomt uit hun godsgeloof, ze zijn bang. Ze durven niet vertrouwen. Zij gelijken de discipelen in Mathetis 14 26—32. Hun geloof is niet op een rots gebouwd. Opgestookt zijn de lui. En de familie van der Lee schijnt zich te laten gebruiken om de kat de bel aan te binden. Met opzet hebben ze onzen kolporteur aan gesproken en zoo straatrumoer verwekt. Want ze zijn niet doof en kunnen lezen en weten dus bliksems-goed dat jou kolporteur niet roept van meneer van Mecklen burg. Wjj vinden die persoonlijkheden immers ook niet goed, dat heb ik al geschreven de eerste keer, dat ik als je korrespondent optrad. Niet dat ik het goed vindt dat ze dien anderen overlast aandoen. Laat hem zijn tuil uittuilen. Maar een ander er voor aanvallen, is dubbel gemeen. Neen, ik had niet gedacht, dat hier nu nog dezelfde ellende voor ons zou beginnen als in andere plaatsen 20 of 30 jaar geleden. Ik dacht, dat tot zoo iets de jonge arbeiders niet meer op te stoken zouden zijn. En dat op een dag dat 60.000 arbeiders uit 't geheele land te Amsterdam bijeen waren om over hun rechten als mensch te spreken. Op zoo'n dag leenen zich hier de arbeiders er toe om te steenigen hen, die licht in hun hoofden en vreugd in hun harten willen brengen. Zoo'n achterlijkheid is treurig, diep treurig. Daarom Moker, laat ons niet versagen. Blijf komen. Valt de eene strijder af, dat dan de andere met moed begint. Maar aflaten mogen wij niet. Je vriend Joost. Een woord tot verstand en hart van de Rotterdamsche werklieden en hunne vrouwen. Een aansporing tot be langstelling in, en plichtsbetrachting jegens de vakver- eeniging. Prijs 2 cent. Uitgegeven door den Rotterdamscken Bestuurdersbond. STBÜNPE1ÏMJ1G. SCHIEDAM. K. 2 ct., v. W. 3 ct., Z. 9 et., R. 5 ct. IN DE BUS. A 10 ct., B 10 ct., C 10 ct., D 10 ct., E 10 ct., F 4 ct., Gf 1 ct., v. d. B. 10 ct., 2 postzegels van 5 ct. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 87a—10 uur. TARIEF Voor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni gingen f 0.10 voor anderen f 0.30. Kieuw Malthusianisme. Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Nadere inlichtingen Oosterstraat 54. Lezers Steunt hen die ons steunen. Doet uw inkoopen bij onze adverteerders. GR00TE MARKT 3, SCHIEDAM. Nette bediening. Billijk tarief ONZE NIEUWE BROCHURE van Ds. S. K. BAKKER, wordt druk verkocht door heel het land. De Stem des Volks schreef er van „Tegenover de verfoeilijke leugenpraat en ophitserij der „officieele Christenen" is deze brochure een welkom en laat ons hopen ook een werkzaam tegengif." En verder „Wij voorspellen spoedig een tweeden druk." Het Volk schreef o a.„Deze in schoone, gedragen taal gestelde bladzijden" getuigen „van warme geestdrilt en diep medegevoel" met „het stoffelijk en geestelijk jammerleven van het hedendaagsch arbeidersgeslacht en moeten het lezen tot een genot maken." Prijs f0.00, franco per post f 0.08. Afdeelingen en Colporteurs belangrijke korting. ABONNEERT U op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 773 ct. Yraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending. BUREAUXKEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. Mevrouw van der Meer,

De Moker | 1907 | | pagina 4