Dr. J. van Leeuwen Mr. P. J. Troelstra. Wacht U voor Stinkbommen! Wacht U voor stinkbommen! Demokrateri! De mogelijkheid van een billijke belastingheffing. m. Maakt propaganda voor de soc.~ demokratische kandidaten en Bewerkt de kiezersman voorman. Werft de stemmen, stem voor stem. Op voor de demokratie! Yan -alles wat Ditjes en datjes. Daarom kan ieder, die nog iets geeft om een oprechte, beginselvaste, werkelijk democratische politiek, alleen stemmen op de candidaten der S. D. A. P., op Dr. J. VAN LEEUWEN en Mr. P. J. TROELSTRA. B. en W. van Zaandam waren bjj de indiening van het ontwerp der nienwe belasting-verordening niet over \js van één nacht gegaan. Neen, ze hadden met grooten ernst het ontwerp voor bereid; de gevolgen der diep-ingrijpende wijziging niet alleen rijpelijk overwogen, maar in volledig uitgewerkte tabellen in cijters den omvang en de beteekenis van het ontwerp aangetoond. Zoo ook werd in een drietal tabellen aangegeven, welken invloed de aftrek voor kinderen had. Er waren over kinder-aftrek 3 berekeningen gemaakt t.w. lele kind f 25.2e en meerdere kinderen elk f50. 2ele kind f 25.2e f 50.—, Be en meerdere kin- 3e: le kind f25.-, 2e f50.—, 3e f75.—, 4e en meerdere kinderen elk f 100. Welnu, in een uitvoerige memorie van den controleur der plaatselijke belastingen, den heer Vliegenthart, zjjn die berekeningen uitgewerkt en worden de volgende uitkomsten door hem aangegeven: Gerekend naar het primitief kohier 1905 geeft het stellen van de som van aftrek voor levensonderhoud op f 500.een meerder verlies van belastbaar inkomen van f 483200. Door meerderen kinderaftrek wordt het verlies van belastbaar inkomen bij de eerste berekening (zie boven le) f101400.— bij de tweede berekening (zie 2e:) f158575. bij de derde berekening (zie 3e:) f188700. zoodat het totaal verlies (levensonderhoud en kinder aftrek) aan belastbaar inkomen was volgens de eerste berekening: f584600.2e berekening: 641775.en 3e berekening 671900, Hoe betrekkelijk gering dit verschil ten opzichte van de belasting-opbrengst is, blijkt hieruit, dat om een ge lijke opbrengst te verkrijgen als in 1905 het vermenig- vuldigingscijfer bij de le bereking moest zijn ongeveer 1.22, bij de 2e berekening 1.24 en bij de 3e berekening 1.25. Het geringe verschil tusschen le en 3e berekening doet begrjjpen dat B. en W. het aandurfden de in 3 zoo royaal neergelegde kinder-aftrek voor te stellen. Wat voor Zaandam mogelijk was volgens de meening van B. en W. (zoo sterk gemotiveerd) zou dat voor Schiedam onmogelijk zijn? Dat toch zeker niet. De verhouding van lage en hooge inkomens en de talrijkheid der gezinnen zullen te Schiedam en Zaandam wel niet zoo bijzonder uiteenloopen. En daarom zal ook het verlies aan belastbaar inkomen (en dus ook de progressieve verhooging) wel evenredig zijn. Dat kan trouwens altjjd eerst gecontroleerd worden. De cjjfers te Zaandam zijn de volgende: (Voor het 3e ontwerp: aftrek le kind f 25, 2e kind f 50, 3e kind f 75, 4e en meerdere f 100). Verlies belastbaar inkomen: 771 gezinnen van 1 kind 771 X f 25 f 19275 687 2 kinderen 687 X - 75 - 51525 477 3 477 X - 150 - 71550 285 4 285 X - 250 - 71250 149 5 149 X - 350 - 52150 95 6 95 X - 450 - 42750 50 7 50 X - 550 - 27500 20 8 20 X - 650 - 13000 5 9 5 X - 750 - 3750 10 1 x - 850 - 850 Totaal f 353600 De verleende kinderaftrek bedroeg in 1905 -164900 Meerdere kinderaftrek volgens dit ontwerp f 188700 Is billijker belastingheffing mogelijk Is het mogelijk, een belastingverordening te ontwerpen die de kleinste inkomens, waarvan nu eenmaal absoluut niets kan wor den gemist, alsook de groote gezinnen, waar vanzelf de lasten zooveel te zwaarder reeds drukken, onaan getast laat? 't Zal niet gemakkelijk meer gaan, de onmogelijkheid ervan te betoogen. Het zal veeleer blijken heel goed mogelijk te zijn een belasting naar draagkracht in te voeren. De vraag is maar (alle uitvluchten ten spijt) of men het beginsel der progressieve heffing wil. Zoo ja, dan moet die wil getoond worden, door op het ontwerpen van een verordening in dien geest zoo krachtig mogelijk aan te dringen. Het adres van den Bestuurdersbond, Patrimonium en A. N. W. V. steil in den gemeenteraad de zaak aan de orde; bij dit onderwerp zijn de arbeiders ontegenzeggelijk de meest- geïnteresseerden welnu, ze hebben dan ook thans nauw keurig toe te zien wie der raadsleden zich hunner laat gelegen liggen. Een schaduwzijde is, dat bjj zulk een belastingheffing een aantal arbeiders hun kiesrecht voor den gemeente raad zouden missen. Maar mag daarom zulk een wijzi ging worden opgehouden Geenszins. De oorzaak van dit euvel schuilt in de meer dan slechte kieswetwelnu, dan óók gepoogd deze verbeterd te krijgen. Een billjjke belasting-heffing, een belasting naar draag kracht, dat is de eisch, die te Schiedam, waar zoolang de behandeling van het belasting-vraagstuk is verwaar loosd, niet krachtig genoeg kan worden gesteld. En die bjj de a.s. gemeenteraadsverkiezingen terdege behoort te gelden. P. de Br. Klassenstrijd. Aan de christelijke arbeiders wordt steeds voorgehouden, dat ze zooveel als een doodzonde begaan, wanneer ze zich in een neutrale vakvereeniging begeven. In een speciaal-christelijke behooren ze, zegt men, daar althans komen ze onder verstandige leiding. In de neutrale vakvereenigingen komen ze onder den invloed der socialisten. En o wee, dan loopt hun ziel gevaar voor eeuwig verloren te gaan. Zelfs mogen de katholieke arbeiders zich al niet meer met de protestantsch-christelijken vereenigen. Want ook dan nog dreigt het gevaar. Weet ge, hoe de heeren patroons over die geloofs- organisatie denken De voorzitter der sigarenmakers-patroons-vereeniging te Eindhoven had onlangs een onderhoud over dit vraagstuk met 'n journalist. Deze meneer, Van der Putt geheeten, was zeer openhartig Waarom waren die katholieke fabrikanten in een neutralen patroonsbond, waarom is u er in, meneer Van der Putt? Och, meneer, dat is tamelijk eenvoudig. We moeten kracht uitoefenen kracht, herhaalde hij met nadruk. Aan zoo'n sc7uj'wvereeniging hebben we niets 1 Van de 37 aangesloten patroons behooren er 15 of 16 tot een aDderen godsdiensthielden we die er buiten, dan konden we niets uitvoeren en geen regel houden in het bedrijf. Maar den werklieden wordt toch door de geestelijkheid voorgehouden dat zij in de kerkelijke vakbonden moeten zijn en als er enkelen de schaaps kooi verlaten, komen de adviseurs door huisbezoek den man cn zijne familieleden bewerken, om tot de kerkelijke vakorganisatie terug te keeren Ja, jaknikte de heer Van der Putt. U knikt ja, jaIs u dat bekend Ik heb ervan gehoord HéDe werklieden moeten dus in kerkelijke vakbonden en de patroons niet Krijgt u of krij gen uwe eveneens in den neutralen patroonsbond vereenigde katholieke kollega's dan nooit geestelijk bezoek om u, vergeef me de uitdrukking terug te brengen van de dwalingen uws weegs Nooit, meneer, nooitZe weten ook wel dat ze bij mij niet hoeven aan te komen. Ik zeg maar zoode geestelijke in de kerk, de vakbelangen behartigd door de vaklui zeiven. Zoo hoort het. Jammer, dat de arbeiders er zoo nog niet over den ken. Zij laten zich nog gemoedelijk in allerlei clubjes verdeelen, zoodat ze toch niet krachtig genoeg worden tegen de georganiseerde patroonsmacht op te roeien Patrimonium konstateert ook het bedrog dat gepleegd wordt tegenover de katholieke arbeiders, doordien men hen verbiedt zich met andersdenkenden te organiseeren, terwijl dat verbod blijkbaar niet geldt voor de patroons. Patrimonium schrijft „Toen de bisschoppen verleden jaar in hun rond schrijven aandrongen op speciale katholieke orga nisaties, hebben we dat zóó verstaan, dat de patroons hier mede onder begrepen waren. En nu hebben we sinds dien wel krachtige be weging gezien om dat besluit onder de arbeiders door te voeren, maar onder de patroons schijnt men zich van dat schrijven weinig aan te trekken. Waar ze in neutrale organisaties zitten, blijven ze, of er nooit een woord over gesproken of ge schreven werd, Dat is niet slechts te Eindhoven, maar ook elders zoo. En de ergernis, die hierdoor onder de werklie den ontstaat, zal meer voorkomen. Daar moet con sequent gehandeld worden." Dit is volkomen juist. Maar Patrimonium steke de hand in eigen boezem 't is bij de anti-revolutionairen precies hetzelfdeOok daar dwingt men de ar beiders, maar laat de patroons vrpj. Welk een beroering de uitsluiting te Eindhoven in den boezem der katholieke kerk wekt, mogen blijke uit het volgend briefje, dat het katholieke blad Het Huis gezin te 's Hertogenbosch van een katholiek patroon ontving „Wanneer het voor een R. K. blad als het uwe de taak schijnt om door meer dan ergerlijken onzin en verdachtmaking het werkvolk tegen de patroons op te hitsen, dan zal het U niet verwonderen dat ik, als Patroon, van dien R. K. laster thans meer dan genoeg heb en ik U hiermede mijn abonnement opzeg." Zoo langzamerhand moeten toch vele katholieke ar beiders gaan inzien, dat er nog iets anders dan belangen- harmonie bestaat tusschen arbeiders en patroons. Van Erkel af. Tengevolge van de mededee- lingen van den vroegeren penningmeester van het N. A. S., J. Baak, over de knoeierijen van Van Erkel, heeft deze z'n functie als secretaris van het N. A. S. neergelegd. Een commissie zal de genoemde feiten onderzoeken. De heer Van Erkel zal nu wel voor goed uit de Nederlandsche arbeidersbeweging verdwijnen, 'tls geen eervolle aftocht. Het is te voorzien, dat het bij gelegenheid der nu op handen zijnde verkiezing voor de Provinciale Staten zal gaan als bij reeds zoo menige vroegere verkiezing op het laatste oogenblik zullen (in strooibiljetten als anderszins) ter aanbeveling van zekere kandidaten, ver schillende bewetingen worden geuit, berekend om kiezers „te vangen." Beweringen, vaak zóó laag-gronds, zóó banaal, dat ook zij die ze uiten, overtuigd zijn, dat ze geen kritiek kunnen verdragen en daarom, om zeer goede redenen dus, worden ze gebezigd op het laatste moment, als tegenspraak onmogelijk meer is Er zit muziek in die gewoonte! Reeds werden een tweetal geschriftjes verspreid („Wilt ge daartoe meewerken en „Waar 't om gaat,") waarin op onbeholpen, maar toch geniepige wijze ge poogd wordt den kiezers, wat de beteekenis der a.s. Statenverkiezing betreft, een rad voor de oogen te draaien. Van welke zijde die geschriften zijn uitge geven, wordt niet vermeld. Bljjkbaar heeft dus geen enkele politieke groep die reine onzin met haar naam durven dekken Dat was maar een eerste poging men zij voor zichtig voor al wat ongedekt of onverhoeds wordt uitgespeeld. Kiezers, past op je neuzen 1 Weest voorzichtig, als men op 't laatste oogenblik zich uitspeelt als vrijzinnig, rechtzinnig, of wat ook. Of, zooals meestal beweerd wordt van kerkelijke zijde (met de katholieken vooropdat de kerkelijke partijen zouden zijn de partijen der orde! Wat dit betreft,be denke men, dat het de katholieken zyn, die onlangs te Schiedam aan anderen een recht, door de grondwet aan iedereen toegekend gewelddadig trachtten te ont nemen en zelfs 2e Kerstdag en andere Zondagen hen niet te heilig waren om de hevigste straatrelletjes uit te lokken. Wat dit betreft, bedenke men, dat het juist de katholieken zijn, die te Schiedam week aan week 's Zater dagsavonds door schandaal-colportage rumoer verwek ken en zelfs de straten onveilig maken. Nog slechts enkele dagen geleden werd aan andersdenken den aangeboden, toen een groot tegen een klein aantal stond, het met d'r „klauwen* uit te maken. Weest voorzichtig! als men van die zijden zich bij U komt aandienen als de partij der „orde". Weest voorzichtigmet al wat men U op 't laatste oogenblik nog komt opdringen, zonder dat gelegenheid gelaten is het gehalte van het lokaas te onderzoeken. De raadsverkiezing. Door B. en W. dezer gemeente is bepaald, dat voor de periodieke verkiezing van 7 leden van den Gemeenteraad de stemming zal plaats hebben op Dinsdag 2 Juli en de herstemming op Vrjjdag 12 Juli a.s. De verkiezing (candidaatstelling) heeft plaats op Dinsdag 25 Juni a. s. De zedige juffrouw. De Schied. Cour. pole miseert zoo'n beetje tegen bet anti-rev. Schied. Volks blad over het colportage-verbod. We blijven daar buiten er is nu zoo zoetjes aan wel voldoende over geschre ven, dat de zaak van alle kanten belicht mag heeten. Maar we pikken 't volgende merkwaardige gedeelte uit de Schied. Cour. Verder lezen wij „De opmerking van de Schied. Ct. dat wij, 'tl standpunt van haar zelve en van de liberale raads leden niet bestrijdende, daarmede bewezen geen bezwaren tegen dit standpunt te hebben, is natuur lijk een groote vergissing. Dan zouden w\j het ook eens moeten zijn met de Nieuwe Sch. Ct. en met De Moker, want die bladen zijn ook niet door ons bestreden." Die opmerking getuigt van eenige handigheid, maar juist is zij niet Wij hebben in geen ander blad een ander standpunt verdedigd gezien. De N. Sch. Ct heeft geert standpunt „verdedigd"; zij heeft alleen in haar „In de vroedschap" haar instemming betuigd met het voorstel-Jansen. Hoej kan men die bestrijden En dan verwacht men, dat de redactie zal gaan vertellen, wat De Moker erover geschreven heeft....! As-i me nouJa, de zedige tante zal in 't openbaar een verklaring gaan afleggen, dat ze in dat geweldige blad óók wel eens aan 't neuzen isNeen, )ioor 'ns,| zoo'n eerwaardige juffrouw staat, zij.'t niet in werke-l lijkheid, dan toch in eigen verbeelding, veel te hoog; om in 't publiek haar rooien neef te willen kennen. Een oüe ziel moet men 'iets toegeven. Hofon filk f 7^ 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 7? 77 1 77

De Moker | 1907 | | pagina 2