Jaarfeest Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij, HET VOX.K Spreker: Mr. P. J. TROELSTRA. „DE MOKER". AFBEELINS SCHIEDAM. DE NOTENKRAKER ZATERDAG I JUNI in het Volkshuis Lange Haven C. VAN DER HOEVEN, Salon voor Scheren en Haarsnijden Bureau voor Arbeidersrecht. Afdeeling SCHIEDAM. op Woensdag 5 Juni des avonds ten 8 uur in de groote zaal van S. O. V. Onderwerp: De Politieke toestand en de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Arbeiders. Brief van Joost uit Maassluis Ingezonden. DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ. 10 cent per week; fl.3Q per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Abonneert U op en de hygiëne vast te stellen, om advies gesteld in handen van B. en W. Een adres van een 20-tal ouders, bewoners der oude stad, die bezwaar maakten hun kinderen in plaats van naar school B in het Westnieuwland naar de hulp- school in de Koningstraat te zenden, wegens den groo- ten afstand en de groote gevaren voor jeugdige kinde ren daaraan verbonden, werd, nadat de heer De Witte er op had gewezen dat deze toestand nu het gevolg is van het getreuzel met de fiieuwe school, verwezen naar de snippermand! De Voorzitter zeide alleen toe dat binnen enkele dagen bestek en teekening van de nieuwe school kunnen worden verwacht. Alsof deze ouders daar thans mee gebaat zjjn! Bjj de tweede stemming over het in een vorig raads- verslagje vermelde voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening, regelende het onder wjjs aan de Burgeravondschool, staakten de stemmen opnieuw. Daarmede was het voorstel verworpen. Aangenomen werd daarop het voorstel van den heer Hoogendjjk, luidende: „De Raad besluit de verordening op de toelating voor de Burgeravondschool zoodanig te wjjzigen, dat leerlingen, die met vrucht de lagere school hebben doorloopen onder overlegging van een bewijs (niet ouder dan een jaar) van het hoofd der school, zonder examen worden toegelaten." De heeren IJzermans, de Heer en Versteve stemden hiertegen. Ten slotte werd bjj de behandeling van de ir. ons vorig nummer gecritiseerde adressen van P. de Bruin en de firma v. d. Velden Co., om de gemeente de in erfpacht uitgegeven gronden te doen terugnemen, na een korte discussie zonder hoofdelijke stemming besloten afwijzend te beschikken. „De Voorlooper." Verleden week Woensdag avond werd de jaarvergadering van onze Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „De Voorlooper" gehouden. Uit 't jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging langzaam, doch zeker vooruit gaat. Het ledental steeg van 125 tot 153't getal der verbruikers klom tot 76. De netto-winst bleek te bedragen f 1858.05. Hiervan komt aan rente op aandeelen f 94.40aan een te stichten Vereenigingsgebouw f 617.27; aan de leden eveneens f 617.27aan het reservefonds f 440.93en aan het personeel der bakkerij f 88.18. Besloten werd f 20 te storten in de kas/ler vereeniging tot bestrijding van den Nachtarbeid der Bakkers. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. J. Vorrink en J. Breederland en gekozen W. Drop. Tot commissarissen werden benoemd de heeren A. Maarleveld, J. W. v. d. Slikke en A. H. Rauffeld. Waarde Moker! Hoe vond je die zet van den Notenkraker, dat de socialistische propaganda in Maassluis zoo bemoeielijkt werd, omdat dr. Kuyp'er daar bij zijn jongste bezoek de antithese verloren heeft. Leuk hè 'k Ben benieuwd hoe het hier met de verkiezing zal aflloopen. Hoeveel stemmen op Schaper en Troelstra uitgebracht worden Extra aanbevelingen zijn voor hen niet noodig. Hun daden in het parlement zijn aanbeveling genoeg. En behalve hoe zij daar optreden en wat Schaper gedaan heeft in de Provinciale Staten van Groningen, getuigt heel hun leven van een strijden voor de belangen van het proletariaat. Wat zou Troelstra, als hij zich bjj de liberale partij had aangesloten, waartoe hij aan het begin van zijn loopbaan werd uitgenoodigd, wat zon hij dan een eer bij de burgerij genqten hebben! Maar hij koos de partij van het onderdrukte volksdeel, waarvoor hij nu al twintig jaar ondervindt smaad van de bourgeoisie, waardoor zijn practijk als advocaat verliep en hij met vrouw en kinderen veel heeft moeten ontberen, ja dikwijls tijden lang armoe leed in de volle beteekenis van het woörd. Tegen zoo'n man, die alles voor het ideaal geofferd heeft, durven de grooten der aarde ophitsen en de arbeiders laten zich gebruiken om een der bevrijders van hun ellende te verwenschen, ja wat meermalen is gebeurd te steenigen. Alsof de man, die uit liefde tot de naasten van zijn hoogte is afgedaald om licht en geluk te brengen aan de zwoegers, alsof hij het gemunt had op hun geloof! En Schaper, het arbeiderskind, dat reeds op elf jarigen leeftijd de school voor de werkplaats moest verwisselen? Heeft hij soms zijn leven verknoeidWelk arbeider, van gelijken leeftijd, die maar steeds onder worpen en in doffe berusting heeft gesjouwd en alleen troost zocht in het glaasje, heeft de gave om in allerlei onderwerpen zoo thuis te zjjn dat hjj met verstand er over spreken kan? Dat is Schaper ook niet vanzelf aangewaaid. Ziin Zondagrust, zijn nachtrust, zijn eten, zijn kleeren, alles werd opgeofferd om boeken te koo- pen, om te lezen, te leereu en daardoor te kunnen strijden voor de verheffiing van de duizenden in zijn stand, die daartoe uit onkunde nog niet in staat zijn. Zulke mannen moeten een voorbeeld, een prikkel zijn voor alle jonge arbeiders, wier lichaam nog niet ge knakt is door te harden arbeid en ontberiug. En de ouderen moeten niet het hoofd van dezu ken afwenden, maar luisteren naar hun stem, opdat voor hun kinderen althans een gelukkiger toekomst daagt. Ik lioop.dat den volgenden Donderdag, als Schaper hier komt spreken,, de Moriaan druk bezocht zal wor den door de arbeiders. Natuurlijk niet de zaal beneden, maar bóven. Want al zijn ze geen kiezers voor de Pro vinciale Staten, toch zal er uit de rede van den spreker heel wat te leeren en te overdenken zijn. De zaak tusschen de onderwijzers en dominé Groot Enzerink schijnt afgeloopen. 'tls zooals iedereen wel dacht, mis afgeloopen voor den dominé. JHij is treurig in zijn hemmetje blijven staan. 't Is te hopen voor hem dat hjj maar gauw een be roep krijgt, want hier is hij ook in zijn eigen kerk heelemaal uitgestudeerd. Verbeeld je, dat hij beroepen werd in Leeuwarden, waar hij op het zestal staat. Ze hebben daar om een socialistisch predikant gevraagd, een van der Heijden of een Bakker en nou krijgen ze misschien zoo'n brutaal heer. Ook prettig. Voor meer geschrijf heb ik geen tjjd, want ik heb moeder de vrouw beloofd het bloemenrekje te verven. Adjuus dus, JE VRIEND JOOST. Propaganda? Op een meeting voor Geheelonthouding op Hemel vaartsdag 1.1. gehouden, sprak iemand die door een afdee- ling der Christen N. G. O. V. was uitgenoodigd. Zeker heeft die afdeeling niet geweten, dat dit mensch een paar jaar geleden lid eener afdeeling der Ned. Vereen, tot afscbv van alcoholhoudende dranken was, dat die man is geroyeerd, onder beschuldiging, dat hij in den dollen Zaterdagnacht vau de Rotterdamsche kermis in een hu s van verdachte zeden zou zijn aangetroffen, ter wijl zijn vrouw naar zijn centen zat te snakken. Die persoon dorst zich nog op een afdeelingsvergade- ring der Ned. Vereen, te vertoonen om op een vreeseljjke manier te keer te gaan, zoodat het een wonder mag heeten, dat er geen onge'ukken gebeurd zijn. Dat mensch kan op zjjn best zijn naam zetten en durft ook nog de verregaande brutaliteit te begaan om in het allerge meenst: Hollandsch eenige k'etspraat over de Geheel onthouding te verkoopen, waarvau men bijna niets snapt, omdat hij allerlei zaken door elkaar hutselt, zoodat het nog niet eens een soepzootje lijkt. Een paar zaakjes wil ik even memoreeren voor zoo verre ik uit zijn brabbeltaal kon wijs worden. Kon ik het nog maar dronkemans- of kinderpraat noemen. Die socialen hadden zooveel als een 1 Mei, een gekkendag, waarop zij betoogingen hielden van dingen, die er toch nooit zouden komen. Ge ziet, lezer, de man die zich aan het eind van zijn nietszeggende speech, maar zoo eenvoudig weg een arrebaaijer noemde, ook nog den menschen wil diets maken een heele profeet te wezen! Hij stelde den 1 Meidag tegenover den Chris- tengeheelonthouderigen Hemelvaartsdag en liet zich even heel nederig zooals een Christen betaamt van zijn vrome zijde kennen, note bene, heel aardig van een braaf ka tholiek op een orthodox-protestantsche drankbestrij- dingsbjjeenkomst. Ik dacht zoo man, sta je nou wellicht weer te huichelen Op dien 1 Meidag dan wilden die rooden ook voor allen acht uur arbeidstijd per werkdag, wat een onzin Vooral van geheelonthoudersstandpunt (zeker van Chris- lijk!) was dit streven heelemaal verkeerd, duivelsch te noemen, omdat de arbeiders bij zoo'n koGen werkdag nog meer zouden drinken, aldus kwekkelde hij. Kerel, kerel, omgekeerde sociaal-democraat zijn- beginselverloochenende weer-bekeerde geheelonthouder, gij kondt, gjj moest beter weten, als gij niet zoo dom waartmet wien ik zoo innig diep medelijden moet hebben, wanneer ik aan al uw gehuichel «-n gemeen opzet niet denk. Niet uit tal van boeken en periodieken, maar in het eers e het beste strooibiljet o.a. van den Rott. Bestuurdersbond bij duizenden op straat verspreid, hadt ge kunnen lezen in hoeveel takken van industrie in andere landen de achtnrendag al is ingevoerd. Dat die achtnrendag geen droombeeld is. Dat het voortbrengingsvermogen bij verkorting van den werkdag per uur is toegenomen. En wat het nijvere deel des volks minder in het getouw is, meer en meer vanzelf moet gewijd worden aan superieure ontspanning, aan de excellente ontwikkeling van geest en lichaam, om zich verre boven het werkbeest te verheffen, om waarlijk in den hoogeren zin mensch te zijn en niet, zooals gij het niet alleen durfdet te denken, maar het ook van uw medearbeiders verstouten durfdet het uit te spreken, dat zij zich dan een zwijmel, een grootere ellende zou den zuipen. Waarde, denk er toch ommet de blameering van uw kameraden, bevuilt ge tevens U zelf. Bezoopt ge IJ wellicht nog op den laatsten Hemelvaartsdag of op andere vrjje d-igen toen gij niet acht, neen geen eew uur in de fabriek behoefdet te wezen (Inzender.) STEIINPEMIJIG. SCHIEDAM. K. 2 ct. IN DE BUS. A. 10 ct., B. 10 ct., C. 10 ct., D. 9 ct., E. 1 ct. te honden op Aanvang 8 nnr. Zaalopening 7 uur. Zie verder programma's. HET BESTUUR. GR00TE MARKT 3, SCHIEDAM. Nette bediening. Billijk tarief. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V2—10 uur. TARIEF Voor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen f0.10; voor anderen f0.30. ABONNEERT U op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 77a ct. Vraagt proefn.8 dagen gratis toezending. BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bjj St. KLEPKE, Helenastraat 16. Debat gewenscht. Entree Arbeiders 5 cent. IViet-Arbeiders IO cent. HET BESTUUR. Wie onze propaganda wil be vorderen en tevens aangenaam wil bezig zjjn, sluite zich aan bij de SOC.-DEM ZANG VEREENIGING „EXCELSIOR". Contributie 7 cent per week. Repetitie 's Maandagsavonds te 8 uur in het gebouw „Constantia". 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents,

De Moker | 1907 | | pagina 4