No. 10. ZATERDAG 4 Mei 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij, Stnkken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. Afdeelingsnieuws. De colportage-relletjes op de Hoogstraat. Van alles wat. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal I franco per post 30 cent j hlJ V00rM*l™9- Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 71/i—S1/3 nur. ADVERTENTIEN: •3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. Zondagmorgen hield onze afdeeling een H.h. vergade ring in „Constantia," welke uitstekend bezocht was. Enkele leden wa^en met kennisgeving afwezig. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan, dat sinds de laatste vergadering weer 4 nienwe leden zich hebben aangemeld. De voorz. heette ze hartelijk welkom in onze gelederen en hoopte, dat ze een werkzaam aandeel in onze afdeeling zouden nemen. De zaalcommissie werd met 3 leden aangevuld, waar onder 1 van de 4 nieuwe leden. Een beschamend voorbeeld voor de ouderen die niets doen. Besloten werd aan het Meifeest deel te nemen door het zenden van onze banier. Het 3-maandeljjksch financ. rapporl gaf weder goede resultaten te zien, zoodat werd besloten onze laatste schuld ad f50 af te doen en f10 voor Rassen uit de kas te geven. Alsnu was aan de orde de benoeming van een secretaris van het Plaatsel. Comité voor de Tentoonst. van Huisindustrie De voorzitter deed ver slag van de vergadering en deelde de samenstelling mee. Zij is als volgt: le voorz. (R K. Volksbond) 2e voorz. (Patrimonium), le seer. (S. D. A. P.), 2e secr. (R. K. Sigarenm.), penningmeester (S. B. B.). Na nog enkele vragen werd A. de Wit tot secretaris van het comité benoemd. Het referendum over de congres-voorstellen (voor onze afdeeling) was, dat met groote meerderheid voor werd gestemd. De verkiezing van het P. B. gaf de uitslag dat de aftredenden de meeste stemmen kregen en tot afgev. naar het Intern. Congres kregen de meeste stemmen, Troelstra, v. Kol, Wibaut, Hugenholtz, Schaper en Mevr. R land—Holst. Het verslag van de congres-afgev. werd met algemeene stemmen goedgekeurd, Tot candidaten voor de Prov. Staten werden van Leeuwen en Troelstra gesteld. Nog werd besloten een adres te zanden aan den Raad inzake de colportage te dezer stede. Te ongeveer 1 uur werd de vergadering gesloten. M. J. VAN DIJK, secretaris. Lezers, welke wenschen in te teekenen op Het Directoire, vervolg op Jean Jaurès Fransche Revolutie, t0.50 per stuk, compleet in 10 stukken. Rome's grootheid, en verval, f 0.50 per stuk, compleet in 6 stukken, geven dit op aan den secretaris. Kreupelstraat 22, boven. M. J. VAN DIJK, Secr. Wederom nienwe brochures voorhanden. 1. De Tering en het werkende volk. prijs 6 Cent 2. Op voor den Achturendag. 77a 3. Communistisch Manifest. 20 4. Enka (Mej. van der Vlies). 40 Hieronder volgen nog enkele nieuwe en oude Brochures: 1. Gelukkig Holland. prjjs 10 Cent 2. Naast het Kruis de Roode Vaan. 6 3. Het lot der Arbeiderskinderen onder het Kapitalisme in Nederland en de S.-D. 10 4. Gemeentearmen. 25 5. Uit het leven der Fabriekswerkers. 15 l 6. De ontwikkeling van het Socialisme van Utopie tot Wetenschap. 25 7. De veranderingen in de Theorie en Taktiek der Soc.-Dem. 10 8. De maatschappelijke toestand der arbeidsters. B 10 9. Pleidooi en Verweer inzake de Onge vallenwet. 10 10. Staatspensioneering. 10 11. Marx of Christus. 10 12. Op de Bres. (J. H. Schaper). 45 13. Kan of moet een Ka' holiek Socialist zijn? 5 14. Grondslagen den Soc.-Democratie. 10 15. Tweeërlei taktiek in de Vakbeweging. 10 16. Christelijke Vakaktie. 10 17. De socialisten in het Parlement. 3 18. De Soc.-Dem. en wat er van gezegd wordt. 7VS 19. Hoe woont gij 2 20. Losse blaadjes. 1 21. De Vakbeweging. 15 22. Liederenbundels. 5 23. Platen (1903) (1905) per stuk. 10 Verschillende andere brochures zijn nog voorhanden. De Brochuren-handelaar is Zaterdagavond weer pre sent in „Constantia". Onze beweringen, reeds bij den aanvang van de contra-schandaal-colportage van katholieke zijde, gedaan, dat heel dat lawaai geen andere bedoeling had, als een verbod van colportage uit te lokken, zijn alleszins be vestigd geworden. In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad kwam een adres van den R. K. Volksbond ter tafel, een verzoek deswege behelzende, alsmede een adres van „Patrimonium", aan dat verzoek adhaesie betuigende. En bijna hadden dé aktieve herriemakers een direct succes verkregen. Door den Burgemeester Werd mede deeling gedaan van een ingekomen voorstel van de commissie voor de strafverordeningen, om in de politie verordening op te nemen een artikel houdende verbod om luidkeels ten verkoop aan te bieden couranten en gedrukte stnkken. Een buitengewone spoed werd voor de beslissing van dit voorstel Wenschelijk geacht, zóó zelfs, dat de Burgemeester dadelijke behandeling daar voor verzocht. De onbekookte wijze van doen, zelfs waar het zulke diep-ingrijpende maatregelen betreft als hier bedoeld, vond gelukkig voldoende tegenstand. Waar zou het heen moeten als men ten gerieve van enkele lawaai-zieke jongelui verbodsbepalingen uit den grond stampen ging waardoor onmiddelijk ook getroffen worden zij, die nimmer eenige reden tot klagen hebben gegeven! Dat de heer Brans zich er toe heeft laten vinden een geheel onvoorbereide behandeling van het voorstel tot verbod van colportage te bepleiten, geeft ons niet den indruk, dat de burge meester de groote beteekenis van het voorstel heeft ingezien. Het voorgestelde artikel is van den volgenden inhoud Het is verboden langs de openbare straat: lo. bjj het om niet of te koop aanbieden van gedrukte stukken, te roepen of te schreeuwen; 2o. het koopen of de kennisneming van stukken bedoeld onder loluidkeels aan te bevelen; 3o. door middel van een reclamebord of met luider stemme den inhoud van stukken als bedoeld onder lo. geheel of gedeeltelijk bekend te maken; 4o. hetzij door middel van een reclamebord, hetzij door zichtbare teekenen, hetzij door geraas makende middelen, op stukken als bedoeld onder lo. de aandacht te vestigen. De stukken en voorwerpen bedoeld bij dit artikel, kunnen worden verbeurd verklaard, zoover zij den overtreder toebehooren. De samenstellers van dit artikel hebben blijkbaar gepoogd zoo beslist mogelijk te zijn, het euvel voor goed den kop in te drukken. Zelfs wordt de colportage met nieuwsbladen verboden. Toch komt het ons voor, dat de voorstellers hun doel met gang zijn voorbij gedraafd. We meenen dat hier onschuldigen in de eerste plaats getroffen zullen wor den, terwijl er voor de schuldigennog wel wegen openstaan om hun bedrijf te blijven voortzetten. De Schied. Cour. heeft de moeite gedaan, de in ver schillende gemeenten van ons land geldende bepalingen van gelijken aard op te diepen, 't Ware misschien nut tiger geweest, indien zij een onderzoek had ingesteld, in hoever in de •praktijk het doel deier bepalingen is bereikt. Indien het doel is door den R. K. Volksbond beoogd de colportage met anarchistische geschriften te verhinderen, dan verwijzen wij slechts naar de me thode, door de anarchistische colporteurs bij herhaling gevolgd, om sigaren, pepermunt of wat dan ook te verkoopen, met krant of brochure als> toegift. En bjj dezen handel mogen ze dan zoo hard roepen als ze willende verordeningen kunnen niet verder gaan met het oog op geheel den handel, als het verbieden van het venten van gedrukte stukken. En zoo zijn er nog wel meerdere gangetjes, die het mogelijk maken dat de verboden waar toch behoorlijk wordt omgezet. En lijkt ons een verbodsbepaling op de colportage een uitmuntende bepaling om te worden ontdoken We stellen ons voor dat er in den Raad een hartig woordje over deze zaak zal gesproken worden. Voor deze gelegenheid valt het ook weer in 't bizonder te betreuren, dat er niet een der onzen in den Raad zit, die eens behoorlijk de puntjes op de i's kon zetten en het licht doen vallen op vlekjes, die door onze raads leden wel onopgemerkt zullen worden gelaten. Maar daaraan valt voor 't oogenblik niets te veranderen en onze afdeeling, die begrijpelijkerwijze toch óók een woordje wil meespreken, moet zich vergenoegen, in een adres aan den Raad hare bezwaren tegen het voorge stelde artikel te doen kennen. Al ware het o. i. 't meest gewenscht dat het voorstel geheel kelderde, met het oog op de volharding waarmede „St. Paulus" haar rumoerig bedrijf voortzet, zal het toch sterk te betwijfelen zijn of de meerderheid in den raad niet gezind zijn zal tot het nemen van eenige maatregel, waarmee der St. Paulus onverveerde strijders geheel of ten deele kunnen worden ingetoomd in hun heldhaftige kruistocht. We kunnen ons dat verklaren. Te ontkennen valt niet dat er ernstige bezwaren zijn tot het handhaven van den tegenwoordigen toestand. Maar met dubbele voorzichtigheid dient er dan toch voor gewaakt, dat al wie staan buiten de kunstmatig verwekte standjes zoo 't kan geenerlei, zoo niet, dan toch zoo weinig mogelijk last ondervinden van de te treffen maatregelen. Heeft men ooit in de zes jaren, gedurende welke hier met „De Moker" en „Het Volk" gecolporteerd wordt, behoeven te vreezen dat de goede orde verstoord zou worden Neen, geen oogenblik zelfs, en van onze zijde zal ook steeds, zooals tot nog toe, iedere aanleiding tot „schandaal-colportage" worden vermeden. En al zou ook een mogeljjk verbod van colportage ons geen schade van eenige beteekenis berokkenen, wij stellen er prijs op dat de vrijheid van colportage zoo ver mogelijk behouden blijft. Geen enkele maatregel, welke er to? leiden kan dat op de ontwikkeling des volks gereageerd wordt, is ons sympathiek; indien ze aanvaard moet worden als een noodzakelijk kwaad, dan moet met kracht geëischt worden het „noodzakelijke" tot een mininum te beperken. Staking te Rassen. De staking der jute- wevers is geëindigd met een volkomen nederlaag voor de stakers. 5 maanden lang hebben ze 't uitgehouden 't was te voorzien, dat, waar de fabrikanten een zóó lange stilstand hunner fabrieken konden verduren, de stakers het hoofd zouden moeten buigen. En nu er van lieverlede een aantal onderkruipers was opgedaagd, bleef niets anders over dan den heldhaftig gevoerden, maar al te ongelijken strjjd, op te geven. De capitaleering is op de meest indrukwekkende wjjze geschied. De stakers trokken, na een gehouden vergadering, in optocht en zingend naar de fabriek," alwaar ze zich lieten inschrijven. Vooralsnog werd nie mand aan 't werk gezet en 't is te voorzien, dat er wel een aantal slachtoffers vallen zal. De rijke firma Ter Horst kan volop genot zoeken in het koelen barer wraak op wie haar wil dnrfden trotseeren. Arme jute-slaven, ge hadt een beter resultaat verdiend op uw pogen om wat méér mensch-zjjn te vermeesteren Uit den knoeiwinkel van het N. A. S. Zondag j.l. had te Delft een vergadering plaats, waarin door het bestuur van het N. A. S. aan den Glasblazers-

De Moker | 1907 | | pagina 1