„DE MOKER'. HET VOLK =s- Wereld-Bibliotheek Nederl. Bibliotheek. C. VAN DElTHOEVEN, DE NOTENKRAKER „DE MOKER". Maassluische Moppen. Van de Leestafel. Ingezonden. AD VBRTENTIËN. Bureau voor Arbeidersrecht. ARBEIDERS. Adverteert in MT DAGBLAD VOOR DB ARBEIDERSPARTIJ. 10 cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per week; f 1.95 per kwartaal Mevrouw van der Meer, Brochurenhandel S.L.AP Arbeiders. Abonneert U op De heeren „vrijen" hebben zelf natuurlijk... gewerkt, als altijd Ons Meifeest. Wat wij in de eerste plaats van ons Meifeest kunnen zeggen, is, dat het schitterend is geslaagd. De zaal was meer dan vol, en op een gegeven oogenblik moesten de deuren worden gesloten, zoodat velen niet kouden worden toegelaten. De zangvereeniging bracht een zestal liederen ten gehoore, die blijkens het daterend applaus zeer in den smaak der aanwezigen vielen. Mr. v. Leeuwen sprak een boeiende feestrede uit, waarin hij in alle landen, ook in het onze, vooruitgang, groote vooruitgang constateerde, wat met nieuwen moed voor de toekomst vervulde. De tooneelvereeniging voerde op zeer verdienstelijke wijze op, het stukje: ,,Het Roode Lint". Wjj beweren niet te veel als wij zeggen dat door de club zoo goed nog niet is gespeeld. Dit een en ander werd afgewisseld door een 4-tal nummers voor fluit, viool en piano. Het publiek genoot van deze schoone, liefelijke muziek, en toen de voorzitter aan het slot hek in 't bizonder dankte voor de bereidwilligheid waarmede zij dezen avond voor ons optraden en de hoop uitsprak dat wij ze meer op onze uitvoeringen zouden hooren, ge- looven wij dat deze woorden naar het hart der aan wezigen waren gesproken. Tot slot werden een 3-tal levende groepen vertoond, voorstellende „De Kracht", „De Vrede" en „De voor uitgang den Arbeid bekronend". Zij werden daverend toegejuicht. Ons Meifeest is achter den rug. Wij kunnen er van zeggen dat het voor onze plaats grootscher en schit terender is geweest dan ooit Wederom is de lente in het land, de lente waarin de natuur ontwaakt uit haren winterslaap. Bloemen ontluiken, boomen staan in zwellenden knop, kortom alles getuigt van nieuw leveD. Ook Maassluis getuigt van nieuw leven sinds de soc.-dem. beginselen zich daar gaan vestigen, trots de relletjes, uitgelokt door mannen die zich bij voorkeur met den naam van Chris ten tooien. Is dat nu een zuivere tactiek? Komt mannen, handelt toch een wat edeler. Leest onze brochures en kranten en spreekt dan uw oordeel uit en weerlegt ons. Dat moogt ge toch wel doen van uw leiders? De bjjbel zegt toch Beproef de geesten of zij uit God zijn. En uit Jezus mond verneemt de Christen, dat naast het eerste en grootste gebodGjj zult lief hebben den Heer uwen God met geheel uw hart en met geheel uw ziel en met geheel uw verstand, Matth. 22 37, het tweede daaraan gelijk staatGjj zult uw naaste liefhebben als u zeiven Matth., 22 39. En wie zijn die naasten die de Christen moet lief hebben Dat zijn toch niet diegenen, die tot zijn familie behooren of tot zijn kat, maar dat zijn allen die den naam van mensch dragen, dus ook bijgevolg die men- schen, welke hier Zaterdags met den Moker komen. Dus Christenen van Maassluis denkt u dat eens goed in en na rijpe overweging zult gij, noch uwe kinderen zich tot zoo iets meer leenen. Maar er is voor u, Christenen, op Maassluis nog meer te doen. Wanneer er omstandigheden zijn, die sommigen den toch al zwaren levensstrijd nog veel moeielijker maken, die het hoogste en het beste in vele menschen dreigen te verstikken, wanneer de inrichting der Maassluische toestanden zoo is, dat niet weinigen er door gehinderd worden in de vrije, volle ontplooiing van hun hoogste persoonlijkheid, dan moesten toch de Maassluische Chris tenen zorgen dat het anders werd, maar daar denken zjj niet aan. En wanneer nu een denkend Christen deze dingen ziet en zoekt naar een uitkomingsweg, om de verworpenen uit de duisternis te brengen naar het licht, dan wordt zijn aandacht wel allermeest getrokken tot die partij, die altijd bezig is te strjjden voor de belangen van hen die door het kapitalisme naar beneden zijn geduwd. Ik bedoel die partjj, die de gansche werkende klasse oproept om uit deze wereld, die een jammer- wereld voor duizenden is, op te trekken naar een nieuwe wereld, waar de vale wangen zullen krijgen een blos, waar de moede hoofden zullen worden opgericht, waai de dorstige lippen zullen worden gelaafd en de arme harten rijk zullen worden in een stralende blijdschap Ik bedoel daarmee onze partijde partij van de soc.- demokrateD. En wanneer ons nageslacht zal terugzien op die eeuw van ontwaking en strijdlust der werkende klasse, zal zij pas het schoone van dezen strijd kunnen waardeeren. Daarin schoon, dat een gansche groote klasse krachtig zich verhief uit het slijk der vernedering en knecht schap, der slaafsheid en onwetendheid en haar aandeel opeischte van den voorraad beschaving, kunst, kennis en welvaart, waarvan het zoo lang verstoken was. En met trotsch zetten wjj soc.-dem. op Maassluis den strijd voor dit schoone doel voort. De tering en het arbeidende volk, door J. H. Sch(aper). Prijs 4 cent. Uitg geven door den Brochurenhandel der S. D. A. P. Een boekje dat zeker z'n weg zal vinden, omdat het o. i. onder de geschriften onzer partij een belangrijke plaats voor zich komt opeischen. Het is een kostbare propaganda-brochure, waarmede niet alleen gemakkelijk gewerkt zal kunnen worden, maar die door haar alge- meene strekking evenzeer als door klare, onbedekte beschouwingen onze propaganda uitmuntend te stade zal komen. Aan de Redactie van De Moker. Door enkele partijgenooten was het initiatief genomen om op 1 Mei naar Rotterdam te gaan en de middag meeting bij te wonen, om zoodoende ook van uit Schiedam op den dag te manifesteeren. De deelname ging nogal, 10 mannen en 4 vrouwen waren 's morgens om half elf in „Constantia" present. Vandaar gingen wij met de tram naar Rotterdam. De groote zaal van het Verkooplokaal had een recht feestelijk aanzien door de opstelling langs de wanden en op het tooneel van de vaandels en banieren dei- deelnemende vereenigingen. Ruim 1000 personen, mannen en vrouwen, vulden de zaal. Medewerking werd verleend door een muziekkorps en het kinderkoor, waarvan wij o. m. een aardig stem metje als sopraansoli te hooren kregen. Spiekman en Poppe hielden beiden een kort maar krachtig betoog, waarin ze met feiten aantoonden, dat wy steeds vooruit gaan in de richting van onze eischende laatste sprak nog in verband met de geheelonthouding. Te ongeveer 3 uur waren wjj weer hier terug, allen zeer voldaan over onze buitensteedsche Meibetooging. Een deelnemer. P. S. Den Üe Mei (Hemelvaartsdag) zal door ons bp gunstig weder wederom een propaganda-tochtje worden gemaakt. Waarheen en uur van vertrek zal nader worden bekend gemaakt. Partijgenooten en geestver wanten wekken wij op allen mee te gaan. 't Is voor de propaganda. De deelnemers. STElimPEraiNG. Schiedam. K. 2 ct., X 5 ct., teveel ontvangen brochures 3 ct. In de bus. A. 10 ct., B. 10 ct., C. 10 ct., D. 9 ct., E. 1 ct. Waar blijven de anderen nu toch? CO RRESPONDENTIE. Bestuur Bond v. Ned. Ond. Tot volgende week geduld. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8Va'O uur. TARIEF: Voor leden van bij denSchied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni gingen f 0.10 voor anderen f 0.30. GROOTE MARKT 3, SCHIEDAM. Salon voor Scheren en Haarsnijden Nette bediening. Billijk tarief Lezers f Steunt hen die ons steunen. Doet uw inkoopen bij onze adverteerders. Zoo gij op fietstochtjes te Delft komt, bezoekt dan het Volksgeb. Vooruit", De Geer 48, (één minuut fietsen van af de Kotter- damsche poort,) goede en goedkoope consumptie, goed loopend billard, mooie tuin. ABONNEERT U op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7% ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending. RUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. Gedipl. deskundige voor vrouwen is dagelijks te consulteeren voor de hulp van den Nieuw Malthusiaanschen Rond. Hugo de Grootstr. 91, Rotterdam. Afdeeling SCHIEDAM. EN Verschenen No. Wereld-Bibliotheek. 36 en 37. BJöRNSON. Boven Menschelijke Kracht. Uit het Noorsch door Marg. Meijboom, 40 ct., 55 ct. of 70 ct. No. 38 en 39. Een twaalftal Samenspraken van Desiderius Erasmus. Uit het Latijn vertaald door Dr. N. J. Singels. Tot Inleiding: Ed. BUSKEN HUET'S Beschouwing over Erasmus. 40 ct., 55 ct. of 70 ct. No. 40. HENRIK IBSEN. Een Poppenhuis (Nora). Een Tooneelspel in drie bedrjjven. Vertaald door Marg. Meijboom. Met een ii leiding van L. Simons. Een portret van den schrij ver en een afbeelding. 20 ct., 30 ct. of 40 ct. Nederlandsche Bibliotheek. No 1. De Veroveraar. Een spel van stemmingen in 5 bedrijven door J. A. Simons-Mees. 20 ct., 30 ct. of 40 ct. No. 2. P. VAN LIMBURG BROUWER. Een ezel en Eenig Speelgoed. Van een inleiding en eenige aanteeken-'n- gen voorzien door Dr P. H. Damsté. 20 ct., 30 ct. of 40 ct. No. 3. NIC0LAAS BEETS. Verscheidenheden: Paradijsgeschiedenis en de Nederlandsche dichters. Vondel's Reizangen. Vondel en Rembrandt. 20 ct., 30 ct. of 40 ct. No. 4—5. BiLDERDIJK. Bloemlezing met inleiding en opmerkingen bij de gekozene gedichten, door Willem Kloos. Met twee portretten. 40 ct., 55 ct. of 70 ct. Niemand late na zich te abonneeren, waartoe gelegenheid bestaat bjj C. VAN DER HOEVEN, Groote Markt 3. 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents.

De Moker | 1907 | | pagina 4