Dr. J. van Leeuwen Mr. P. J. Troelstra. De mok raten Maakt propaganda voor de soc.- demokratische kandidaten en Bewerkt de kiezers, man voorman. Werft de stemmenstem voor stem. Op voor de demokratie Uit ons Yereenigingsleven. Vlaardingsehe IJzerkoekjes. Van de zwarte broeders. De afd. Schiedam van den R. K. Volksbond hield Zondag haar Maand vergadering. Daarvan komt in de Nieuwe een vrij uit voerig verslag voor. Maar met alle respect voor de capaciteiten van onze onsterfelijke zuster willen we op haar verslag ditmaal niet afgaan, omdat, het bijv. ten opzichte van de gevoerde besprekingen over de inkom stenbelasting ons allesbehalve juist voorkomt. In navolging vanDe Nieuwe geven we dan ook te dezer zake een verslag van „onzen specialen corres pondent." Onze „specialè correspondent" seint ons Op voorstel van het Bestuur is indertijd door de Afd. van den R.K. Volksbond besloten een verzoek van den Schiedamschen Bestuurdersbond om medewerking te verleenen tot het indienen van een adres bij den gemeenteraad teneinde op billijker belastingheffing aan te dringen,' af te wijzen. De afd. wenschte (op voorstel van het Bestuur) geenerlei aanraking met den Bestuurdersbond. Nu zijn er echter vele leden, die voor hun belasting formulieren wel de overal gewaardeerde voorlichting van Bondswege ontvangen, maar toch meenen boven hun draagkracht te worden belast. En nogal ston- terig ging van dezen een sterken drang uit om het genomen besluit ongedaan te maken, zóó sterk, dat het bestuur ten slotte zwichten moest. Na veel gebabbel kwam men dan ook nu overeen, aan het adres van den Bestuurdersbond e. a. adhaesie te betuigen. De heer Blommensteijn echter, nu ter vergadering komende, meende dat te moeten ontraden, want eerst had men samenwerking geweigerd, met nu adhaesie te gaan betuigen, liep men gevaar door de socialisten te worden uitgelachen. Dat was zoo dom niet gezeid van 'm, maar de ver gadering bleef aandringen tóch iets te doen. En toen verzonnen ze 't om zelfstandig een adres aan den raad te zenden, waarin hetzelfde wordt gevraagd als in het adres van den Bestnurdersbond. En nu zijn ze heilig overtuigd dat de socialisten hen niet uitlachen zullen De Voorzitter (ons aller vriend Mouwens) gewaagde bij de opening der vergadering wederom van het „ver dienstelijk" werk der Propagandaclub „St. Paulus." Wat die meneer al niet onder „verdienstelijk" weet te rangschikken! Een afvallige. De kandidatenlijst, bevattende de namen der clericale heeren Nolet en Hoogerbrugge, ingediend zijnde door de Christ, hist, kiesvereenigiug, onder protectraat van Jop Schellevis, óók meespelend in de politiek, prijkt ook met den naam van den boek drukker A. M. Deze persoon is tot op 't oogenblik lid van de S.D.AP. Nu kan hij tot andere gedachten zijn gekomen en kleri kaal geworden zijn best mogelijk. Reden om z'n be keering te betreuren hebben wij niet. Maar was hij eerlijkheidshalve niet verplicht geweest dan voor het lidmaatschap onzer partij te bedanken? Tot op dat moment toch was hij verplicht dé kandi daten zijner partij te steunen en te stemmen. Nu deed hij dit niet en pleegde verraad aan onze partij. Voorwaar een slecht begin van z'n loopbaan als klerikaal. Nataurljjk moet onze afdeeling den man nu royeeren. Candidaten-moed. Door de afdeeling der S. D. A. P. werden alle candidaten voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict Schiedam uitgenoodigd, om de vergadering van Troelstra bij te wonen en met hem in debat te treden. De heer Versteeg bedankte, omdat hij voor familie aangelegenheden van 4—7 Juni de stad uit moest. De heer Bos bedankte zonder opgaaf van redenen. De heer Nolet berichtte verhinderd te zijn. De heer Hoogerbrugge gaf geen teeken van leven. Zoodat geen der 4 tegencandidaten op Troelstra's rede eenig weerwerk gaf. Welk een mooie gelegenheid anders, om de kracht en innigheid hunner overtuiging eens tegenover die van Troelstra te stellen en per soonlijk de Schiedamsche kiezers eens te komen over tuigen welk een flinke politieke mannen de conservatief- liberale, en conservatief-clericale candidaten voor Schie dam zijn Van den heer Versteeg willen wij aannemen, dat werkelijk belangrijke familieaangelegenheden hem de stad uitriepen, maar wij betreuren het, dat hem nu de gelegenheid ontnomen is, voor het allereerst eens in het openbaar zijn politieke en maatschappelijke meeningen te verdedigen. Maar van die andere Heeren, die zoo maar wegbleven zonder opgave van redenen, is dat toch nog al dun. Of rekenen zij er op dat de kiezers te Schiedam zich nog gewoon als stemvee laten opjagen en onverschillig zijn of de candidaten op wie zij stemmen zich als flinke politieke krachten hebben vertoond Ook hierin missen de burgerpartijen en hun candi daten ieder democratisch begrip. Er wordt door een paar heeren een candidaat opgevischt en de kiezers stemmen hem in gemoede! Wat een uiterst achterlijk gedoe nog! Vergadering-Troelstra. De vergadering in de S. O. V. gehouden, in welke door Troelstra de be- teekenis der Statenverkiezing werd uiteengezet, is uit stekend geslaagd. De zaal was stampvol. De rede werd met groote aandacht gevolgd. Maar debat was er niet. Er waren kerkelijken en vrijzinnigen te over in de zaal maar geen enkele durfde de verdediging zijner partij te voeren. De heeren hebben wel graag op him vergaderingen debat; maar bij anderen wagen ze zichzelf er niet aan. Da's verre van dapper. Metaalbewerkers. De afd. Schiedam van den Metaalbewei kersbond hield vorige week Vrijdagavond een openbare vergadering in „Constantia", waarin Bergmeijer de noodzakelijkheid der vakorganisatie be toogde. De beruchte boycot der metaalkoningen Smulders c. s. over de Droogdok-Maatscb., bij wien de metaal bewerkers niet mogen gaan arbeiden op straffe bjj geen enkele der groote fabrikanten ooit weer werk te vinden, werd scherp becritiseerd. Het betoog werd met veel aandacht gevolgd. Timmerlieden. De afd. Schiedam van den Timmerliedenbond alhier vierde j 1. Zaterdag haar één jarig bestaan. De hoofdbestuurder Goedhart hield een korte, maar pittige feestrede. Een jonge pianist gaf op de piano blijken van grooten aanleg. Z'n spel was, zoowel in soli als in begeleiding van den heer Schwagerman, zelfs heel mooi. De heer Schwagerman zong op verdienstelijke wijze enkele liederen, welke door het publiek dankbaar werden genoten. Voor het jolige gedeelte van den avond zjrgden onze goede bekenden Sauvlet, in combinatie met den pianist Jakobs, beiden van Rotterdam, 't Hoeft niet gezegd dat er braaf gelachen is. Het Zaaltje van „Het Volkshuis" was goed bezet, al waren zelfs nog verschillende leden der feestvierende vereeniging afwezig. In het tweede vereenigingsjaar moeten alle leden toonen te weten, dat het nog niet genoeg is contributie lid zijner vakvereeniging te zjjn. Mede te leven met de aangelegenheden der vakvereeniging is een der eerste vereischten wil men een goed lid wezen. Brandersknechts. Zaterdag 1 Juni vergaderde de Bond van Branders- en Distillateurskn. alhier naaf doening der gewone huish. zaken werd overgegaan tot bespreking van het voornaamste punt der agenda. Aansluiting bij den Alg. Ned. Bierbr.-gezellenbond, wat ten gevolge had dat definitief besloten werd tot aansluiting, met ingang van 1 Juli a.s., op welken datum de verhoogde contributie zal ingaan. Tot steun aan de uitgesloten en stakende sigarenmakers werd f 10.uitgetrokken, welk bedrag zal worden opge zonden aan het N. V. V. Nog werd besloten op Zondag 23 Juni a.s. eene boottocht te organiseeren, waarvan de nadere bijzon derheden zullen vermeld worden bij aanplakbiljetten en in De Moker. Het Bestuur. Plaats voor den arbeid! Voor de verkiezing van twee leden voor de Provinciale Staten voor het district Vlaardingen werden Dinsdag jl. definitief Can didaat gesteld de Heeren: A. HOGENBOOM, (anti-rev.) a. HOOGENDIJK Jz. (lib P. M. VAN NIEROP, (lib.) J. H. A. SCHAPER, (soc.-dem.) Mr. P. J. TROELSTRA, (soc.-dem.) A. H. C. M. J. 1JZERMANS, (R.-Kath.) Het is de eerste maal dat in ons Statendistrict een tweetal sociaal-democratische candidaturen in het vuur worden gebracht. Dat zjj aan onze tegenstanders, aan liberale en „kerkelijken", onaangenaam zouden zyn, verwachten wij en is ten overvloede uit hunne pers gebleken. Twee sociaal-democratische candidaturen! roepen onze liberalen. Wat moet dat! De strijd gaat nimmer tusschen de twee „oude, „groote" (staatspartijen, tusschen „vrijzinnigen" en z.g. „kerkelijken". Al wat front maakt tegen het cleriea- lisme stemt „liberaal", jawel! En onze kerkelijken bezweren in alle toonaarden, dat „ieder die ook op staatkundig gebied gerekend wil hebben, met den levenden God, zijn stem behoort te geven aan de clericaal-conservatieve kandidaten! Wij danken U, heeren van links en Van rechts! Wij erkennen uw fijn-bedachte, volksmisleidende „anti these" .niet, o heeren van rechts. Zij dient slechts om uw conservatieve ziel met een fraai manteltje te omhullen! En wjj trekken niet op onder de leuze van het „anti-clericalisme" der liberalen, waarmede zij, met woorden sputterend tegen de befaamde en anti-these, haar inderdaad aanvaarden Wij danken U, heeren. Wij aanvaarden een andere uw macht bedreigende anti-hese. „Voor den arbeid of voor het kapitaal" is de onze, en uwe volksvijandelijke, kapitalistische daden zullen het werkende volk van alle schakeeringen te samen voegen om tegen U te strijden. Daarom, gij arbeiders en kleinen, als een man ge stemd op de candidaten van onze partij, en moge ons stemmental niet bijster groot zjjn al bedraagt het slechts zoovele honderdtallen als dat der kapitalistische partijen duizendtallen, geen nood. Wij maken ook hier een aanvang en ons stemmen tal kan en zal wassen tot duizendtallen! Allen onze plicht gedaan, opdat de avond van den llen voor ons een vreugdevolle zij! 'n Toetssteen. Aan elke in den Raad aan de orde komende zaak, die het belang der werkende klasse in eenig opzicht raakt, kan de gezondheid onzer raads leden worden getoetst en altijd weer komt dan het volksvijandelijk karakter van onze z.g. „kerkelijke" raadsmeerderheid en hare liberale palodijnen uit. De heeren houden er daarom niet van zoo telkens te worden „getoetst". Leuk kwam dit weer uit in het laatste raadsverslag van het orgaan der raadsmeerderheid. Bij het adres van den Centralen Bond van Metselaars en Opperlieden c. s., om bepalingen omtrent arbeids voorwaarden etc. in de bestekken van Gemeentewerken, laat het op de vermelding dat het adres om advies werd gesteld in handen van B. en W. volgenVoor zoover wjj weten heeft de Raad zich nog nimmer met dergelijke dingen bezig gehouden. Moet daarom hier niet worden gelezen in plaats van „om advies" gesteld in handen van B. en W„ „ter afdoening" enz.? Ja, jaDaar spreken en beslissen zij liever niet over Hun concervatief karakter komt dan weer om den hoek gluren Wij hebben slechts een schrale troost voor de heeren. Met den groei van onze beweging zullen de heeren steeds meer worden „getoetst", zoolang tot zij handelen in het belang van het volk, of er door het volk worden uitgewipt. Op hoop van zegen. 't Is thans weer een en al bedrijvigheid langs onze havenkaden, nn de haring vloot weer reisklaar legt om het ruime sop te kiezen, om straks, al naar het geluk dient, met ruime of schrale vangst aan te komen. En immer, oude tradities getrouw, klinkt het dan bij ons Vlaardingers „Daar komt de kiel met goud belaan Óf dit versje ook op de visscherman van toepaseing is, dat is een andere vraag. Wij voor ons meenen dat het goud niet hem, maar wèl den reeder toevalt. Voor hém is slechts het koper. Toch, op den keeper beschouwd, is zulk een ver houding in zjjn wezen een zeer opgezonde. De vis scherman krijgt in ruil voor een gevaarlijk en triestig bestaan, ternauwernood genoeg om zich het geheele jaar uit de beeren van 't lijf te honden. De reeder daarentegen, alleen om 't simpele feit, dat hij over de arbeidsmiddelen de schepen n.l. beschikt, ziet daardoor zijn inkomsten geleidelijk zwellen. Hij toch gaat niet mee, de gevaren en 't ongerief welke de visscherij met zich brengt, trotseerend. O, neen, hij heeft alleen maar toe te zien dat het bedrjjf zoo gunstig mogelijk wordt uitgeoefend. En eenvoudige zieltjes zeggen dan„ja, dat mot je niet uitvlakken wat zoo'n reeder al niet aan z'n hoofd heeftals de visscherman binnen is, dan ontvangt hij zjjn centen en daarmede basta, de reeder daarentegen heeft allerlei hoofdbrekens, en daarvoor komt ook hem het goud toe. Natnnrlijk een oppervlakkige redeneering. We waren de vorige week onwillekeurig luisteraar van een gesprek, zooals hierboven is aangegeven, tus schen een paar Scheveningers, die in gezelschap van hunne vrouwen en kinderen en geliefden, in een kof fiehuis eenige uren van „genotvol" samenzjjn door brachten. De vrouwen met allerlei lekkernijen beladen, zaten met voldoening te luisteren naar, zooals ze het zelf nöemden, „een allemachies mooi speulding," dat in on afgebroken tempo opdreunde „O, wat een parel Is toch mijn Karei We kunnen het echter dien visschers en hunne vrou wen niet euvel duiden, dat ze de laatste paar dagen voordat de man naar zee gaat, zich op deze wijze eenig pleizier zoeken. Dat. ze nog geen edeler genoegens kennen is niet hunne schuld. Maar wel smart het je, dat er onder hen nog zoo weinig zjjn, die een juisten kijk op vele misstanden, die in het visschersbedrijf heerschen, hebben. Was dit andersom, ze zonden voorzeker de laatste paar dagen van gezellig samenzijn beter besteden. Ook onder hen moet de levenwekkende organisatie idee nog vaster voet krijgen voor aleer er sprake van zal kunnen zijn, dat ze maatschappelijk en geestelijk omhoog gaan. Flauwe kul. Wjj, dat is te zeggen de Neder- landsche natie, bezitten een vloot. Wel te verstaan geen haring- maar een oorlogsvloot. Die is er, om in de ure des gevaars zoo wordt ons van kind af aan geleerd woeste horden van het vaderlandsch erf te houden. Zoo zegt men. De werkelijkheid is echter geheel anders. Want, wat zouden onze scheepjes, die, vergeleken met de reusachtige zeekasteelen van groote maritieme natie-, slechts notedopjes zijn, vermogen tegen deze kolossen Natuurlijk niets. En een kind weet het bijna tegenwoordig onze m

De Moker | 1907 | | pagina 3