Wordt gevraagd USI1M MASEREEUW BOUTEN HET VOLK Sociaal-Beiocratisclie Arbeitlers-Partij, GEHUWDEN Electrisch.e Drukkerij DE NOTENKRAKER Bureau voor Arbeidersreoht. C. VAN DER HOEVEN, Salon voor Scheren en Haarsnijden Mevrouw van der Meer, Maassluische Moppen. Ingezonden. 3®- DAGBLAD VOOK DE ARBEIDERSPARTIJ. 10 cent per week; f].30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal die zijn recht wil zoeken, reeds bij voorbaat hem dien weg afsnijdt. 't Wil ons dan ook voorkomen, dat de kritiek der visschersvereeniging op de beschuldiging aan hun adres gericht niet alleen volkomen afdoende is, maar dat ze ook groot geljjk had in een dergelijke „arbitrage-commissie geen zitting te willen nemen. Huisarbeid. Er is een nieuwe machine uitge vonden n.l. een machine om netten te maken voor onze haringschepen, 't Ding zal niet duur zijn, als het in den handel komt vermoedelijk een f250.— Zé heeft, behalve andere voordeelen ook dit groote nut en hier komt de bjj uitstek kapitalistische moraal om den hoek gluren dat ze zelfs kinderen nuttig kan doen bezig zijn, indien de kostwinner elders zijn broodje aan 't opvisschen is. We hopen de volgende week over deze kapitalistische moraal wat uitvoeriger dan ons thans mogelijk is, onzer zijds eenige bemerkingen daartegenover te plaatsen. Haar 16 V, pCt. In de Zaterdag gehouden ver gadering van aandeelhouders der vennootschap „Hol- landia", Hollandsche fabriek van melkproducten, werd medegedeeld, dat het dividend over het afgeloopen boek jaar I6V2 pCt. bedraagt. Commissarissen en directeur konden tot hunne groote vreugde mededeelen dat alle fabrieken der vennootschap, ja, zelfs de pas een jaar in werking zjjnde nieuw fabriek te Gorinchem, het afgeloopen jaar gunstige resultaten opgeleverd hadden. Begrijpelijk derhalve nietwaar, dat de heeren tevreden waren. En, inderdaad, er is reden voor Van onze liberalen. Voor de Vrijzinnige Propaganda-club treedt heden (Zaterdag) in „Excelsior" op de bekende voorstander van een volksleger, kapitein Fabius van Breda, met een rede over legerhervorming. Jammer maar dat uit der liberalen daden zoo weinig hervormingsdrang blijkt. Zjj spreken wel en laten wel spreken over hervorming van dit en van dat, maar ze doen d'r niks an! Invloed der vakorganisatie. Over het be kende onderwerp, dat reeds door vertegenwoordigers der christelijke en liberale vakorganisaties voor de kuipersvereen. werd behandeld, sprak Dinsdag j.l. onze partijgenoot Schaper. In een boeiende speech toonde hij den grooten invloed, diende vakorganisatie reeds had uitgeoefend, aan, 0. a. op het drankgebruik, op den werktijd, op de loonen, enz. Hij toonde voorts aan, dat die invloed meer en meer toenemen, totdat ten slotte aan de vakorganisatie de regeling van het bedrjjf zal zijn opgedragen. Hij liet verder het licht vallen op het onzinnige der anarchistische, het totaal ongemotiveerde der christe lijke vakbeweging en sloot met de vakvereenigingsleden eenige wenschen voor de praktjjk te geven. Debat werd niet verlangd. Een gemeenschap, waarin de eene rijk is en vele goederen heeft, de andere arm is en gebrek lijdt, is niet in Christus. Zoo sprak eens een Christen-socialist. En mij dunkt er is tot deze uitspraak wel aanleiding. En het is dus bijgevolg niet noodzakelijk dat menschen bijna van gebrek omkomen en als dit dan toch gebeurt, schijnt er toch al heel wat te haperen aan de regeling en heeft men geen recht, om van een geordende samen leving te spreken. Bezien wij nu op Maassluis eens enkele toestanden. Ik hoorde onlangs nog eeu groepje werklieden zeggen er moest maar eens brand komen, dan kwam er wat werk, want zoo kan het niet langer. Dus dit acht men een uitkomst. Maar het is toch verschrikkelijk dat wat eerst is gemaakt en bruikbaar is en niet door degenen kan gekocht worden, die het hoog noodig hebben, ten slotte als een uitkomst beschouwd wordt als de boel maar verbrandde. Wat ieder voor zich een nadeel zou achten, acht men voor geheel Maassluis een voordeel. Kan het nu nog treuriger? En als mea nu zoo iets moet beschouwen als een zegen dan zit de boel toch wel vreemd in elkander. Bij de Gemeente heeft de laagstaande werkman den vuilsten, mo9ilijksten ar beid te verichten voor hongerloon, hoogstaande ambte naren die weinig doen, krijgen groote traktementen. Bij de partikulieren, waarbij hooge en lage beambten en werklieden gebruikt worden is het precies hetzelfde. Men zal zeggen er moet toch onderscheid in 't loon zijn. Heel goed en wel, maar is het dan orde als de hoog- staanden zooveel, en wij arbeiders te weinig krijgen De winkels zijn vol met levensmiddelen en kleeding- stukken van allerhande soort, en de groote hoop van ons, werklieden, die al deze dingen zoo hard noodig hebben en zoo gaarne zouden willen koopen, kunnen ze niet bemachtigen omdat er te weinig verdiend wordt om alles aan te schaden, wat er in onze gezinnen noodig is. De winkeliers moeten met kunst- en vlieg- middelen klanten zien te lokken, doch het lukt maar al te dikwijls bitter slecht, omdat wij niet kunnen koopen, wat wij noodig hebben. Heusch, de meesten van ons kunnen dat niet, dus gij voelt alweer dat de boel lang niet in orde is. En nu ten slotte, arbeiders, deze wanorde drukt ons als een looden gewicht op de schou ders. Doch hoe zwaar die last ook zij, gelukkig bestaat de mogelijkheid, ons daarvan vrij te maken. Wij be hoeven alleen te leeren kennen, de onweerstaanbare macht, die men als klasse zou kunnen ontwikkelen, indien het schoone beginsel der vereenlging door ons werd begrepen. Indien al wat werkman is zich aaneen sluit zonder onderscheid van geloof, dan is de mogelijkheid geopend voor betere arbeidswetgeving, betere schoolwetgeving billijker belastingheffing. Zoo elkander steunende, de hand reikende waar het kan en met elkander vertrou wende, zal de nu verdeelde en zwakke arbeidersbewe ging ook op Maassluis sterk worden. Dan zal zij het vermogen e.en einde te maken aan de wanorde van heden, door de bezittende klasse gedoopt als de orde. Dat is de weg die het op moet. Wie ons daar in tegen werkt is een vijand van ons, ook al verbeeldt hij zich een vriend te wezen. Wie onzijdig blijft is een steun voor de bezitters. Dit moet meer en meer begrepen worden door ieder werkman, opdat hij zijn plaats in komt nemen in de rijen der vereeuigde werklieden, zich aansluit bij de Soc. Dem Arbeiderspartij. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Copie wordt niet teruggegeven. Aan de Redactie van De Moker. W. P. De heer Hobbel is in zijn ingezonden stukje aan mijn adres in De Moker der vorige week zeer onvolledig en daardoor zeer onnauwkeurig geweest. Ik moet dus op nieuw toelichtingen geven. Toen de afgevaardigde van de afd. Schiedam van den B. v. N. O. in het P. K. C., de heer Hobbel, ten gevolge van een zenuwziekte geen werkzaamheden voor het P. K. C. kon verrichten, zijn de noodzakelijkste werkzaamheden gedaan gedeeltelijk door een collega van den heer Hobbel en gedeeltelijk door de penning meesteres van het Comité. Veel was dat niet. Het komt mij voor, dat de Bond toen wel een actiever plaatsver vanger had mogen sturen, omdat juist tijdens de ziekte van den heer Hobbel de jaarlijksche algemeene werk zaamheden voor de provinciale en landelijke meetings moesten verricht worden. Maar daar is natuurlijk de heer Hobbel niet aansprakelijk voor. Toen nu de heer Hobbel volgens zijn eigen verklaring weer hersteld van zijn ziekte in den boezem van het P. K. C. terugkwam, meende ik als Voorzitter van dat Comité verplicht te zijn, er bij den afgevaardigden van den B. v. N. O. op aan te dringen, het eenmaal op zich genomen secretariaat te blijven waarnemen, vooral omdat de andere leden van het P. K. C. reeds overladen wa ren met werkzaamheden voor de arbeidersbeweging. Het fielterige daarvan kan ik niet inzien. Maar de heer Hobbel bleek met het vaste voornemen gekomen te zijn, geen secre'ariaat meer waar te nemen. En de B. v. N. O., afd. Schiedam, had niet gezorgd voor een anderen afge vaardigde, die wel bereid was, het door den Bond aan vaarde secretariaat te voeren. Daarom sprak ik van de werkloosheid van den B. v. N. O. en haar afgevaardigde 1) en daarom verweet ik den B. v. N. O. en zijn afgevaardigde zelf oorzaak ervan te zijn, dat het p. K. C. minder doet dan het zelf wel zou willen, al doet het veel meer dan de Bond vermoedt. Wij raken er trouwens in de Schiedamsche arbeiders beweging aan gewoon, dat de onderwijzers zich onbetuigd laten of ;de boel bederven. Dat is evenwel geen plaatselijk verschijnsel. Met dank voor de plaatsing, Dr. J. VAN LEEUWEN, Voorzitter van het P. K. C. 1) Dat de heer Hobbel in het eerste jaar van bestaan van het P. IC. O. door ziekte niet veel kon doen, is niet zijn schulddit verwijt geldt dus niet hem persoonlijk maar wel den B. v. N. O. die "hem niet behoorlijk verving. STEUUPBMIJiG. SCHIEDAM. K. 2 et., Junior 30 ct. IN DE BUS. Niets. Uit AMSTERDAM. B. T. 30 ct. Correspondentie. Tot ons leedwezen moesten verschillende artikelen wegens plaatsgebrek worden uitgesteld. een FLINKE JONGEN om Vrijdags „De Moker" rond te brengen. Te bevragen Bureau van dit Blad. AFDEELING SCHIEDAM. op Zondag 28 April 1907, 's mor gens tien uur, in „CQNSTANTIA". AGENDA Opening en Notulen. Ingekomen stukken en mededeelingen. Driemaandeiyksch financ. verslag van de Afdeeling. Verslag financ. Contr. Commissie. Verkiezing Secr. in het Plaatselijk Comité voor de Tentoonstelling van Huisindustrie. Referendum op de Congres-voorstellen en verkiezing P.-B. en 5 afgev. naar het Int. Congres. 7. Rondvraag en' sluiting. Met het oog, op deze Agenda moet ieder lid present zijn. HET BESTUUR. 1. 2. 3. L 5. 6. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V2'O uur. TARIEF Voor leden van bij den. Schied. Bestuurder-bond aangesloten vereeni- gingen f 0.10voor anderen f0.30. GROOTE MARKT 3, SCHIEDAM. Nette bediening. Billijk tarief Gedipl. deskundige voor vrouwen is dagelijks te consulteeren voor de hulp van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. Hugo de Grootstr. 91, Rotterdam Lezers Steunt hen die ons steunen. Doet uw inkoopen bij onze adverteerders. kunnen op schriftelijke aanvrage bij het Hoofdbureau van den Nieuw-Malthusiaanscheni Bond, Jacob van der Doesstraat 96, Den Haag, gratis een boekje krijgen met inlich tingen over bewuste regeling van het kindertal en opgave, wie de mede-| werksters van den Bond zijn. ABONNEERT U op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7V2 ct- Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending,, BUREAUXKEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16.

De Moker | 1907 | | pagina 4