Verkiezing Provinciale Staten. Dr. J. van Leeuwen. Mr. P. J. Troelstra. J. H. A. Schaper. Mr. P. J. Troelstra. No. 15. ZATERDAG 8 Juni 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij, Aan de Postabonnees. Afdeelingsnieuws. Wdarom men op de Soc.-Dem. kandidaten stemmen moet ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7 franco per post 30 cent j Uj vooru^tahng. Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 71/,nnr. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stokken voor 't eerstvolgend nummer -moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De verkiezingen voor de Provinciale Staten ontleenen ditmaal bovenal hare belang rijkheid aan het feit, dat door de Provinciale Staten de Eerste Kamer wordt gekozen. De Eeiste Kamer, een lichaam dat krachtens heel haar wezen reeds lang uit den tijd moest zijn, heeft de speciale roeping als rem te fungeeren, wanneer de wetgevende machine (regeering en Kamer) te hard wil doorstoomen naar goede sociale wetgeving, die tegemoet zou komen aan de billijke verlangens van de arbeidersklasse, doch waarvoor de bezittende klasse iets van haar welstand zou moeten afstaan. Om de klasse-belangen der bezitters ten allen tijde te beschermen, daarvoor alleen dient de Eerste Kamer. Zc stemde in 1901 de Ongevallenwet af, omdat deze te Deel aan de arbeiders gaf; in 1903 nam ze zonder slag of stoot de dwangwetten aan, die de arbeiders moeten neer drukken als zij zich tegen de werkgevers verwerenonlangs verwierp ze de bezuinigings plannen van Minister Staal, die het blijvend gedeelte der miliciens maar niet langer onnoodig in de kazerne wilde houden. Dat alles doet de Eerste Kamer te gewisser, zoolang zij is saamgesteld uit de meest reaktionaire elementen, welke de kapitalistische klasse bezit. Haar als regeer ings- lichaam op stal te zetten, is niet direkt mogelijk, maar wèl kunnen de kiezers zorgen dat het kwaad der Eerste Kamer aanmerkelijk wordt beperkt. Dit kunnen zij, door in de Provinciale Staten besliste demokraten te kiezen, van welke zij zeker zijn, dat ze geen conservatieve kopstukken naar de Eerste Kamer zullen zenden Naast tal van gemeentelijke en provinciale belangen er bij betrokken, is het dus ook hieiom noodzakelijk dat men zijn stem a.s. Dinsdag uitbrengt op de Sociaal-Demokratische Kandidaten In het District Schiedam: In het District Vlaardingen: Metl Juni is het nieuwe kwartaal ingegaan. Het werk der administratie wordt zeer verlicht, wanneer gjj uw abonnementsgeld voor den 15en Juni toezendt. Na dien datum wordt per posikwitantie beschikt. DE ADMINISTRATIE. De abonnees worden verzocht bij adresveran dering daarvan kennis te geven aan de administratie. DE ADMINISTRATIE. 9 Juni: Propaganda-Fietstocht van het „Roode Licht." 16 Juni: H.li. Vergadering. Afd. Schiedam, 's mor gens 10 uur in „Constantia." Bij gunstig weder zal door het „Roode Licht een fietstocht op Zondag 9 Juni 's morgens 9 uur worden gemaakt door het district, tot propaganda voor onze candidaten. Partijgenooten en geestverwanten (mannen eu vrouwen) gaat allen met ons. Hoe grooter de deelname, hoe beter de propaganda. Vertrek van „Constantia" 9 uur. Inplaats van Maandag hebben wij Zaterdagavond verspreiders noodig. PartijgeDooten en geestverwanten toont nu eens uw willen komt in grooten getale op Zaterdagavond 9 uur in „Constantia". Vele handen maken licht werk. Wij rekenen op uw tegenwoordigheid en bereidwillig heid. Steunt niet op een andermaar komt zelf, anders bljjft het werk liggen, en dat moet beslist niet. Partijgenooten en geestverwauten, u kent dus het parool, Zaterdagavond 9 uur in Constantia' Voor de Afd. Schiedam. M. J. VAN DIJK, Secr. Meer dan ooit is het bjj deze verkiezingen van be lang, zich duidelijk rekenschap te geven van den poli- tieken toestand, behoorlijk acht te geven op de staat kundige en maatschappelijke kwesties, die om wettelijke regeling en voorziening vragen en daarbij vooral zjjn eigen beginselen niet te verdonkeremanen. Want de politieke partijen in hun tegenwoordige samenvoegingen zjjn allen doodgeloopen met hun coalitiepolitiek, die in de practjjk op niets anders neerkomt dan op een wed loop om de regeeringsmacht en op een gedwongen achterwege laten van iedere noodzakelijke maatschap pelijke wetgeving. Zij zjjn doodgeloopen, juist omdat zij terwille van de kans om regeeringsmeerderheid te worden, de meeste tegenstrijdige elementen bjj elkander hebben gevoegd En daarom weer moeten zij allen af stand doen van de doorvoering hunner eigen beginselen. En daarom weer is er volledige stilstand in de wet geving. Wil één der coalitiepartijen haar eigen denkbeelden over maatschappelijke en politieke wetgeving doorvoeren in de wetgeving (b.v. -arbeiderspensioneering en alg. kiesrecht), dan doet zij het verband uit elkaar springen waarmee zjj de meerderheid in de regeering hoopt te veroveren. Dan speelt zij dus in de kaart van haar tegenstanders en verspeelt haar kans op een aandeel in de regeeringsbuit. Maar als alle c )alitiepartijen haar eigen beginselen terwille van haar bondgenooten verdonk-remanen, op bergen, dan raken zij op den duur het vertrouwen kwijt van haar kiezers, die ten slotte toch wel eens iets meer willen zien en hooren dan woorden alleen. Vandaar dat zjj voor hun kiezers toch met hun eigen denk eelden voor den dag moeten komen, al weten zjj dat de prak tische uitvoerbaarheid daarvan is uitgesloten. Het gevolg daarvan is, dat ze iets onbetrouwbaars, iets onwaars, iets huichelachtigs over zich krjjgen, dat zij met het ernstigste beroep op hun goeden wil niet kunnen goed praten. Tnsschen hun beginselen en hun onmacht in worden zjj dubbeltongig. Slechts één partij in heel Nederland kan zich de weelde veroorloven, den strijd voor haar beginselen onverkort te voeren en de kwesties waar het om gaat fier en principieel te behandelen. Dat is de S. D. A. P. Met glinsterende oogen ziet zij de toenemende on macht der burgerlijke coalities aan. Betere propaganda voor haar opvattingen over de beteekenis der burger partijen kan zij zelve niet makenniets spreekt sterker dan het bewijs, dat de feiten en omstandigheden zelf leveren. En met trots en vreugde werkt zij aan haar lang zaam vorderenden arbeid van bewustmaking van het uitgebuite arbeidersvolk, uitgebuit door liberaal en clericaal, te Rijssen, Hengelo, Gouda en Eindhoven op gelijke wijze, uitgebuit en verdrukt door den staat, on verschillig of een liberaal of een clericaal ministerie den burgelijken staatskaros leidselt: met trots en met vreugde want de economische gevechten ook in ons land ontvrichten de politieke burgercoalities en jagen ze puiteen, gedeeltelijk naar ons toe, gedeeltelijk naar de starste conservatieven. Wij, sociaal-democraten, zijn de eenigen, die al deze feiten en verschijnselen volledig kunnen en durven ver klaren en met vrengde begroeten. Want wij zjjn de eenigen, die de antithese „kapitaal en arbeid" volledig durven aanvaarden, zóó als de werkelijkheid ons die aanbiedt. Wij zijn de eenige partij, die niet vast zit aan verouderde opvattingen en uit den tijd geraakte belangen, die ook niet meedoet aan het konkelen met andersdenkenden en het prijsgeven van eigen beginselen. Daardoor zijn wij, sociaal-democraten, ook bij deze verkiezingen weer de eenigen die den vooruitgang dienen en de politieke moraliteit hooghouden. Ziet maa'-, wat te Schiedam geschiedt. De liberalen van allerlei gading slikten in 1905 als candidaat voor de Tweede Kamer den Heer M. C. M. de Groot, die toch doorgaat voor een zeer vooruitstrevend vrijzinnig democraat. Nu, bij deze verkiezingen voor de Provinciale Staten, zoeken de liberalen het in den meest conservatieven hoek en stellen naast den aftredenden Heer Versteeg niet een vooruitstrevend of zelfs maar een gewoon demo cratisch man maar den aarts-conservatieven Heer Bos. Dezelfde vrijzinnig-democraten die zich in 1901 los maakten van de liberalen omdat deze hun te conser vatief waren, in 1905 zich ermee weer verbonden om mee de regeering in handen te krijgen, toen weer wei gerden mee te regeeren op het ontworpen regeerings- program der oud liberalen maar toch toelieten dat twee der hunnen in het ministerie zitting namen, diezelfde vrijzinnig-democraten die hier met de kiesvereeniging Schiedam en de vrijzinnige propagandaclub het libera lisme beweren te verdedigen, die in 1905 roodachtig waren en nu weer blank-conservatief, wat is er beginselloozers te denken dan dat? Zeker, ze doen aan kiezersjacht en probee'-eu een meerderheid te krijgen, en ze zjjn daarbij gruwelijk anti-clericaal maar nog gru welijker beginselloos. Wat is er nu toch van zulk een partjj voor werkelijk degelijk beginselvast werk te ver wachten? Wordt het niet tijd, dat ieder, die werkelijk nog iets geeft om beginselvaste politiek en om het hooghouden der democratie, zulk een partij den rug toekeert? En de kerkelijken Teekenend is weer, wat ook thans gebeurt: alle kerkelijke groepen houden zich in het openbaar koest, behalve de christelijk-historischen. Die moeten weer bewerkt worden om op den katholieken heer Nolet te stemmen. Dat gaat niet zoo glad. De heer Versteeg is een bekend trouw aanhanger van de groote kerk, gaat trouw ter kerke en steunt financiëel graag. Dat weten alle christelijk-historischen. En het is een duivelsche toer om die kiezers nu toch in 't geweer te krijgen tegen den heer Versteeg. Het hoopje anti-revolutionairen, de echte gereformeerden, nu, die zijn wel op te jageri. En de katholieken, die zitten er grootendeels ook nog wel onder. Maar die koppige Calvinisten van de groote kerk! Daar komt Jhr. de Geer nu een boetpredikatie voor houden. Hoe min, hoe klein, hoe beginselloos en verdorven is dit alles. Een troep Calvinisten die tegenover een geloovig hervormd man een katholiek wil doordrijven. Je wordt misselijk van de combinatie. En die partijen hebben dan den moad vol van zedelijkheidWeerzinwekkend is dat geknoei in de hoogste mate Hoe flink en edel steken de sociaal-demokraten met hun ronde, beginselvaste politiek daartegen af. Tegen over het gekonkel der burgerpartijenMaar ook tegen over het anti-democratische van al die groepen van liberalen en clericalen. DE MOKER

De Moker | 1907 | | pagina 1