.DE MOKER HET VOLK Wereld-Bibliotheek Nederi. Bibliotheek. C. VAN DER HOEVEN, DE NOTENKRAKER ADVERTENT! EN. Bureau voor Arbeidersrecht. Salon voor Scheren en Haarsnijden Adverteert in DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ. 10 cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Mevrouw van der Meer, Brochurenhandel S.D.AP Nederlandsche Bibliotheek. Mej E. H. van der Meer Dagelijks te ontbieden, Oosterstraat 54. Toch beweert de directie van het Coza-Instituut te Londen, dat haar poeder tienduizenden personen van dronkenschap heeft gered. Zelf? zegt zij in het bezit te zijn van 3000 echte dankbetuigingen met handteekeningen. Een respectabel aantal, voorwaar! Hoe het echter met hun waarde staat? De Provinciale Utrechtsche Propaganda-Commissie voor drankbestrijding heeft geïnformeerd bij een paar menschen, wier naam werd vermeld in de door het Instituut uitgegeven brochure. De een schreef haar: „Ik ben veel te voorbarig geweest met te schrijven over dat poeder, want het heeft geen steek geholpen; de eerste poeder al monster hielp goed, dachten we ten minste, daar bedoelde persoon in geen acht dagen trek in drank had, zoo dachten wij, zoo'n doos met poeder zal dan beslist wel helpenwij kregen dan ook zonder verderen aanvraag direct daarop een schrijven, dat de doos met coza-poeder gearriveerd was en dat hij op het postkantoor af te halen was tegen den prjjs van zeven gulden! Het bleek allemaal knoeierij te zijn. Wat had den we een spijt van het geld en nog meer van dien brief dat het geholpen had.u De ander schreef: „In antwoord op uw schrijven is, dat dat poeder door mij waardeloos wordt verklaard; voor een kennis heb ik het ontboden en geschreven, dat mijn naam in geen geval mocht gebruikt worden, hetgeen wel is geschied. Geholpen heeft het voor dien persoon geenszins, dus noem ik het bedriegerij Te verwonderen behoeft ons dit niet. Het middel tegen dronkenschap, tegen de zucht naar alcohol, is niet een poeder, het is zedelijke kracht of dwang; zedelijke kracht van den draukzuchtige zelf, dwang van persoon of over heid, die hem het gebruik onmogelijk maakt. Er is maar één „onfeilbaar middel tegen dronkeü- schap," dat is „niet drinken," dat is geheel-onthouding. Al het andere is óf bedrog óf lapwerk. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. dn., T. VLEEMING. Voorzitter v. d. Perscommissie der „Maasclub" (afd. N. O. P. C.). Aan de Redactie van De Moker alhier. M.l Het naschrift onder ons ingezonden stuk in nw blad van 27 April j.l. was voor het bestuur onzer organisatie een verrassing, eensdeels wat den inhoud, andersdeels wat de strekking ervan betreft. „Is de Redactie van De Moker dan geheel onbekend met de wijze, waarop de organen van de S. D. A. P. strijd voeren met de z.g. burgerlijke pers?" dachten wij. Weet zij niet, dat daarbij geregeld de klacht gehoord wordt „Onze argumenten worden niet bestreden, onze be weringen niet weerlegd, maar in plaats daarvan roept men ach en wee over onzen toon"? Zij kan en moet dit weten. En wat doet De Moker- redactie zelf? Geeft zij haren partijgenoot Dr. J. van Leeuwen gelegenheid poet argumenten voor den dag te komen Neen, zij heeft slechts een opmerking te maken overden toon. Nu, over toon gesproken, we weten, dat De Moker een zeer aanbevelenswaardig adres is voor hen, die aan dat artikel een bescheiden behoefte gevoelen. Tot zoover de inhoud van het naschrift. Maar nn de strekking. Uwe Redactie gaf aan een zeer vooraanstaand party- genoot de gelegenheid, een hatelijke insinuatie te richten aan het adres van de georganiseerde Schiedamsche onderwijzers. Het bestuur onzer afdeeling sommeerde den genoem den inzender, zijn uitlatingen te bewijzen, zijn beschul diging waar tfe maken. In plaats dat ge uwen partij genoot daartoe in de gelegenheid stelt, meent ge n „gerechtvaardigd" de discussie te sluiten. Dit nu is zoo geheel in strijd met het journalistiek gebruik, zoo geheel vreemd aan journalistieke eerlijk heid, dat we meenen, daartegen ernstig te moeten protesteeren. Voor den heer Dr. J. van Leeuwen kan nw houding ook niet anders dan zeer onaangenaam zijn. Het is althans gelukkig voor hem, dat hij onlangs in Ret Volk er nadrukkelijk op heeft gewezen, dat hij geen deel uitmaakt van de Redactie van De Moker. Er kunnen nu tenminste geen verkeerde gevolgtrekkingen worden gemaakt. We maken tevens van deze gelegenheid gebruik, den heer Dr. Van Leeuwen mee te deelen, dat we zul len trachten, onze sommatie aan zijn adres te herhalen, zjj het dan ook niet in een Schiedamsch blad. Dan zal voor hem de gelegenheid bestaan aan te toonen, dat „de onderwijzers zich in de Schiedamsche arbeidersbeweging onbetuigd laten of de boel bederven." Nog altijd wacht deze grove beschuldiging op bewijs. Namens het Bestuur van de Afdeeling Schiedam van den B. v. N. O., W. STERK, Voorzitter. J. TROMP, le Secr. Schiedam, 30 April 1907. We hebben ons de vraag gesteld, of we den inzenders niet grooter dienst bewezen als we dit stukje weigerden dan wanneer we het plaatsten. We meenden (en meenen nog) dat 't voor hen beter ware geweest, indien hun nerzijds 't geschrijf niet was voortgezet. Maar de heeren zijn ditmaal bijzonder strijdlustig gestemd en 't dacht ons ook al weer niet gewenscht dit zeldzaam geworden verschijnsel geheel te besluieren. Dat we dus aan 't bovenstaande plaats verleenen, wil niet zeggen, dat we het „protest" hoog aanslaan. Evenmin als we ook maar eenigen lust gevoelen, in te gaan op de grammaticale muggenzifterij der inzenders evenmin als we er zelfs over denken ons te ergeren aan hun insinuaties; evenmin als we ook maar pogen willen de heeren aan 't verstand te brengen wat wij onder „journalistiek gebruik" veritaan en onder „journalistieke eerlijkheid"evenmin denken wij er aan in éénig op zicht op dit stukje een bestrijding te geven. Wij hadden slechts een opmerking over den toon hunner sommatie aan D*1. van LeeuwenGeachte heeren onderwijzers, ge hebt ons onderschrift zéér slécht gelezen. We willen gelooven onwillens. Maar onder wijzers (en vooral zjj die kritiek op anderen uitoefenen) moeten goed lezen. Dan loopen ze niet zoo'n gevaar zich min of meer belachelijk aan te stellen. Of meenen ze in ernst dat hun figuur gedekt is? Laten we het geval nog eens overzien: In De Bode wordt vanwege de afd. Schiedam vermeld, dat deze zich van het PI. Kiesrecht-komité afscheidt wegens de weinige aktiviteit welke dit komité aan den dag legt, De Moker wijdt aan dit bericht een uitvoerige beschou wing; betoogt dat de beschuldiging op de beschuldigde zelve terugvaltdit erkennen de onderwijzers blijkbaar, want ze protesteeren niet. De voorz. van het PI. Kiesrechtcomité vermeet zich te schrijven over de volledige werkloosheid van den secretaris, afgevaardigde van den B. v. N. O.de heer Hobbel verzint, of hij van Leeuwen van een fiel- tenstreek moet beschuldigen. Na ruim vijf weken het bericht, dat de afd. Schiedam van den B. v. N. O. zich van het PI. Kiesrechtkomité heeft afgescheiden om z'n weinige aktiviteit onweer sproken te hebben gelatenna te hebben toegezien dat er naar aanleiding van dit bericht een pennenstrijd ont stond dien verre van bekoorlijk, de propaganda voor het A. K. eerder nadeelig als voordeelig kan zijn, komt het bestuur der onderwijzers-organisatie even in 't voorbijgaan vertellen, dat het bericht in kweste onjuist was. Maar achter een klinkende „sommatie" wordt deze mededeeling zooveel mogelijk bedekt. En nu ten slotte wordt een boom opgezet omdat den heeren belet wordt het aan de orde zijnde onderwerp te begraven achter een berg nulliteiten. Wjj hadden geen opmerking over uw toon, waarde heeren. Wij meenden slechts dat ze gematigder behoorde te zijn. Of van Leeuwen z'n beschuldiging met bewijzen wil staven, weten wij niet. Wel weten we, dat ge hem met dit geval nieuw materiaal hebt toegevoerd. Want in de kiesrechtbeweging liet ge u onbetuigd toen nw gedelegeerde het bijltje had neergelegd, werd niet voor een plaatsvervanger gezorgd. En de boel bederven deedt ge óók. Ge liet officiéél een onjuist bericht raim vjjf weken lang onweersproken rondgaan; met één woord te spreken hadt ge een on aangename diskussie kunnen voorkomen ge zweegt. Onverantwoordelijk is 't van een onderwijzers-veree- niging een korrespon dent te hebben, die in een bericht van 4 regels groot, niet juist kan zijn. Onverantwoordelijk is 't van een bestuur van een onderwijzers-vereeniging onjuiste berichten, waarin per sonen en organisaties worden beleedigd, onweersproken te laten. Ongepast is 't van 't bestuur van een onderwijzers organisatie dan nog te spreken oyer journalistiek gebruik, journalistieke eerlijkheid en wat dies meer zij. De heeren hebben eerst te toonen van journalistiek gebruik eenig benul te hebben. Ze hebben eerst te toonen het recht te hebben te oordeelen over anderer journalistieke eerlijkheid. Tot zóólang moesten ze weten te zwijgen! (Red. Moker) STBUJJPEmJfG. A. 10 ct., B. 10ct., C. 10 ct., D. 9 ct., E. 1 ct. SCHIEDAM. K. 2 ct., M. enrB. 100 ct. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V310 uur. TARIEB1Voor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen f 0.10 voor anderen f 0.30. Lezers Steunt hen die ons steunen. Doet uw inkoopen bij onze adverteerders. GROOTE MARKT 3, SCHIEDAM. Nette bediening. Billijk tarief. f9' ABONNEERT op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7 Va ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending. BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. Gedipl. deskundige voor vrouwen is dagelijks te consulteeren voor de hulp van den Nieuw Malthusiaanschen Rond. Hugo de Grootstr. 91, Rotterdam. Afdeeling SCHIEDAM. EN Verschenen: Wereld-Bibliotheek. No. 36 en 37. BiöRNSON. Boven Menschelijke Kracht. Uit het Noorsch door Marg. Meijboom, 40 ct., 55 ct. of 70 ct. No. 38 en 39. Een twaalftal Samenspraken van Desiderius Erasmus. Uit het Latijn vertaald door Dr. N. J. Singels. Tot Inleiding: Ed. BUSKEN HUET'S Beschouwing over Erasmus. 40 ct., 55 ct. of 70 ct. No. 40. HENRIK IBSEN. Een Poppenhuis (Nora). Een Tooneelspel in drie bedrijven. Vertaald door Marg. Meijboom. Met een ii leiding van L. Simons. Een portret van den schrij ver en een afbeelding. 20 ct., 30 ct. of 40 ct. No 1. De Veroveraar. Een spel van stemmingen in 5 bedrijven door J. A. Simons-Mees. 20 ct., 30 ct. of 40 ct. No. 2. Niemand late na zich to abonneeren, waartoe gelegenheid bestaat bij C. VAN DER HOEVEN, Groote Markt 3. Nieuw Malthusianisme. Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Nadere inlichtingen

De Moker | 1907 | | pagina 4