..DE MOKER". HET VOLK C. VAN DER HOEVEN, DE KOTENKRAKER r! Brief van Joost uit Maassluis. ADVERTENTIËN. Yan de Leestafel, Ingezonden. Bond van Branders- en Distillateursknechts. Mevreuw van der Meer, Bureau voor Arbeidersrecht. Salon voor Scheren en Haarsnijden Adverteert in DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ. 10 cent per week; fl.3Q per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal in1'zooverre gunstig, dat hun den tweeden prjjs (f 30) ten deel viel en eindelijk verwierven onze muzikanten nog een extra-prijs van f 10, als zijnde de vereeniging met het grootst aantal werkende leden. De Rotterdammers kunnen met trots op hunne zang en muziekvereeniging wjjzen. Dat onze zang- en muziekvereeniging zich hierdoor aangemoedigd mogen gevoelen en zich ook spoedig van hare andere kunstzusters zullen weten te onder scheiden is onze wensch. Feestavond Kuipers. De feestavond door de Commissie voor Maatschappelijk werk uit de Kuipers- gezellen-vereeniging „Wjj streven naar Verbetering", j.l. Maandag gehouden, is mooi geslaagd èn wat het propagandistisch èn wat het meer amusante gedeelte betreft. Onze partijgenoot dr. Van Leeuwen maakte van de goede gelegenheid gebruik om, waar hij thans zoovele vrouwen onder zjjn gehoor had, hen het nut van vak organisatie uiteen te zetten. Een dankbaar applaus was dan ook zijn deel. Ook de zangvereeniging „Orphens" en de heeren Groéneveld, Boerdam en Verheul en ook de beide ooljjke voordragers verwierven met hun spel eveneens een warm applaus. Onze tooneelvereeniging „Kunst en Strijd" voerde de dramatische schets van Inte Onsman„Vaders Jaardag", op, waarin op scherpe en rake wijze de risico van den arbeid ons geschetst werd. Een en ander bij elkaar was het een goed geslaagde propaganda-avond en was het ons uit het hart gegrepen, toen de voorzitter in zijn slotwoord allen, die in de arbeidersbeweging werkzaam zijn, opwekte om weer met nieuwen moed aan den arbeid te gaan. Zoo zij het Verkiezing Provinciale Staten. Gelijk wj verwachtten, hebben de liberale ottewel vrijzinnige kiesvereenigingen in ons Staten-district naast den heer k] Hoogendijk Jz. een tweeden candidaat gesteld, nl. dén heer P. M. van Nierop, gemeente-secretaris van 's-Gravenzande. Tot nu toe zijn dus 6 candidaten gesteld, t.w.1 katholiek (aftr1 anti-revolutionair (aftr.), 2 liberalen én 2 sociaal-demokraten. Waarde Moker Dat was den vorigen Zaterdag een malle geschiedenis. De colporteurs waren in Maassluis en de kranten in Vlaardingen en de loop der treinen leende zich niet om het zaakje even in orde te brengen. Den 8sten Mei hebben we hier een openbare verga dering gehad, waar de heer Oosterbaan zou vertellen, dat christendom en socialisme onvereenigbare begrippen waren. Maar och arme! De vele arbeiders, die anders nooit op zoo'n vergadering komen, maar nu in groote belangstelling voor deze zaak waren komen luisteren, zjjn niet wijzer geworden. De teleurstelling stond op veler gezichten. Een hoop vreemde woorden, die een proletariër niet begrijpen kan. Zoo had spreker het over het huwelijk bij de soc.-democraten. Hjj kón er natuurlijk geen kwaad van zeggen, maar gebruikte er een latijnsch woord voor, zoodat het den indruk maakte, alsof het met 't huwelijksleven bij ons ?1 bitter treurig gesteld is. Het was eigenlijk heelemaal te mal onjsalleen te loopen en daarom is het te hopen, dat als onze partijgenoot Schaper dezer dagen komt spreken naar aanleiding van de Statenverkiezing, dat velen in de gelegenheid zullen zijn om daar te komen. Bij Schaper geen latijnsche of duitsche woorden om leegheid te verbergen, geen uitweidingen, die niets zeggen. Hij, die reeds op elfjarigen leeftijd van 's mor gens tot 's avonds hard werken moest en dus bijna niet school heeft gegaan, hij is nu een man, naar wien in de Tweede Kamer steeds geluisterd wordt. Hij heeft als lid van de Provinciale Staten en lid van den gemeente raad te Groningen door zijn groote kennis en juist in zicht meermalen de bourgeoisie gedwongen bepalingen te maken in het belang der arbeidersklasse. Zoo'n spreker heeft in zijn beginselen bewijzen ge noeg voor het heil, dat het socialisme brengen zal. Hij hoeft niet te vragen: wat zegt een liberaal, wat zegt een jezuiet. Hij toont aandat zijn de daden der sociaal democraten. En op de daden komt het aan. Tot een volgende keer. Je vriend JOOST. Christendom en Socialisme. Met dit onder werp trad de bekende heer Oosterbaan op 8 Mei te Maassluis op. De vergadering had ten doel den invloed tegen te gaan van ons partijblad De Moker en de in zeer groot getal verspreide brochureNaast het kruis de roode vaan. Ten eerste werd de rede geheel voorgelezen, wat een saaie indruk maakte en daarbij was de inhoud akelig dun. In zjjn beginselen scheen de spreker geen mate riaal genoeg te hebben, want h\j haalde maar steeds professor Treub, een meneer Visser en vooral de Jezuïet Cathrein aan om zijn stelling te bewijzen. Van het historisch materialisme werd een voorstelling gegeven, zoo onwaar, verdraaid, dat het meer dan schande was. Ook werden de oude, afgedane donsjes voorgediend, over het Darwinisme, over het huwelijk en dergelijke. Hij dacht zeker, 't is maar voor die Maasslnische menschen, die toch niet op de hoogte z'jn van het doen en laten der sociaal-demokraten. Zoo werd ook de Christelijke liefdadigheid gesteld tegenover onze onbarm hartigheid. Let wel! Van den rijksten tot den armsten partijgenoot gaat onophoudelijk de beurs open om elkaar en anderen te helpen. En de beweldadigden, om dat woord eens te gebruiken, hoeven daar geen dankbaar heid voor te toonen, of aap wat heb je mooie jongen voor te spelen tegen diakenen of armverzorgers of mild dadige rijken. Dat het christendom liefde is, werd bewezen uit de gelijkheid aan het Avondmaal, waar arm en rijk naast elkaar zitten. (Zoo, zoo!) Voor debat werd aan Dr. van Leeuwen 25 minuten toegestaan om al de verdraaiingen en halve waarheden te weerleggen. Ten eerste toonde deze aan wat histo risch materialisme is. Dat het niet een stelsel, maar een methode is. Ten tweede haalde hij de woorden aan van Christenen, die het christendom wel vereenigbaar vinden met socialisme, om te bewijzen dat in de sociaal-demo cratie plaats is voor ieder. In zijn slotwoord antwoordde de heer O. hierop, dat de uitspraken van die menschen niets voor hem betee- kenen. Wat nogal eigengerechtigd klonk. De eene domi nee was modern en de andere woonde heelemaal in Zwitserland. (Dus dan mocht men zijn rechtzinnigheid zeker in twijfel trekken.) En w t mej. v. d. Vlies be treft. Och, dat was een onderwijzeresje ergens in een kleine plaats, dus die telde niet mee. Tot slot werd de Sociaal-democratie genoemd: „de locomotief om het verouderde liberalisme in den salim van de Tweede Kamer te trekken." In het debat was de anti-revolutionairen verweten, dat onzen colporteurs zooveel overlast werd aangedaan en dat er centen uitgedeeld werden om de jongens op te hitsen. H'erop schaterden de bestuursleden het allen uit op een manier of het afgesproken werk was. Aan 't eind der vergadering wfrd door den spreker die daad afge keurd, maar de heer Prins vond het iets dat vanzelf sprak, omdat een raadslid in De Moker op onwaardige wjjs was aangevallen, wat niet waar is en omdat een onderwijzeres een keer mee heeft gecolporteerd. Daarom mogen dus de colporteurs gesteenigd worden, 't Is fraai! En oogenblikkelijk nadat die liefelijkheden waren ge zegd, werden de lippen tot een gebed geplooid. De vergadering is een teleurstelling geweest voor vele geloovige arbeiders, die gedacht hadden duidelijk uiteen te hooren zetten, waarom socialisme niet met de leer van den Heer Jezus kan samengaan. Z(j blijven in het duister tasten. Het best is, dat zij komen luisteren als Schaper de volgende week komt spreken naar aanlei ding van de verkiezingen. De man, die zooveel jaren al de ellende van het arbeidersleven ondervonden heeft, zal in rond hollandsch doen begrijpen, wat leeft in het hart van alle arbeiders, onverschillig tot welk kerkgenoot schap zij behooren. Genieente-armen. Wat zij krijgen, watzijnoodig hebben. Resultaten van een onderzoek naar den toestand en de bedeeling van de huiszittende gemeente-armen te Rotterdam, door L. M. Hermans en H. Spiekman, Lid van den Gemeenteraad. Uitgave: H. A. Wakker Co., Rotterdam. Pr\js:10 cents. De ondernemende uitgever zegt van deze goedkoope uitgave in een begeleidend prospectus o.a. „Deze brochure bevat voor ons onmisbaar materiaal voor de a.s. Gemeenteraads-verkiezingen. Te Rotterdam geven de liberalen in alles den toon aan. Ze zjjn daar nagenoeg oppermachtig. Een reeks van feiten in de bro chure toont voor ieder duidelijk de resultaten van jaren lang liberaal bewind. De schrijvers laten niet zien het speciaal Rotterdamsche, maar het speciaal liberale in de tegenwoordige armenverzorging. Daarvoor kan men geen betere voorbeelden vinden dan in de liberale burcht Rotterdam. „De redactie van Het Volk betreurde het indertijd, dat de plaatsruimte niet toeliet eenige artikelen aan dit belangrijke boekje te wjjden. Ze schreef evenwel een warme aanbeveling en een krachtige aansporing om deze brochure te koopen. „Hoewel door omvang zoowel als uitvoering de prijs 25 cent niet te hoog genoemd kan worden, bleek ze toch een bezwaar voor de ruime verspreiding, diegewenscht werd. In de verwachting, dat het met 't oog op de aan staande Gemeenteraads-verkiezingen wel der moeite zou loonen, lieten we een oplage gereed maken, geheel ge- ljjk aan de eerste, die we voor de afdeelingen der partij beschikbaar stellen voor 1® cent per exempl. (fr. p. p. 15 cent). Maar nu moeten de bestellingen ook bij honderdtallen binnenkomen". (Buiten verantwoordelijkheid der Eedactie.) Copie wordt niet teruggegeven. Aan alle Landelijke Vakbonden, plaatselijke Arbeiders-vereenigingen en afdeelingen van andere Landelijke Vereenigingen. Medeburgers Bij dezen nemen ondergeteekenden de vrijheid U nogmaals dringend op te wekken tot deelname aan het te houden Landelijk Onderwijs Congres op 26 Mei eerstkomende. Het zeer belangrijk onderwerp „De Algemeene Volkschool" verdient zeer zeker de volle aandacht der Nederlandsche Arbeiders. Hoewel reeds vele vereenigingen zich hebben aange meld tot deelname, missen wij tot nog [toe verscheidene vereenigingen, die steeds hebben deelgenomen. Met aandrang wordt iedere vereeniging, die dit alsnog ver zuimde, uitgenoodigd om bericht van deelname aan den tweeden ondergeteekende te zenden. Het Congres heeft, zooals hierboven gemeld is, plaats op 26 Mei te Am sterdam. Namens het Landelijk Onderwijs Comité, A. H. GERHARD, Voorzitter. J A. BERGMEIJER, Secr.Penningm. Cornelis de Wittstraat 13. Dordrecht, 13 Mei 1907. STEUNPENNING. SCHIEDAM. K. 2 ct., te veel ontvangen brochure verkoop 2 ct., KI. 10 ct. IN DE BUS. A. 10 ct., B. 10 ct., C. 10 ct., D. 10 ct., E. 10 ct., F. 9 ct., G. 1 ct., H. 5 ct., I. 5 ct. De leden worden herinnerd aan de te houden VERGADERING van den Alg. Ned. Bierbr.gez.bond op Zondag Mei a.s., des morgens ten 9 uur, in het Vereenigingsgebouw, Goudscheweg 114, Rotterdam. Het bestuur v/d. B. v. B. en D.kn. Gedipl. deskundige voor vrouwen is dageljjks te consulteeren voor de hulp van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. i Hugo de Grootstr. 91, Botterdam. Lezers Steunt hen die ons steunen. Doet uw inkoopen bij onze adverteerders. IMieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V310 uur. TARIEF: Voor leden van bij denSchied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni gingen f 0.10voor anderen f 0.30. GROOTE MARKT 3, SCHIEDAM. Nette bediening. Billijk tarief. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7 V2 ct. Vraagt proefn.8 dagen gratis toezending. BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. U

De Moker | 1907 | | pagina 4