No. 12, ZATERDAG 18 Mei 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Aan de Stadsabonnees. Afdeelingsnieuws De moderne Schandaal-colporteur, ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal i-- -,7 7. franco per post 30 cent j hj 1 orMtbetahnff- Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreeknnr voor de Bedactie: 's Woensdagsavonds van 71/,81/, uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. By abonnement belangrijke korting. Stokken Yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Door dat een nieuwe looper De Moker rondbrengt, zign er eenige abonnees overgeslagen. Wij zullen zorg dragen, dat het niet meer voorkomt. De abonnees, die geen Moker ontvangen hebben en deze nog wenschen te ontvangen, vervoegen zich even bp „Constantia." DE ADMINSTRAITIE. De Bode herinnert, eraan dat hp Zaterdag-avond van 8—10 uur in „Constantia" aanwezig is ter inning van de contributie. Partijgenooten en geestverwanten worden opgeroepen om deel te nemen aan de Fiets- en Wandeltocht, welke respectievelijk bij gunstig weder zullen plaats heb ben op den len en 2en Pinksterdag. „Het Boode Liicht" is Zondag 19 Mei 's morgens 83/i our in „Conttantia," vanwaar wij om 9 uur ver trekken om ons kies-district te bewerken (Overschie en Kethel). Vrouwelijke en mannelijke fietsers, gaat allen mee! De Wandeltocht heeft plaats op Maandag 20 Mei. De Zangvereeniging „Excelsior" gaat mee, „Kunst en Strijd" gaat misschien ook mee. Partijgenooten en geestverwanten, aan u de taak om te zorgen voor een flinke opkomst. Brengt vrienden en kennissen mee. Vooral de vrouwen moeten present zijn. De wandeling zal niet te lang durenwaarheen wordt Maandag bekend gemaakt. Zorgen wjj in grooten getale Maandagmorgen 83/4 uur in „Constantia" te zijn, vanwaar wjj om 9 nur vertrek ken. Die maar eenigszins kan moet mee. Hoog de propaganda! Voor de Afdeeling Schiedam, M. J. VAN DIJK, Secr. Verkrijgbaar bjj ondergeteekende Officieel Congresverslag 1907, prijs f 0 25. Lezers, welke wenschen in te teekenen op Het Directoire, vervolg op Jean Jaurè's Fransche Revolutie, f 0.50 per stuk, compleet in 10 stukken, of Rome's grootheid en verval, f 0.50 per stuk, compleet in 6 stokken, geven dit op aan den secretaris, Kreupelstraat 22, boven. M. J. VAN DIJK. De volgende nieuwe brochures zijn weer voorhanden 1. De Tering en het werkende volk. prijs 4 Cent 2. Op voor den Achturendag. 71/, 8. Communistisch Manifest. 20" 4. Enka (Mej. van der Vlies). 40 Hieronder volgen nog enkele nieuwe èn oude Brochures: 1. Gelukkig Holland. prjjs 10 Cent 2. Naast het Kruis de Roode Vaan. 6 3. Het lot der Arbeiderskinderen onder het Kapitalisme in Nederland en de S.-D. 10 4. Uit het leven der Fabriekswerkers. 15 5. De ontwikkeling van het Socialisme van Utopie tot Wetenschap. 25 6. De veranderingen in de Theorie en Taktiek der Soc.-Dem. 10 7. De maatschappelijke toestand der arbeidsters. y 10 8. Pleidooi en Verweer inzake de Onge vallenwet. 10 9. Staatspensioneering. 10 10. Marx of Christus. 10 l 11. Op de Bres. (J. H. Schaper). 45 12. Kan of moet een Katholiek Socialist zijn? 5 13. Grondslagen den Soc. Democratie. 10 14. Tweeërlei taktiek in de Vakbeweging. 10 15. Christelijke Vakaktie. 10 16. De socialisten in het Parlement. 3 17. Dé Soc.-Dem. en ryat ér uan gezegd wordt. 7Vo 18. Hoe woont gjj? 2 19. Losse blaadjes. 1 20. Liederenbundels. 5 21. Platen (1903) 1905) per stuk. 10 Verschillende andere brocuures óók nog voorhanden. De Brochuren-handelaar is Zaterdag-avond weer pre sent in „Constantia". In De Notenkraker van de vorige week was een colpor teur afgebeeld, voorstellende „De moderne Schandaal colporteur." De colporteur is Mr. P. J. M. Aalberse. Z'n lectuur is het Kath. Sociaal Weekblad. Waarop de afbeelding doelt, is bekend. De heer Aa'berse is na den val van Sybrandy als diens plaats vervanger opgetreden. Al wat dienen kan tot verdacht making; al wat als halve waarheid erger dan heele leugen kan zijn; al wat stinkt van vieze verdraaiing of verminking, wordt door dezen Ilen Sybrandy verza meld, uitgestald en rondgezeuld met schreeuwende reclame, alsof het wel de beste artikelen der markt zijn. De heer Aalberse zal nóg spoediger aan 't eind van z'n roem zijn, dan Sybrandy. Hij is niet zoo handig als z'n voorgangerhij vergaloppeert zich gemakkelijk, waarschijnlijk in de overtuiging, dat z'n schare eenmaal eraan gewend is alles te slikken, wat wordt opgediend. De heer Aalberse deed onlangs op snorkende wjjze mededeeling van het feit dat bij gelegenheid van de behandeling van het Arbeidscontract in de 2e Kamer door een sociaaldemokraat aan de Katholieke party materiaal was verschaft, om een sociaal-demokraat. te bestrjjden. De ljeele burgerlijke en anarchistische pers smulde al bij het vooruitzicht meer van dat schan daaltje te genieten te zullen krijgen, maarop de bij herhaling gedane uitdaging van Het Volk om den naam van dien sociaal-demokraat te noemen, bleef de heer Aalberse het antwoord schuldig. De heele zaak bleek dus niets dan snorkerij van den allerchristelijksten katholieken leider. Een twe de heldenfeit van hem, met evenveel bom barie als het eerste ingeluid, bestaat uit de opsomming van maar niet minder dan 25 leugens uit Het Volk. Is d&t wat! Hier in Schiedam weten we daar reeds alles vande jochies van „St. Paulus" loopen al weken lang 's Zaterdags-avonds te schandaal-colporteeren met dat belangrijke product. En ze fantaseeren op eigen gelegenheid er nog 't noodige bij. „25 leugens uit Het Volkte kunnen uitbrullen een heelen avond lang, schijnt hun nog niet genoeg. 't Belachelijkst van de heele herrie is, dat ze daarmee den anarchistischen colporteur vervolgen, die natuurljjk met veel genoegen Het Volk en De Moker en alle sociaal-demokraten hoort uitmaken. Want op dit punt zjjn anarchisten en Volksbonders broertjes en zusjes. Maar daarvan weten onze schreeuwerige „St. Paulus''- jongelui natuurlijk geen snars Het Volk heeft de moeite genomen Aalberse's schan daal-nieuwtjes wat nauwkeuriger te bezien. Over 25 leugens viel natuurlijk héél wat te zeggen, ook al be handelt men ze zoo beknopt mogelijk. En van De Moker zal wel niemand verlangen over alle 25 leugens een verhandeling te geven. We kunnen dat niet en willen 't ook niet, mede omdat we niet overtuigd zijn, dat de leugens van den modernen schandaal-colporteur zóóveel aandacht waard zjjn. We ontleenen aan de behandeling in Het Volk dus slechts een brok en een stnk: In Het Volk van 28 Aug. 1906 is beweerd, dat de paus op een leugen is betrapt. Het geschil loopt hier over de vraag, of de paus in zijn encykliek aan de Fransche katholieken, waarin hij deze verbood zich te onderwerpen aan de scheidings- wet, al of niet een onwaarheid heeft gezegd. In die encykliek heeft de paus geschreven, dat hg, in overeenstemming met het Fransche episcopaat, onder werping aan de scheidingswet, oprichting van vereeni- gingen voor den eeredienst verbood. Terwijl het bewezen is, dat de bisschoppen, die het Fransche episcopaat vormen, met 48 tegen 26 stemmen besloten hadden te adviseeren tot oprichting van zulke vereenigingen. De Temps, een hoogst ernstig, zeker meer konser- vatief dan radikaal getind blad, deelde zelfs mede, dat de paus, bij het vernemen van die stemming, uitriep: „Ze hebben tegen mij gestemd!" Briand heeft later, in de Kamer over deze dingen sprekend, tot een der katholieke afgevaardigden, den zelfden, die den aartsbisschop van Parijs later herbergde, dus een vertrouweling van dezen, Dengs Cochin, ge zegd: „Als gij, mijnheer Cochin, op uw eerewoord ver klaart, dat mijn inlichtingen onjuist zgn, dan zal ik u gelooven." De katholieke afgevaardigde gaf die verkla ring niet. De heer Aalberse had hier de twaalfde „leugen" van Het Volk gevonden De man durft wél. Dit blijkt eveneens uit het verhaal omtrent den katholieken leider te Keulen, zekeren heer Zilkens, die terecht had gestaan voor de beschuldiging van zijn bevoegdheden als raadslid misbruik te hebben gemaakt, inzake grondspeculatie en verkiezingen. De heer Aal berse verdedigt den beschuldigden (geheel verklaarbaar en publiceert heel leuk een stukje uit het vonnis, dat hij precies voor dat doel kon gebruiken. Aalberse geeft het volgende uit het vonnis: „dat niet bewezen is, dat Zilkens ongerecht vaardigde voorstellen, wier inhoud het opzet ver raden tot verrijking en eigen voordeel, ten schade der stad, gedaan had; dat niet bewezen is, dat Zilkens officiëele stukken onbevoegd in handen heeft gehad, door welke ken nismaking hij persoonlijke voordeelen ten nadeele van de stad of van andere personen zou hebben kunnen behalen, welke hij anders niet zou hebben kunnen behalen; dat niet bewezen is, dat hij de wetenschap, welke hij uitsluitend als raadslid bezat, op oneer lijke wijze bij grond- en bouwspeculaties gebruikt heeft dat dus niet bewezen zijn de beweringen der brochure (van Hewel, tegen wien Zilkens dit proces wegens laster begonnen was), dat Zilkens trachtte zijn openbare ambten ten schade der gemeenschap te gebruiken." Van dit vonnis is Hei Volk als een muisje zoo stil, vertelt de Kath. Soc. Asmodée. Kom, waarde heer, wij zullen ook eens wat uit dat vonnis geven, maar wij zullen het ietwat vollediger geven dan gij. De strafkamer oordeelde o. a. „Het is bewezen, dat Zilkens in 1893 slechts tegen stribbelend, op aandrang van anderen, de raadszaal verlaten heeft, .ofschoon hij persoonlijk belang had bij het verhandelde. Het is verder bewezen, dat Zilkens in 1903 een week vóór de openbaarmaking der kiezerslijst van een ondergeschikt beambte, met aanbieding eener geldsom, heeft getracht, achter den rug van den hoofd ambtenaar, om een afschrift te krijgen van de namen der le en 2e klasse-kiezers, waarschijnlijk om ze tot verkiezingsdoeleinden te gebruiken. Deze handelwijs was des te verwerpelijker, doordat zij den ambtenaar in gevaar bracht. Als bewezen moet verder gelden, dat Zilkens op een de bevoegdheden van een raadslid overschrijdende wijze den gemeentebeambten lastig heeft gevallen, om zijn positie als raadslid te sterken en de ambtenaren voor zijn private voorstellen bereid williger maken wilde. Dat hierbij ook ongerechtvaar digde voorstellen waren, of dezulke, die op eigen voor deel tot schade van de stad bedacht waren, is door de getuigen niet bewezen. Bewezen is wél, dat Zilkens zich nu en dan zonder verlof van den betrokken hoofd ambtenaar akten deed gevenniet bewezen, wat hij in handen heeft gehad en of hij er persoonlijk voordeel tot nadeel der stad mee heeft kunnen bereiken. Niet bewezen is, dat hij hetgeen hem slechts als raadslid be kend kon zijn op oneerlijke wijze tot voordeel bij grond- of bouwspekulaties gebruikt heeft. Met het oog op zijn zeer ontwikkelde zakennatuur en het gebrek aan fijngevoeligheid voor datgene, tvat een raadslid betaamt en met het oog op de ruwe en heerschzuchtige wijze, waarop hij ten stadhuize als raadslid optrad, is naar de ervaringen van het dagelijksche leven te oordeelen, met het oog ook op de getuigenissen der stadsambte naren, de verdenking niet af te wijzen, dat hg allicht in gevallen, waar zijn zakenbelangen in strijd kwamen met zgn positie als raadslid, hij de verzoeking niet heeft kunnen weerstaan, zijn private belangen genoegzaam met de andere uit elkaar te houden." Men ziet 'tde heer Aalberse is voor geen klein ge rucht vervaard! En dan komt de man nog vertellen, dat hg twee jaargangen (d. z. 600 nummers!) van Het Volk heeft moeten nasnuffelen om 25 „leugens" van deze soort bij elkaar te krijgen! Dat zegt veel, dat zegt alles.

De Moker | 1907 | | pagina 1