Steun gevraagd. Van alles wat Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. De Sigarenmakersbond, eeu der be te Nederlandsche vakvereenigingen, die gedurende al de jaren van zijn bestaan in geregelden strijd was gewikkeld, die geen week doormaakte, zonder dat bij stakende ot uitgesloten leden had te steunen, maar dank zij de hechtheid zijner inwendige organisatie steeds z'n eigen boontjes wist te doppen, is thans, door de uitsluiting der sigarenmakers te Eindhoven, .waarbij circa 150 zijner leden zjjn be trokken, genoodzaakt een beroep te doen op de offer vaardigheid der georganiseerde arbeiders. Al werd nooit door hen gevraagd, steeds was deze Bond bereid ande ren nog steun te verkenen. En daarom heeft hij nu recht op den steun van anderen. Het Vakverbond verzond steunlijstendoor bemidde ling van den Bestuurdersbond zjjn er te dezer stede hiel en daar enkele geplaatst. Met aandrang wekken wij op, te meer waar op 't oogenblik geen offers voor andere doeleinden gevraagd worden: Steunt! Het mag niet geduld worden dat een zoo aktieve organisatie als die der sigarenmakers door financieele onmacht met lamheid geslagen zou wor den en daarom brenge elk zijn steentje bij. Wy gelooven niet, dat de steunbeweging van langen duur zal zijn; wèl, dat spoedige en zoo ruim mogelijk verschafte hulp alleszins gewenscht is. Ook aan De Moker kan men z'n bijdrage zenden. Politie-fabels. De nieuwsbladen brachten sen- sationeele berichten over een aanslag, beraamd op den Czaar van Rusland, z'n vrouw, broer en wie weet nog meer. Gelukkig werd het booze plan ontdekt en verijdeld. Alle brave menschen schudden weer 't hoofd over de boosheid van die samenzweerders in Rusland, voor wie zelfs „vadertje" niet veilig meer is. Onze Zondagsbode kermt ach en wee over die slechtaards, die God en zjjn gebod met voeten treden. De Zondagsbode behoort blijk baar ook nog tot de aanbidders van grootmoordenaars. 't Mooiste is echter, dat de waarschijnlijkheid dageljjks grooter wordt, dat geheel die aauslag-geschiedeirs we derom niets meer is dan een gewoon politie fabeltje. De heeren regeerders hadden waarschijnlijk hun zinnen erop gezet, een aantal lastige knapen onschadelijk te maken. Daarvoor is zoo'n verzonnen aanslag een mach tig mooie aanleiding. 't Gevolg was dan ook, dat er heel wat arrestaties volgden. 't Is en blijft een mooi land, dat czarenrijk En de vrome regeerderskliek schijnt een bende schoeljes te wezen, tot alles in staat. Hoe moeilijk is 't niet, zulk een zwijnenstal te reinigen. Wat een eerbied dwingen ze ons niet af, de mannen en vrouwen, die in dat ryk de roode vanen omhoog houden, oydanks ze weten dat hun vrijheid en hun leven geen oogenblik meer zeker zijn. De schrik erinIn Oostenrijk is na ontzettend veel moeite en stryd, waaraan onze partijgenooten na tuurlijk ruim hun deel hebben genomen, het algemeen kiesrecht ingevoerd en thans hebben voor de eerste maal daaronder de verkiezingen plaats gehad. De uitslag dezer is verrassend. De Sociaal-democra ten wonnen maar ev^p 82 zetels. De steden Triest en Ling kozen niet anders als Sociaal-demokraten. En dat trots het gemeenste geweld der kasteelhee- ren, om de sociaal-demokraten afbreuk te doen. Op verschillende plaatsen werd geschoten op het volk. Te Tzrebinja werden 8 personen gedood. Ook in Przemysl is bloed gevloeid. Daar had een der heerschers gezegd „In een keizerlijke vesting, die de zetel is van drie bisschoppen, mag geen sociaal-demokraat gekozen wor den, al moest er bloed vloeien." Daar ranselde de politie op den avond van den stemmingsdag de sociaal- demokratische volksmenigte uiteen, waarby 200 men schen verwond werden, waarvan 40 zwaar. Een vrouw stierf. Te Weenen werden een viertal borden, waarop aan bevelingen voor den soc.-dem. kandidaat voorkwamen, door de politie in beslag genomen. Maar de agenteu konden zelf de .borden naar het kommissariaat brengen en de in dichte drommen samengestroomde menigte, die pret had in de geuniformde banierdragers der sociaal- demokratie, beloofden onder allerlei spotternijen den propagandisten tegen wil en dank op den sociaal-de- mokratischen kandidaat te zullen stemmen-. Eu 't succes was, dat hij is gekozen Bierbrouwersgezellenbond. Zondag jl. werd te Rotterdam de vierde jaarvergadering van den Alg. Ned. Bierbrouwersgezellenbond gehouden. Besloten is tot een belangrijke reorganisatie. De bond zal voortaan heeten„Algemeene Nederlandsche bond van werklieden in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken." Daardoor is de fusie met organisaties uit verwante bedrijven mogelijk en zoo zal ook de „Bond van Branders- en Distillateursknechts", gevestigd te Schiedam, zich in de vereeniging oplossen. De co: tributie werd bepaald voor leden in plaatsen van 50.000 of meer inwoners op 12 cents per week in plaatsen beneden 50.000 inwoners op 10 cents per week. 3/g van de contributie wo dt afgedragen aan de bondskas, 1/s blijft voor de afdeelingeir We zijn overtuigd dat deze nieuwe organisatie in Schiedam een goeden invloed zal verkrijgen en daarom juichen wy de fusie tusschen brandersknechts en bier brouwersgezellen ten zeerste toe. Cwlasblazersbond. De üelftsche correspondent van Het Volk meldt, dat de zetel van het hoofdbestuur van den GlasbLzersbond verplaatst is naar Vlaardingen. Tot nog toe was zij te Delft gevestigd. De omstandig heden, die de verplaatsing noodig maakte, kunnen eerst later worden medegedeeld. Al hopen we ons te vergissen, vrezen we toch dat deze wijziging vooral nu de Glasblazersbond in een zekere overgangsperiode verkeert, aan de organisatie eerder schadelijk dan voordeelig zal blijken. De tot nog toe vrij sterke, zoo niet domineerende anarchistische strooming in de afdeeling Vlaardingen biedt o.i. weinig zekerheid dat de bond onder de nieuwe leiding de goede •koers zal uitgaan. Moge onze vrees ongegrond blijken! De gemeente en de volkshuisvesting. Men vestigde onze aandacht op een woning (Laan 12/8) welke het eigendom is der gemeente en door haar verhuurd wordt voor f 0.50 per week. In dat model-hok huist een gezin van man, vrouw en 3 kinderen, 't Is een „kamer" en een „zolder". Als 't buiten waait, waait 't ook binnen; en als 't buiten regent 't Privaat is in allertreurigsten toestand. Waterleiding ontbreekt. Zooals men ons meldde, is de gezondheids-commissie reeds sinds lang op dit krot geattendeerd, maar schynen hare bemoeiingen niet to- eenig resultaat te leiden. De gemeente gaat in hare zorg voor de volkshuisvesting de particuliere huiseigenaren niet bepaald loffelijk voor. De schandaal-colportage. Of het soms niet erg vlot met den handel in de Aalberse-leugens, weten we niet Maar sinds een paar weken loopen de katholieke colporteurs te brullen over „de f 900 van de glasblazers verdwenen bij het Nationaal Arbeiders secretariaat" en dan verkoopen ze het Aalberse- pamfllet, waarin over die f900 met geen woord wordt gerept. Dus zou men ook in dit opzicht aan bóeren-bedriegerij mogen denken. Merkwaardig is voorts de attentie die de katholieke colporteurs aan sommige onzer partijgenooten bewyzen, bij een ontmoeting. Dan wordt een extra-mooi deuntje op extra-hoogen toon gezongen. En wordt op de meest bezopen manier (natuurlijk niet om te sarren!) de sociaal-democratie belasterd. 't Prachtigste is dat aan dat lawaai trouw wordt deelgenomen door een jongmensch, dat reeds gedurendó enkele jaren op de socialistische drukkerij „Voorwaarts" te Rotterdam werkzaa-n is! Hy schijnt toch in die zeker wel hoogst verderfelijke omgeving z'n onbesmette ziel zoover te hebben kunnen behouden, dat hy nog in staat is menschen die hem niets h den weg legden, op katholiek-christelijke manier te treiteren. Indien een soc.-deroeraat, die bjj een katholiek patroon werkte, zulke streken vertoonde, zou 't hem wel z'n boterham kosteii. Maar de heeren stellen in dat opzicht die verfoeiden en slechte sociaal-democraten hooger dan zichzelf. Jaarfeest timmerlieden. De afd. Schiedam van den Timmerliedeubond zal a. s. Zaterdagavond in („Het Volkshuis" Lange Haven) haar eenjarig bestaan feestelijk herdenken. Het programma ziet er goed uit, zoodat we het bezoeken van dien feestavond durven aanbevelen. Bureau voor Arbeidsrecht. Gedurende het le kwartaal (2e jaargang) over de maanden Maart, April, Mei werden de volgende zaken door het bureau behandeld; loonvorderingen 20, ouge vallen wet 5, burger lijke zaken 3, belasting 37, militie 1, huurgeschillen 3, strafvervolging 1, schuldvordering 1, totaal 71. Het Bureau is gevestigd Nieuwstraat 28 en geopend 's Woensdagsavonds van 8V3—10 uur. De Statenverkiezingen. De persridders van onze plaatselijke burgerlijke orgaantjes zijn sinds eenige weken bezig de geesten der volgelingen wat op te monteren, in de gewenschte stemming te brengen. Bizonder de aandacht trekt by dat werk natuurlyk weer het orgaan der anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje", het „krantje van v. d Meijden," onze dierbare „Vlaardingsche Courant"! Op de gewone leugenachtige wijze worden wij, sociaal- demokraten, verklaard tot een „schakeering" der „vrij zinnigheid." Met de gewone, demagogische trucjes wordt getracht de arbeiders tegen ons op te zetten, wijl wij zulke vyanden van hun godsdienst zjjn! En van de vrijzinnigen in het algemeen „Onomwonden en recht op den man af wordt het gezegd dat het streven der vrijzinnigheid is om de christelijke grondslagen van ons volksleven te ver nietigen." Anticlericaal noemen de verschillende schakeeringen der vrijzinnigheid zich. En wat wil dat begrip eigenlijk zeggen? Niets anders dan dit, dat men den levenden God van het staatkundig terrein wil verbannen." Welk een treurige handel, demagogische speculatie op de dierbaarste gevoelens die door menschen kunnen gekoesterd worden. Treurige teekenen van het geestelyk verval in die kringen Meer echter nog trekt de sandacht onze christen- demokratische Goedkoope Vlaardingsche Courant. Sinds eenige weken staat dit blaadje onder redactie van den Secretaris der Christen-Demokratische Partij, den heer H. van Munster. In een artikel over de Statenverkiezingen, een zijner eerste epistels, geeft dit heerschap ons eenige schitterende blijken van zijn politieke eerlijkheid, zijn waarachtig demokratische gezindheid. Schrijvende over ons zegt hy: „En de Sociaal-democaten Och, die stellen eerst eigen candidaten en als ze hun mannetjes by eerste stemming eens echt hebben opgezweept, dan gaan ze bij herstemming als één man links. Op Oud-liberalen zoo goed als op Vrijzinnig-demo craten. Wat kan een Sociaal-democraat ook Sociale her vormingen schelen, wat maalt hij om democratische wetgeving? „Kuyper moet weg",dat is zijn nachtmerrie. En de arbeiders? Wat zegt Troelstra op het laatste congres; de ar beiders zijn stommerikken. Ja, dat zouden ze zijn als ze óók nu nog met Troel stra meegaan, maar zoover is het nog niet." Wat zegt men van dit fijne taaltje? Waarachtig, ons nieuwbakken redacteurtje steekt nu reeds zijn oudere collega's van de „Vlaardingsche", voor wat het uitbra ken van leugentaal betreft naar de kroon! We kunnen ons op meerdere staaltjes van deze heeren voorbereiden Het advies van dezen „demokraat", die nota bene de anti-revolutionaire partij verliet om hare conservatieve neigingen en daarnaast een Christen-Demokratische Partij hielp oprichten, luidt „Bij deze stembus moet in Zuid-Hollands Staten het democratisch element versterkt worden, teneinde daardoor invloed te krijgen op betere samenstelling der Eerste Kamer. En waar de Christen-democraten nu alleen nog nergens hun leden kunnen gekozen krygen, moeten ze wel ter versterking van hun invloed op samenwerking bedacht zijn. Met links is dat nu, na hun vernieuwde concentratie, wel niet mogelijk. Welke Christen toch kan samengaan met. een groep, die alleen en allereerst bedoelt, de terzijdestelling van liet geloot in Godalmachtig op politiek terrein Zulk samengaan is, onder, de huidige omstandigheden, on mogelijk. Met rechts is dat anders. Daar is althans nog neiging om zich aan socialen arbeid te wijden en wil men daar, wat blijkbaar het geval is, den Christen-democraten rechtmatigen invloed geven, dan is samenwerking zeer gewenscht. Wie dan te Vlaardingen rechts stemt, weet dat hij zóó tevens zijn stem uitbrengt op een Christendemo craat in den Haag. En dat hij daarmee de demo cratische ontwikkeling onzer wetgeving in de hand werkt. Welk een demokratische gezindheid Met recht kan men hier spreken van den berg die een mnis baarde. Omdat het conservatisme in de anti-revolutionaire pa tij boogty vierde, verlieten zij haar en stichtten tegen haar een nieuwe, demokratische party en thans in ver kiezingstijd, weten zij niet beter te doen dan den kiezers aan te bevelen te stemmen op de candidaten der.... conservatieve, anti-revolutionaire pa*tij! De ehristendemokratische heeren in het algemeen, maar dat heerschap in het bizonder, hadden beter ge daan met thuis te blijven. D'r beentjes zyn te zwak om de weelde eener eigen politieke organisatie te dragen Zullen wij tegenover dit leugenachtig en karakter- looze gemier veel woorden gebruiken om onze candi daten, J. H. A. Schaper en P. J. Troelstra, aan te bevelen Wij gelooven niet dat dit noodig is. De eerste heeft in de Provinciale Staten der Pro vincie Groningen reeds 5 jaren nuttigen arbeid ver richt, waarbij hij in de bres sprong voor de belangen van de werklieden in provincialen dienst, der nering doenden, der schippers, der kleine landbouwers, voor goed ambachtsonderwijs enz. De werkkrachten en het talent van den tweede is voldoende bekend. Hij heeft een grooten staat van dienst voor het werkende volk De daden van onze candidaten zeggen meer dan dui zenden van deze én dergelijke met schijnheiligheden volgeklodderde blaadjes. Daarom allen, die voor het werkende volk wenschen op te komen, gestemd op J. H. A. SCHAPER en P. J. TROELSTRA. Gemeenteraadsverkiezingen. Het stellen van candidaten voor den gemeenteraad zal plaats heb ben op Dinsdag 25 Juni van voormiddags 9 tot 's na middag 5 uur. De stemming zal plaats hebben op Dins dag 2 Juli en de herstemming zoo noodig op Vrijdag 12 Juli. Aan de beurt van aftreling zijn in district I de heer A. Hoogerwerf, (Volksbelang), in district II de heeren J. van Dnsseldorp (oud-lib.) en M. de Heer (anti-rev.), in district III de heeren L. van Gelderen (oud-lib.), en I. 8. Fiegee (christ.-hist.) IJit den Raad. In de Vrydag j.l. gehouden raadsvergadering werd het in een vorig nummer ver melde adres van de afd. Vlaardingen van den Centralen Bond van Metselaars en Opperlieden en de Timmerlie- denvereeniging „Arbeid Adelt", om by het uitvoeren van werken voor de gemeente bepalingen omtrent mini mumloon en maximum-arbeidsduur, omtrent de veiligheid

De Moker | 1907 | | pagina 3