Steunt de stakers te Rijssen! No. 4. ZATERDAG 234Maart 1907 7e Jaargang. ORCAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. Vraagt geld aan vrienden en kennissen - steunt de stakers te Rijssen! Geeft veel, als ge veel missen kunt, geeft weinig als ge weinig hebt - steunt de stakers te Rijssen! Lijsten vanwege den Schiedamschen Bestuurdersbond zijn verkrijgbaar en moeten (wekelijks) ingeleverd worden bij den Penningmeester: Beijerlandschestraat No. 25. D. VAh BEEK. AfdeelingsnieuwSc De S. D. A. P. Christelijke verdraagzaamheid in praktijk. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7 franco per post 30 cent Uj V00ru*tbetal™9- Losse nummers 2 cent. Bnrean van Redaktie en Administratie Gebouw „COWSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: '^Woensdagsavonds van 7^81/, nnr. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Aan de leden. Denkt om h. h. vergadering op Zondag 24 Maart 's morgens 10 uur in „Constantia." Na afloop der h. h. vergadering zal de „Propaganda- Club" nog even vergaderen. De aanvragers van den Beschrijvingsbrief zij gemeld dat deze verkrijgbaar zijn Zaterdag 23 Maart bij den Secretaris en Zondag ter vergadering. De vrou welijke partijgenooten welke De Proletarische Vrouw wenschen te lezen, gelieven dit Zondag na afloop der vergadering op tè geven, opdat er een regeling dienaangaande kan getroffen worden. De partijgenooten in welke nog geen Afd. Statuten bezitten, kunnen deze gratis krijgen bij den Secretaris Diegenen, welke nog geen Reglement van den Schie damschen Bestuurdersbond hebben, worden verzocht hiervan opgave te doen Zondag op de vergadering. Hieronder volgen enkele nieuwe en oude Brochures: 1. Naast het Kruis de Roode Vaan. prijs 6 Cent 2. Eenheid, geen Verdeeldheid. 5 3. Het lot der Arbeiderskinderen onder het Kapitalisme in Nederland en de S.-D. 10 4. Pseudo-social, en echt revisionisme. 10 5. Gemeentearmen. 25 6. Uit het leven der Fabriekswerkers. 15 7. De ontwikkeling van het Socialisme van Utopie tot Wetenschap. 25 8. De veranderingen in de Theorie en Taktiek der Soc.-Dem. 10 De maatschappelijke toestand dei- arbeidsters. 10 De Vakbeweging. 10 Pleidooi en Verweer inzake de Onge vallenwet. B 10 Staatspensioneering. 10 13. Marx of Christus. 10 14. Op de Bres. (J H. Schaper). 45 15. Jaarboekjes 1907. S. D. A. P. 10 16. Kan of moet een Katholiek Socialist zijn 5 17. GrÓndslagen de Soc.-Democratie. 10 Verschillende andere brochures zijn nog voorhanden. De Brochuren-handelaar is Zaterdag van 9 tot 10 uur weer present in „Constantia". Liefhebbers welke nog van deze lectuur wenschen, komen dan of Zondag om 12 uur in „Constantia". Enkele brochures zijn nog bij ondergeteekende ver krijgbaar. Kreupelstraat 22 boven. M. J. van Dijk, Secr. De Bode houdt Zaterdagavond zitting in „Constantia", ter inning van de contributie. Metaalbewerkers. Woensdagavond spreekt Spiek man voor de afd. van den Bond. Men zie achterstaande advertentie. 9. 10. 11. 12. Op 31 December 1905 bestond de sociaal-demokratische arbeiderspartij, blijkens het jaarverslag in „Het Volk" uit 150 afdeelingen met een gezamelijk ledental van 6805. In 1906 werden opgericht 23 afdeelingen en opgeheven 6, zoodat het aantal afdeelingen op 31 December 1906 bedroeg 167 met,7471 leden. Naar aanleiding van deze cijfers, zegt het verslag: De toeneming van het ledental in de bestaande afdeelin gen is dus te gering, nog geen 3.9 petterwijl toeneming van het aantal leden van de geheele partij ook slechts 9.78 pet. bedraagt. Dit is een geringer toeneming dan in het vorige jaar, toen deze 11.4 pet. bedroeg. Voor de bestaande afd-elingen bedroeg ze in dat jaar 3 8 pet- Het gemiddelde aantal leden per afdeeling bleef in 1906 gelijk aan dat van 1905, n.l. 44; slechts 37 afdee lingen kwamen boven dat gemiddelde en niet minder dan 94 afdeelingen hadden 25 of minder leden. Was in het vorig jaar de toeneming in de grootste steden, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag respec tievelijk 9, 6 en 16 petin dit jaar bedroeg de toene ming voor Amsterdam zoo goed als niets; Den Haag ging iets achteruit, terwijl alleen voor Rotterdam een toeneming van 22 en een half pet. valt te constateeren. De conclusie valt hieruit te trekken, dat er geen beter propaganda voor de S. D. A. P. gemaakt werd, dan door het Kuyper-règime. Dit mag door de kerkelijke partijen, die den volke wijs makefl, fat zij het heilserum tegen het socialistisch kwaad bezitten, wel eens over wogen worden. De feiten logenstraffen haar beweringen. De geringe groei onzer partij in het afgeloopen jaar wordt door sommigen ook wel op rekening geschreven der beroeringen in de partij zelve. Wij achten betover 't algemeen niet de taak van een blad als De Moker over den strijd in de S. D. A. P. uit te wijden; we beschouwen onze taak als een uitsluitend propagandis tische, waarbij het uitpluizen van theoretische geschil punten zeker niet behoort, maar nu wij staan aan den vooravond van het Congres, meenen wij, mede met het oog op de beraadslagingen, welke straks in onze af- deelingsvergadering hi-rover zullen worden gehouden, een enkel woord erover geheel van pas. We zjjn de meening toegedaan, dat de geschilpunten de massa onzer partijgenooten over 't hoofd gaan en in hoofdzaak worden uitgestreden tusschen twee betrek kelijk zeer kleine groepen intellectuèelen in onze partij, de beide uiterste, terwijl de groo'.e massa de midden stof vormt. Dat de verschilpunten tusschen „revisionisme" en „marxisme" bestaan, achten wij zeker niet noodlottig, 't Is éen uiting, welke een partij, die van zoo intensief leven blijken geeft als de onze, zelfs ten voordeel wezen kan. Wanneer de geschillen althans niet door de een of andere groep onwaardig worden geëxploiteerd. Of ook - wanneer zorgvuldig vermeden wordt aan die gesehilleu ook maar eenigszins persoonlijke sympathiëu of antipathiën te verbinden. Als er geregelde en loyale gedachtenwisseling over de theoretische vraagstukken plaats heeft, zal daar onder de aanwas van het ledental zeker niet lijden. Maar het verloop der debatten is verre van aantrek kelijk. Ze wordeu gevoerd met een heftigheid en ver mengd met persoonlijkheden, zóó, dat ze nooit in het belang der partij zijn kunnen. Wel er toe bijdragen, dat menigeen, die sympathiseert met onze beweging, toch voorloopig z'n houding reserveert. Tegenover de dissonante in ons partijleven gedurende het laatste jaar gehoord, deed ons de kreet van Spiek man „Houdt op!" zoo goed aan. Zijn ernstig woord zou toch wel niet z'n uitwerking missen, dachten we Jawel, wacht even. Troelstra verklaart hem voor ze nuwlijder; de redactie van Het Volk komt geheel noo- deloos met een paar hatelijkheden aan het adres van Mendels voor den dag (aan wiens houding, tegenover Troelstra te Utrecht onlangs aangenomen, wij gaarne hulde brengen) en tot overmaat van ramp gaat de redactie van Het Volk nog hoofdartikelen schrijven over „Het congres te Haarlem", waarin de geheele lijdensgeschie denis zonder eenig nienw gezichtspunt nog eens smake lijk wordt herkauwd. En wat ons op 't Congres te wachten staat?'t Zal wel een genoegelijke en bovenal een „vruchtbare" bij eenkomst worden! Wèl gaat 't niet aan, debatten over theoriën te ontwijken, maar of de hoofden op 't oogen- blik goed zijn om eenig resulaat van de besprekingen te verwachten, daarvoor vreezen we ten zeerste. 't Is doodjammer van den kostelijken tijd, welke alzoo wordt verspild. Indien nog maar niet geheel 't congres er mee in beslag wordt genomen. Maar daarvoor mee nen we, moeten de afdeelingen (én we hopen dat ook Schiedam dit doen zal) zorgen. Er mag ook wel eenige praktische arbeid gevergd worden. In onze partij mag zeker de vrije uiting der meenin gen niet worden bemoeilijkt. Maar indien de heele party met lamheid geslagen dreigt te worden door debatten over theoriën, aan welke waarde wij niet zullen afdingen, maar die we ook den voorrang in ons partijleven niet gun nen als het zóó hoog dreigt te loopen, dat de bokkespron- gen vaffeen enkelen doordraver op rekening gesteld worden van een geheele groep achtenswaardige partijgenooten, dui delijker: als men de vrijheden van Wijnkoop, van van Raven- steyn en nog een enkele andere dolleman gaat stellen op naam van „de" marxisten, waaronder Roland Holst, Gorter, maar ook Wibaut, Tak, van der Goes en zoovele anderen zijn, op wier arbeid wij zoo dankbaar neerzien, dan willen ook wij nog een ernstige waarschuwing doen hooren voorzichtig te zijn met het op de spits drijven der geschillen, wat merkbaar het streven' is en vooral ervoor waarschuwen geen excepties te gene raliseeren. Moge het eind der theorie-debatten zijn, dat allen gehoorzamen aan de leus door Troelstra ons toegeroepen De partij bovenal! Maassluis is een der gemeenten in Zuid-Holland, welke in ekonomisch en politiek opzicht zéér achter lijk zijn. Het verschijnsel is geheel natuurlijk. Immers, een visschers-bevolking zal nooit vóóraan staan wat ont wikkeling betreftvisschers leven meer dan de helft van hun leven op zeebuiten de samenleving duszij wennen er héél slecht aan mee te denken en mee te leven in het groote maatschappelijk leven. Regel is, dat ze opgaan in de leer, welke vader en moeder reeds van hun ouders hebben overgeërfd, zonder zelf standig te beoordeelen, welke beginselen nu wel de hunnen zijn. De kerk hunner ouders is hiin kerkde leidslieden van dezen, zullen ook zij volgen. Dat zijn de wegen der ge-lij-de-lijk-heid't Is gemakkelijk ook, men gelooft dan op gezag en behoeft zich niet te vermoeien met zelf over al die dingen, waarvan men zich 't liefst wijsmaakt dat men ze tóch niet begrjjpen kan, na te denken. En de ontwikkeling, welke de bourgeoisie hen heeft toegedacht, is niet zóódanig, dat ze kunnen opmerken dat rondom hen een groot proces op maatschappelijk gebied zich voltrektdat daarginds, buiten hun enge kringetje, een revolutie op industrieel gebied plaats grijpt, welke alle tot nog toe bestaande sociale ver houdingen onderstboven keert, ter bespotting van het bakersprookje „dat 't altijd zoo geweest is en wel zoo zal blijven." Ze merken 't niet, dat zich een reus omhoog werkt, worstelend om de macht, die met krachtige wrongen al wat hem knellen mocht, versplintert en vergruist. Ze merken 't niet, hoe het grootkapitaal door middel van het grootbedrijf, enkele personen de absolute macht geeft over leven en dood van millioenen. Ze mer ken 't niet, hoe de proletariërs-klasse, de klasse der niets-bezittenden, grooter en grooter, hun be staan moeilijker en wisselvalliger wordtze merken 't niet hoe al wat tusschen de beide uitersten zich nog beweegt, wordt weggedrukt naar omlaag. Hoe de kleine ambachtsman verandert in den fabrieksarbeider, en niet meer als zelfstandig producent, maar als onderdeel, als machine-deel, voortbrengen kan; hoe de kleine winkelier wordt doodgedrukt door den groothandel, MOKER

De Moker | 1907 | | pagina 1