Ditjes en Datjes. De Oranjevereeniging. Van alles wat. „weg van de vervulling zijner geboden het Socialisme „vinden. En zijn geboden zijn niet zwaar. „Een beker koud water, den dorstigen te reiken. „Een bete broods, den hongerige te geven. „Een gevangene te bezoeken. „Een naakte te kleeden. „Maar geen beker water den dorstige reiken, nadat „ge hem door uw zaken-zelfzucht tot een beroofde ge- „maakt hebt. „Maar geen armei^ in de gevangenis bezoeken, nadat „ge door uw liefdeloos pogen uw naaste tot wanhoop „en straf hebt gebracht. „Maar geen naakte kleeden, nadat ge uw dividend „hebt opgestreken van zaken, waarvoor in smore stads- „kamertjes vier en vijf hoog, de vrouwen werken, die „uit hun verdiensten zichzelf noch hun kinderen kleeden „kunnen. „Wee ons, want wij verdubbelen onze gaven voor vele „en velerlei filantropische werken, maar voor gerechtig heid en barmhartigheid zijn onze oogen gesloten. „Wee ons, dat wjj op de overtuiging, dat er geen „gemeenschap russchen Christ<-ndom en Socialisme wezen „kan, zijn ingeslapen en voortsluimeren. „Nu is ons dat rusten tot een valstrik, ziet, de tpden „komen, dat het ons tot een oordeel wezen zal." 't Doet zoo goed, te weten daar, in die kringen, waar het doordringen der socialistische gedachte tot nog toe tot de onmogelijkheden gerekend werd, omdat daar al wat nieuw is en ongemeen, wordt uitgebannen als „strijdig met Gods Woord", thans eindelijk contact verkregen te hebben, om die logge, levenslooze en beweginglooze massa te beroeren door een nieuw geluid van blije toekomst, van geloof in 't komende, van liefde voor de sociaal-demokratie eindelijk ook daar de onzen te kunnen gaan tellen, die op voorbeeld en aansporing dezer onverschrokken, hóóg-staande en ontwikkelde vrouw het vervloekte konservatisme aan hun godsdien stige overtuiging zullen ontschakelen, om deze te ver volmaken met het geloof in de sociaal-demokratie. De Schiedamsche Oranjevereeniging zal haar eerste openbare Wijkvergadering houden met papa Smit als voorzitter en Dr. Vinkesteyn als spreker. Het te behan delen onderwerp is niet aangekondigd. Maar wij meenen te kunnen verzekeren, dat de bedoeling is, in een serie lezingen de Oranjevorsten te behandelen. De heer Vin- kensteyn zal dan beginn n met prins Willem den Zwijger, den Vader des Vaderlands, en als thema zal dienst doen het volgende stuk uit de „Ban ende Edict bij forme van Proscriptie" van 1580, waarmee Willem van Oranje vogelvrij werd verklaard „Om deze redenen verklaren wij hem voor een verrader en booswicht, een vpand van ons en van het land. Als zoodanig bannen wp hem voor eeuwig uit al onze rijken, met verbod aan al onze onderdanen, van wat rang of aanzien, in het open baar of heimelijk met hem gemeenschap te houden, hem spijze, drank, brandstof of andere benoodigd- heden te verschaffen. Wp verguunen elkeen, hem aan lijf of goederen te beschadigen. Wij stellen gezegden Willem van Oranje als een vijand van het menschelijk geslacht ten toon en leveren hem over aan den smaad en de willekeur van een iegelijk en geven zijne goederen aan elk, die er zich meester van weet te maken En zoo iemand van onze onderdanen, of een vieemdeling, vroom en edelmoedig genoeg gevonden mocht worden om ons van deze pest te verlossen, en hem ons dood of levend uit te leveren, of wel hem het leven te benemen, zullen wij hem onmiddelijk na het verrichten der daad vijf en twintig duizend gouden kronen doen uitbe talen en zoo hij eenig misdrijf mocht gepleegd hebben, hoe groot ook, beloven wij, hem dat te vergevenen zoo hij niet reeds van adel is, zullen wij hem om zijne vroomheid tot den adelstand verheffen." Of ook het plan bestaat om het als reliek in veiligheid gebrachte hoofd van den „vromen" moordenaar van Willem van Oranje, Balthasar Gerards, in een speciale kapel van de Schiedamsche Oranjevereeniging ter be waring aan te vragen, en het destijds opgegeven plau om Gerards onder de heiligen te doen opnemen weer ter hand te nemen, zooals ons werd meegedeeld, hebben wij niet bevestigd kunnen krijgen, Wjj zouden evenwel in alle nederigheid willen vragen, of het niet gewenscht zou zijn, dat de katholieken niet te veel moe te doen om „Oranje"-herinneringen op te wekken. Er zit een weerzinwekkende brutaliteit in dit gesol van de katholieken met de Oranje's. Een katholiek leider. Het Volk ontleent aan de Duitsche Vorwarts een artikel over de gedra gingen van een Centrumsleider in de vrome, katholieke stad Keulen, die, wijl het Kath. Soc. Wkbl. en de verdere katholieke „Arbeiderspers" waarschijnlijk ver geten zullen er iets over te zeggen, wel de moeite waard zijn even over te nemen. Vijf dagen lang heeft een proces geduurd, dat door zekeren heer Frans Zilkens tegen een blad is aange vangen dat hem beschuldigd heeft zich te verrijken door middel van zijn raadslidmaatschap. De klager is de heer Zilkens, maar zooals dat wel eens meer gaat, de klager is beklaagde geworden in den loop van het proces. Het is een meneer die als schrijver op de sekretarie van Keulen begon en thans de grootste grondbezitter der stad, 20-voudig millionair is. Daarnaast bankdirec teur, bouwondernemer, fabrikant, alles op groote schaal. Die fabuleuze rijkdommen heeft de man beginnen te verzamelen toen hij in de tachtiger jaren door het Centrum ia den gemeenteraad werd gekozen. Spoedig legde hp bijzondere belangstelling aan den dag voor alles wat bouwwerken betrof. Hij was op het stadhuis gevreesd, tot zelfs door den opper-burgemeester, wijl hij de leider der Centrumsfraktie in den raad wa*, en veel verstand van alles wat bouwwerk was, had. Een vroegere wethouder, de heer Sieberger, die het „Tiefbauamt" (bouwwerken in den grondjf dirigeerde, deed sensationeele medede lingen. Hij schetste de wijze waarop Zilkens steeds meester wist te worden van de bouwplannen, zelfs van die welke hem niets aangingen en hoe hp dus de stukken grond waarop winst te be halen was, wist te verkrijgen. Zelfs konkurreerde hij met de stad Keulen zelf, wier vertegenwoordiger hij was in den Raad. De heer Sieberger kwam tot deze konklusie„De wijze waarop de heer Zilkens optrad en de wpze waarop hij zijne private belangen behar tigde tegenover de stad, zijn niet overeen te brengen met de waardigheid van een Gemeenteraadslid." Deze getuige vertelde dat Zilkens steeds de Cen trumsraadsleden voor zijn belangen wist te spannen. „Knoeierijen," vertelde de heer Sieberger voorzichtig, „kan ik hem niet ten laste leggen, maar zijn daden raken er aan." Uit alles bleek dat men hier te doen had met een meer dan gewikst man van zaken, die achter alles wist te komen en er zijn voordeel mee deed, zonder dom genoeg te zijn om in de termen der strafwet te vallen. Een geval deed zich voor waarbij Zilkens den wet houder voorstelde „in het belang der stad" bedrog te plegen, van welk bedrog Zilkens voor de helft zou pro- fiteeren. Meermalen had hij dokumenten die hij alleen langs den weg van omkooperp kon bekomen. Deze spekulapt en financieele knoeier was de genet raai van het verkiezingsleger van het Centrum in Keulen. In de kerk „St, Leobau" in Ehrenfeld, een Keulsche voorstad, hangt het levensgroots portret van den pau selijken ridder Zilkens aan den muur. Hoe de ambtenaren over h^m dachten blijkt uit het volgende. Een getuige zei„Ik zei tot den bouwopzie- ner StauernagelZoolang deze wensc'a van Zilkens niet tegen zijn zin beslist is, hebben wp ambtenaren gele genheid om iets van den gemeenteraad gedaan te krpgen, omdat deze voorstellen daar door Zilkens niet bestreden worden. Hadden wp echter aan Zilkens iets geweigerd, dan wisten wp dat hij ieder onzer voorstellen afmaakte. Dit werd op den duur onverdragelijk." Kortom, het groote katholieke licht van Keulen heeft daar als een moreel laag staande geldschraper voor de publieke opinie gestaan. Wie echter meent dat het Centrum zich geroepen voelt hem uit te werpen, die vergist zich. De Centrums pers is financieel van hem afhankelijk en de Köln. Volkszeitung heeft met alle mogelijke middelen de za ken zoo zien te draaien dat zp den heer Zilkens moreel vrijspreekt. Dat zijn dezelfde bladen die bergen van leugens ver spreiden over de sociaal-demokraten en die, als er eens een zwart schaap in ons kamp verkeert, o zoo zedelijk verontwaardigd zijn. Het is hetzelfde gedoe als bij ons, waar de katho lieke pers zelfs den moed mist om abbé Santoll's men- schenhandel te brandmerken. Als 't ma sr waar Is Terwijl in verschillende Amerikaansche staten een „vrijgezellenbelasting" gehe ven wordt, gaat de burgemeester van Fort Dodge, een stad in den Amerikaanschen staat Iowa, nog een stap verder, door kort en bondig te eischen, dat alle man nelijke en vrouwelijke personen tusschen de 25 en 45 jaar, die lichamelijk en geestelijk normaal zijn, binnen zestig dagen in 't huwelijk dienen te treden. Bij niet vervulling van dit bevel wordt een boete van 10 tot 100 dollars opgelegd. Men zegt, dat de oude vrijsters van Fort Dodge den raenschlievenden burgemeester dien- zelfden avond nog een schitterende ovatie brachten. D8 andere partij zit in zak en asch. De staking te Rijssen. Trots alle berichten over de staking, waar n het wordt voorgesteld alsof er zoo zoetjes aan geen staker meer overblijft, houden de lui krachtig voet bjj stuk. De firma ter Horst kan pro- beeren wat ze wilmoge een enkele onder de uitge oefende pressie bezwijken, haar vangst is toch onbe- teekenend. Werd in 't begin aan circa 750 personen uitgekeerd, tha-s worden nog steeds 710 personen on dersteund. De geest blijft uitstekend, zoowel onder de mannen als onder de vrouwen. Reeds is in 't geheel een bedrag van f 43.000 in geld uitgekeerd. Een bewijs dat er goed gesteund wordt. Moge dit zoo blijven, zoo lang als 't noodig is De Maastrichtsche kinderkazerne. De onthullingen over den schandelijken kinderhandel van Abbé Santal, „dnekteur" van het kinder „tehuis" van den glasfabrikant Regout te Maastricht, worden door héél de kapitalistische pers behoorlijk doodgezwegen. En natuurlpk, in 't bijzonder de klerikale bladen wagen zich niet aan dit kluifje. Alleen de Limburger Koerier vermaakt zich de snood heid der socialisten eruit te distilleeren. Daarihee moet de aandacht worden afgeleid van den priester die in kinderen handelt tot „plaatsing in het huisgezin" om ze in de glasfabriek der firma Regout onder dak te brengen. In 3 dagen tpd ontvluchtten vorige week 20 jongens aan dat priesterlijk beheerde lusthof. Er was er een bp die sinds Januari 12 jaar is en reeds 5 maanden bij Regout onderdak was. Dus zulke kinderen worden reeds aan die moorddadige industrie opgeofferd. De kleine man (Bonner geheeten) had aan z'n moeder het volgende briefje geschreven: Moeder Ik laat u weten dat ik van dag tot dag geslagen word. En ik verzoek u vriendelijk m\j mogelpk te komen halen, want het is schandelijk, gelijk wij er geslagen worden. En ik ben al 5 maal gaan loopen. En ik heb al 4 maal geschreven zonder antwoord gekregen. Waarom komt u mp niet halen? De jongens verklaarden overal voor te worden gestraft. Abbé Santol slaat je altijd vlak in je gezicht, zeggen ze. Als de jongens aan het kaartspelen zijn en ze praten wat hard, dan komt abbé Santol en neemt hen de kaarten af. Zondags kunnen de jongens de kaarten dan weer terugkoopeu voor 3 cents. Hoezeer men bevreesd is, dat de jongens wegblijven wanneer ze naar huis gaan, kan blijken uit het feit, dat de jongens reeds op 10 Februari (Vasten-avond) hadden moeten naar huis gaan, doch toen werd dat uitgesteld tot Paschen en thans is het weer uitgesteld tot Pinksteren. Wanneer de jongens een brief willen schrijven aan hunne oudérs of familieleden, dan moeten zp dien brief op den lessenaar van abbé Santol leggen. Wauneer de brief iets bevat wat den abbé niet bevalt, wordt hij verscheurd en niet verzonden. Een reporter van de Gentsche Vooruit is bij de familie Godsoul gaan kloppen en heeft met den zoon gesproken. Deze was van 19 December naar Maastricht vertrokken en was in het werkhuis-pensionnaat opgenomen door priester Santol. De jongen vertelt in het bijzijn van zijne moeder treurige feiten over de behandeling aldaar en het over dadig werk dat er van de kinderen geëischt wordt. Armand is een groote sterke jongen, en op drie maanden tpd heeft de moeder de kolossale som van 11 frank en 60 centiemen van wege het bestuur der glasblazerij ontvangenI Nederlandsche Congressen tegen liet Alco holisme. Het Comité voor de Organisatie van Nederlandsche Congressen tegen het alcoholisme deelt mede, dat het eerste Congres bepaald is op 21 en 22 Mei 1907, in het Gebouw Tivoli te Utrecht. De nsgenoemde onderwerpen zullen worden behandeld door de daarachter genoemde inleiders Overzicht der Drankbestrijding in het Buitenland. Mej. H. W. Crommelin, Zeist. Overzicht der Drankbestrijding in Nederland. R. Casimir, Den Haag. De Misdadigheid der Jeugd en het Alcoholisme. Mr. J. A. van Hamel, Amsterdam. De Statistiek. J. C. E. Slotemaker, Amsterdam. De Reclame van den Drankhandel. F. U. Schmidt, Amsterdam. De Geneesmethoden van drankzucht Dr. H. Postumns, Groningen. De Drankkwestie in Tropisch Nederland. Dr. H. Bervoets, Zeist. De waarde van wettelijke maatregelen als middel in den D.ankstrpd. Mr. E. W. J. G. Snijder van Wis- senkerke, Wassenaar. Welke taak legt de drankwet den gemeenteraden op? Wat deden zp in dit opzicht? M. G. J. Kempers, Harderwijk. De organisatie der drankbestrijding. Ds. A. W. van Wpk, Zwolle. Men kan het welslagen van het Congres bevorderen door als lid tot het Congres toe te treden tegen be taling van eene contributie van f2 50 per afgevaardigde. De leden van het Congres hebben het recht op de toezending van een volledig stenografisch verslag van de inleidingen en de debatten. Aanmeldingen met postwissel van het verschuldigd bedrag moeten worden ingezonden aan het adres van den Secretaris-Penningmeester, Arie Willemse, Villapark „Bosch en Duin," Soesterberg. Den Congres-leden zullen nadere bijzonderheden om trent het Congres, reglement van orde, stellingen en toegangskaart tijdig worden toegezonden. Spoedige inzending der inschrijvingen is zeer gewenscht. De gezondheids commissie. Uit het verslag over 1906 noteeren we 't volgende: De commissie was dit jaar samengesteld als volgt A: Gouka, voorzitter, Willem Beukers, Th. E. J. Kramers, Mr. D. Lodder, W. v. d. Most Phz. en Mej. M. v. d. Ven, leden, Dr. J. Endtz, secretaris. De belangstelling der commissieleden in den arbeid der commissie schijnt dit jaar iets gestegen te zijn, al laat het vergadeiingbezoek nog te wenschen ovei. Er werden 16 vergaderingen gehouden, 6 gewone, 6 bui tengewone, 1 spoed en 1 openbare, terwijl 2 vergade-' ringen niet konden doorgaan wegens te geringe opkomst. Van de 16 vergaderingen verzuimde de heer Gouka er 1, Beukers 7, Kramers 4, Lodder 6, v. d. Most 8, v. d. Ven 8, Eudtz geen.' In 1906 hebben in onze gemeente 431 sterfgevallen plaats gehad, waarvan 220 mannen en 211 vrouwen. De sterlte bedroeg dus 14,55 per duizend. Onder Hoofdstuk III letter D (Begraafplaatsen) wordt gemeld dat dit onderwei p niet door de commissie is behandeld. Dit lazen we ook r eds in vroegere verslagen; zou het onderwerp niet eens in behandeling genomen kunnen worden? Onder Hoofdstuk IV (Volkshuisvesting) wordt geïllus treerd hoe heeren particuliere bouwers bovenal specu lanten zpn en op alle mogelijke wijzen trachten zoo goedkoop mogelpk te bouwen om de meest mogelpke winst te kunnen maken, ook al worden daarvan de bewoners de dupe. Zoo wordt gemeld over de woningen aan de Laurens Kosterstraat: In de vergadering van 4 October deelde de Voorzitter mede, dat hp met den Inspecteur van Boven een bezoek had gebracht aan de in aanbouw zjjnde woningen in de Laurens Kosterstraat en dat

De Moker | 1907 | | pagina 2