Verkiezing Provinciale Staten Maakt propaganda 7r„dBnCajd:ïlen Dr. J. VAN LEEUWEN Mr. P. J. TROELSTRA No. 13. ZATERDAG 25 Mei 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Aan de abonnees in Schiedam Stntfcen voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Aan de Postabonnees. Afdeelingsnieuws. Klassenstrijd. Aan de Kiezers. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal Ij.. franco per post 30 cent j 3 voorm^eialing. Losse nummers 2 cent. Burean van Redaktie en Administratie Gebouw „COlfSTAKTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavqnds van 7'/,8VZ uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke kortiag. DISTRICT SCHIEDAM. der u> Un r. en In den loop der week woidt over het abonnements geld van het nieuwe kwartaal beschikt. DE ADMINISTRATIE. 1 Juni begint het nieuwe kwartaal. Het werk der administratie wordt zeer verlicht, wanneer gjj uw abon nementsgeld voor den 15en Jnni toezendt. Na dien datum wordt per postkwitantie beschikt. DE ADMINISTRATIE. De abonnees worden verzocht bij adresveran dering daarvan kennis te geven aan de administratie. DE ADMINISTRATIE. Voorloopig bericht. 5 Juni: Openb. vegadering. Spreker: Mr. P. J. Troelstra. 9 Juni: Propaganda-Fietstocht van het „Roode Licht." Voor de Afd. Schiedam. M. J. VAN DIJK, Secr. Propaganda-Club. Vergadering op Zondag 26 Mei 'snamiddag's 6 uur in „Constantia." 1. Verkiezen van een secretaris. 2. Kiezerslijst. Aller opkomst dringend noodzakelijk. HET BESTUUR. Officiéél Congtesverslag 1907, prijs f 0.25. De volgende nieuwe brochures zijn weer voorhanden: 1. De Tering en het werkende volk. prijs 4 Cent 2. Op voor den Achtnrendag. 7 x/3 3. Communistisch Manifest. 20 4. Enka (Mej van der Vlies). 40 Hieronder volgen nog enkele nieuwe èn oude Brochures: 1. Gelukkig Holland. prijs 10 Cent 2. Naast het Kruis de Roode Vaan. C 3. Het lot der Arbeiderskinderen onder het Kapitalisme in Nederland en de S.-D. 10 4. Uit het leven der Fabriekswerkers. 15 5. De ontwikkeling van het Socialisme van Utopie tot Wetenschap. 25 6. De veranderingen in de Theorie en Taktiek der Soc.-Dem. 10 7. De maatschappelijke toestand der arbeidsters. K 10 8. Pleidooi en Verweer inzake de Onge vallenwet. n 10 9. Staatspensioneering. 10 10. Marx of Christus. 10 l 11. Op de Bres. (J. H. Schaper). 45 12. Kan of moet efen Katholiek Socialist zijn? 5 13. Grondslagen den Soc. Democratie. 10 14. Tweeërlei taktiek in de Vakbeweging. 10 15. Christelijke Vakaktie. 10 16. De socialisten in het Parlement. 3 17. De Soc.-Dem. en wat er uan gezegd wordt. 7 y, 18. Hoe woont gij 2 19. Losse blaadjes. 1 20. Liederenbundels. 5 21. Platen (1903) 1905) per stuk. 10 Verschillende andere brochures óók nog voorhanden. De Brochuren-handelaar is Zaterdag-avond weer pre sent in „Constantia". (Ingezonden.) Konden we over eenige hinderden jaren nog eens in de schoolbanken terugkeeren', dan zou ons zeker de ge schiedenis van de eeuw, waarin wij thans leven, ver haald worden als een eenw van strijd, van den grooten belangenstrijd tusscheu de bezittende en de niet-bezit- tende klasse der menschen en die zooals naar de teekenen des tijds is te voorzien in deze eeuw zijn beslissing een heel eind nader zal worden gebracht. Maar dan lijdt het ook geen twijfel of dat toekom stige geslacht zal zich niet meer verwonderen over het feit dat die strijd werd gevoerd; integendeel het zal zich eerder verwonderen hoe het mogelijk was gedurende eenige eenwen achtereen, de economische verhoudingen van patroon en gezel te handhaven; hoe het mogelijk was een stelsel te laten voortbestaan waarbij ee" pa- troon-mensch alleen door het bezit van weinig of veel geld, honderden of duizenden gezellen voor zich en onder zijn bevel liet werken om over de door de ge zellen behaalde winsten ten eigen bate te beschikken. Geen wonder dat uit dezen toestand geboren is een verlangen bij de werkende klasse, dat de bezittende klasse iets zal terug geven van haren rijkdom, die door de arbeiders zelf is voortgebracht. De klassenstrijd, zooals deze zich in onzen tjjd voor doet, is dan ook vooral geen toevallige omstandigheid en bet bewijs hiervan is, dat het verschijnsel zich niet plaatselijk vertoont, niet door enkele personen zooals onze tegenstanders beweren gemaakt wordt, doch over de geheele wereld gelijktijdig is opgedaagd en gegroeid Evenals het Christendom, de leer van „Eelt uw naasten liefvoorzag in een sociale behoefte en den nekslag zou geven aan het despotisme, dat aan de vroegere koningen en machthebbers het recht gaf om naar willekeur te beschikken over het leven van hunne onderdanen, evenals in 1848 in alle landen gelijktijdig de Enropeesche Jkoorts uitbrak tot het verkrijgen van een grondwettelijk besdunr, evenzoo ontstond in de vorige eeuw een strooming naar een wetenschappelijk onder zoek naar de maatschappelijke verhoudingen tnsschen de bezittende en niet bezittende klasse der mensch-n. Men begon te begrijpen, dat er onnoodig veel leed en onrecht door de werkende klasse gedragen werd. Overal traden hoogbegaafde mannen op, van welke we Karl Marx slechts noemen willen, die de nieuwe denkbeel den samenvoegden en verspreidden, de oude becriti- seerden en den afgebakenden weg aangaven, om het ontwakende verlangen in de arbeiders naar een milder leven tot het doel te, voeren. En vanaf dien tijd wordt door een steeds grooter wordend aantal arbeiders de klassenstrijd zelfstandig gevoeid. Bebalve de sociaal-democraten ontkennen alle andere politieke paitjjen het bestaan van den klassenstrijd, uitgezonderd een anderhalve vrjjzinnig-demokraat, die wèl zijn bestaan erkent, doch hem wil temperen. Het is onze taak, dien leugen dier ontkenningen te weer leggen en aan te toonen, dat het juist de bezittende klasse is, die dén klassenstrijd steeds zoo onbarmhartig heeft gebruikt ten eigen bate. Als het den werkgevers, in het algemeen de bezit tende klasse, maar goed gaat, dan zal er voor de arbeiders ook wel wat overschieten, dat is de politiek van alle burgerlijke partijen, zoowel liberaal als clericaal. De klassenstrijd der arbeiders heeft nu geen ander doel, dan hun eigen belangen op den voorgrond te brengen, den arbeider de volle opbrengst van zjjnen arbeid te verzekeren, de maatschappelijke vraagstukken te bezien vanmt het arbeidersstandpunt. Indien b.v. de Rotterdamsche en -de Antwerpsche arbeiders door den klassenstrijd zoo sterk zijn geworden dat zij de macht in den Staat en Raad in handen hebben, dan hebben zij maling aan den onderlingen concurrentiestrijd tusschen de Rotterdamsche en Antwerpsche werkgevers, doch zullen zij naar hunne eigen belangen oordeelen of het niet beter en goedkooper zon zijn een gemeen schappelijke haven te onderhonden en zich gezamenlijk naar een van de beide havens te verplaatsen. De arbeiders voeren den klassenstrijd omdat zij zelf standig hun deel opeischen, omdat de vele sociale misstanden bij werkloosheid, z;ekte, ouderdom, onmensch- waardig bestaan en heel wat arbeidersleed en -zorgen, maar al te duidelijk bewpzen, dat de belangen van de arbeidende klasse niet veilig zijn in de handen van de bezittende klasse, dat bewijst de ellendige, verschrom pelde, armoedige toestand, waarin de arbeidende klasse verkeert. Bovendien zijn de belangen van den arbeider lijnrecht in strijd pet die van den werkgever. De arbeider heeft belang bij een hoog loon, bij korten werkdag, bij goed hooger en lager onderwijs voor zijne kinderen, bjj meer welstand, bij meer beschaving en minder zorg. Daarvóór is de klassenstrijd der arbeiders, daartegen is de klassenstrijd der bezittende klasse. Eerstdaags zult gjj wederom worden opgeroepen, om uw politiek wapen, het stembiljet, te gebruiken. De volgende maand toch zullen de verkiezingen voor Provinciale Staten plaats vinden, die ook ditmaal een belangrijke politieke beteekenis hebben. Dit jaar treedt immers het derde deel der Eerste-Kamerleden af en het zijn de Provinciale Staten, die daarvoor nieuwe leden moeten kiezen. De Eerste Kamer vertegenwoordigt het meest kapi talistisch en behoudzuchtig element in ons staatsbestuur. Vooral in de laatste jaren heeft ze dit volksvijandelpk karakter door daden getoond. In 1901 stemde zjj de Ongevallenwet af; in 1903 bekrachtigde zij, zonder nader onderzoek, de dwangwetten-, in dit jaar stemde zij tegen de afschaffing van 't blijvend gedeelte van Minister Staal. Zij deed daardoor den eersten, zoo bescheiden stap op den weg naar militaire bezuini gingen mislukken en de wetgeving voor eenige maanden stilstaan. Als straks de Ziekteverzekering door de Tweede Kamer is aangenomen, dreigt ons van den kant dei- Eerste Kamer, waarin liberale en "klerikale kapitalisten en groot-ondernemers den boventoon voeren, een zelfde optreden als met de Ongevallenwet. Als dit Ministerie, ingevolge zijn program, zijn ontwerp tot Grondwets herziening indient en dit ten slotte voor de Eeiste Kamer komt, dreigt het schipbreuk te lijden op den OHwil dierzelfde heeren, die de militaire bezuinigings plannen van Minister Staal deden mislukken. Zoolang dit politieke remtoestel bestaat, heeft het tot zulke reactionaire daden de macht. Hoe de Eerste Kamer zal zijn samengesteld, kan ons daarom niet onverschillig zyn. Allen, die maatregelen wenschen in het belang van het arbeidende volk; die zich voorwaarts wenschen te bewegen naar een betere toekomst voor bet niet-bezittende deel in al zijn geledingen die het zelfzuchtig kapitalisme niet onge hinderd willen laten heerschen; allen, die sociale en demokratische hervormingen wenschenniet slechts met woorden, doch ook met daden de toenemende opdrijving DE MOKER tüx 3

De Moker | 1907 | | pagina 1